Rubyca

2013.10.05 Cupa Vladeasa MTB - Valea Draganului

Recommended Posts

Cupa Vlădeasa – Mountain Bike se adresează tuturor iubitorilor de sport în natura. Anul acesta a doua ediție va avea loc în data de  5 octombrie 2013, startul se va da din Valea Drăganului, traseul parcurgând conturul lacului Floroiu parțial, urcând în creasta masivului Vlădesa și apoi revenind în Valea Drăganului pe la Piatra Banișorului.

Traseele vor fi la fel ca și anul trecut – maraton: 68.4 km și hobby: 27.7 km.

Mai multe informații despre înscrieri și trasee puteți găsi în curând pe site-ul concursului http://cupavladeasamtb.wordpress.com/

faina zona si traseul partial. ar fio fost de preferat acei 5 km infernali pe urcare spre varful Vladeasa sa fi fost transformati in ceva ciclabil. daca se lasa cu precipitatii va fi pt multi imposibil de trecut aceea zona. in rest super frumos a fost anul trecut si sper sa ajung acolo inca o data. 

deci in principiu voi bifa acest concurs anul acesta 

Anul trecut au spus ca vor gasi alta varianta, chiar daca va fi mai lunga. Daca nu merg la MPC vin si eu, ca a fost fain! Mie mi-a placut si push-bike-ul, m-am simtit in conditii egale cu altii mai buni :) chiar daca n-am fost - s-a dovedit pe gps ca-s mai buni si la impins. 

pai stiu ca asa se spunea ca vor modifica pt ca a doua zi cand am urcat perpedes pe Vladeasa m-am intanit cu doi din staful organizatoric si m-am plans ca a fost prea criminal si ca ar fi mai corect sa se modifice portiunea aceea, chiar daca va fi sa se lungeasca traseul cu un 8-9 km. am inteles ca ar fi o varianata. nu ma plang ca sunt portiuni de pushbike si carat bike dar oricum  nu ii normal sa fie asa de lunga portiunea. ca ma apuc de alergat pe aici prin zona cu bicicleta in spinare si ma las de padalat. 

si de participat particip cu toate ca o sa mai sicteresc portiunea aceea :))

am sa le scriu un mail - sper sa mai fie valabil - sa actualizaze un pic situ cu niste informatii in legatura cu inscrierile si traseul

• Upvote 1

Un concurs facut cu suflet, il recomand cu caldura. Daca se suprapune cu MPC, voi lipsi, insa cu parere de rau. Zona e superba, oamenii sunt deosebiti, sper sa faca un traseu mai ciclabil anul asta dar na, si anul trecut a avut farmecul lui.

Sper ca sezonul asta sa se mobilizeze sa faca si editia de iarna, Cupa Vladeasa la Schi de Tura, ca ne-a lipsit anul asta.

pai stiu ca asa se spunea ca vor modifica pt ca a doua zi cand am urcat perpedes pe Vladeasa m-am intanit cu doi din staful organizatoric si m-am plans ca a fost prea criminal si ca ar fi mai corect sa se modifice portiunea aceea, chiar daca va fi sa se lungeasca traseul cu un 8-9 km. am inteles ca ar fi o varianata. nu ma plang ca sunt portiuni de pushbike si carat bike dar oricum  nu ii normal sa fie asa de lunga portiunea. ca ma apuc de alergat pe aici prin zona cu bicicleta in spinare si ma las de padalat. 

si de participat particip cu toate ca o sa mai sicteresc portiunea aceea :))

am sa le scriu un mail - sper sa mai fie valabil - sa actualizaze un pic situ cu niste informatii in legatura cu inscrierile si traseul

si eu sunt interesat de aceasta competitie, mai ales pentru a ajunge cu bicicleta pe varful Vladeasa

Acesta consider ca este cee mai mare provocare pentru toti participanti, indiferent cum, 

asa ca sper ca traseul sa fie lasat pana pe varf!!

Pai anul trecut nu s-a urcat pe varf, doar pe creasta. Oricum nu e mare filozofie sa urci pe varf cu bicicleta - ma rog, la statia meteo de langa varf, e drum de masina.

nu am zis sa schimbe scopul si destinatia, ci modul in care sa ajungem acolo sus . am inteles ca ar fi o posibilitate sa ajungem chiar in varf . este frumos acolo sus am fost si anul trecut. 

am scris mail dar nu am primit nici un raspuns .... mai asteptam 

Da, se poate ajunge in varf fara nicio problema. Adevarul e ca si eu as trage traseul pana in varf, simbolic. Ultimele dati pe acolo erau niste caini cam agitati de la statia meteo, dar in rest e super OK.

trebuie studiate hartile primite anul trecut. poate gasim noi ceva traseu si duminica dupa concurs daca ne mai tin balamalele sa mai incercam o urcare pana verful varfului. acolo sus anul trecut era un lup care isi facea veacul prin zona.

liniste si pe mail si pe situ lor. asa ca stam cuminti. posibil sa faca un update si sa inceapa incrierile cu o luna inainte? 

