puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

Cei care au facut comanda in china si au primit pachetul la usa ce curier era mentionat la livrare? Cumva International economy package? Am cumparat si eu acum o saptamana de pe ebay cu asa ceva si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Eu am mari emotii la 2 pachete care trebuie sa imi vina din UK. Unul comandat pe planet-x, altul pe ebay. Ambele au fost trimise prin royal mail fara tracking, unul dintre ele, cel mai important, a fost expediat acum 8 zile si inca nimic. Am emotii deoarece am mai comandat ceva de pe ebay tot asa cu livrare prin royal mail si nu l-am primit nici la a doua incercare (au retrimis ei la rugamintea mea). Intr-un final am renuntat la pachet pentru ca oricum nu era ceva scump. E posibil sa imi vina la alt oficiu postal decat cel de care apartine strada destinatie ? Nu m-ar deranja nici sa platesc taxe, doar sa stiu ca ajunge la mine :)

De la planet-x vine direct la posta de cartier, la colete externe, dureaza cam 2 saptamani. Am avut 2 butuci si au venit intr-o cutiuta.

Deci mai am putin de asteptat. Mersi :)

royal mail = posta UK => ca trebuie sa vina la posta de cartier

Daca sunt lucruri atragatoare posibil sa nu le mai primesti ca se fura pe drum :(   De exemplu eu am facut cuparaturi de pe sportsshoes.com si unele colete au ajuns altele nu. Pentru cele care n-au ajuns am primit banii inapoi pe card de la ei.

A venit pachetul in 5 zile calendaristice la oficiul care trebuia, insa n-am primit nici un aviz. Daca nu mergeam la posta in mod regulat sa verific as fi ramas fara ... traiasca posta romana!

0 taxe evident.

Am facut si eu o comanda la Planet X si mi-a venit curierul de la DDP la usa. Royal Mail s-a privatizat si cred ca e mai convenabil sa foloseasca DDP-ul. Oricum timp de livrare 6 zile.

Probabil ai avut o comanda mai scumpa. Scrie pe site, ce e sub 100 euro se livreaza cu royal mail simplu (fara tracking), iar ce e peste, tot cu royal mail dar cu tracking. Diferenta e ca orice patchet livrat cu tracking iti ajunge la usa, in schimb celelalte ajung la posta.

Probabil e un parteneriat Royal Mail - DDP în mod similar cu preluarea tuturor expedierilor DHL (poșta germană) de către Cargus în România, fără să mai treacă prin Poșta Română.

pentru ca o poza face cat o mie de vorbe :) - dovada

prima data la posta, a doua oara DPD la usa

6asi.jpg

Probabil ai avut o comanda mai scumpa. Scrie pe site, ce e sub 100 euro se livreaza cu royal mail simplu (fara tracking), iar ce e peste, tot cu royal mail dar cu tracking. Diferenta e ca orice patchet livrat cu tracking iti ajunge la usa, in schimb celelalte ajung la posta.

Kkenyy, am o mare rugaminte... cum de a ajuns la tine prin royal mail la posta?  eu am de 2 sapt probleme cu  2 colete trimise prin royal mail pt ca au ajuns aici in romania prin GLS care ma pun sa le platesc cate 80 de lei nush ce taxa plus comisioane vamale si tv si taxe...

ei au dat vina pe metoda de shipping aleasa de mine, dar tot royal mail am avut si vad ca la tine n-a fost nici o problema...

Ce inseamna GLS?

Sincer nu stiu ce sa zic, eu m-am luat dupa ce scrie pe site, cum ca sub 100Euro se trimite cu royal mail (small packets), fara tracking, iar peste, cu royal mail (airmail) cu tracking. Eu am avut 104 euro si se pare ca au considerat sa trimita tot fara tracking. Orisicat, orice colet trimis fara tracking pana acum mi-a venit la posta. Mai multe nu stiu din pacate ...

Ruxandra daca ai facut comanda intr-o tara care nu este membra UE, si daca valoarea comenzii este mai mare de 150 euro, atunci va trebui sa platesti taxele vamale, costurile pentru efectuarea importului, TVA-ul si costurile de transport.

Pentru metoda de transport aleasa de tine (sau de expeditor) poti afla mai multe aici: http://www.e-intrastat.ro/incoterms.php

Royal Mail nu trimite din UK, care este membru UE?

