Stuparul

Prin Transilvania - prima ciclotura

Recommended Posts

Salut!

De cand am bicicleta ma tot mananca talpa pt o plimbare de cateva zile. Pana acum n-am avut ocazia si uneori nici curajul. Acum mi-am facut planul si nu mai am incotro. Cicloturism sa fie! Voi fi insotit de prietena. Bagajul il car eu, iar domnisoara va cara camera foto. Se va dormi la pensiuni si se va opri destul de des prin sate pt hidratare.

Sighisoara - Odorheiu Secuiesc - Sovata - Gheorgheni ar fi traseul si se intinde pe trei zile de pedalat.

Ziua 0: Bucuresti - Sighisoara.

Plecam din Gara de Nord cu trenul IR 1745 (5:45 - 11:02) ce are si vagon special pentru biciclete. Vom inopta in Sighisoara, ziua va fi dedicata vizitarii orasului. Daca aveti un pont pentru cazare ar fi binevenit.

De vizitat ar fi:

1. Cetatea Sighisoarei
2. Biserica din deal
3. Casa cu cerb
4. Turnul cu ceas
5. Biserica Manastirii Dominicane
6. Scara scolarilor
7. Piata centrala
8. Biserica romano-catolica
9. Turnul cizmarilor
10. Catedrala ortodoxa
11. Casa Vlad Dracul
12. Biserica leprosilor
13. Casa Venetiana
14. Biserica ortodoxa
15. Casa de pe stanca
16. Monumentul "la chip"
17. Turnul tabacarilor

Ziua 1: Sighisoara - Baragan - Albesti - Vanatori - Secuieni - Bogodaia - Cristuru Secuiesc - Betesti - Porumbenii Mari - Dejutiu - Mugeni - Taureni - Feliceni - Odorheiu Secuiesc.

Vom merge 48 km pe DN 13(E 60), DN 13 C si DJ 137 cu aproximatv 200m altitudine pozitiva. Mi-ar fi utile informatii despre starea drumurilor, trafic si recomandari pt cazare.
De vizitat(/pozat):
1. Biserica reformata
2. Capela Jezus
3. Cetatea Szekely Tamadt
4. Biserica si manastirea franciscana
5. Colegiul reformat
6. Scoala pedagogica Benedek Elek
7. Parcul central
8. Primaria
9. Cladirea gimnaziului romano-catholic
10. Biserica romano-catolica
11. Parohia romano-catolica
12. Biserica ortodoxa
13. Biserica greco-catolica
14. Ruinele dealului Budnar
15. Muzeul Haaz Reszo

Ziua 2: Odorheiu Secuiesc - Bisericani - Lupeni - Paltinis - Pauleni - Corund - Ocna de Sus - Ocna de Jos - Praid - Sovata.

Vom merge 46km pe DN 13 A, DC 35, DJ 136 B si DC 49 cu aprox 400m altitudine pozitiva. Mi-ar fi utile informatii despre starea drumurilor, trafic si recomandari pt cazare.

De vizitat(/pozat si balacit):

Praid:

1. Salina
2. Baile mezotermale
3. Biserica reformata
4. Expozitia etnografica
5. Biserica romano-catolica
Sovata:
1. Lacul Ursu
2. Lacul Verde
3. Lacul Rosu
4. Muntele de sare
5. Cabana vanatoreasca Alunis
6. Lacul Paraschiva

Ziua 3: Sovata - Praid - Pasul Bucin - Borzont - Joseni - Gheorgheni.

Vom merge 58 km pe DN 13 A si DN 13 B cu aproximativ 1000m altitudine pozitiva. Asta mi se pare destul de solicitant, iar singura ruta ocolitoare are 80 km tot cam cu aceeasi altitudine. Mi-ar fi utile informatii despre starea drumurilor si traffic. Spre finalul traseului decidem daca inoptam in Gheorgheni si dimineata atacam Cheile Bicazului sau daca va veni cineva sa ne ia cu masina in aceeasi zi.

De vizitat am gasit doar Muzeul Tarisznyas Marton.

Schimbari de plan: se poate sta in Sovata/Praid mai mult de o zi daca ne place apa.

Necesar:

- steagul Rapidului; :X

- pantaloni bazon x2;

- tricou ciclism x2;

- manusi ciclism;

- casca; (ma gandeam sa luam palarii pe soarele asta)

- adidasi + sandale;

- pantaloni; (pt oras)

- tricou bumbac;

- sosete x3;

- chiloti x3;

- bluza mai groasa;

- bluza impermeabila;

- spray piper;

- camera x2;

- pompa + petice;

- trusa scule;

- plasturi + tifon;

- crema soare; (factor de protective 20 sau 40?)

- coburi Ortlieb; (de imprumut)

- portbagaj; (de imprumut)

- incarcator telefon;

- antifurt pt biciclete;

- harta.

