puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

Aștept ca pe ghimpi o comandă de la DX din Hong Kong, că în ea sunt niște ochelari de soare numa' buni pentru luat în concediu într-o săptămână, niște manșoane de treking și alte porcărele. Azi mă sună de vreo două ori un număr necunoscut; eram în ședințe, n-am putut răspunde, acum sun înapoi - tot ocupat. Caut pe Gugl al cui e, și surpriză: e al Biroului de Schimb Internațional (BSI) al Poștei Române. Dau și de un alt număr de telefon, sun, vorbesc cu o tanti tare drăguță, îmi explică ce și cum.

Buuuun.

Până acum, din experiența mea, treburile se întâmplau așa.
- Venea coletul din străinătate și se ducea la o poștă cu vameș, gen OP 3 Pantelimon.
- Oficiul ăsta poștal îți trimitea hârtie că ai colet și să te duci în data x, hârtie care mergea la oficiul poștal de care aparține adresa ta și ți-o aducea poștașul acasă.
- Te duceai, stăteai la coadă, o funcționară verifica declarația vamală lipită pe pachet (cu valoare declarată mult sub cât ai plătit pe conținut) și decidea dacă să te pună să-l deschizi și să plătești taxe vamale sau nu.
- De regulă nu trebuia nimic, luai pachetul, semnai de primire și plecai acasă.

Cică de la 1 septembrie 2013 s-a schimbat tărășenia, și Poșta Română se aliniază la procedura celorlalți transportatori cu comisionari vamali.
- Vine coletul la BSI, unde e verificat dacă are pe exterior, într-un plic de plastic, documente însoțitoare privind conținutul și valoarea.
- Dacă n-are documentele, te caută ăia la telefon să le trimiți hârtii (facturi etc.) pe mail -> declaranti punct vamali la posta minus romana punct ro
- În baza actelor, ei fac vămuirea și-ți trimit coletul să fie livrat direct la ușă prin serviciile Poștei - presupun că prin poștaș.
- Dacă nu te găsește poștașul acasă, îți lasă aviz și te duci la poșta de care aparții să-ți iei coletul.
- Contravaloarea taxelor vamale se plătește la poștaș sau la poștă, când primești coletul.

Tocmai am reușit să vorbesc exact cu cine m-a sunat și mi-a spus același lucru. Le trimit factura de la DX în valoare de 160$ (nu 15-18$ cât scriu ei pe declarația vamală), la care probabil îmi bagă de plată TVA 24%. Luni îl dau la lucru la vamă, marți mă caută poștașul și nu mă găsește acasă, miercuri mă duc la poștă să-l iau. În cel mai bun caz.

Ca să știți dacă mai faceți comenzi la chinezi sau în altă parte în afara Uniunii Europene și sperați că trece fără taxe vamale, ca până acum, în baza declarației de pe cutie.

• Upvote 4

Pai trimite-le o factura de 15-18$ atunci.

Si eu am fost sa iau niste pachete, deocamdata inca le dadeau la posta (pe 3 sep), dar tot insista omu sa mi-l desfaca. Pana la urma s-a linistit, era ceva mic. Asta dupa ce am stat la o coada imensa pentru ca multe din punctele vamale de la posta s-au desfiintat si erau 3 sectoare intr-o posta de 10m patrati de pe vacaresti.

Banuiam ca nu poate sa ramana asa si chiar eram curios ce or sa faca.

Confirm cele spuse de Puterfixer.

Tocmai ce am primit un colet din China si conform tracking number-uli m-am trezit ca a ajuns la posta de care apartin si nu la vama postei de sector. Pana sa ajung la posta ma documentasem referitor la aceasta schimbare dar interesant ca fetele de la ghiseu nu stiau nimic de desfintarea vamelor de sector. Chiar s-au mirat si ele cum de le-a ajuns un colet din China.

Oare ce s-o intampla daca nu trec telefonul pe colet... Cu siguranta ca BSI-ul nu va mai suna. Oare in acest caz achitarea taxelor se va face la posta de care tinem sau trebuie sa ne deplasam la BSI (pe oriunde o fi asta)?

Faza cu prezentarea facturii era si inainte. Eu de fiecare data aveam si factura printata la mine dar imi era necesara doar cand picam pe schimbul unui anumit angajat cu prea mult zel.

Eu eram interesat să obțin coletul cât mai repede și mai simplu, fără să mă mai trimită și la oficiul poștal de care aparțin :D fiindcă se mișcă cu viteza mortului. Așa că m-am oferit să mă duc la BSI cu actele necesare și bani, numa' să se urgenteze lucrurile. Am fost refuzat vehement, fiindcă BSI nu e un serviciu cu program cu publicul. BSI ar trebui să fie doar un comisionar vamal care, în baza actelor, să colaboreze cu biroul vămii în stabilirea taxelor vamale, însă achitarea efectivă se face la livrarea la tine acasă (sau la ghișeu la poștă).

