Rubyca

2013.09.28 - Velopower Road Race - Panciu

Recommended Posts

Putin probabil sa se mearga in pluton compact 35 km,cred ca se va sparge buba dupa primii 15 km iar aceasta se va transforma in mai multe grupulete

Catararile nu-s dificle deloc ,depinde si cum le abordezi ...Le-as numi gaturi fiindca nu-s lungi, dar sunt solicitante in regim de viteza

Se pare ca vom avea noroc sambata ! Se anunta vreme destul de buna

Unul din cele mai reusite concursuri de sosea! Traseu variat, peisaje deosebite, asfalt impecabil, marcajele si organizarea traseului fara cusur! Pentru o echipa tanara, la prima experienta de acest gen, rezultatul este mai mult decat satisfacator! Prezenta buna la start si, pana la startul tehnic, s-a rulat mai mult decat multumitor.Vremea a fost "pe comanda", cum se spune,iar nivelul competitorilor unul ridicat! Felicitari Velopower si, asa cum am mai spus, imi doresc enorm ca aceasta competitie sa fie una permanenta de acum inainte, avand in vedere putinatatea concursurilor de sosea din tara dar si spectaculozitatea si calitatea traseului propus! Despre eventuale minusuri,alta data! ;)

• Upvote 1

Felicitari organizatorilor - Alinelor - voluntarilor - majoretelor si tuturor participantilor pentru sambata frumoasa pe care ne-ati oferit-o.

Land in calcul faptul ca a fost prima editie, se pot trece multe cu vederea, dar daca impartasim plusurile si minusurile intalnite organizatorii vor sti pe viitor unde mai trebuie sa umble ca totul sa fie PERFECT.

( - ) minusuri

- lipsa unui sistem de cronometraj - tip CIP (pentru acuratetea rezultatelor ar trebui sa se recurga la cip - mai ales ca finishul a fost in plina viteza la vale) 

- startul tehnic ar fi trebuit sa fie insotit de o masina de politie, care sa semnalizeze corespunzator faptul ca venea o coloana de biciclisti

- dupa ce s-a dat startul oficial au existat cateva incidente in care viata participantilor a fost pusa in pericol din cazua masinilor care veneau din sens opus (desigur am fost avertizati ca traficul nu este inchis, dar cel putin imediat dupa ce s-a dat startul eram 100 de insi si nu poti cere sa fie civilizatie - e totusi un concurs)

- in apropierea finishului ar fi trebuit inchisa circulatia - din stradutele laterale ieseau masini si multi au fost nevoiti sa franeze tocmai cand erau pe sprintul final  - a fost un miracol sa nu se accidenteze cineva

- ultimul km ar fi trebuit sa fie semnalizat, la fel si ultimii 500 de metri - sa stie omul unde trebuie sa se ridice ca sa lanseze atacul

- lipsa afisarii unui clasament la finalul competitiei

(+) plusuri

+ alegerea excelenta a traseului

+ inscrierea destul de rapida

+ majoretele care au fost foarte active

+ pachet de start multumitor

+ puncte de alimentare pe traseu (cam multe :))

+ multi fotografi pe traseu

+ decernarea diplomelor de participare si a premiilor - a aratat ca fiecare participant a fost important pentru voi

+ pasta party - prietenii stiu de ce :P

Doresc ca acest concurs sa aiba multi ani si multe editii de acum inainte. Vremea frumoasa, chiar daca gerul ne-a cam strans hanuitele pe noi, a facut ca Velopower Road Race sa fie un adevarat succes.

• Upvote 2

Au aparut rezultatele si cateva filmulete pe pagina de facebook !

1069188_534632526617427_1859730563_n.jpg

552737_534632529950760_2012872358_n.jpg

Nu stiu de ce nu il potpune sa inceapa si de la inceput --- cred ca vrea doar de aici sa ma vad eu bine (SKY)

• Upvote 3

Va multumim pentru participare si gandurile frumoasa! Am analizat si noi tot ceea ce s-a intamplat sambata si am vazut unde si ce se poate imbunatati. La urmatoarele editii/competitii pe care le vom organiza vom avea grija ca micile neajunsuri/probleme sa nu mai apara! Va multumim inca o data pentru porticipare si va mai asteptam pe la noi, chiar si daca nu este concurs! Merita "circulata" zona!

Si filmul "Cu Mine " :))

• Upvote 3

Hai Nicule! :))

Mai spre sfarsit trageam sa te ajung, dar a venit un motociclist de ti-a tinut trena si dus ai fost.  :-W

Felicitari organizatorilor pentru alegerea traseului si pentru organizare. Aflandu-ma la prima participare la un concurs de genul, din pacate, feedback-ul pe care l-as putea oferi ar fi unul de profan, dar as putea subscrie la cele mentionate de muti, care cred ca a facut o descriere mai mult decat generoasa a aspectelor pozitive si negative.