Daca aveti sfaturi, idei sau completari va rog sa nu ezitati sa mi le spuneti.

Cazări în Sighișoara și Odorhei.

(prima în tura săsească de anul trecut, a doua de anul acesta. Ambele cu prețuri accesibile și bike-friendly)

Sighișoara: pensiunea Cristina și Pavel, http://www.pensiuneafaur.ro sau http://www.turistinfo.ro/sighisoara/cazare-sighisoara/pensiunea_cristina__si__pavel-c62795.html

e chiar în centru, lângă scara acoperită. Poți citi și un review (la părerile turiștilor) ;)

Odorhei: pensiunea Laguna, http://www.turistinfo.ro/odorheiu_secuiesc/cazare-odorheiu_secuiesc/pensiunea_laguna-c53168.html

vezi si aici (mai spre sfârșit) 

http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/15624-cronica-turei-ţinutului-săsesc-2/#entry615521

Traseul din ziua 2 e același cu cel făcut de noi, detalii în postarea imediat următoare din respectivul topic. Tot acolo găsești și detaliile traseului (voi veți face doar vreo 50-55 km)

Necesar (suplimentar):

- medicamente;

- ulei lant

- ochelari ciclism;

- igiena personala (pasta dinti, perie,...);

- aparat foto;

- frontala + baterii;

- briceag;

Ce faceti cu spray-ul cu piper? 

Necesar (suplimentar):

- medicamente;

- ulei lant

- ochelari ciclism;

- igiena personala (pasta dinti, perie,...);

- aparat foto;

- frontala + baterii;

- briceag;

Erau toate puse, nu mi-a trecut prin cap sa le mai trec.

Prosoape voi ati gasit la pensiuni?

Cu spray-ul sper sa ramana cum a zis @@MaC®

Eu cred ca iei prea multe dupa tine doar pentru 3 zile. Iata citeva comentarii.

- adidasi si sandale? Vrei sa iesi seara prin cluburi? 

- pantaloni pentru oras - (banuiesc ca scurti)

- chiloti x 3 - ce faci cu atatita in 3 zile? doar nu o sa-i porti ziua pe sub pantalonii de ciclism

- bluza mai groasa, bluza impermeabila - doar daca prognoza arata ceva vreme mai speciala, e totusi august

- spray cu piper - inutil, zic eu

- medicamente, daca ai bani la tine, ai farmacii in fiecare localitate de destinatie

- aparat foto - ceva cu viewfinder neaparat. 

- ulei de lant, degresant - ii faci toaleta bicicletei acasa, e suficient sa o ungi bine la plecare, 3 zile a cite 50km/zi nu o sa-ti usuce transmisia

Apreciez foarte mult partea cu steagul Rapiduletului! 

Cand o incepi sa urci niste cocoase, iti vei aduce aminte de aceasta postare si de toate lucrurile inutile pe care le cari in acel moment dupa tine. 

Atentie la soare daca esti sensibil la capitolul asta. As adauga si alte creme pentru frecarile curente din pozitia pe sa, mai ales daca e si caldura si transpiri. 

Ce as adauga eu:

- o oglinda de bicicleta, cred ca sunt drumuri relativ cu trafic.

- ac si ata 

Studiaza cu Google View si drumurile judetene din plan sa nu te trezesti ca la un moment dat drumul devine neasfaltat. 

@@Trevizes, raspund punctual:

- adidasi cu spd, sandale pt seara;

- aici ai dreptate.

- am asa un obicei, nici eu nu stiu de ce...

- se anunta ceva ploi la orizont.

- si eu sper sa fie inutil.

- 4 furazolidon si 6 aspirine.

- Canon D3100 - mai multe nu cunosc, nu pun mana, nu-mi place.

- am o borseta sub sa cu tot ce ar trebui intr-o tura.

Multumesc de aprecieri.

Atentie la soare daca esti sensibil la capitolul asta. As adauga si alte creme pentru frecarile curente din pozitia pe sa, mai ales daca e si caldura si transpiri. 

As lua o astfel de crema, arunc un ochi pe forum pt ca tin minte ca era un topic la un moment dat. Daca primesc mura-n gura nu ma deranjeaza. [-O<

Studiaza cu Google View si drumurile judetene din plan sa nu te trezesti ca la un moment dat drumul devine neasfaltat. 

M-am plimbat ceva mai mult prin sate sa caut carciumi si obiective turistice. N-am insistat pt ca nu vreau sa stiu pe derost traseul.

Simplu. Se cara si cand trebuie sa fuga il arunca si sa vezi ce viteza o sa prinda!?

Medicamentele si trusa sanitara trebuie luate ca atare de la inceput pentru ca pe traseu te trezesti ca vrei o aspirina efervescenta cu vitamina C (dau si eu un exemplu) si toti se uita la tine ca la extraterestri.

