Recommended Posts

Salut,

Doresc sa-mi achizitionez o bicicleta , mai precis un MTB.

Datorita "specificatiilor" mele optez spre un 29 ,insa cum

titulatura de incepator e un compliment pt. mine , help me !

Imi puteti recomanda ceva in acest buget ? ....poate sa fie si SH.

multumesc

care buget?  $-)

Eu am 1.77 si 112 kg. Folosesc de mai bine de 2 ani un Rockrider 8.1. Vezi ca vor fi reduceri curand, la inceputul toamnei la Decathlon si o vei gasi exact in bugetul tau. Raportul echipare / pret la reducere este imbatabil!

Alta varianta in acest buget este sa urmaresti magazinele online din Romania si sa tintesti lichidari de 30-50% la branduri cunoscute, poate ai noroc.

Daca zici ca esti incepator trebuie sa ai mare atentie la alegerea marimii cadrului!

Am vazut avatarul, apoi titlul topicului, si am intrat repede crezand ca-si cauta userul maus partenera.

• Upvote 1

Salut,

Doresc sa-mi achizitionez o bicicleta , mai precis un MTB.

Datorita "specificatiilor" mele optez spre un 29 ,insa cum

titulatura de incepator e un compliment pt. mine , help me !

Imi puteti recomanda ceva in acest buget ? ....poate sa fie si SH.

multumesc

Daca specificatiile tale sunt doar greutatea mai mare decat a majoritatii, apai sa stii ca rotile si furcile de douasnouar sunt mai flexibile sau mai grele si mai scumpe decat suratele lor de 26. Asa ca mare afacere nu faci cu el.

In principiu te uiti la frane, butuci (preferabil ax de 15 sau 20 pe fata, spatele de 12), asta daca vrei sa mergi pe aratura, fiindca nu ai spus pe unde vrei sa o calaresti...

Am vazut avatarul, apoi titlul topicului, si am intrat repede crezand ca-si cauta userul maus partenera.

:rolleyes: ;) ...schimbat.

Daca specificatiile tale sunt doar greutatea mai mare decat a majoritatii, apai sa stii ca rotile si furcile de douasnouar sunt mai flexibile sau mai grele si mai scumpe decat suratele lor de 26. Asa ca mare afacere nu faci cu el.

In principiu te uiti la frane, butuci (preferabil ax de 15 sau 20 pe fata, spatele de 12), asta daca vrei sa mergi pe aratura, fiindca nu ai spus pe unde vrei sa o calaresti...

...de calarit ma gandeam ceva de genul : 80% plimbari/urcari/coborari pe dealuri usor accidentate , 20% oras .

Am spus 29, pt ca asta mi-a mai fost recomandat...

Scuza-ma ca te intreb : dar tu iti cumperi bicicleta doar ca sa slabesti ? Ti-as recomanda sa SLABESTI vreo 15-20 kg si apoi sa te urci pe bicla, iti va fi mult mai usor si chinul va fi infinit mai mic.

Daca te urci cu 115-120 kg dintr-odata pe bicla si vrei sa pedalezi in lung si-n lat...cand te vei da jos de pe ea vei pune la loc de 3-4 ori mai multe calorii decat ai ars, iar asta timp de cateva zile la rand.

Asta ca un sfat prietenesc. Cei cu greutate de peste 100 kg au probleme dupa efortul depus, corpul cerandu-ti insistent caloriile arse dintr-un motiv sau altul.

Ar mai fi o chestie. Cu bicicleta slabesti doar daca mergi mult si constant. Sa zicem un 50 km pe zi, minim 4 zile pe saptamana, in regim de "turism sportiv" (75% din puls maxim). Plus un regim alimentar echilibrat. Deci sa nu te astepti sa slabesti daca iei bicicleta special pentru asta si faci doar cateva plimbari lejere.

De unde ati dedus voi ca as dori sa slabesc ?! Daca se intampa asta pot spune ca sunt "pierderi colaterale"!

Eu am crezut ca se tine maus de glume ... 

Scuza-ma ca te intreb : dar tu iti cumperi bicicleta doar ca sa slabesti ? Ti-as recomanda sa SLABESTI vreo 15-20 kg si apoi sa te urci pe bicla, iti va fi mult mai usor si chinul va fi infinit mai mic.

Daca te urci cu 115-120 kg dintr-odata pe bicla si vrei sa pedalezi in lung si-n lat...cand te vei da jos de pe ea vei pune la loc de 3-4 ori mai multe calorii decat ai ars, iar asta timp de cateva zile la rand.

Asta ca un sfat prietenesc. Cei cu greutate de peste 100 kg au probleme dupa efortul depus, corpul cerandu-ti insistent caloriile arse dintr-un motiv sau altul.

Teoria este una practica este alta. Daca vrea sa slabeasca (am zis daca...) poate. De la plimbari cu bicicleta de max 40km am scazut de la 111kg (martie 2013)  la 91kg (acum), deci se poate. Uitamdu-ma la titlul topicului parca ma descrie pe mine acum 5 luni. Focusul care il am a rezistat cu brio, deci nu mi-as face asa probleme ca ai 115kg. Daca dai ceva jos, o sa vezi ca urcarile devin mult mai usoare.

@@enzo

Douasnouarul se simte altfel decat 26-le, are avantaje si dezavantaje, la dezavantaje este si pretul ridicat pentru componente similare calitativ cu rotile mici (26'), daca vrei o bicicleta mai fiabila si/sau mai buna in aceiasi bani, atunci ia-ti bicicleta cu roti mici (la bugetul tau exact asta ti-as si recomanda, si asta prin prisma experientei personale cu o masa ce a variat de la 105 la 135 kg, si un 29er ce ca costat mult mai mult decat 550E).

Uite niscaiva exemple de SH-uri in acelasi domeniu de pret: 26, 26, 29. In linii mari, echiparile de pe bicicletele cu roti mici sunt cu una sau 2 clase mai bune.... 

Ia in calculul bugetului si necesitatea unui echipament (rucsac, pantalon cu bazon, pompa, casca, multitool, lumini, s.a.m.d.).

Eu sunt multumit de Rockrider BigRR 5.3 la 2000lei, dar nici nu am pretentii mari de la ea. Sau daca vrei o firma "mai cunoscuta", am mai vazut azi o reclama la Cube AIM Disc 29er la 2319lei.

Am 1.93m si orice ar fi, pentru nevoile mele nu mai vreau sa aud de roti mici.

Multumesc, am sa iau in considerare si varianta cu roti mici...sa vad ce gasesc.
Daca mai aveti si alte sugestii , sunt mai mult decat binevenite.

Ok , la 115 kg am calarit un Cube LTD comp fara nici o problema, in afara de pene dese, 

Acum  am 108 kg  si bicla de 10,5 kg (sau pe acolo) , rotile rezista eroic la cate coborari am facut cu ele

Ce pot sa iti spun ca nu o sa slabesti cu bicicleta , mai ales daca faci plimbari lejere in parc , depinde de distanta si intensitatea cu care faci exercitiul si mai ales ce bagi la ghiozdan