mcm_xyz

Lacul Calcescu

Recommended Posts

Salut.

Ma intereseaza cateva detalii despre:

http://www.bikemap.net/en/route/1433514-mt1-urdele-vf-mohoru-vfcoasta-lui-rus-lacul-zanoaga-mare-lacul-calcescu-obarsia/#/z13/45.36342,23.61948/google_hybrid

As vrea sa ajung la Lacul Calcescu cu bike-ul. Din cate am vazut pe "drumul de creasta" se cam poate bicicla pana in zona "Varful setea mica" si "Lacul Zanoaga". De acolo spre Calcescu ne descurcam noi cumva. Mai mult ma intereseaza de la Calcescu catre Obarsia Lotrului cum e poteca? Poteca aia da intr-un forestier dar pana acolo vad ca salta Lotrul pe alocuri... Ce credeti? merita pe bike sau e numai chinuiala cu bicla in spate?

Va multumesc mult de sfaturi!

Mihai

Nu cred ca e chiar realist ptr o tura de bicla. Coborarea de la Calcescu e in cea mai mare parte o poteca turistica marcata, ai si jnepeni, nu prea e de mers pe bicla. Doar ultima parte pana la Obarsie.

La fel, ce ai trasat tu pe creasta nu e un drum, ci poteca ce traverseaza crestele Parangului. Rar veti pedala. Parerea mea e ca bicla va f mai mult bagaj decat ajutor. Merita sa faci asa ceva doar daca legi doua trasee, doua vai, etc, dar ca tura in sine nu vad rostul sa carati biclele cu voi.

Caldarile glaciare din Parang sunt pline de bolovani mari, greu de depasit cu bicla dupa tine. O sa fie chin.

Uite o poza de la Lacul Rosiile, la Calcescu e cam la fel:

P1020661.JPG