Mie mi-a venit un set de frane mecanice cu tot cu manete si discuri tocmai din China + o tija de sa intr-o cutie destul de voluminoasa cam de 2l si cam grea. I-am spus chinezului sa puna valoare de 10$ iar la posta n-au avut curiozitatea s-o desfaca.

Corect! Royal Mail este posta de stat a U.K.- tara membra UE-, adica nu ai de platit taxe vamale si nici TVA in momentul in care iti soseste comanda din UK expediata prin RM, si preluata spre livrare catre destinatarul final de un partener de-al lor (GLS in cazul asta) sau de posta romana.

Cele postate de mine mai sus se aplica doar in cazul in care comanda iti soseste dintr-o tara non-UE.

Poate ca e o greseala/confuzie facuta fie de Ruxandra, fie de cei de la GLS, fie nu cunoastem contextul in care s-a dat comanda si e posibil sa fie vorba de cu totul altceva. :)

Buna, am comandat de pe dhgate, in valoare de 110 dolari, livrarea prin china post air.

Ma poate ajuta cineva, cu cateva detalii privind modalitatea in care voi primi produsele.

Va multumesc!

Bună! Dacă n-ai ales vreun curier rapid, le vei primi prin poșta obișnuită. Dacă ți-au dat un număr de tracking de colet, îl poți băga în 17track la „Global Postal” și-ți caută în mai multe sisteme poștale pe unde e.

Salutare si bine v-am gasit.

Am facut si eu o comanda in CHINA , trimisa prin EMS , e ajunsa de pe data de 21 in Bucuresti si nu stiam de ce nu mai ajunge la mine

Am trimis mail si mi s-a zis ca trebuie sa trimit factura , pentru a se face vama. Am mai primit multe colete asa , dar niciodata nu mi s-a cerut factura , nimic

Este vorba de un colet de 5 kg , cu 5 paltoane.

Declaranti Vamali

To Me

Today at 10:48 AM

Buna ziua,
Pentru acest colet este necesara o factura pentru incheierea formalitatilor vamale.

Am luat legatura cu persoana din China si voi primi maine cel tarziu o factura cu valoarea de 50$ , eu pe ele dand aproximativ 150$ , dar am vorbit cu chinezul sa imi faca o factura de 50$ pentru a nu plati mai multe taxe.

Problema este ca el a declarat valoare 0 cand a trimis...adica pe colet scrie valoarea de 0$ ... daca maine imi trimite factura cu valoarea de 50$ ....va fi o problema?

Ce parere aveti? V-ati mai confruntat cu asa ceva? Cum ati rezolvat ?

Cat timp sta coletul in vama din Bucuresti? Trebuie sa platesc ceva magazinaj? Multumesc !

Factura ar trebui să fie baza de calcul pentru taxe. Însă faptul că sunt 5 produse identice s-ar putea să fie considerată că nu le-ai luat pentru uz propriu ci faci import pentru vânzare, și atunci să te pună la plata TVA pentru valoarea din factură. Am pățit asta când mi-a venit din SUA un pachet cu 4 jersee de ciclism; n-a contat că sunt modele și mărimi diferite, ci că sunt 4 tricouri. Nu prea te poți baza pe logică și consecvență. Am mai văzut o dată pe cineva cu o factură suspicios de mică pe care vameșii au ignorat-o pur și simplu și au făcut evaluarea produselor după catalogul vamal.

La BSI coletul stă doar câteva zile, până rezolvă calculul taxelor aferente. Magazinaj plătești doar la poșta de cartier de unde vei ridica coletul, dacă stă mai mult de câteva zile și trebuie să ți-l reavizeze.

Atenție: la poșta de cartier, coletul stă doar 2 săptămâni, după care e trimis înapoi! Dacă nu urmăriți codul de tracking pe net sau la poștă și se rătăcește avizul, se poate să ratați ridicarea la timp a coletului. Fiți proactivi și contactați BSI măcar cu un număr de telefon sau alte date de contact, să vă anunțe dacă mai trebuie ceva.

