Sign in to follow this  
ciclism

Eduard Novak, dublu Campion Mondial

Recommended Posts

Eduard Novak a câștigat două medalii de aur la Campionatele Mondiale de Paraciclism desfășurate în Canada, localitatea Baie-Comeau. Campion mondial și în 2012 în Danemarca, Eduard Novak a plecat în Canada cu dorința de a-și apăra titlul – misiune foarte grea pentru sportivul nostru. Prima competiție a avut loc vineri, 30 august, iar Eduard a impresionat […]

Citește articolul în întregime

Ma si intrebam cand va apare un articol despre asta pe ciclism.ro. Bravo !

Foarte mare realizare. Felicitari!

Se pare ca suntem white Africa in toate domeniile posibile. Singura tara in care presedintele e si prim-ministru, si primar si fotbalist si politistul care isi intocmeste proces verbal impotriva propriei persoane, si judecator care se judeca singur si calau care se "auto executa".... Chiar nu vedeti ridicolul situatiei? "Desteapta-te romane" este imnul nostru binemeritat.

Pana acum era dracu', acum l-a detronat tatal lui. Chiar nu vi se pare absurd ca presedintele autoritatii de stat in ceea ce priveste ciclismul este si sportiv si seful unui club sportiv afiliat autoritatii al carei presedinte este. Mai pe intelesul tuturor, daca el sau clubul lui incalca vreo norma a federatiei, tot el, fiind si presedinte, face parte din forul care aplica sanctiunile. Asta este onania mintii, nici Kafka n-a imaginat asa ceva. Este absurdul suprem. Cum poate el lua o decizie nepartinitoare in calitate de functionar public in exercitiul autoritatii  vis-a vis de propria persoana, de propriul club, de colegii de echipa, care sunt in acelas timp subiectii asupra carora isi exercita autoritatea?

Era oare corect si legal ca din momentul in care a devenit presedintele federatiei sa demisioneze din conducerea clubului sau si sa i se suspente calitatea de sportiv legitimat FRC? Intreb si eu pentru ca am o gandire mai ciudata. Poate voua vi se pare normal.

Ar fi ridicol si total nelegal ca un politist sa isi suspende singur carnetul pentru neacordare de prioaritate?  Are calitate de agent constatator? Da! Atunci ce il impiedica sa se "auto rezolve" si sa-si aplice singur sanctiuni?

Cel mai frumos moment o sa fie la un campionat national la care Novak se va medalia pe sine, si isi va felicita propria persoana de sportiv, in calitate de presedinte. Deja elogiile de pe stie-ul FRC sunt de un prost gust manelistic. Sunt de parere ca ne aflam in fata nasterii unui nou concept, acela de "masturbare administrativa".

Acestea fiind spuse, ii urez succes noului prsedinte si prim sportiv al tarii. Il meritam!

• Upvote 7

Era oare corect si legal ca din momentul in care a devenit presedintele federatiei sa demisioneze din conducerea clubului sau si sa i se suspente calitatea de sportiv legitimat FRC?

Daca in prima parte a frazei iti dau dreptate, in a doua nu. Ce legatura are scula cu prefectura ? Daca a ajuns sef asta inseamna sa nu mai faca sport, sa ajunga un gras infect, sobolan de birou, impingator de hartii si taietor de panglici ? Bravo lui, eu il apreciez.

• Upvote 2

Faci sport dar NU faci sport de performanta care implica sa fi legitimat si sa te supui obligatiilor aferente legitimarii in perioada in care tu esti autoritatea care vegheaza la respectarea acelor obligatii.

Expresia este "ce are Sulla cu prefectura". Prefectura era o institutie subordonata lui Sulla, care devenise dictator al Romei, iar prefectura are foarte mare legatura cu Sulla, caci Sulla numea prefectii.

Ca sa poata duce la o buna indeplinire, si fara vreun conflict de interese(conflict de interese care deja s-a declansat), activitatea lui de sportiv, manager de club si presedinte al federatiei, trebuie sa aiba o dezvoltare multilaterala si o constiinta a dreptatii pe care nu o poate atinge un simplu muritor. Dar poate ca supraomul a ajuns printre noi si nu stim inca, iar oranduirile sociale din prezent nu mai sunt de actualitate.

• Upvote 4

Atata timp cat se supune obligatiilor si obtine performanta eu nu vad ce-ar fi gresit. Nu cred ca el personal are ca sarcina de serviciu verificarea a ce zici tu acolo ci institutia condusa de el. Iar exemplul cu politistul care se autoamendeaza e neinspirat ales. Asa pot da si eu contra-exemplul ca administratorul unei piete alimentare are voie sa cumpere rosii in calitate de simplu client, nu ?

