ciclism

Cum să campăm în sălbăticie

Recommended Posts

In majoritatea tarilor, montarea cortului in alte locuri decat cele special amenajate, este interzisa. Campingurile sunt rare si adesea scumpe asa ca singura solutie a cicloturistului aventurier este sa campeze pe ascuns in salbaticie. Voi enumera cateva ponturi despre cum si unde sa-ti montezi cortul daca nu gasesti un camping. Luati-va cort si echipament de […]

Citește articolul în întregime

"Daca sunteti prinsi intr-un loc nepermis si alungati, incercati sa negociati. Apelati la bunavointa persoanei sau oferiti-i o suma modica."

Spaga s-a incetatenit in obiceiurile romanilor  :-

• Upvote 8

Din ciclul "ciclotureste romaneste"  m/

• Upvote 9

Eu cred că interpretați greșit.

Prin loc nepermis eu înțeleg că ajung să pun cortul pe un teren care poate fi proprietate privată. Multe terenuri de la marginea drumului au fost retrocedate și poate te trezești cu proprietarul care îți spune să dispari de acolo. ce vi se pare nepotrivit în a discuta civilizat cu persoana respectivă și a oferi o sumă modică pentru a fi lăsat pe respectivul teren?

Acum doar nu vorbim de imbecili care își pun cortul pe un poligon de tir și vor să dea șpagă să fie lăsați să doarmă acolo în timpul unor exerciții de tragere cu muniție de război :)

Parerea mea este ca articolul asta face mai mult rau decat bine. Asta o fi pozitia ciclism.ro in legatura cu cicloturismul?

• Upvote 1

Asteptam cu nerabdare partea a doua "Invataturile lui Carpaticus catre forum-ul lui ciclism.ro" unde vom fi invatati cum sa atragem parteneri de chermeza, sa campam in case parasite si statii de autobuz si cum sa facem rost de donatii modice.

• Upvote 9

Mai borcan - lasa mai si tu sa-si deie cu parerea ciclistii cu experienta in cimpul campingului national si international - boemi, aventurieri (-isti), expeditionisti, cel mai cea mai, etc.

• Upvote 2

sunt dezamagit ca nu sa pomenit nimic de cum sa furi ceva din zona in care ai poposit...

• Upvote 4

Mie mi se pare ca in articol scrie clar: cum sa campezi in tari in care campingul e interzis in afara zonelor amenajate iar acolo costa bani. Mie mi se pare ca se incearca sa se creeze o imagine a cicloturistului ca fiind un rupt in cur care n-are bani de nimic si practica cicloturismul ca e pe gratis. Eu incerc sa cred ca totusi cicloturistii romani sunt in mare parte oameni seriosi, care isi fac un buget realist cand pleaca undeva, au si o mica rezerva pentru cazuri neprevazute si ca cei care dorm pe sub poduri sunt doar niste exceptii.

• Upvote 3

bai nene...ce comentarii. Genial. 

Auzi tu, cicloturisti care sa nu doarma numa in campinguri. In caz de urgenta. Ca de obicei, cicloturistul roman doarme cel putin la hotel de 3*.

• Upvote 4

Asta o fi pozitia ciclism.ro in legatura cu cicloturismul?

NU! E "pozitia" mea personala!

Ce am scris acolo sunt niste sugestii, nu obligatii.

In majoritatea Europei e interzis sa pui cortul in afara campingurilor. Am intalnit multi cicloturisti straini care au venit in România tocmai ca se poate campa oriunde. Si nu neaparat din lipsa de bani ocolesc unii campingurile. Sunt campinguri care iti ofera conditii foarte proaste la bani foarte multi. Campingurile te obliga sa faci un numar predeterminat de kilometri si sa urmezi un traseu dinainte stabilit. Nu poti sa faci un anume traseu ca la capatul lui nu te asteapta nici un camping. Daca intre doua campinguri sunt 150 sau 200km esti obligat sa-i parcurgi, altfel esti infractor.

