ombun

Ai fost agresat in trafic de catre soferii RATB sau de TAXI?

Recommended Posts

La inceputul lunii septembrie, OPTAR, Comunitatea Biciclistilor din Bucuresti si ActiveWatch vor organiza o intalnire intre cetatenii bucuresteni si reprezentantii companiilor de transport local. Vor fi invitati si reprezentantii politiei rutiere, care au salutat aceasta initiativa.

Pentru a pregati dezbaterea, avem nevoie sa ne transmiteti date, dar mai ales documente, despre incidentele in care ati fost implicati sau la care ati fost martori.

Ne sunt utile:

- plangerile inregistrate (scanate)

- raspunsurile primite

- inregistrari video

- alte probe care pot confirma versiunea dvs.

La intalnire se vor face invitatii in limita numarului de locuri disponibile (40).

Astept mesaj privat (PM) cu datele de contact, daca vreti sa sesizati vreun incident.

• Upvote 5

Era si cazul sa ii puna cineva la punct pe maimutzoii aia ...

Scopul este sa vedem cum se poate rezolva problema. Sa vedem cum pot fi identificati cei agresivi. Speram sa avem deschidere din partea tuturor.

• Upvote 1

Au fost invitați la această întâlnire:
- dl. Sorin Oprescu, Primarul Municipiului București, conducător al serviciilor publice locale
- conducerea Brigăzii Rutiere București
- conducerea Regiei Autonome de Transport București
- reprezentanții Sindicatului Transportatorilor Liberi din București
- reprezentanții Sindicatului Național al Taximetriștilor Independenți
- reprezentanții Asociației Profesionale a Transportatorilor
- reprezentanții companiilor de TAXI Meridian, Pelicanul, Speed, Cristaxi, Apolodor, Autogenn, Aris, As, Real, d’Artex, Leone, Golden Blitz, Cobalcesu, Fly, Tess, Next, Taxi 2000, Eurostil

Cetăţenii care vor sa participe la această întâlnire (3 septembrie, ora 11.00) se pot înscrie folosind formularul din articolul de mai jos. Numărul de locuri este limitat de capacitatea sălii. Confirmarea va fi trimisă prin e-mail. Vă rugam să treceţi o adresă e-mail pe care obişnuiţi s-o verificaţi regul

http://optar.ro/nici-noi-nu-vrem-sa-numaram-mortii.html

Va rog doar cand mergeti la aceasta intalnire subliniati si faptul ca sunt din ce in ce mai multi soferi atat de taxi cat si ratb care sunt toleranti si care respecta biciclistii. Nu aveti atitudinea agresiva a lui @@meridan ca nu cred ca se vor rezolva multe asa. Situatia s-a imbunatatit destul de mult in ultimii ani.

Vrem doar sa cadem de acord ca trebuie incurajat transportul public si transportul pe bicicleta si eventual subliniat pentru toti participantii ca mai multe biciclete in trafic le fac viata mai usoara si nu mai grea soferilor RATB si taxi si poate sa facem presiuni comune catre primar sa ne realizeze infrastructura.

Plecati de la ideea ca "maimutzoii" suporta 8 ore pe zi traficul din Bucuresti. Am avut 6 luni anul trecut cand am avut f mult de umblat si stateam cam 4h in masina zilnic respectand toate regulile. Cand ajungeam acasa eram un pachet de nervi la ce vedeam si sunt in general ff calm. Multe incidente au loc pe fondul unor enervari/frustrari acumulate in nenorocirea asta de trafic. Sunt oameni care au meserii grele si platite prost si nu cu un nivel de educatie deosebit. Nu vom ajunge nicaieri cu ei daca va exista agresivitate in discutie.

Initiativa este excelenta si va felicit!  

• Upvote 2

Şoferii profesionişti sunt cei mai uşor de controlat şi verificat, şi părerea mea personală e că nu ei sunt cauza celor mai multe incidente. Nu ei sunt problema principală.