Ca si impresie generala, mi-a placut la nebunie traseul, zona este superba ( atat cat am apucat sa vad in ritmul cursei si al recunoasterii din saptamana precedenta). A doua zi, am avut placerea sa mai fac o tura insotit colegii mei din Bucuresti si Sibiu, dar si de Adelin,  pana la Tulnici si Galaciuc , doua urcari demne de bifat pentru orice ciclist. Din pacate, concursul si-a pus amprenta mai mult asupra mea si i-am cam incetinit pe baieti, dar ma revansez eu data viitoare :) Personal, cred ca un concurs in zona ar merita un finish in catarare la Galaciuc, cred ca ar iesi o competitie memorabila, poate la editiile urmatoare se va incerca si includerea acestui segment.

In concluzie, felicitari Velopower , sper sa fie doar prima editie din multele ce vor urma, personal voi mai reveni in aceasta zona, asta este sigur, fie din postura de concurent, fie din postura de ciclist dornic de ture frumoase in aceasta zona superba.

• Upvote 1

Felicitări organizatorilor pentru concurs! Traseul ales a avut asfalt bun și trafic redus iar profilul a fost destul de solicitant (multe "gâlme" care te țineau în priză)

Lipsa de experiență și-a spus cuvântul în pluton, au fost mai multe situații periculoase dar nu s-a ajuns la accidente. Pe măsură ce mai apar concursuri de șosea pentru amatori lucrurile se vor regla.

Concurs foarte fain, traseu valonat, atmosfera buna. Organizatori inimosi , plini de voiosie si bune intentii. Putina balbaiala la clasamente si o semnalizare deficitara a portiunii de macadam.Ca si comparatie, Lugojul mi s-a parut mai safe. Felicitari din toata inima si sper sa devina o traditie acest concurs de toamna.

PS:  la anul sper sa dati acea medalie de " finisher"....  eu pentru ea am venit :)))))

baskjr @ eu am organizat tot ce inseamna acest traseu de concurs , si crede-ma am avut MARI probleme si interventii ptr organizarea lui . Pentru 2 km de DN (asta in Vidra) am avut o gramada de bataie de cap . Nu cred vre-o data sa pot primi autorizatie pentru a putea ajunge cu concursul in zona Tulnici Galaciuc . Asa ca , daca mai vreti sa veniti in zona sa ne plimbam prieteneste ..... cred ca-i ce-a mai buna decizie ptr zona aceea . Pentru urmatorul concurs , e foarte probabil sa se asfalteze o portiune in zona Andreiasu - Hotaru ..... si acolo sa va vad gafaind ........ urcare de 18 % 

Editia urmatoare poate o faceti prin primavera/vara ,e mai indicat spun eu :)

Cel mai bine ar fi editia florilor - in mai si editia mustului - in septembrie :-

@@baskjr :  eu am organizat tot ce inseamna acest traseu de concurs , si crede-ma am avut MARI probleme si interventii ptr organizarea lui . Pentru 2 km de DN (asta in Vidra) am avut o gramada de bataie de cap . Nu cred vreodata sa pot primi autorizatie pentru a putea ajunge cu concursul in zona Tulnici Galaciuc . Asa ca , daca mai vreti sa veniti in zona sa ne plimbam prieteneste ..... cred ca-i cea mai buna decizie ptr zona aceea . Pentru urmatorul concurs , e foarte probabil sa se asfalteze o portiune in zona Andreiasu - Hotaru ..... si acolo sa va vad gafaind ........ urcare de 18 %.

Va salut pe toti pasionatii de ciclism. Anul acesta am avut ghinionul, sau fericirea ca sa fie doua competitii de sosea simultan in aceeasi zi. Velopower de mai sus si Road Grand Prix de la Valcea. Amandoua in aceeasi zi de 28 septembrie. Eu m-am ocupat de varianta valceana si pot sa sustin cele de mai sus: este aproape de domeniul SF sa obtii autorizatie de la Directia Rutiera. Atentie: Directia Rutiera, nu Serviciul Rutier. Diferenta intre cele doua este ca Serviciul este cel din judet, iar Directia este seful de la Bucuresti. Cei din judet nu pot sa faca nimic pentru a se putea tine concursul pe un DN, fara avizul de la Bucuresti. Noi ne-am apucat de acte in 15 iulie, iar in 10 august, am constat ca suntem foarte departe sa obtinem avizele pentru 01 septembrie. Asa ca am amanat pentru 28 septembrie din foarte multe motive. La noi a fost cazul in care am obtinut avizul de la Directia Rutiera dupa indelungi incercari si nervi si tipete si urlete! Avizul a venit insa cu o scurtare de traseu, lucru criticat in cursa valceana. Personal, vreau sa va felicit pe toti cei care ati participat la Velopower si pe organizatorii acestei curse!

Guest
This topic is now closed to further replies.