Daca am o defectiune la bicicleta si nu reusesc sa ajung in camping ce ma fac? Sun politia si ma predau? Merg toata noaptea pe jos sau stau santinela? Nu, imi pun cortul dupa boscheti si dorm fara grija. Cine are griji poate sa stea la hotel.

• Upvote 7

Articolul e bun ca idee, dar se insista mereu pe ideea cum sa faci sa nu te prinda. Era mai bine daca se dadeau niste sfaturi tehnice si apoi s-ar fi zis ca fiecare ar trebui sa se intereseze de legislatia tarii pe unde umbla si sa incerce sa se conformeze pe cat se poate. In Franta de exemplu am citit ceva cum ca ai voie sa campezi de urgenta intre ceva ore, parca 7 seara si 7 dimineata si daca esti la cel putin o ora de mers de o localitate. Era interesanta o lista cu reglementarile de prin tarile mai umblate. Asta cu ascunsul sa nu te vada nimeni e mai buna prin Romania, ca stim noi unii ce-au ramas ba fara bicicleta, ba fara aparat foto, ba fara cine stie ce dupa ce au baut cu localnicii si s-au culcat in spatele bodegii.

• Upvote 4

Romanisme...

Ai dreacu mai suntem noi romanii, cum le stim noi pe toate...

Zilele trecute am citit un articol asemanator in care un nene (american, cred) ce a calatorit vreo 13 ani cu bicicleta explica aceleasi lucruri. Articolul lui a primit o groaza de comentarii de la oameni care s-au plimbat prin diverse locuri, dar NICI UNUL nu a comentat precum ati facut-o voi. Toti au comentat civilizat, iar majoritatea au apreciat articolul pt ca TOTI au fost candva in situatia de a campa noaptea tarziu pe te miri unde.

Unul spunea cum s-a culcat in bena unei masini, in Grecia, si cum s-a trezit dimineata la 100 km departare (din cauza caldurii de peste zi soferii greci prefera sa conduca noaptea, pe racoare). Norocul lui ca urcase si bicicleta ;))

Acum o saptamana am avut ocazia sa cunosc un cicloturist olandez plecat sa strabata lumea pe bicicleta. Din cauza crizei ramasese fara slujba si fara casa, dar cu o bicicleta buna de cicloturism. Chiar daca nu mai avea bani si casa, omu' asta nu si-a pus streangul de gat, ci a plecat in lume pe bicicleta.

Cand a ajuns la mine avea pe el un tricou atat de folosit si de transpirat incat putea sa-si frece ceapa de el daca avea nevoie de sare. Era evident ca nu mai facuse dus de cateva zile, deci nu inoptase la camping sau motel si in mod sigur dormise sub cerul liber pe unde nimerise.

Daca s-ar fi nascut in Romania, omu' asta s-ar fi sinucis imediat ce ar fi ramas fara casa deoarece neavand bani de camping sau motel nu ar fi putut pleca cu bicicleta in lume. Sau daca ar fi plecat, n-ar fi apucat sa iasa din tara pt ca ar fi fost omorat cu pietre de romani civilizati si justitiari. Dar norocul lui ca nu s-a nascut in Romania si astfel poate sa traiasca fericit in continuare.

Acum cativa ani m-am intalnit si cu Stefan Hodi, intr-unul din tururile sale prin Romania. Cand l-am intrebat unde o sa doarma la noapte mi-a spus ca o sa-si puna cortul acolo unde o face de obicei cand trece prin Pitesti, pe langa Bazinul Olimpic, pe malul Argesului, adica la o aruncatura de bat de centrul orasului.

Mai ganditi si voi, nu doar judecati!

• Upvote 9

Eu nu-s de acord cu treburile astea, eu citesc ca a ramas fara servici si IN LOC SA isi caute un loc de munca s-a urcat pe bicicleta sa colinde lumea. Mai stim noi disperati din astia si pe la noi. Mie nu mi-e mila de ei, cel putin daca sunt in putere, sanatosi si capabili sa puna osu' la lucru. Daca poti sa bati Europa pe bicicleta, poti si sa cari lazi la un depozit, garantat.

