ovidiu

2013.09.15 - Tusnad MTB Maraton - Recomandat Ciclism.ro

Recommended Posts

Un concurs reușit...rămân la părerea că Tușnad oferă, la acest moment, unul dintre cele mai atractive și complexe trasee de concurs. Nu mă pot opri să remarc, însă, un minus important. Au trecut linia de sosire zeci de oameni fără ca cineva să îi bage în seamă, cu excepția celui cu cleștele căutător de cip-uri. Pentru cineva care, spre exemplu, achită una sută lei în ziua concursului, îl bate vântul și frigul, să își audă numele și, eventual, ceva felicitări când trece peste covoraș, înseamnă enorm. Am înregistrat reacția a două fete care, intrând în no man's land, au privit dezorientate împrejur, una dintre ele tragându-l de mâneca pe cipuitor!

În rest, să ne vedem cu bine și la anul!!!

• Upvote 4

Primul maraton pe munte la care am ajuns la 2 editii. Imi place traseul de aici si de data asta am facut mult mai mult din el pe bicicleta. Multe puncte de alimentare si bine aprovizionate. Traseu care are de toate, pietre, nisip, radacini, iarba, trecere prin apa+combinatii. Cateva privelisti ff frumoase (mi-a indeosebi padurea prin care am trecut la urcusul pe asfalt spre sfanta Ana). Mi-a placut ca au fost cam toate zonele periculoase evidentiate.

Marcajul bun cu mici scapari (de ex cand se reincepea urcarea pe asfalt de la lac n-am vazut marcaj nici eu nici colegul meu. El avea pe cineva in fata si eu stiam de anul trecut. Colegul a reusit sa se rataceasca cu 2km inainte de final. Recunosc ca nu ma prind cum.

Gulasul ff bun la finish.

Minusuri - atmosfera cum a zis si @@Freelancer, destul de putini fotografi, nici anul trecut nu prea au fost multe poze.

Salutare. Din punctul meu de vedere traseul este superb, tehnic, rapid tot ce iti doresti (foarte putin noroi avand in vedere ploile). Organizarea foarte buna, marcajele suficiente. Ceea ce ma deranjat rau a fost faptul ca cei de la tura scurta s-au amestecat cu cei de la medie, si au reusit sa ne blocheze la linia de start, ceea ce a insemnat ca am plecat cu ceva intarziere. Chiar sa simtit lipsa vocii lui Ovidiu care se ocupa in general de acest aspect. Nu sunt absolut sigur dar cred ca au fost persoane de la tura scurta care au plecat impreuna cu noi. Si la final ce sa faci lumea era preocupata de gulas si bere nu de aplaudat :P 

Da , corect, pe langa faptul ca la finish era "pustiu" am ramas si cu un gust amar, sa zic asa, pt ca vreo doua ore am trait placutul sentiment de a ma clasa pe locul trei, la categoria mea de varsta( 36-45, traseu 42km) , iar la premiere, ce sa vezi!? clasamentul modificat si locul 4! fara explicatii , fara nimic...Nici nu am cerut, am plecat cu "coada intre picioare" si gata... Un mare minus pt orgamizatori, nu acuz concurentul care , dupa timpul scos, a meritat din plin locul I. Nu el este de vina ci organizatorii... Nu poti sa modifici podiumul fara sa-l chemi pe "fraier"  si sa-i explici macar ce motiv a fost... In rest ...nimic... Numai bine :)

• Upvote 1

Poate de vina pentru atmosfera a fost si vremea ...vantul si frigul.

@@drag_osh  Au fost cativa concurenti care dupa cursa au venit sa anunte ca de fapt ei intra in alta categorie de varsta, desi pe site este anuntat foarte clar, chiar sub categoriil:

"Incadrarea in categoria de varsta se face in functie de anii impliniti in 2013, indiferent de luna.Ex: implinit 18 ani in ianuarie 2013, incadrare in categoria 18-25 ani. Va implini 18 ani in decembrie 2013, încadrare in categoria 18-25 ani."

Totusi, nu stiu cum poti afirma ca nu ai cerut explicatii, de vreme ce ai trecut pe la punctul de crometraj si ai intrebat ce s-a intamplat cu clasamentul Race 36-45, iar eu cu gurita mea ti-am spus ca a fost o schimbare din cauza unui concurent care nu a declarat varsta corect. Intr-adevar nu ai insistat si inteleg ca nu e placut, dar nu poti declara acum ca nu ti-a fost data nici o explicatie.

nu reusesc sa mai gasesc cati km avea traseul lung de anul trecut. Eram curios sa compar un pic timpii. Mai stie cineva?Mie mi s-a parut extrem de asemanator cu cel de 42 de acum, nu ma prind care a fost bucata diferita.

