ceoby

Nutritie, efort, antrenament

Recommended Posts

Acu mi-am amintit ca am suferit si eu de sindromul asta.

Noroc de MBIKE ca altfel nu stiam de ce sufar. Asa-mi trebuie daca am mancat inainte de urcare. Daca nu mancam urcam usor ca fulgul.

Imagine postată

Sper ca nu se supara nimeni daca reiau postul :).

Au trecut aproape 9 ani, si asa doar cateva idei.

• Am ramas bicyclist for ever :), fac zilnic naveta 10 Km si agreement
  • De-a lungul timpului nu am reusit sa inving kilgramele, ba din contra, am ajus la 93 la in moment dat. Pricipala cauza cred ca a fot stresul si in general nemultumirea in viata. Dupa ce am emigrat si divortat apparent stresul s-a mai redus m-am reintors la 85 KG unde apparent e greutatea mea standard.
  • Am inceput de mult sa adopt macarea mai sanatoasa dar din pacate a fost in cantitati prea mari. Cand am dat jos cele 8 kile extra am folosit tehnologia moderna pentru a intelege de fapt ce se intampla. Am folosit Myfitnespall si asa am descoperit alb pe negru ca per total consumam mai mult decat ardeam, chiar mancare sanatoasa fiind.
  • Nu tin nici o cura doar invat ce si cum sa mananc si mai ales cat
  • Ca am zis de tehnologie, Folosesc acum Myfitnesspall, strava plus ios health (tine cont de pasi). Per total am o mai buna privere de ansamblu. Am folosit pentru o perioada Microsft band 2 (aproape un an) cu aplicatia proprie. Buna jucaria in general dar mai este loc de improve. Pe a mea am schimbat-o de doua ori din cauza unor defecte foarte des intalnite. Din pacate au retras-o de pe piata, si eu mi-am primit banii inapoi. Inca nu mi-am mai luat alta banda/smart watch, nu am gasit ceva comparabil si bun. Am inceput sa port iar ceasuri normale :). Anul asta am de gand sa ajung macar la 80 de k, va tin la current :) 

E foarte bine ca esti atent la ce si mai ales cat mananci, daca esti supraponderal.

Mai sunt cateva topicuri aici care dezbat problema, si in centru se afla excesul de glucide rafinate ("zaharuri" simple).

Myfitnesspal e o aplicatie simpatica, mi-am instalat-o si eu din curiozitate.Iti arata cand ai depasit "doza" necesara dintr-o anumita categorie de nutrienti.

De exemplu, in cazul meu la 72 kg, imi zice ca mi-ar trebui 320 g glucide, din care 96 g zaharuri simple.

Este extraordinar de usor sa depasesti bariera, deci trebuie sa fii cumpatat si sa mergi cu bicicleta sub limita pragului anaerob.

Bafta!

Se pare ca ma impac cu noua dieta bine, de ceva zile jonglez la 79.1 KG, 78 am avut cand m-au recrutat la armata acum aproape 20 de ani:). Intre timp am inceput sa ma antrenez si pentru marathon, cu jobul si nevoile normale de plimbare fac cam 60-70 Km pe saptamana cu bicla.

Oarecum mandru, in prag de 40 ating greutatea de la 18 :), sunt in stare sa alerg 15k in mai putin de o ora si jumatate, cu bicla ating relativ usor 35 pe plat in conditii de commuting, imbracat la camasa nu ca la tour de france :). Si totul vine de la conditiile de viata in general, si in mare masura cred ca totul se trage si de la emigrare, mai putin stres la munca, mai mult timp liber, mai multi bani pentru cosul de cumparaturi, mai buna infrastructura de bicilete, etc. Va dau in semn cand ajung la 75 care este si tragetul meu ;).

• Upvote 1

Da! Categoric. Stresul este primul pas gresit dar, pentru multi, inevitabil.

Daca dai de stress, atunci ... s-a mai spus.

Nu intotdeauna cat mananci este cheia pentru a-ti controla greutatea. De exemplu, daca, stresat fiind, iti dau grasime cu zahar (inghetata clasica), te vei ingrasa si in acelasi timp te vei simti permanent flamand chiar daca iti dau in limitele numarului de calorii corespunzatoare varste si activitatii depuse. Daca iti mai dau si ceva alcool, te-am terminat, repet, in limitele necesarului de calorii.

Surprinzator am ajuns la 75 :o, mai repede decat ma asteptam! Am facut si in set de analize complexe, ma temeam sa nu dau in alatele, carente, prea multe protine, etc. De fapt la inceput eram in pic obsedat sa consum cam 70-80 de grame de proteine, dar am lasat-o mai moale :). La test singurele care mi-u iesit aiurea au fost tot Colesterolul si acidul uric, deci tot pe plus sunt peste norma (deh in noembrie aveam 93). De atunci am scos carnea in general (din cauza posibilei gute), mai mananc doar peste sau fructe de mare, aproape vegetarian. Am sa repet analizele pe la sfasitul lui Octombrie, va tin la current. Cred ca in octombrie e posibil sa implines si minus 20 KG :) si sa ajung la 73. Oricum nu am de gand sa cobor sub 70.

Ce este mai trist esta ca in iunie medicul de urma analizelor mi-a prescris niste medicamente unele de combatere a cholesterol si acid si altele sa imi protejeze ficatul de primele care sunt periculoase. Nu am luat nimic, am vazut ca pentru guta pur si simplu reducerea sau eliminarea carni aproape rezolva problema, la fel si dieta vegetarian colesterolul. Da din pacate in loc sa rezolve sursa problemei medicul vrea sa te indoape contra cost cu medicamnte periculoase care combat doar efectele. 

• Upvote 1