iacobdoc

Tura de 200 de kilometri. Cluj-Napoca, Albac, Campeni, Buru, Cluj-Napoca

Recommended Posts

Maxime felicitari! Il facem si impreuna la vara, preferabil fara epuizare si frisoane dupa.

• Upvote 2

Este perfect fezabil.

Trebuie doar vreme buna. Asta e cel mai greu acolo.

Sincer eu prefer pozele cu peisajele, lipsite de moacele personajului principal din prim plan, dar fiecare cu ce-i place. Felicitarile mele pentru tura, la cat mai multe si fara incidente.

• Upvote 2

sincer eu prefer pozele cu peisajele, lipsite de moacele personajului principal din prim plan, dar fiecare cu ce-i place. Felicitarile mele pentru tura, la cat mai multe si fara incidente.

Multumesc!

Ai perfecta dreptate. Cumva am si incercat sa ma justific.

Pozele le-am pus direct pe Facebook pe masura ce le-am facut si a fost mai mult cu scopul de a documenta ca de mine e vorba, locul si momentul.

Preocupat de a face traseul nu am mai gasit nerv sa fac poze pe traseu desi mi-am dorit asta. Poate ca nu foarte mult.

Felicitari doctore, am bantuit si eu cu Robert, dupa TTS2, prin zona. Am fost cazat la Albac din 21.07 pana in 05.08. Superfrumoasa zona!

• Upvote 1

Merita facut cicloturism, in special cu MTB si batut traseele catre si din Padis.

E o tura super, sa stii ca eu am fost cu cursiera de la Poiana Horii spre Albac si merge bine daca nu ploua, e foarte bun drumul. N-am avut treaba, am mers chiar tare. Deci daca e vreme buna, merge si asa. Mai nasoala mi se pare cu cursiera bucata Tarnita - Marisel, la urcare mai merge dar la coborare e rau de tot. Ultima data mi-a si explodat o roata si s-a facut franjuri.

• Upvote 1

E o tura super, sa stii ca eu am fost cu cursiera de la Poiana Horii spre Albac si merge bine daca nu ploua, e foarte bun drumul. N-am avut treaba, am mers chiar tare. Deci daca e vreme buna, merge si asa. Mai nasoala mi se pare cu cursiera bucata Tarnita - Marisel, la urcare mai merge dar la coborare e rau de tot. Ultima data mi-a si explodat o roata si s-a facut franjuri.

Multumesc!

Iti urmaresc cu admiratie "faptele de arme"!

Poate, la anul, incercam impreuna Cluj - Padis si retur in o zi via Marisel: 200 km din care cam 25x2 drum de-ti sar dintii din gura.

E mai frumoasa acum varianta Rasca fata de Marisel. Cum mai stau oare cu asfaltul spre Padis?

Rasca e o alegere buna.

De obicei se urca la Marisel, se coboara catre Belis si se inchide turul pe la Rasca.

Merge si Rasca dus-intors.

Asfaltul spre Padis e superb dinspre Beius.

Pe partea dinspre Ic Ponor este o poveste frumoasa dar neterminata.

Frumos. Te inteleg perfect, si la mine Sudocrem a facut minuni (inainte si dupa) :))

• Upvote 1

Frumos. Te inteleg perfect, si la mine Sudocrem a facut minuni (inainte si dupa) :))

De tinut minte.

Pare-se ca totusi crema de bazon Assos ar fi cea mai buna, dupa majoritatea parerilor. M-am gandit si eu sa incerc crema de bebelusi, cum ar fi Bepanthen (ca tot am bebe acasa), dar treaba e ca Assos e vreo 12-14 euro si Bepanthene vreo 50 RON tubul, cam tot pe-acolo. Eu zic sa incercati Assos odata cand faceti o comanda pe afara sau treceti printr-o tara unde exista magazine adevarate de biciclete. O cutie pe mine m-a tinut un an, si m-am dat ceva si am folosit-o si la alergat, ma dadeam cu ea pe calcai si talpa sa nu fac basici si intre picioare sa nu ma frece pantalonii.

Eu am folosit Stelactiv de la Mustela iar ulterior am luat Xenofit.

La stelactiv lucrurile erau clare: unguent hidrofob vascos, oxid de zinc (o minunatie) si super oferta enzimele antiproteazice spaima ureazei.

Xenofitul era grasa si vascoasa. Cred ca ii mai trebuie putin Fucs, pardon, oxid de zinc ca sa fie foarte buna.

Cica asta de la Assos este singura care n-are feeling-ul de unsuros. Acuma nu stiu ca n-am incercat alta. Oricum la 200 km fara o crema e cam... stie cine a facut 200 km cam cum e.

@@iacobdoc sincere felicitari pentru traseu, ma bucur ca ai virusul bicicletei, dealtfel asta este si raspunsul la "De ce ai facut traseul asta?", cum se poate spune si despre mine la fel in legatura cu tura de 314km. Eu in tura respectiva nu am utilizat nicio crema, nu am avut nicio iritatie, m-am simtit excelent in tot timpul turei, seara(noaptea) cand am ajuns la destinatie eram in extaz, a doua zi ma intepa putin genunchiul stang dar a trecut dupa cateva pedale.

Poate in urmatoarele ture ne delectezi si cu ceva poze cu natura.

Sa auzim de bine.

• Upvote 1

Sigur! Multe multumiri pentru aprecieri.

Cred ca sunt doua aspecte unde pot lucra. Unu, sa ies mai des cu bicicleta si doi, sa scad 15 kg in greutate ca am de unde.

Felicitari! Acest traseu se face in mod normal in 2 zile pt. cicloturisti dar pt. cei antrenati merge si-ntro zi. Mi-e dor de aceasta zona de care ma leaga prima dragoste de cicloturism in urma cu multi ani.

Felicitari! Acest traseu se face in mod normal in 2 zile pt. cicloturisti dar pt. cei antrenati merge si-ntro zi. Mi-e dor de aceasta zona de care ma leaga prima dragoste de cicloturism in urma cu multi ani.

Multumesc!

Ti-am urmarit evolutia cicloturistica prin Europa.

Felicitari!

Multumesc si eu Iacobdoc si abia astept sa ne intalnim la o tura!

Sa auzim doar de bine!

Felicitari pentru traseu, doctore! Sunt destui mai tineri care nu sunt capabili de asa ceva.

Multumesc.

Totusi, nu reusesc catarari performante dar sunt perseverent si intr-o buna masura incerc sa raman responsabil.