Oricum, apreciez că se abordează chestiunea. Ar fi excelent dacă incidentele cu aceşti şoferi s-ar reduce la zero absolut.

Nu aveti atitudinea agresiva a lui @@meridan ca nu cred ca se vor rezolva multe asa.

Vrem doar sa cadem de acord ca trebuie incurajat transportul public si transportul pe bicicleta si eventual subliniat pentru toti participantii ca mai multe biciclete in trafic le fac viata mai usoara si nu mai grea soferilor RATB si taxi si poate sa facem presiuni comune catre primar sa ne realizeze infrastructura.

Plecati de la ideea ca "maimutzoii" suporta 8 ore pe zi traficul din Bucuresti. Am avut 6 luni anul trecut cand am avut f mult de umblat si stateam cam 4h in masina zilnic respectand toate regulile. Cand ajungeam acasa eram un pachet de nervi la ce vedeam si sunt in general ff calm. Multe incidente au loc pe fondul unor enervari/frustrari acumulate in nenorocirea asta de trafic. Sunt oameni care au meserii grele si platite prost si nu cu un nivel de educatie deosebit. Nu vom ajunge nicaieri cu ei daca va exista agresivitate in discutie.

Initiativa este excelenta si va felicit!  

Daca asta a fost cumva un atac la adresa mea te anunt ca zilnic petrec 2-3 ore in trafic cu conserva si te asigur ca am vazut destule. Si nu trafic gen plimbarele la shopping ci trafic din ala greu, la ore de varf pe distante mari, canicula, ploaie sau zapada, nu conteaza. Eu cred ca de fapt tu nu stii ce e ala. Nu am pus eticheta lor nici din auzite si nici nu am vazut pe net prostiile lor. Zilnic ma lovesc de asta, ca biciclist si sofer. Incepand de la marlania soferilor RATB care nu mai au bunul simt sa foloseasca legal alveola statiei si opresc direct pe banda 1 si terminand cu nesimtirea taximeTristilor care se cred regii soselelor, circuland fara sa respecte nimic, opresc sau fac statie unde vor si cand vor etc.

Eu sunt de parere ca incidentele NU au loc pe fondul unor enervari/frustrari acumulate. Asta in nici un caz. Nu am incomodat niciodata pe nimeni din cauza ca un alt dobitoc mi-a dat 1 claxon sau mi-a taiat fata. Eu sunt de parere ca totul pleaca de la lipsa de bun-simt (durutinpulism mai pe romaneste) stiind ca foarte greu poti pati ceva daca nu esti prins (aici intervine si permisivitatea/inexistenta Politiei Rutiere).

De ce nu se respecta o regula simpla: legea e pentru toti ? Nu ca "stai asa ca am client si a zis sa opresc acolo, pe interzis, da-l in p..a mea de semn"(Taxi) sau "ce daca am dubla continua, eu intorc aici ca mi-a facut semn un client"(Taxi) sau "nu ma bag in alveola ca ai dracu soferi nu ma lasa sa reintru pe banda 1"(RATB) sau "pleaca ba saracule de pe sosea cu bicicleta ta incurci traficul"(Taxi+RATB). Si cate si mai cate. Cand voi vedea ca mi se acorda un minim de respect atunci am sa respect si eu la randul meu pentru ca fara relatii bilaterale nu se poate. Nu-s fraierul nimanui sa las de la mine de 100000 ori pe zi. Las odata, de doua ori dar cand vad ca e marlania mare si obiceiul e invechit, PA ! S-a dus respectul. Ia sa stric eu ziua maimutoiului asa cum mi-a stricat-o si el mie. Pai nu ?

Din punctul meu de vedere, nu ma intereseaza nici meseria lor "grea" (sa fim seriosi, cat de greu e sa invarti de volanul ala) si nici faptul ca sunt prost platiti (ceea ce nu este adevarat, ia intereseaza-te cat castiga un sofer RATB). Nu i-a silit nimeni sa aleaga aceasta meserie, alternative exista, tara are nevoie de agricultori de ex.