• Upvote 5

"forumareala romaneasca", asa se incadreaza comentariile unora de mai sus. Asa se intampla cand scrii un articol original sau emiti o parere in baza unei experiente personale adaptate la realitate, sare o duzina de "oameni de bine", care nu au treaba cu fenomenul decat in calitate de chibiti, sa te puna la punct. Pun pariu ca daca se discuta despre cicloturismul cu masina de asistenta si cazare din pensiune in pensiune, se gaseau altii care sa moara si de grija acestora. 

• Upvote 4

Eu, citind ultimele posturi, mi-am dat seama ca m-am bagat si eu aiurea mai devreme cu cateva postari in urma, imi cer scuze de la autor. Imi retrag afirmatia din acel post.

Daca era vorba despre a te afla in varful muntelui sau in inima padurii era alta mancare de peste.

Articolul te invata insa cum sa devii noul Carpaticus.

In fond, e dreptul fiecaruia sa aleaga felul in care se plimba cu bicicleta, iar Lucian a precizat ca este numai punctul sau de vedere. Punct de vedere exprimat intr-un articol pe ciclism.ro.

Eu nu vad nici o legatura intre articolul lui Lucian si ceea ce ar putea fi discutabil din stilul de a face cicloturism al lui Claudiu Moga. O exemplificare pe text ar fi mai utila, in cazul in care a fost citit cu atentie. 

Se poate pune in discutie doar de ce se discuta despre camparea in locuri care nu sunt campinguri oficiale. Eu nu am stiinta ca in legislatia romaneasca se specifica explicit ca nu ai voie sa campezi decat in campinguri. Sunt mentionate locurile unde nu ai voie sa campezi: parcurile nationale, plajele, etc. dar o interdictie generala nu stiu sa existe, poate s-a schimbat ceva de curand.

Sunt curios daca aceia care comenteaza negativ aceasta practica au folosit vreodata cortul in viata lor sau sunt atat de tineri incat nu au habar ca era la ordinea zilei sa iti faci vacantele in Romania cu cortul, citeva generatii au facut asta, la un anumit moment in viata lor. In urma cu vreo doua zeci de ani am avut si eu perioada mea din viata cand mergeam la munte si mare doar cu cortul, cand plecam pentru o saptamana cu 100 de lei in buzunar si dadeam 5 lei la nas pe tren, cand mergeam in vacanta de vara de vreo 5-6 ori la mare si uneori din 3 luni de vacanta imi petreceam 2.5 luni pe acolo. Mergeam la mare si fara cort pentru ca era imposibil sa nu gasesc vreun cort, vreo camera, sa gasesc sau sa-mi fac o cunostiinta unde sa dorm noaptea. Mult "blamatul" Carpaticus de catre unii nu e original cu nimic. Toti colegii mei erau Carpaticus pentru ca in acele vremuri pentru hotel sau vile era bataie pe bilete care se dadeau la intreprinderi, prin sindicat, etc. 

Eu zic ca altu-i baiul... Forumul si site-ul ciclism.ro se vrea atat de legal incat a facut mare tam-tam la capitolul vanzare de biciclete. Cand vine vorba insa de un articol care ne invata cum sa inselam legea, nu mai e atat de flagrant. Eu cu ideile astea care se bat cap in cap nu-s de acord, nu cu cicloturismul de buget.

• Upvote 1

esenta discutiei s-a pierdut pe drum, s-a ajuns la Moga, la romanisme etc

repet, sper sa nu fiu insistent, ca nu imi foloseste la nimic...NU e vorba ca a campa wild e o tampenie, o prostie sau ceva de genul asta. discutia era despre diferenta intre a campa si a campa ascuns, adica stealth camping. 

acuma...ok. daca intelegem nuantele bine. daca nu, nu. Mult succes in ture

• Upvote 1

Cand vine vorba insa de un articol care ne invata cum sa inselam legea, nu mai e atat de flagrant. 

Poti exemplifica unde se incurajeaza incalcarea legii si mai ales despre care lege e vorba?