• Upvote 1

Atata timp cat se supune obligatiilor si obtine performanta eu nu vad ce-ar fi gresit. Nu cred ca el personal are ca sarcina de serviciu verificarea a ce zici tu acolo ci institutia condusa de el. Iar exemplul cu politistul care se autoamendeaza e neinspirat ales. Asa pot da si eu contra-exemplul ca administratorul unei piete alimentare are voie sa cumpere rosii in calitate de simplu client, nu ?

Are voie sa cumpere rosii in calitate de client dar nu are voie sa aiba si el propria taraba in piata pe care o adminisreaza. Acum poate intelegi mai bine exemplul.

• Upvote 2

Pai si eu ce-am zis ? Ca sunt de acord cu tine cu demisionatul din conducerea clubului, dar renuntarea la viata sportiva nu.

Si, de exemplu, daca domnul sportiv Novak incalca un regulament si domnul presedinte Novak face presiuni asupra arbitrilor FRC pentru ca sportivul Novak sa nu fie sanctionat ce te faci? Dar daca domnul presedinte Novak face presiuni asupra arbitrilor FRC si asupra functionarilor ANAD ca domnul sportiv Novak sa nu fie ales niciodata la o testare doping? Astea sunt doar doua exemple ipotetice, si fara mare miza, in care calitatea de sportiv legitimat FRC si cea de presedinte FRC naste conflicte de interes. Exista nenumarate alte ipoteze, dar conflictul cu adevarat important este acela intre calitatea de presedinte si cea de patron/manager de club, pentru ca aici intervine tentatia banilor, a influentei. Dar din nou, poate Novak e un zeu lipsit de tentatiile si framantarile lumesti. Daca nici acum nu se intelege...este clar dece ne aflam in asa o situatie absurda...o meritam.

• Upvote 2

Adica mai pe scurt trafic de influenta ? Din cate stiu eu e penal, puscarie de la 2-10 ani, nu cred ca ar risca, mai ales acum cand DNA-ul asculta tot. Hai sa lasam drobul de sare la locul lui ...

Are voie sa cumpere rosii in calitate de client dar nu are voie sa aiba si el propria taraba in piata pe care o adminisreaza. Acum poate intelegi mai bine exemplul.

Zi-i alt exemplu, poate asa e mai elocvent: Primarul Basescu semneaza un act cu cetateanul Basescu :D

sursa: http://www.gandul.info/politica/istoria-dobandirii-imobilului-din-mihaileanu-intesata-de-minciunile-presedintelui-254175

Si, de exemplu, daca domnul sportiv Novak incalca un regulament si domnul presedinte Novak face presiuni asupra arbitrilor FRC pentru ca sportivul Novak sa nu fie sanctionat ce te faci? Dar daca domnul presedinte Novak face presiuni asupra arbitrilor FRC si asupra functionarilor ANAD ca domnul sportiv Novak sa nu fie ales niciodata la o testare doping? Astea sunt doar doua exemple ipotetice, si fara mare miza, in care calitatea de sportiv legitimat FRC si cea de presedinte FRC naste conflicte de interes. Exista nenumarate alte ipoteze, dar conflictul cu adevarat important este acela intre calitatea de presedinte si cea de patron/manager de club, pentru ca aici intervine tentatia banilor, a influentei. Dar din nou, poate Novak e un zeu lipsit de tentatiile si framantarile lumesti. Daca nici acum nu se intelege...este clar dece ne aflam in asa o situatie absurda...o meritam.

Eu nu sunt familiarizat cu situatia "din teren", ca atare am citit Statutul FRC si pagina de web a Tusnad Cycling Team, ca sa vad scriptic cum sta treaba.

Contraargumente nu pot deocamdata sa-ti ofer, astfel ca am niste intrebari :

- statutul de presedinte al FRC chiar ofera posibilitatea titutlarului acestui post sa actioneze precum ai presupus, prin abuz? Sau presedintele, fiind o functie executiva, are doar un vot in comisiile FRC si pune in aplicare ceea ce hotaraste Adunarea Generala? 

- Carol Novak este fondator al clubului, dar nu apare in structura de management al acestuia. Daca e doar sportiv in scriptele TCT, atunci unde e problema? Ca sportiv, in cazul in care incalca regulamentele, care este procesul ce se declanseaza? Decide presedintele Novak de unul singur ce sanctiuni ar putea primi sportivul Novak? Sau exista structuri si procese in FRC care pot impiedica transparent eventualitatea unor astfel de deviatii? 