Fac o paralelă cu comisionarea vamală făcută de UPS, când mi-a venit Kindle-ul de la Amazon. La vremea aceea, livrările se făceau doar din SUA oriunde în lume (nu știu dacă acum au început expedieri și de undeva din UE, unde problema vamală e mult mai simplă). Amazon a știut să-mi adauge în taxele de transport prin UPS și TVA-ul românesc ce-mi va fi perceput ca taxă vamală, deci am plătit absolut totul în avans către Amazon și UPS. UPS România a fost notificat de colet când încă era pe drum undeva prin SUA; am fost sunat să le trimit o copie după cartea de identitate, fiindcă aveau deja de la Amazon o copie după factură. Un agent al UPS (comisionar vamal) a fost cel ce a făcut declarațiile necesare la vamă în numele meu, TVA-ul deja îl plătisem online și s-a plimbat pe ruta Amazon -> UPS -> vama română, a mai trebuit doar să-mi livreze coletul acasă.

Nu îndrăznesc să sper într-o asemănare între Poșta Română și un curier privat :D dar... mai știi? :D

Da. Procedural si posta romana s-a aliniat la sistemul implementat si folosit de firmele de curierat si va semana cu firmele de curierat rapid. :)

Oare ce s-o intampla daca nu trec telefonul pe colet... Cu siguranta ca BSI-ul nu va mai suna. Oare in acest caz achitarea taxelor se va face la posta de care tinem sau trebuie sa ne deplasam la BSI (pe oriunde o fi asta)?

Te vor gasi ei dupa adresa trecuta pe colet. Iti trimit acasa notificare.

Taxele le achiti la oficiul postal de care apartii in momentul cand vei ridica coletul sau la postas cand ti-l aduce acasa. Vei plati taxele vamale si TVA-ul (si costurile de transport practicate de Posta Romana daca postasul ti-aduce acasa coletul).

Celor de la BSI le trimiti doar documentele necesare pentru efectuarea vamuirii: C.I., factura si o imputernicire (formular tipizat inaintat de ei pe care il completezi tu) prin care tu delegi un comisionar vamal sa se ocupe de import si vamuire. - late edit: cel putin asa e la firmele de curierat rapid legat de documentele pentru efectuarea importului.

Ca să știți dacă mai faceți comenzi la chinezi sau în altă parte în afara Uniunii Europene și sperați că trece fără taxe vamale, ca până acum, în baza declarației de pe cutie.

Taxele vamale se stabilesc de catre BSI in functie de modul in care ei traduc si interpreteaza produsul/produsele de pe factura.

Ei primesc factura si fac incadrarea vamala a produselor in baza unor coduri TARIC. Aceste coduri TARIC specifica valoarea taxei vamale ce trebuie achitata pentru fiecare bun trecut pe factura.

In functie de aceasta incadrare, taxele vamale reprezinta un procent din valoarea (suma fara TVA) de pe factura.

Sunt produse care se pot incadra la un cod TARIC cu taxa vamala 0%, si produse care pot fi incadrate la cod TARIC cu taxe vamale de 2%, 2.5%, 2.7%, 4%. etc. din valoarea de pe factura.

Eu va recomand sa le oferiti voi celor de la BSI o traducere cat mai exacta si corecta a facturii in momentul in care vi se vor solicita documentele pentru efectuarea importului. Astfel se poate evita o interpretare eronata a produsului de catre comisionarul vamal de la BSI, si implicit se poate evita incadrarea lui eronata la un cod TARIC cu taxa vamala mai mare.

• Upvote 2

Este mult mai rapid sistemul asa. Pe 6.9 a ajuns produsul la BSI si pe 9 il aveam acasa..

Nu îndrăznesc să sper într-o asemănare între Poșta Română și un curier privat :D dar... mai știi? :D

Comanda plecata din SUA in 17 iunie...ieri am primit aviz cum ca as avea colet .Deh, in 3 luni era si timpul.Dar surpriza, Posta imi spune ca al meu colet a primit retur in tara de origine de aproximativ o luna . 

Nici eu nu indraznesc :D

E marți, coletul meu încă nu se știe pe unde se află. Tracking online nu îl găsește, telefoane la poște la fel, să sper într-un miracol că-mi ajung ochelarii de soare înainte să plec în concediu...

Am comandat luna trecuta de pe DX un set de magicshine-uri (fata+spate), au plecat pe 22 respectiv 23 august iar azi dimineata mi le-a dat postasul fara sa-mi ceara nimic sau sa ma sune BSI. Probabil e din cauza ca poate sa coste un "bike light" 6 dolari sau cat era pe declaratie, suma pentru care nu au vrut sa ma taxeze. 