Corect , te-am intrebat, dar din cate stiu tu nu esti "organizator" , cel care a organizat concursul in sine . Era de datoria lor sa faca aceste precizari initial , inainte de a ma "pregati" emotional pt podium... :) Am fost pus intr-o situatie jenanta, crede-ma, nu doresc sa treaca si alti  concurenti , emotional. Cu 3 minute inainte de premiere sa observi ca nu mai esti pe podium... Daca stiam de mai devreme, plecam la drum din timp, pt ca avem ceva cale de batut pana acasa :). Dar acu a trecut. Locul 4 este o reusita pt mine , avand in vedere ca de un an de zile merg pe la concursuri si Tusnad-ul , ramane, totusi , un concurs greu cu concurenti pe masura. No offence. Nu cer nimic , doar , cred , ca nu asa se procedeaza. Ce vina am eu sau cel care nu a fost trecut la categoria corecta? Oraganizatorul isi asuma responsabilitatea. 

Prima data cand particip la Tusnad, la anul revin.

Superb traseul la Race a avut tot ce putea avea un traseu de MTB + organizarea impecabila.

Bravo !

Corect , te-am intrebat, dar din cate stiu tu nu esti "organizator" , cel care a organizat concursul in sine . Era de datoria lor sa faca aceste precizari initial , inainte de a ma "pregati" emotional pt podium... :) Am fost pus intr-o situatie jenanta, crede-ma, nu doresc sa treaca si alti  concurenti , emotional. Cu 3 minute inainte de premiere sa observi ca nu mai esti pe podium... Daca stiam de mai devreme, plecam la drum din timp, pt ca avem ceva cale de batut pana acasa :). Dar acu a trecut. Locul 4 este o reusita pt mine , avand in vedere ca de un an de zile merg pe la concursuri si Tusnad-ul , ramane, totusi , un concurs greu cu concurenti pe masura. No offence. Nu cer nimic , doar , cred , ca nu asa se procedeaza. Ce vina am eu sau cel care nu a fost trecut la categoria corecta? Oraganizatorul isi asuma responsabilitatea. 

Salutare,

Îți împărtășesc din propria experiență:

1. La toate concursurile se prezintă setul clasic de fomiști care vânează pișcotul primit dacă se clasează pe podium. Acești indivizi caută să se înscrie la categorii inferioare sau fentează la categoria de vârstă sperând că nu se prinde nimeni. Aștia suntem și cu ăștia defilăm.

2. Organizatorii trebuie să transforme înscrierea într-o chestie foarte birocratică, cu prezentarea buletinului sau furnizarea CNP-ului și aci sar alți deștepți care amenință că te dau în judecată pentru că le ceri date confidențiale. Asta ar afecta și concurentul de bună credință care vine să se dea de plăcere.

3. În urma fazelor de mai sus se ajunge la situația jenantă când cel care cronometrează se trezește după ce a afișat rezultatele că vine organizatorul la el și le cere să schimbe încadrarea sau vine chiar concurentul care vrea să fie mutat la altă categorie. Și uite așa apar situații similare cu cea în care ai fost pus.

Cine este de vină? Aici este de discutat mult.

Nu îi apăr pe băieții de la Tușnad dar te asigur că ei vor să fie totul ok și foarte probabil nu au discutat cu tine pentru că organizarea unui concurs este o chestie stresantă și la finalul cursei, când se face premierea, nu mai ști pe unde își este capul.

Felicitări pentru rezultatul obținut și bagă tare. Dacă ai fost pe locul 4 sunt sigur că nu mai este mult până când vei fi pe podium.

• Upvote 1

Eu am fost pe 7 ... Cât mai am pâna la podium? :)

Daca sa inscris vreounul șmecherește la alta categorie  de ce nu l-ati lasat sa putrezeasca acolo? De ce nu a sesizat chestia asta inainte de start? 

Oricum vreo 2-3 dumnezei i-aș fi dat  astfel : 3 in românește 3 in maghiara... :)

@@theli  -a fost inlocuita portiunea de impins bicla 800 de metri cu o portiune de impins relativ mai mica . Insă tot grea...

• Upvote 2

Multumesc Ovidiu, cred ca ai pus punctul pe "i". Pe scurt ai cam spus totul si am inteles perfect. Eu nu ii invinuiesc pe cei cu cronometrarea, departe de mine gandul... Sunt niste oameni care muncesc mult si sunt si ei supusi "presiunilor" . Respect efortul lor. Si organizatorii depun un mare efort pt a iesi totul bine, deasenea respect. Ce am invatat eu din aceasta intamplare ? Ca daca muncesc mai mult si scot un timp mai bun , atunci nu cred ca mai traiesc astfel de momente ... Eu nu ma pot compara cu cei care sunt obisnuiti cu podiumurile , recunosc. Tocmai de aceea eram f. entuziasmat de clasare ... Dar si locul 4 ma bucura. Eu practic acest sport doar din pasiune , pe banii si timpul meu. Ma pregatesc cum pot pe dealurile vasluiului si pot spune ca in ultimul timp am devenit foarte implicat si nu stiu daca e bine. Ar trebui sa raman la clasarea in primii 15 , sau 10, ca obiectiv si atunci nu vor mai fi probleme "emotionale". Oricum mtb-ul , ca si competitie, este in perioada de pionierat, totusi, la noi in tara si de aceea nu pun la suflet cele intamplate. O sa mai particip la multe concursuri si poate e bine ca ma intalnesc si cu astfel de situatii de la inceput.