?!

Vesti,ceva?

Situl nu este updatat,sau...sau nu stiu eu unde sa ma uit?
Gooagle asta,nu mai e prieten cu mine :P

intr-adevar nu este updatat situl. am scris la adresa de mail ce apare acolo si nu am primit nici un raspuns. si culmea ii ca pe net uitatandu-ma am gasit doua date de desfasurare a concursului una in 21 sept 2013 si alta in 5 oct 2013. sunt si eu in ceata si am cam renuntat sa ma mai gandesc sa participip anul aceasta. tot acolo ar fi parca si un nr de telefon. 

Da, se poate ajunge in varf fara nicio problema. Adevarul e ca si eu as trage traseul pana in varf, simbolic. Ultimele dati pe acolo erau niste caini cam agitati de la statia meteo, dar in rest e super OK.

Ce caini? eu de 2 saptamani am fost acolo cu bicla, sus pe Varful Vladeasa, nici dracu' nu era :D.

?!

Vesti,ceva?

Situl nu este updatat,sau...sau nu stiu eu unde sa ma uit?

Gooagle asta,nu mai e prieten cu mine :P

Am updatat datele de concurs, in afara de lungimea si track-ul probei de maraton (care vor fii postate pe mail la inceputul saptamanii urmatoare).  Pentru alte informatii ne puteti contacta pe mail. Va multumim pentru asteptare.

Felicitari, ma bucur mult ca v-ati mobilizat. Din pacate suprapunerea cu MPC face imposibil sa vin, dar o sa fiu cu sufletul acolo :) Sper din toata inima sa va mai mobilizati o data si la iarna, pleaaaseeee!!!!! Dau o lada de bere!

Odata ce vom termina cu acest concurs, care va avea in mare acelasi traseu ca si anul trecut...o sa ne pregatim de celelalte doua..speram ca iarna sa fie iarna si sa putem tine ambele competitii...atat escalada pe gheata, cat si competitia de schi de tura..

intr-adevar nu este updatat situl. am scris la adresa de mail ce apare acolo si nu am primit nici un raspuns. si culmea ii ca pe net uitatandu-ma am gasit doua date de desfasurare a concursului una in 21 sept 2013 si alta in 5 oct 2013. sunt si eu in ceata si am cam renuntat sa ma mai gandesc sa participip anul aceasta. tot acolo ar fi parca si un nr de telefon. 

Am updatat site-ul si informatiile despre concurs...initial ne gandeam pentru organizarea acestuia in data de 21, dar se suprapunea cu altele...asa ca am modificat pe 05.10.2013...mai multe detalii despre concurs regasiti pe site http://cupavladeasamtb.wordpress.com/..traseul va fii asemanator cu cel de anul trecut

Salut.

Ne spune cineva cam cum va fi traseul, noroi, apa, etc.

Ce temperaturi sa asteptam pe Sambata?

Din ce am aflat, de la un telefon, traseele raman tot cele de anul trecut. Deci, varianta de care amintea Horatiu C, nu a fost luata in seama.

Noroi, parca a fost ceva anul trecut, dar anul acesta tot ce se poate ca la altitudine sa fie si ceva zapada.

Vremea probabila ar cam fi:

VALEA DRAGANULUI

Salut,

Nu am fost anul trecut, si as vrea sa ma pregatesc cu materialul cat de cat.

Anul trecut traseul in ziua concursului a fost relativ uscat.

Anul acesta dupa ploi, lapovite si ninsori e clar ca va fi altceva, si mult mai frig.

Se depaseste cota +1600 m, si m-astept sa dam chiar si de zapada.

Salut,

Voi face traseul scurt.

M-am cam speriat de ploaie, dar vad ca o sa fie senin.

Mulțumim organizatorilor pentru ziua minunată petrecută în Vlădeasa.

Pentru noi totul a fost perfect: traseul, marcajul, punctele de alimentare, masa după finish.

Peste tot am remarcat o amabilitate și o bună dispoziție deosebite, specifică celor din zona Apuseni.

Nota 10!

Câteva poze pentru cei care n-au putut să ajungă în Vlădeasa și povestea nostră aici.

@organizatori: Mulțumim în special pentru că am fost acceptați amândoi în concurs, eu și Andrei.

• Upvote 2

@@catalin74

FELICITARI pt reusita parcurgerii traseului lung. unul solicitant  si foarte solicitant.  il cunosc si eu de anul trecut.Bravo si aplauze pt junior. iar la Casa Morar cred si eu ca v-ati simtit bine ca eu am vrut sa merg si anul acesta si sa imi duc si prietenii din Oradea sa petrecem niste seri de liniste langa un foculet si un gratar. si banuiesc ca nici FOLK-ul din jurul focului la gradinita nu a lipsit.

no gata ca devin nostalgic 8->

puteau sa schimbe minunea aia de push-bike ca mai mult o cari in spinare. trebuie mers la sala sa faci niste muschi la brate 

Guest
This topic is now closed to further replies.