Later Edit

Ziua 1: Sighisoara - Baragan - Albesti - Vanatori - Secuieni - Bogodaia - Cristuru Secuiesc - Betesti - Porumbenii Mari - Dejutiu - Mugeni - Taureni - Feliceni - Odorheiu Secuiesc.

De vizitat:

Albesti:

- Casa Parohiala Reformata;

- Biserica Reformata.

Secuieni:

- Biserica Ortodoxa Sf. Cuv. Parascheva.

Bodogaia:

- Biserica de lemn.

Cristuru Secuiesc:

- Biserica Unitariana;

- Biserica Romano-catolica;

- Biserica Ortodoxa;

- Muzeul Molnar Istvan (descoperit de Gogu Translatoru ca fiind muzeu etnografic secuiesc);

- Conacul Gyarfas.

Porumbenii Mari:

- Biserica Reformata

- Biserica Greco-catolica.

Feliceni:

- Biserica Reformata.

Later Later Edit:

Ziua 2: Odorheiu Secuiesc - Bisericani - Lupeni - Paltinis - Pauleni - Corund - Ocna de Sus - Ocna de Jos - Praid - Sovata.

De vizitat:

Lupeni:

- Monumentul Eroilor.

Corund:

- Biserica Unitariana fortificata, cu orga;

- Rezervatia geologica Dealul Melcilor;

- Monumentul Eroilor;

- monumente funerare in cimitirul Unitarian;

- izvorul sarat;

- izvoare cu ape minerala: Diomali, Erzsebet, Solomali;

- Muzeul Satului;

- ateliere mesteri olari.

N-ai citit linkul pus de mine, nu? ;)

Ba da. Si planul TTS l-am citit. Ce crezi ca m-a convins sa planific asa ceva?

Păi văd în traseul editat că nu ziseși nimic de canionul de sare de la Ocna de Jos ;)

E păcat s-ajungi acolo și să nu-l vizitezi. Noi eram presați de timp - etapele fiind mai lungi...

Zona Sovata - Praid s-ar putea sa primeasca doua zile de atentie. Vizitat salina 2-3 ore, o balaceala in lac 2-3 ore, canionul 1-2 ore, muntele de sare trebuie gasit si ala...

Pana acum am luat cazare doar in Sighisoara (la dna Cristina) si Odorheiu Secuiesc. Ce ma sfatuiti, sa fac rezervare si pe mail, sau e de ajuns telefonic?

booking.com ?

Nuuu... Eu am sunat si rezervat. Sa merg pe increderea oamenilor sau sa am si acceptul lor scris?

booking e cea mai sigura metoda, as avea curajul sa merg si in Azerbaidjan, Georgia, Uzbekistan cu rezervari facute acolo. Feedback-urile acolo sunt reale, de la cei care au avut rezervare, nu ca pe tripadvisor. Si seriozitatea clientilor care rezerva e garantata pentru ca trebuie sa anuleze cu citeva zile inainte daca se razgandesc. Cu booking nu-mi bat capul nici daca ajung la ora 24.00, altfel doar pe prezumtia de incredere in baza unei discutii telefonice, in Romania dar nu numai aici, si oriunde, mi-as face griji. 

In rezervarile din tura transilvaneana ce tocmai am terminat-o a fost de ajuns o convorbire telefonica (repetata apoi cu 2 saptamani inainte, pentru reconfirmare).

Avans  si confirmare prin e-mail a fost nevoie doar la Aiud.

O singura pacaleala am avut in privinta calitatii serviciilor, la Tureni (langa Turda), in rest lucrurile au fost conform asteptarilor (sau chiar peste ele).

In general, dupa cativa ani de deplasari cu rezervari telefonice in avans nu am avut probleme in Romania. Au mai existat si exceptii, dar ele au fost foarte rare. Mai depinde si de cat de pretentios esti (iar daca ai impreuna cu tine un client de sex feminin, nivelul asteptarilor s-ar putea sa fie mai mare :) ) 

Mai depinde si de cat de pretentios esti (iar daca ai impreuna cu tine un client de sex feminin, nivelul asteptarilor s-ar putea sa fie mai mare :) ) 

Clientul de sex feminin a impartit cu bucurie cortul cu mine in Vama, Bucegi, Fagaras, Ciucas... N-o va deranja o camera.

@Stuparul

In ultimii ani, peste tot pe unde am fost in Romania (de la Resita la Sinoe) am facut doar rezervare telefonica si eventual confirmare cu 1-2 zile intainte de data sosirii.

Niciodata n-am avut niciun fel de problema de genul "nu mai avem locuri" sau "nu-mi amintesc sa fi vorbit la telefon".

Asadar, cred ca nu mai trebuie sa-ti bati capul cu "acceptul lor scris".

Clientul de sex feminin a impartit cu bucurie cortul cu mine in Vama, Bucegi, Fagaras, Ciucas... N-o va deranja o camera.

Atunci eşti un fericit :) . Baftă!