gabic

Transfagarasan - Transalpina 15 - 18 aug

Recommended Posts

Salut, 

Intentionez sa fac urmatoarea tura in perioada 15 - 18 august

http://www.bikemap.net/en/route/2237553-trans-f-a/#/z8/45.21687,23.79638/mapquest

Programul este impartit astfel:

Ziua 1: Plecare din Bucuresti cu trenul pana in Pitesti 

Pitesti - Curtea de Arges - Piscul Negru 111km (14km inainte de Balea Lac) (urcare)

Ziua 2: Piscul Negru - Avrig - Sibiu - Sebes - Sugag 172km (coborare) 

Ziua 3: Sugag - Ranca 90km (urcare) 

Ziua 4: Ranca - Novaci - Horezu - Ramnicu Valcea 100km (coborare) 

Plecare din Ramnicu Valcea cu trenul pana in Bucuresti 

Daca mai sunt doritori capabili pentru o astfel de tura putem discuta detalii cu mare placere.

Pentru ziua a 2-a si a 4-a exista coborare in egala masura cu urcare. Informeaza-te din timp, altfel risti sa fii surpins de relief.

@gabic

Total de acord cu ceea ce ti-a spus Woops.

Banuiesc ca ai o conditie fizica de invidiat, altfel distantele pe care ti le-ai propus par cam greu de atins.

In rest, daca se poate, da-ne niste detalii legate de cazare (cort, pensiune, hotel, etc).

Bafta la planificare.

Daca tot vrei sa ajungi in Pitesti cu trenul poti continua cu un regiotrans pana la Curtea de Arges.

PITESTI                       64.6    06:40   09:19   13:46    15:55     19:28

CURTEA DE ARGES 103.0    07:23  10:04    14:30    16:38      20:13

Economisesti astfel 35 de km de pedalat

Daca mai vi si cu regio care ajunge in Pitesti pe la  8:45 mai ramai si cu niste bani.

Salul,

Multumesc pentru sfaturi le voi introduce in planificator.

Initial am vrut sa fac traseul in 3 zile, in urma discutiei cu amicul meu (deocamdata suntem 2 care mergem) am coborat  un pic cu picioarele pe pamant si am reimpartit traseul pe 4 zile.

Totusi, raman la parerea ca il pot face si in 3 zile - bineinteles e un efort considerabil, dar eram dispus sa incerc. Acum nu mai e cazul, in 4 zile mi se pare super realizabil in conditii normale (fara accidente, defectiuni tehnice etc).

Bagaje: -

Eu imi voi lua la mine doar ce incape prin borsetele agatate de bicicleta (una sub sa, una sub cadru, si poate reusesc sa mai amplasez inca una sub cadru). Cateva scule, camera de schimb, petece, pelerina de ploaie si eventual daca mai am loc niste pantaloni lungi de ploaie.

In buzunarul de la spatele tricoului telefon, bani (gheata + card) si cat incape de mancare sub forma de sandvisuri si batoane gen snickers.

Bidon de apa de 750 ml.

Cazare:

La un astfel de bagaj ramane in calcul in mare parte  doar cazarea tip pensiune.

Cautand un pic pe net - aici orice alte informatii, sa le zic, "reale de pe teren" sunt binevenite -  am ales asa:

Ziua 1: Pitesti - Piscul Negru (Conacul Ursului) 111KM http://www.conacul-ursului.ro/

Ziua 2: Piscul Negru - Sugag (Complex Cabane MA Transalpina) 172KM http://www.booking.com/hotel/ro/pensiunea-ma-transalpina.ro.html?sid=640d940b15837a48ea3aed3b8535cbf6;dcid=1

Ziua 3: - Am ales ca si popas Ranca in ideea ca nu se poate sa nu gasim ceva de cazare in zona aia.

Cat despre urcarile din ziua 2 si 4 - E adevarat ca in mare parte m-am bazat pe indicatiile de altitudine de pe bikemap cand am definit zilele drept  "urcare" sau "coborare". 

Ziua 2 incepe cu partea a 2-a de urcus  dar apoi in mare parte e coborare - si la campie tot mai dai de cate un deal si nu va fi niciodata doar plat, sau doar coborare, dar macar nu e urcare prelungita, cam asa am pus problema.  Acum, fie cum o fi, sunt hotarat sa merg si sper sa fac facem fata.

Ca si motorizare eu merg acum cu o Merida Speeder T2  

Conditie fizica: eu cred ca oricine merge zilnic cu bicicleta se poate incumeta la o astfel de tura.

Eu merg doar de luni-vineri pana la serviciu si inapoi si nu am avut ocazia sa ies in afara Bucurestiului cu bicicleta anul asta - acum am ocazia si o voi face pe un traseu pe care imi doresc de mult timp sa merg.  

@@FFlorin 

Multam de sfat, initial cautasem trenuri cfr pana in Curtea de Arges dar nu gasisem nimic parca, apoi am auzit de alternative la cfr dar nu stiam exact ce si cum. O sa arunc o privire pe acolo sa vad daca ma aranjeaza ceva. 

prea posibil sa ai nevoie si de incalzitoare (maini si picioare), urci la 2000+ unde in mod curent ai 5-6 grade, chiar si in miez de vara (temperatura la care si cu ele coboratul e o experienta interesanta) ...

Deznodamant: fericit

Am infaptuit minunata tura in grup de 2. Traseul a suferit mici modificari si s-a derulat cam asa:

1. Joi - tren Buc - Pitesti + tren Pitesti Curtea de Arges. 

Urcare spre Balea lac si innoptare in Cartisoara (pensiune Duse)

2. Vineri: Cartisoara - Sibiu-Sebes - Sugag- Dobra (pensiunea cabana Transalpina)

3. Sambata: Dobra - Transalpina - Novaci 

4. Duminica: Novaci - Baia de Fier - Polovragi -Vaideeni - Horezu - Ramnicu Valcea . Tren spre Bucuresti.

Nici o accidentare, nici o defectiune tehnica, ,cu exceptia ploii si frigului de joi  nici un aspect accentuat neplacut.

Ca si bagaj am mai adaugat 2 genunchere elastice pe care le-am folosit alternativ ca si incalzitoare de genunchi si incalzitoare de brate. 

Per ansamblu o tura f frumoasa, multumiri pt sugestii si info, chiar s-au dovedit utile.

Gabi.

• Upvote 1