Sigur, n-o sa-ti combat sfaturile si sugestiile pentru cei de la OPTAR, sa se duca si sa declare ca biciclistii sunt in rai si pedaleaza printre norisori, toata lumea le da prioritate si-i respecta, flower-power, floricele pe campii. Ati auzit, domnilor de la OPTAR, sa nu cumva sa fiti agresivi, voi nu aveti nimic de combatut, totul e ok. Frumos ... ma duc sa ma culc, maine dimineata ma asteapta jungla - 2 ore de trafic in compania maimutoilor.

• Upvote 2

Vezi de treaba, cat de greu iti va fi sa invarti volanul ala doua ore...sa fim seriosi, nu?

Daca l-ai invarti 8 probabil ca le-ai mai acorda o sansa.

@@meridan Îmi permit să te corectez. Ai zis că "zilnic petrec 2-3 ore in trafic".   NU.   Zilnic FACI PARTE, 2-3 ore DIN trafic. Traficul nu este creat de alți inși și tu te trezești înconjurat de "traficanți". În rest, să auzim de bine.

Corect, suna de parca ai vorbi de Matrix :))

Da :) dar totusi nu-i Matrix. Este o realitate. De ceva timp analizez mentalitati. Este interesant. Printre altele am observat asta. Daca o sa fi atent, o sa observi ca toata lumea se plange ca sunt prinsi in trafic. Ca traficul este infernal, referidu-se la trafic ca la o bariera care sta in calea lor. Eu cred ca in momentul in care ai semnalizat iesirea din parcare, faci parte din trafic. Creezi trafic. Esti trafic. Desi este clar, oamenii refuza sa isi asume responsabilitatea. 

Cat despre mentalitatea legata de mobilitatea in orase, as putea sa asociez ce spunea Ken Robinsonla TED, (http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html) despre sistemul gresit de educatie, prezent peste tot in lume. 

"Every education system on Earth has the same hierarchy of subjects: at the top are mathematics and languages, then the humanities, and the bottom are the arts.", unde matematica reprezinta autoturismele personale, stiintele umaniste reprezinta transportul in comun iar artele reprezinta bicicleta. Interesanta cand suntem copii/adolescenti, un hobby pentru cei maturi. Niciodata un mod de viata sau un mod eficient de deplasare urbana. As putea aici sa asociez si agresivitatea. Nu poti, ca pictor, sa-i intinzi mana unui academician. Asadar, un academician (sofer) intotdeauna va vedea in pictor (biciclistul) un imatur. Un om needucat, sarac, care nu isi are locul in preajma celor educati. 

• Upvote 2

Daca asta a fost cumva un atac la adresa mea te anunt ca zilnic petrec 2-3 ore in trafic cu conserva si te asigur ca am vazut destule. 

n-am vrut sa atac pe nimeni am zis ca nu este util sa se mearga la intalnire cu o astfel de atitudine. Nici n-am zis ca este totul perfect ci doar ca este mai bine decat acum cativa ani. Am inceput sa merg cu bicicleta frecvent la munca prin 2007-2008 si atunci era mult mai rau.

Intotdeauna cand te enerveaza cineva incearca sa te pui un pic in locul lor. Cati soferi lasa autobuzul sa plece din statie? Cati soferi  merg pe banda de autobuz acolo unde este marcata specific (de ex pe decebal)? Ai incercat vreodata sa faci o manevra cu o conserva ceva mai mare? Si pe mine ma enerveaza nesimtitii care depasesc coloana si care fac manevre aiurea dar sunt mai multi nesimtiti nontaximetristi decat taximetristi (nu cred ca si procentual este valabila afirmatia)

Foarte ok ce zice @@ombun ca sa se caute solutii nu sa se faca proces. Sper ca toti cei care merg sa aiba mentalitatea asta. 

disclaimer: nu sunt nici sofer ratb si nici taximetrist si am avut ca biciclist incidente minore in trafic cu soferi nesimtiti 

Soferi sunt nesimtiti ptr ca nu sunt amendati, indiferent de tipul masinii pe care o conduc, sau de studiile avute, toti isi permit sa fie nesimtiti ptr ca nu se aplica legea, mai bine cu politia ati face intalniri... ca restu e doar frectie la picior de lemn.

