Sign in to follow this  
jules13

Pareri biciclete persoane supraponderale

Recommended Posts

Salut,

Am un coleg care are peste 130 KG. 

Vrea sa-si ia bicicleta. Din cate stiu greutatea maxima recomandata pe cadrele care sunt acum de aluminiu este de 120 kg sau pe-acolo, iar furcile telescopice sunt pt maxim 90 kg.

De aici problema si intrebarea din acest topic. Ce stiti despre biciclete tip mtb care sa tina persoane cu greutate mai mare?

E o intrebare serioasa, n-as vrea sa fie raspunsuri pe-aici gen "sa slabeasca mai intai...".

Nicaieri, pe niciun site, nu am vazut trecute limitele de greutate pentru biciclete, nu stiu care e treaba.

Eu am recomandat o bicicleta cu cadru otel / CrMo si furca fixa, gen Kona Worldbike (dar care vad ca nu se mai vinde pe la noi.)

Voi ce parere aveti? 

Scopul folosirii bicicletei este sa zicem pt "commute", oras / asfalt.

Eu am recomandat o bicicleta cu cadru otel / CrMo si furca fixa, gen Kona Worldbike (dar care vad ca nu se mai vinde pe la noi.)

Voi ce parere aveti? 

Aceeaşi recomandare o am şi eu, plus nişte roţi ţapene cu 36 de spiţe. Nu ar trebui să aibă nicio problemă specială.

Da, iar cea mai ieftina alternativa e un MTB rigid de otel, model anii 90, cu rotile mentionate de Radu.

din proprie experienta

sunt de 4 luni posesorul unui btwin triban 7. are cadru din aluminiu si este mai mult o bicicleta de touring. la momentul achizitiei faceam umbra pamantului pt 128 kg. am pus pe ea si scaun pt copil si cred ca m-am apropiat astfel ( cu tot cu copil ) de 140 kg. vad ca rezista cu stoicism. la socuri mai mari sau santulete se simte putin cadrul cum se torsioneaza, dar rezista. sunt cateva anunturi pe net pt vanzare de astfelde biciclete si nu sunt prea mari preturile.

Nu e nici un pericol, nu va mai luati dupa marketing. Trebuie doar achizitionata o bicicleta decenta de la un producator consacrat. Bicicletele de trekking trebuie sa suporte si peste 140 kg cu tot cu bagaje, carucioare. Evident, conteaza modul cum o folosesti, daca e pentru naveta, plimbari, ture, orice se gaseste pe piata intr-un interval 2500 - 4000 lei (nu sh, targuri, etc) ar trebui sa fie ok, fie si o cursiera. Da, exista modele la kona dedicate, dar cu presupozitia ca acel mtb chiar va fi folosit exact pentru ce e creat un mtb, concursuri, off-road serios, sarituri, borduri, utilizare agresiva. Ceea ce nu se intampla, inca 99% din cei care achizitioneaza un mtb il folosesc ca city & trekking bike + prima evadare. In weekend de dimineata in gara sunt mai multi cursieristi care pleaca la munte, nu mtb-isti. Eu n-am auzit pina acum de componente care au cedat din cauza greutatii ciclistului, conteaza uzura si utilizarea in regim dinamic.

Cam orice MTB de firma ar trebui sa reziste unei persoane de 130 kg daca aceasta foloseste MTB-ul intr-un scop mai soft decat cel pt care a fost creata bicicleta respectiva. Bicicletele sunt testate sa reziste la max 120 kg la activitatile pt care au fost create, astfel ca daca un MTB este folosit pt plimbari prin oras si naveta nu cred ca vor fi probleme cu acesta.

Numai pedalierul sa nu fie pe patrat deoarece se poate rotunji de la prima tura. Un pedalier pe octalink sau powerspline este mult mai bun pt o persoana supraponderala.

Tija de sa fie mai groasa (nu de 27.5, totusi) si nu ridicata pana aproape de limita.

Pedalele sa fie pe rulment, nu pe bile.

Pipa sa nu fie reglabila, ci fixa, iar ghidonul sa fie pe oversize.

Pt confort ar fi bune niste cauciucuri cu balon mare si fara crampoane daca tot merge cu ea prin oras, ceva gen Crazy Bob.

Uite aici un MTB care pare a fi sanatos: http://www.crossbike.ro/produs.php

In "tinerete" mergeam cate 2-3 plozi de cate 50-60kg pe cate un Pegas Kent sau alte minuni ale vremii, in conditii de te durea mintea, si nu se rupea nimic, si era doar o frana in butucul spate, si toate erau ok si noi eram fericiti.

Va faceti probleme care de fapt nu exista.

• Upvote 1

In tinerete nu se inventase notiunea de "consum".

• Upvote 1

Ba pardon.

Era inventată, dar noi eram atunci la marginea fundației*. Nu eram în imperiu*.

*Asimov cetire

scuze de off-topic

@@Frank

Multumesc, foarte bune sugestiile din acel pdf pt ca scrie clar ce greutate suporta.

@@Drysna

Bugetul ar fi la 1500 ron.

Cat despre sa nu-si faca probleme, poate da, poate nu, tocmai asta e, ca ar merge la ghici, pe cand o achizitie informata e mult mai ok.

Ideea cu bicicleta de treking e buna intr-adevar, pt ca sunt facute sa duca greutate mai mare.

Veriga slaba ar fi rotile.

A trebui niste jante solide, duble si capsate si anvelope late de peste 2". 

Rubena Defender au 2,4 si costa vreo 40 de lei.

983_1.jpg

Alte piese critice sunt saua si pedalele. Ambele trebuie cat mai late si solide. Am vazut si şa de scuter montata pe bicicleta.

Din pacate cu 1500 lei, toate componentele nu au cum sa fie decat entry-level, greutatea ciclistului nici nu mai are relevanta, oricum vor ceda in primul an.  

Un MTB second-hand din oţel, vechi, cu anvelope de 2.0+ zic şi eu că ar face faţă foarte ok, cum au spus şi alţii mai sus. Ar putea fi găsit la 300-500 de lei. Cu restul de buget poate fi echipat cu transmisie, frâne şi anvelope de calitate decentă.

Salut,

Am un coleg care are peste 130 KG. 

Vrea sa-si ia bicicleta. Din cate stiu greutatea maxima recomandata pe cadrele care sunt acum de aluminiu este de 120 kg sau pe-acolo, iar furcile telescopice sunt pt maxim 90 kg.

De aici problema si intrebarea din acest topic. Ce stiti despre biciclete tip mtb care sa tina persoane cu greutate mai mare?

E o intrebare serioasa, n-as vrea sa fie raspunsuri pe-aici gen "sa slabeasca mai intai...".

Nicaieri, pe niciun site, nu am vazut trecute limitele de greutate pentru biciclete, nu stiu care e treaba.

Voi ce parere aveti? 

Scopul folosirii bicicletei este sa zicem pt "commute", oras / asfalt.

Scuze am gresit nu stiu cum se procedeaza si cred ca am apasat gresit

Nu-i nimic, mai posteaza o data, primul post gresit l-am sters eu.