Sign in to follow this  
rares

cadre Mtb de la Colnago

Recommended Posts

Am o mare nedumerire in privinta unui cadru . Daca cineva e mai documentat am nevoie de o mana de ajutor . Problema e urmatoarea : a facut Colnago cadre de Mtb ? si nu ma refer la timpul prezent . Vorbim de un cadru de 10 ani... sau poate mai mult ... Inca o particularitate a acestui cadru . frana spate este situata sub bicicleta , adica sub bratele inferioare spate , in spatele foilor . A vazut cineva asa ceva sau este doar un balon de sapun dat de o " etichetare pretentiosa a biciletei " Plus ca toata tevaraia e Colombus ??:shock:

Am vazut doar frana asa cum ai spus tu. Bicicleta nu stiu ce marca era. Chiar frana respectiva se stricase si proprietarul cauta disperat alta. I-am recomandat sa-si schimbe sistemul de franare dar nu a vrut si a spus ca mai cauta.

da, cred ca s-au construit. eu personal am vazut unul indeaproape, fara nici o particularitate a franei spate insa.

nu aveti o poza cu asa ceva? Ca eu habar n-am despre ce vorbiti :oops:

colnago face cadre mtb de la sfarsitul anilor 80 pana azi...cred ca asta e chiar deatunci sau de la inceputul anilor 90...din pacate la mtb nu s-au ridicat totusi la nivelul cursierelor.

in trecut se faceau cadre cu frane pe sau sub chainstay-uri pentru ca tevile alea sunt mai rigide,dar s-a renuntat pentru ca acolo se strangea prea mult noroi,dar inca se mai fac bmx-uri cu frana acolo,acesta ar trebui sa fie un detaliu ca ai un cadru original.

Intrebarea care se pune , din partea mea , catre cei mai experimentati este :

se merita investitia in acest tip de cadru pentru trasformarea unui Mtb sau mai bine sa-mi caut altceva ?

Stiu ca investitia se poate incadra intre ..... si pana la .... si ca fiecare are propiul set de valori , mai bine zis propiul portofel , si ca cel mai mult depinde unde vrei sa ajungi .

Cred ca la nivelul meu acest cadru precum si bicicleta in general au mai mult o valoare sentimentala sau pur si simplu de " prestigiu " ca sa nu zic altfel ...

La ce mi trebuie mie bicicleta sau multora dintre noi nu o sa vedem niciodata diferenta practica tehnica dintre Mirage si Centaur , nu se ajunge la nivelul ala de performata . Oricum toata lumea vrea Chorus :).

Toata lumea vrea Lamboghini dar nimeni nu merge peste 200 :)

Multumesc anticipat .

P.S.

Oricum o sa fie tot SS :)

Uite un mtb Colnago din zilele noastre - 2008 , al tau oricum merita restaurat ca valoare istorica (daca nu practica si economica pt tine) , pentru colectionari , sigur valoreaza ceva oricum . Cauta prin targ niste roti si un schimbator mai vechiute , sa si teva de sa cu un look retro , si o sa ai o bicla " Vintage " demna de tot respectul 8-) (asta daca nu o mai tii cu rugina pe ea bineinteles) . Bafta si succes sa iti iasa o treaba ca lumea !

Daca prin SS ai vrut sa zici single speed , e exact un cadru folosit de baieti pt. asa ceva , ar iesi fix un ssp foarte cool . poate chiar si fixie ... daca te tzine muschiu' . . . (mai ales ca nu pare prevazut cu frana pe spate :shock: ii dai pe spate pana sa se prinda ei despre ce e vorba) .

Inca o data bafta si succes .

se merita investitia in acest tip de cadru pentru trasformarea unui Mtb sau mai bine sa-mi caut altceva ?

daca urmaresti doar partea financiara.nu

au mai mult o valoare sentimentala sau pur si simplu de " prestigiu "

8-)

dar.....

nu o sa vedem niciodata diferenta practica tehnica dintre Mirage si Centaur , nu se ajunge la nivelul ala de performata . Oricum toata lumea vrea Chorus :).

aici Incape discutie:D

si toata lumea vrea Record;-)

iar daca te apuci sa restaurezi bicla...

si o sa ai o bicla " Vintage " demna de tot respectul 8-) (asta daca nu o mai tii cu rugina pe ea bineinteles)

fao ca lumea,sau lasa-te

nu te atingi de stikere,iar daca o faci te asiguri ca ai de unde sa faci rost de altele[vezi Ebay.com]o cureti si o vopsesti In asa fel Incat doar ochiul unui flacau experimentat sa-si dea seama ca s-a umblat la partea estetica;-)

iar piesele demne sa stea pe cadrul ala....hm,only Campy8-)

Ca principiu de acord cu basso si urs.Insa eu nu as pastra cadrul acesta.Motivele sunt urmatoarele:

1.e un cadru entry level banal.Inca din anii '80 mister Colnago externalizase o parte a productiei(colaborare cu RAULER,o fabrica prin Belgia,Colner(de la COLnago ERnesto),etc..).Deci posibil ca nici macar sa nu fi vazut ITALIA.

2.La cum arata nu are acel "ceva" care sa ii dea o valoare de colectie...In acea perioada varful era probabil Colnago master x-light(asemanator cadrului de sosea),care arata cu totul altfel.

3.nu e foarte"corect" sa iei un cadru de 2 lei si sa-l innobilezi cu componente premium.

4.chiar si in SSP am vazut ca oamenii cauta cadre valoroase.

5.reconditionarea "la meserie" e totusi scumpa si greoaie.Personal cred ca e destul de greu sa gasesti abtibildele pentru cadrul asta.

In mare , dupa spusele voastre , am inteles cam cum sta problema :

ori se face o restaurare cap-coada profesionala , costuri destul de mari ,

pentru a obtine o bicicleta " de colectie "

ori se lasa balta .

cred o sa merg totusi mai departe undeva intre cele doua : o sa-mi fac un mtb cu spp si fixie in echipare cat mai moderata pentru mersul de zi cu zi .

Oricum pretul total duce cam cat un dhs sau un first bike nou , asa ca prefer varianta de trasformare . Si nu o sa renunt din simplu motiv ca nu am un mtb iar cu singlespeed-ul meu chiar ca nu pot sa ma duc pe oriunde .