• Upvote 4

Va rog doar cand mergeti la aceasta intalnire subliniati si faptul ca sunt din ce in ce mai multi soferi atat de taxi cat si ratb care sunt toleranti si care respecta biciclistii

In total acord cu tine. Acum 3 ani sa zicem exista o toleranta zero fata de ciclisti a celor de tine mentionati (un fel de razboi de gherila). Acum, cu reactionarii astia ca @@ombun, lucrurile deja incep sa se miste: din sutele de soferi pe care ii intalnesc zilnic in frumoasa noastra capitala, sunt si unii (maxim 6 soferi frumosi) ce ma respecta ca participant la trafic pe scheletul meu de vehicul.

Si pentru cei ce nu folosesc/stiu statistica, o valoare sub 3-5% este o cantitate neglijabila. Ergo: how about no! Momentan soferii trebuie "ridicati in slavi" (referitor la acceptul lor ca si noi, ciclistii, avem macar aceleasi drepturi ca si ei) punctual.

Da, lucrurile cu RATB-istii incep sa se miste. Din exterior, din interior, nu stiu. Cert este ca observ ca nu mai sunt claxonat de autobuz cand trebuie sa intre in statie ci asteapta sa trec eu. Un moment in care am ramas blocat s-a petrecut la intersectia Str. Stirbei Voda cu Splaiul Independentei. Eram la semafor, la coltul parcului, paralel cu RATB 123. La culoarea verde am plecat si mergeam usor spre dreapta, paralel cu usa lui, incet, asteptand sa treaca RATB-ul. Am auzit un claxon si cand m-am uitat spre autobuz, soferul imi facea semn sa trec in fata lui. 

Astfel de intamplari, rare ce-i drept, ma fac sa cred ca poate in pauza de cafea de la cap de linie soferul asta le spune celorlalti cum a dat el prioritate unui biciclist si ce-i mai multumea biciclistul ala. Poate-poate, mentalitatea de turma este schimbata de un lider care ne tolereaza.

• Upvote 1

Schimbarea vine de la noi. :)

Cand o sa fim cat mai multi in trafic dar si echipati + mers legal (semnale, etc.) o sa se imbunatateasca situatia. Cand o sa le raspundem nesimtitilor/frustratilor invers decat se asteapta ei cand ne injura etc. o sa fie si mai bine. Cand o sa avem pistele de afara, mult mai bine.

Majoritatea ne vor vedea mereu niste intrusi si inferiori dar cu timpul o sa se obisnuiasca si o sa zica "ba astia sunt mai de treaba decat multi soferi din trafic". N-o sa fie "un cantecel vesel sa cantam si o hora sa jucam" dar o sa se imbunatateasca relatia.

Eu in ultimul timp am probleme cu pietonii care trec pe rosu sau prin locuri nepermise, care nici nu se uita la mine nici daca-i claxonez (zici ca-s invizbil) sau din contra, comenteaza. Ma bag curand la o comanda de airzound sau ceva asemanator pentru ca nu se mai poate. 

• Upvote 2

Faptul ca un om munceste la volan 8 ore pe zi nu ii da dreptul sa te agreseze pe tine ca biciciclist. Toti muncim, avem parte de stres etc.    

In tarile cu "apa calda" exista pe soselele cu 2 benzi pe sens prima banda exclusiv  Bus si Bicicleta.

Felicitari Optar pentru initiativa.

Salut ! Faptul că în trafic șoferii sunt mai îngăduitori și chiar mai respectuoși cu biclarii se poate datora și faptului că au dispărut "scuteriștii" acest factor generator de stres pentru toți ceilalți participanți la trafic.

În continuare nu cred în acțiunile  "binefăcătoare" ale oricui ONG-eu care declară că sprijină mișcarea biciclistică de pe plaiurile mioritice.