• Upvote 1

Salut!

Erau 2-3 fete,care faceau poze,cam la toti..oare unde gasim pozele lor?mersi.

La rece gandind ar fi meritat cum spune Maus sa fie lasati unde s-au inscris. Intotdeauna e greu pentru organizator sa ia deciziile cele mai bune si sa multumeasca pe toti. Cu siguranta daca refuzam sa schimbam varsta ieseu mari discutii ca suntem rau voitori, ca favorizam pe io stiu cine ... Sincer am ramas frapata de explicatii de genul ...pai ce eu am stat sa citesc tot pe site sau pai eu aveam 35 cand m-am inscris si am facut 36 pana in ziua competitiei, desi scrie clar chiar sub categoriie de vasrta ca nu conteaza daca esti nascut pe 1 ian. sau 31 dec. declari varsa implinita in anu respeciv. 

Organizatorul nu poate verifica fiecare CNP si sa ia la puricat fiecare concurent in ce zi e nascut; oricum toti se bulucesc in ultimul moment sa ridice pachetul; s-ar face o coada imensa la inscrieri. Ar iesi discutii ca s- a asteptat exagerat de mult, ca nu au fost organizati. Mi se pare de bun simt sa iti verifii datele, sa te informezi, mai ales daca esti la granita dintre categorii.

• Upvote 1

Neplacuta situatie insa din punctul meu de vedere problemele se rezolva in felul acesta :

1. Ai declarat gresit varsta?!! Ori ramai unde esti in clasament, ori nu te urci pe podium daca esti la alta categorie ,alta decat ai varsta reala .

2.O competitie inseamna asa cum si completezi formularul de inscriere ca ai citit si te obligi sa respecti regulamentul competitiei.In regulament trebuie introduse categoriile de varsta si atunci treaba e rezolvata.

3.La competitiile unde pe cerere nu exista rubrica unde trebuie completata varsta , sa fie introdusa(Tusnad de exemplu). La aceasta rubrica as introduce fraza " Varsta dvs la finalul anului 2013" daca regulamentul prevede varsta in anul competitiei.

Ai declarat fals?!OUT.

Nici organizatorul nu poate face pe politistul cu data nasterii la atatia oameni, cronometrarea nu are treaba.

Si eu daca declaram un an mai tarziu ca varsta urcam pe podium, si poate nu se seziza nimeni.

Dar nu uitati ca in sport primeaza fair-playul.

• Upvote 1

1. La toate concursurile se prezintă setul clasic de fomiști

Daca se aplica regula numaru unu ,de unde fair-play? :) Am văzut cu ochiul meu maro cât de fomiști pot fi unii ...

Bah ,la un concurs recent (nu dau nume)o șleahtă de ghiauri fomiști ,ca altfel nu am cum sa le zic ,au complotat  sa-l descalifice pe un băiat (, modest - ca-l stiu)... nu ptr ca a scurtat traseul ci culmea... că la lungit. Apăi asemea specimene sunt viitorul ciclismului la noi? Se intoarce selejan in mormânt băi...

• Upvote 5

Salut!

Erau 2-3 fete,care faceau poze,cam la toti..oare unde gasim pozele lor?mersi.

Poze frate. POZE...

Mult mai multe poze...

Multumim anticipat fotografilor!

Se intoarce selejan in mormânt băi...

A decedat viitorul federatiei daca a vazut ca Novak a luat alta medalie de aur?!

Pai sa ii uram lui Eduard  , la cat mai multe ca sigur mai sunt ramasite pe scaune pe acolo

Am gasit ceva poze pe fb,tusnad mtb maraton 2013

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=300601430077990&set=a.300601063411360.1073741856.154014684736666&type=1&theater

Bineiteles,eu nu ma regasesc:(

E un set poze al celor de la Kerobike, nu al fetelor cărora le făceam cu ochiul pe traseu...  ;))  Eu zic să mai aşteptăm... [-O<

Dar se poate da de exemplu numai diploma,si medalia eventual,si restul sa se scoata doar cu buletinul,cum a fost la Geiger....si s-a rezolvat cu smecheria...asta e,cui nu-i place sa ramana acasa.

• Upvote 1

Nu cred ca e asa de greu sa se precizeze in regulament ca inscrierile sunt pe proprie raspundere si nu se mai poate schimba categoria ulterior.

Cine si-a gresit categoria nu mai poate fi premiat si gata. Nu trebuie verificate toate buletinele inainte de start, ci doar ale premiantilor, dupa concurs. Problem solved.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.