Recommended Posts

Azi m-a mincat undeva sa imi intretin singur bicicleta. Am vrut sa imi curat lantul si sa il ung, asa ca mi-am cumparat un spray de curatat discuri de frina si unul de pt lubrefiat. Nu am gasit decit WD40 (cautind prin magazine auto, de specialitate nu prea am in zona).

Ma pun frumos curat lantul cu sprayul degresant, sterg cu cirpa bine, las sa se usuce si trec la lubrefiat. Dupa ce dau pe lant zic sa dau si in interiorul mecaismelor pinioanelor. Ale mele sint pe filet nu pe caseta.
Dupa ce termin si ies la o tura se auzea din pinioane un zgomot de zici ca niste bile se plimbau singure, de nebune pe acolo prin interior. Cind verific blocul pinioanelor aveau un joc radial, ce nu il avea inainte de a da eu cu WD40. Deci am spalat vaselina de prin interior (desi mi se pare ciudat ca fara vaselina sa aibe joc si cu sa nu sune cloncane deloc). Rulmentul (sau ce o fi in interior) butucului rotii nu are joc.

Acum intrebarea mea ar fi daca pot remedia problema ? Merge sa lubrefiez mecanismul din interiorul pinioanelor cu vaselina, adica sa demontez si sa bag vaselina acolo ?  Sau ar fi suficient cu un spray cu vaselina ? Sau ce e sigur sa schimb cu altele noi ?

Poti sa desfaci grupul de pinioane dar va fi destul de greu sa-l montezi la loc. Bilele pe care ruleaza sunt multe si sunt mici, singurul mod de a le face sa stea pe calea de rulare fiind fixarea in vaselina, care la orice atingere le misca, deci imperecherea celor 2 parti se face la mare arta si fara tremurat de maini. Atentie mare la desfacere, sa nu pierzi vreo bila ca nu vei avea de unde sa iei alta iar clichetii se ung cu o cantitate foarte mica de vaselina.

Mda, cred ca o sa imi cumpar un alt grup de pinioane inainte. Si asa vroiam unul cu cel mai mici pinion cu 11 diniti. Dupa aia ma pot baga linistit in cel vechi si daca nu ii dau de cap ... nu-i bai.

Voi ce solutii folositi pt lubrefiere si de unde le luati ?

Daca-i pe filet mi-e teama ca nu gasesti decat cu 14 cel mai mic.

Desi in descriere vanzatorii vorbesc de filet,  pozele sunt ale unor pinioane cu prindere pe caseta, asa ca degeaba numeri dintii ca nu corespund.

Exista grupuri pe filet cu pinionul mic de 11 dinti. Cam greu de gasit insa.

Promit sa fac un tutorial cu demontarea pinioanelor pe filet.

Exista grupuri pe filet cu pinionul mic de 11 dinti. Cam greu de gasit insa.

Sunt si eu interesat sa cumpar. Ai un link sau stii de unde? Multumesc.

Nasol daca poza nu e reala. Am trims mail vinzatorului, dar acum nu prea cred ca o sa gasesc curind asa ceva.
Daca totusi cineva stie unde as putea gasi i-as fi (i-am fi ca vad ca sintem 2) recunoscator (i).

Nasol daca poza nu e reala. Am trims mail vinzatorului, dar acum nu prea cred ca o sa gasesc curind asa ceva.

Daca totusi cineva stie unde as putea gasi i-as fi (i-am fi ca vad ca sintem 2) recunoscator (i).

Suntem 3.

Daca se schimba pinioanele trebuie schimbat si lantul cu foile nu?

Chiar daca difera doar 3 dinti in minus la cel mai mici pinion mai trebuie scurtat lantul ?

Si eu doar grup pinioane de la DNP am gasit. Shimano nimic.

Nu-i neaparata nevoie, merge si asa, dar e posibil ca pe foaia mijlocie si pinionul mic, lantul sa atinga de schimbator.

Daca speli vaselina din casete fara sa desfaci ... distanta dintre bile se micsoreaza sau intra si mizeria si se transforma in moara de macinat,totusi jocul nu ar trebui sa fie foarte mare numai daca uzura este mare ... poti sa verifici,daca conul este strins bine sau daca pinioanele sunt ok si vrei sa faci economie scoti un distantier prin scoarea conului in pozitie orizontala .

Nu se schimba niciodata,teoretic, separat pinione sau lant pentru ca uzura creste exponential pina cand diferentele se micsoreaza ... daca totusi se schimba se schimba si fata pinioanelor sau/si unghiul schimbatorului pentru ca lantul sa nu caraie pe pinionele mari sau sa sara pe pinionele mici ... asta la biciclete mai domestice

Am si eu o bicicleta cu pinioane pe filet ( 7 la numar ) si jocul ala al pinioanelor e din fabrica .Acum cateva zile am desfacut setul de pinioane pe filet( Tz-21) si in prima instant am scos 2 din cele 3 distantiere care le are si mergea destul de greu , insa fara joc. Am desfacut din nou pinioanele si am lasat 2 distantiere din cele 3 si am strans bine capacelul ala cu 2gaurele si surpriza......pinioanele se invart foarte bine si nu mai au deloc joc . Am o alta bicicleta cu butuc pe caseta ( Shimano RM-70) care are putin joc la caseta si cred ca am sa-i desfac caseta sa-i scot un distantier sa vad daca va fi vreo diferenta