Un biciclist merge cu 10 km pe oră” și “ce am rezolvat dacă stă autobuzul după el?

Asta spunea un reprezentant al RATB la întâlnirea mai sus menţionată. Media mea, ca biciclist de oraş, pe o biclă cu cadru de oţel şi cu o masă de vreo 18 kg (plus 85 ale biciclistului) e de vreo 19 km/h la ora 8 dimineaţa. Pe biclă de aluminiu deja am ajuns la 21,5.

Ce pierde din vedere reprezentantul RATB e că autobuzul e mai mare... deci nu se poate strecura în trafic, aşa că stă de mai multe ori la câte un semafor. Şi face asta nu din cauza biciclistului, ci din cauza lipsei benzii dedicate. Şi cum obiceiul şoferilor de autobuz e să deschidă uşile când apucă şi unde apucă, apar incidente, pentru că şoferul nu poate să aştepte 2 secunde până trece bicicleta pe lângă el.

Azi era să iau o băbuţă pe ghidon. Logic, cu 100m înaintea staţiei, nu ar fi trebuit ca autobuzul (linia 139, de la Autobaza Ferentari) să deschidă uşile. Dar le-a deschis, fix când eram între uşa 2 şi uşa 1 (deci mă văzuse). M-am oprit şi i-am explicat că staţia e 100m mai încolo. Şi el ,,bă băiatule, tu trebuia să mă depăşeşti prin dreapta sau să stai după mine, că poate te băgam în bordură". Nu m-a mai ajuns să mă bage în bordură :)) Dar astfel de incidente se întâmplă zilnic, mi s-a întâmplat de multe ori să fiu depăşit şi apoi înghesuit în bordură de autobuze şi troleibuze sau să îmi fie blocat drumul de autobuze care merg cu roata lipită de bordură, deşi staţia e la 1 km distanţă. Sau să se deschidă uşile la semafor şi să se ,,verse" puhoiul din autobuz. Da, ştiu, şi mie îmi place să pot coborî din autobuz dacă e coloană, dar şoferul e obligat să se asigure înainte să deschidă uşile, fie că e staţie, fie că nu. De aia are oglinzi şi camere de luat vederi.

Mie îmi place să respect legea... probabil dacă în loc de bicicletă conduceam zilnic un camion, aveam zilnic câte o maşină făcută afiş că nu dă prioritate şi câte un pieton la urgenţă că trece pe roşu. Pentru fiecare maşină pictam pe capotă o steluţă roşie şi pentru fiecare pieton o steluţă galbenă :)) GLUMESC!

Adevărul e că mulţi şoferi profesionişti nu dau 2 bani pe biciclişti. Vedeam asta şi din autobuz, dar nu mă afecta prea tare. După aia mi-am dat seama că decât să merg o oră cu 93 sau 45 de minute cu 41 + metrou (din care minim 10 minute pe peron la Crângaşi, mama lui de metrou, că mereu îmi pleacă din faţă, oricât de devreme m-aş trezi), mai bine merg 20 de minute (din care 18 minute timp efectiv de pedalat) pe bicicletă. Deşi, dpdv al costurilor (revizie la biclă, că e în garanţie, consumabile pentru ea, diverse reparaţiii, blugii şi adidaşii avariaţi) cam tot pe la valoarea abonamentului lunar ies (sau ieşeam, înainte de creşterea de 100% la tariful abonamentul general pe toate liniile urbane şi preorăşeneşti, efectuată acum 2 săptămâni). Dar alea 20 de minute de somn în plus zilnic sunt de nepreţuit :)

Nu mi-a plăcut niciodată RATB-ul ca instituţie. Trasee proaste, autobuze care vin când au chef... la Ploieşti, Cluj, Oradea se circulă de 100 de ori mai bine. La Ploieşti se merge încă cu Ikarusul fabricat în 1975 şi nu se plânge nimeni, e mai important să vină autobuzul la timp şi să fie curat, decât să fie nou şi să stai juma' de oră în staţie.