• Upvote 1

Frumos. Al meu o fi bătut la ochi că e burdușit și greu, de-aia l-au tras la inspecție.

@@puterfixer : ai reusit sa primesti pachetul? care a fost procedura pana la urma? am o cunostinta care si-a comandat niste maruntisuri (~$70) si sa stie cum sa procedeze :)

Și eu am luat niște mărunțișuri, pachetul ajungea la 1.2 kg. M-a întrebat ce am acolo și nu credea, l-a desfăcut și a căutat disperată factura dar nu a găsit nimic. I-am zis adevărul că dădusem 40$ pe el și m-a lăsat să plec. Era foarte ofensată...

Deci, dacă prietenul tău nu are factura în pachet și valoarea notată pe el este redusă, are mari șanse să scape.

Stiu sigur ca nu are factura in pachet ca i-a rugat sa nu o puna si din ce retin valoarea trecuta pe pachet e de $35. Asadar unde sa se astepte sa vina pachetul? La oficiul postal la care apartine sau la oficiul vamal?

Nu știu cum e la voi. La noi, eu primeam (ca foarte mulți (am auzit că și cei din Drumul Taberei, noi (Berceni) și alții)) la oficiul vamal din Pantelimon. Acuma, ne-a mutat la un oficiu din zona Timpuri Noi. Deci, încă nu la cel de care aparțin.

Sa vedem cum e si la Cluj. Daca primeste pachetul revin cu informatii. Daca sunt altii din provincie care au trecut prin "experiente" asemanatoare sa le impartaseasca. 

Da, a venit coletul. Cu peripeții, fiindcă codul de tracking dat de chinezi a fost modificat la poșta din HK prin aplicarea unei ștampile, și de-aia nu apărea în nici un tracking online. După ce am trimis la BSI factura prin e-mail, coletul a venit la poșta de cartier de care aparțin, de unde l-am ridicat plătind și taxele vamale (TVA). Coletul nu fusese desfăcut, ci doar plicul exterior cu hârtii însoțitoare fusese desfăcut. Dar era bătător la ochi de umflat și mare, și destul de greu pentru un plic cu bule de plastic. Deh, câteva perechi de ochelari de soare (volum) și vreo 9 coliere cu pietre (grele - le desface mama și face bijuterii handmade, că din alte surse se cumpără pietrele la bucată sau la kil).

Vineri mi-a venit un colet e pe dx.com de 17$, nu am platit vama, a venit direct la posta de cartier. Pe colet era lipita factura de 17$. Dar asteptam sa vina si camera comandata ce a costat 78$.

Aseara mi-a venit si mandatul pt colet extern direct de la posta de cartier, azi dimineata am fost si am ridicat coletul, fiind pregatit sa platesc TVA-ul.

Surpriza, tanti de la posta scoate coletul, ma pune sa semnez si gata! Uameni de treaba chinezii, au pus o factura de 6,21$ pe colet :D cu mentiunea "gadged" :))

IMG_1010.JPG

Iete si camera :)

IMG_1011.JPG

• Upvote 1

Mai e valabila chestia aia cum ca tot ce e sub 50 de euro este scutit de taxe vamale?

De pe customs.ro citire:

"În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO."

În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.

"Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondenţă, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere." Taxele vamale se datorează numai în situaţia în care mărfurile comandate de dvs. provin din afara Comunităţii Europene.

ATENŢIE!
·        Preţul efectiv plătit nu se ia în considerare în situaţiile în care autoritatea vamală are suspiciuni cu privire la subevaluarea bunurilor, devalorizarea monedei de tranzacţie sau perioada care s-a scurs de la achiziţie şi până la vămuirea bunurilor.
  • Upvote 1

Salut

Se intampla ca azi, dupa aproape o luna de asteptare, ca si voua, nu mi-a venit coletul (de 22 de dolari) in Pantelimon ci la oficiul 4 de sector. Anterior venea de la lightinthebox.com in Pantelimon...Pe scurt: super livrare: fara costuri, fara vama nimic. Buletinul si semnatura si gata.

Eu am comandat din china un produs de 29$ si in fix 16 zile a venit la usa si nu am platit nimic, chiar a fost lasat la paznicul din fata firmei. Am primit comanda pe 26 septembrie, am fost placut surprins de rapiditatea lor. Din china a plecat cu HongKong Post Air Mail, mai am un colet care a plecat in aceiasi zi dar cu China Post Air Mail, si nu a ajuns inca.

Dacă mai vreți să faceți comenzi, să vă grăbiți, că prindeți vârful de activitate al sistemului poștal asiatic produs de exporturile pregătitoare pentru Crăciun, mult peste capacitatea de air cargo a aeroporturilor, și dup-aia stați după colete și 2 luni de zile. ;)

Am primit si astazi o comanda si tot asa a venit postasul cu ea la usa si nu am platit nimic. Era un plic cu o pereche de manusi !