radw

Cygnus Extremer Alloy sau Rockrider 5.0

Recommended Posts

Salutare.

Am detinut pana acum vreo 3-4 luni o bicicleta Rockrider 5.0. Mi-a fost furata si acum ma vad in situatia de a imi lua o bicicleta noua, cam pe la aceeasi bani.

Precizez ca bicicleta o voi folosi predominant in oras (Bucuresti), dar voi vrea sa ma duc ocazional si pe la tara sau pe la munte cu ea. Eu am 1.86 inaltime si distanta de la sol pana intre picioare este de ~86cm.

Mi-e foarte greu sa aleg o bicicleta, am avut o tendinta de a alege un DHS din 2011 de care m-am lecuit repede citind pe aici ce si cum.

Am primit un pliant de la Hervis in care am gasit o bicicleta de 24", Cygnus Extremer Alloy: cadru aluminiu, echipare Shimano 21 viteze, furca cu suspensie fata, jante duble aluminiu, frane V-Brake si anvelope Kenda. Suna bine, pentru mine la prima vedere. Are o reducere de la 1250 de lei la 750 de lei.

Cand am primit Rockrider-ul 5.0 a fost ~550 de lei + aparatorile si cricul. Acum vad ca s-a scumpit putin. Am fost destul de multumit de Rockrider dar ma gandeam daca pot obtine ceva mai bun in aceeasi bani ± 150 de lei, deci bugetul maximal ar fi 800 de lei.

Despre Rockrider banuiesc ca stiti mai toti dar despre Cygnus imi poate spune cineva ceva ? Isi merita banii mai mult decat Rockrider-ul ?

Multumesc pentru orice ajutor de pe acum,

Radu.

Daca ai scris corect si chiar are roti de 24", ori e de copii ori de Dirt/Street adica golanii, sarituri, scheme etc. Iar la 1.86m n-o sa poti merge prea mult pe ea, fiindu-ti mica.

N-am auzit pana acum de Cygnus, dar Google zice ca fac BMX-uri, deci probabil e intr-adevar cu roti de 24". 

Salutare.

Am detinut pana acum vreo 3-4 luni o bicicleta Rockrider 5.0. Mi-a fost furata si acum ma vad in situatia de a imi lua o bicicleta noua, cam pe la aceeasi bani.

Precizez ca bicicleta o voi folosi predominant in oras (Bucuresti), dar voi vrea sa ma duc ocazional si pe la tara sau pe la munte cu ea. Eu am 1.86 inaltime si distanta de la sol pana intre picioare este de ~86cm.

Mi-e foarte greu sa aleg o bicicleta, am avut o tendinta de a alege un DHS din 2011 de care m-am lecuit repede citind pe aici ce si cum.

Am primit un pliant de la Hervis in care am gasit o bicicleta de 24", Cygnus Extremer Alloy: cadru aluminiu, echipare Shimano 21 viteze, furca cu suspensie fata, jante duble aluminiu, frane V-Brake si anvelope Kenda. Suna bine, pentru mine la prima vedere. Are o reducere de la 1250 de lei la 750 de lei.

Cand am primit Rockrider-ul 5.0 a fost ~550 de lei + aparatorile si cricul. Acum vad ca s-a scumpit putin. Am fost destul de multumit de Rockrider dar ma gandeam daca pot obtine ceva mai bun in aceeasi bani ± 150 de lei, deci bugetul maximal ar fi 800 de lei.

Despre Rockrider banuiesc ca stiti mai toti dar despre Cygnus imi poate spune cineva ceva ? Isi merita banii mai mult decat Rockrider-ul ?

Multumesc pentru orice ajutor de pe acum,

Radu.

Salut, bicicleta cu roti de 24" mai mult ca sigur ca o sa-ti fie mica la inaltimea ta de 1,86 m , probabil este o bicicleta pentru copii. Si decat o furca cu suspensie proasta mai bine o furca fixa la bugetul asta...

Dar 5.1 e 800 lei.De ce nu o iei pe aceasta?

Multumesc pentru lamuriri.

Intr-adevar, e de copii, n-am fost eu atent.

Deci Rockrider 5.0 sau altceva in bugetul mentionat ?

//L.E. : Nu am stiut ca 5.1 e 800 de lei...

Salutare din nou. Am fost in hervis si in decathlon astazi ca sa vad ce va urma sa cumpar. RR 5.1 este 850 de lei iar cele de la hervis nu prea mi-au placut : pareau a fi de o calitate indoielnica.

Am gasit in schimb un RR 5.1 sh care pare destul de in regula: are doar 3 luni vechime. Ce ar trebui sa verific maine cand ma voi duce s-o vad ? La ce sa ma uit in special inafara de zgarieturi sau zgomote suspecte in mers ?

Link:

http://mercador.ro/oferta/mtb-hardtail-26-rockrider-5-1-c1-IDRlYr.html

Multumesc !

Raspunsul e tardiv, dar poate e util altcuiva:

Daca nu te pricepi, mai bine mergeti impreuna la un service de biciclete si rogi pe cineva de acolo sa se uite la ea sa-ti spuna in ce stare e. Asta daca chiar vrei sa o cumperi, ai banii si tot ce-ti lipseste e certitudinea ca e in stare buna.

Pentru o diferenta de pret asa mica are rost sa te risti cu una sh ? Nu mai pun pretul inspectiei / cinstirea unei cunostinte(atentie, nu nea gigel mecanicu pe care-l stim toti).

Ma uitam pe net la anunturi cu RR-uri si oamenii astia chiar vor sa le dea dupa cateva luni cu pretul de nou minus taxiul pana la magazin... Gizas.

Intr-un final am cumparat de pe lancearmstrong.com/foundation bicicleta aceasta http://www.निषिद्ध/biciclete/cursiere/bicicleta-b-twin-rockrider-5-2-a130033173

Se prezinta intr-o stare foarte buna, nici urma de zgarieturi sau zgomote suspecte,foile arata ca noi(nefolosite) si cel mai important,am dat pe ea 750 de lei ceea ce eu consider afacere. Multumesc pentru ajutor !!!

//LE : marimea L, exact pentru mine !