Intreb chestile astea pentru clarificare (a mea si a celorlalti cititori ai topicului) si pentru ca e bine ca astfel de afirmatii aparute pe forum sa fie si bine argumentate.  

E greu de gasit un caz similar in care un sportiv legitimat la un club este si presedintele federatiei acelei ramuri sportive. Trebuie cautat un sport in care sportivii au activitate foarte lunga, probabil sahul. 

Insa presedinte de club si de federatie, e dificil de acceptat, e caz de incompatibilitate. 

• Upvote 2

Am şi eu o mică nelămurire:

Sportivii "normali" sunt în aceaşi oală cu cei paralimpici?

• Upvote 1

- statutul de presedinte al FRC chiar ofera posibilitatea titutlarului acestui post sa actioneze precum ai presupus, prin abuz? Sau presedintele, fiind o functie executiva, are doar un vot in comisiile FRC si pune in aplicare ceea ce hotaraste Adunarea Generala? 

- Carol Novak este fondator al clubului, dar nu apare in structura de management al acestuia. Daca e doar sportiv in scriptele TCT, atunci unde e problema? Ca sportiv, in cazul in care incalca regulamentele, care este procesul ce se declanseaza? Decide presedintele Novak de unul singur ce sanctiuni ar putea primi sportivul Novak? Sau exista structuri si procese in FRC care pot impiedica transparent eventualitatea unor astfel de deviatii? 

As putea sa iti dau exemple concrete de presiuni si abuzuri pe care le facea Selejean si as putea sa iti dau exemple de abuzuri la fel de ordinare pe care le face Novak. Dar nu vreau. Tu chiar crezi ca acolo se voteaza?  Oamenii care "voteaza" sunt 3  trepadusi amarati care ii faceau cafeaua lui Selejean si acum i-o fac lui Novak. FRC e o camera cu 4 oameni pe un hol al ANTS-ului. Crezi ca acolo e democratie? Cand spune seful ceva, se executa fara discutii. Tot incerc sa va trezesc dar parca sunteti de pe alta planeta. Sunt sigur ca nu lucreaza nimeni la stat dintre cei care comentati subiectul si nici nu prea ati avut tangente cu aparatul administrativ romanesc.

P.S. Nici Becali nu apare in managementul sau in participatia la activele clubului Steaua. Asta nu inseamna ca nu e seful si principalul factor de decizie in club.

• Upvote 3

P.S. Nici Becali nu apare in managementul sau in participatia la activele clubului Steaua. Asta nu inseamna ca nu e seful si principalul factor de decizie in club.

Şi atunci ce rost are ca Novak să demisioneze din club?

• Upvote 1

ilpirati esti sportiv de performanta?

Alergi pentru vreun club sportiv?

Esti suparat pe modul in care functioneaza sistemul de la stat?

De ce esti asa inversunat impotriva FRC actuale?

De ce esti asa inversunat impotriva lui Novak?

P.S.: Ti-am dat plus la toate postarile. As aprecia daca nu mi-ai raspunde prin scurte raspunsuri cu DA/NU la intrebarile mele, pentru ca vreau sa te inteleg mai bine. Mai exact vreau sa iti inteleg punctele tale de vedere referitoare la ciclismul de performanta de la noi.

Poate nu sunt singurul care este interesat de opiniile tale, insa pe mine, cel putin, ma intereseaza argumentele tale.

P.P.S.: Eu nu sunt sportiv de performanta si implicit nu alerg pentru niciun club.

Eu recunosc ca sunt suparat pe sistemul in care functioneaza insistitutiile si (in cazul de fata) federatiile sportive.

Nu sunt inversunat in privinta FRC actuale.

Nu sunt inversunat impotriva lui Novak.

As aprecia niste raspunsuri sincere din partea ta doar pentru propria-mi potolire a curiozitatii.

Multumesc

Il pirati

Aberezi cu gratie!

Nici nu ma obosesc sa aduc argumente pentru ca tu esti atat de convins de ce spui incat nimeni nu o sa iti schimbe parerea.

Iti spun doar atat, prefer oricand sa faca Ede niste abuzuri decat sa mai aud de javra de Vasilica.

Piratule, ca sa o luam altfel, omul asta a realizat ceva in viata. Ai idee ce inseamna sa nu ai un picior ? Si cu toate astea sa fii sportiv de performanta si campion ? Cand o sa faci si tu performanta macar jumate cat a facut Novak atunci poate as tine cont de parerea ta. Tu poti sa-l judeci in continuare, noi sa stii ca ne distram :)

@@ovidiu: good point !

• Upvote 1

Superba discutie astazi, la Realitatea TV, cu Eduard Novak.

Bun simt, modestie, OM.

N-ai da si tu un link ...

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this