Ieri am ridicat un nou plic din China de la poșta de cartier, moment în care funcționara, o tanti foarte amabilă și drăguță cum rar am văzut la poștă, mi-a recomandat ca, pe viitor, să nu mai trec la coletele externe adresa de acasă, fiindcă atunci coletul așteaptă doar 2 săptămâni. Dacă trec „Post Restant Oficiul Poștal cutare”, atunci mă așteaptă 4 săptămâni la poștă să-l iau. Desigur, nu mai vine nici un aviz acasă, ci mă uit eu după el pe net când ajunge.

nu am nici un nr de tel de la BSI....ma puteti ajuta? Am trimis iar mail cu factura....vreau sa platesc taxele postale dar sa primesc odata coletul.

Sau un nr de tel de la declarantul vamal al postei romane aveti?

Multumesc frumos 

Biroul de Schimb Internațional București, BSI EMS: 021-316.24.96, 021-316.24.83, e-mail pentru documente justificative (copie după factură, copie după buletin): declaranti punct vamali at posta minus romana punct ro

Buna,
Eu am rugat pe cineva din State sa imi faca o comanda pe un site dar sa imi puna adresa mea. Dupa ce am avut emotii ca nu mai ajungea(au o perioada intre 10 si 20 de zile),cand a ajuns in sfarsit, a trebuit sa mai astept 2 zile pentru ca programul de la posta cu vama e de 2 ore doar 2 zile pe saptamana. Cand in sfarsit l-am vazut pe masa, avea afisata suma pe eticheta -356 $, ochii cucoane s-au facut precum cepele si mi-a spus sa iau lic pentru ca am de stat.Dupa ce mi l-a deschis cucoana aia, inauntru era doar o hartie ca un certificat de conformitate si cutiuta cu mica bijuterie,de aur e drept! Mi-a spus ca trebuie sa platesc taxe vamale( ma documentasem si stiam ca asta era 2,5% din valoare in lei)+ tva la aceeasi valoare, in total vreo 315 lei. Mi-a picat fata si nu am platit pentru ca mi s-a parut prea mult. Mi-a dat o hartie pe care scrie ' lipsa documente' si mi-a zis sa aduc document de plata cu costuri defalcate: valoare produs, taxe, alte taxe. O sa ii cer cunostintei mele sa imi trimita si daca nu il primesc o sa le platesc taxele! Vreau produsul ca mi-e teama sa nu il faca pierdut mai alesc ca au deschis cutia si stiu si ce contine! Eu am mai citit tot pe site-ul lor ca daca produsul este trimis cadou si valoarea nu depaseste 700€ se platesc doar taxe vamale si atat! Tu ce crezi ca ar trebui sa fac? Mersik.

Ai citit cam greșit...e vorba de 45$ ca, cadou...

Și eu sunt din Slatina și m-am lovit de câteva ori de D-na Cristina. Îți cere acte (factură, chitanță, extras PayPal, etc.) indiferent de ce primești. Dacă suma (totală, inclusiv taxele de transport) depășește 10€ vei plăti TVA. Dacă depășește 150€ vei plăti TVA + taxe vamale (în funcție de categoria obiectelor). Dacă bănuiește că e ceva necurat la mijloc (suma declarată mai mică decât valoarea reală sau are impresia că nu e cadou deși e declarat ca atare) va încadra obiectele într-o categorie (din tabelul ăla celebru al lor) și vei plăti oricum taxe vamale și TVA la valoarea bănuită. Super, nu?

P.S. în cazul meu e chiar mai neplăcut... eu colecționez unelte tăietoare și mi-a interzis cu desăvârșire să import așa ceva (cuțite, bricege) deși ceea ce vreau eu să aduc nu încalcă legea nu nimic (le pot cumpăra din magazinele noastre sau am prieteni în țară care le aduc fără probleme în județele lor), motivând că sunt arme albe. Absolut >:P !

Am inteles! Mersi mult de pont!:( Iti spun ca, daca aveam toti banii la mine, ii plateam pe loc nebunei. Acum incercam sa gasesc unde am citit de taxele astea...undeva pe posta romana colete internationale! Incercam sa gasesc un raspuns la problema mea nu sa mi se spuna ca am citit gresit! In cel mai rau caz ii platesc toti banii dar o sa ii duc si toate documentele 'lipsa'. Vreau obiectul!!!Am platit aproape un salariu si il astept de la Craciun, mi-e teama sa nu mi-l faca "pierdut" ca doar traim in Romania!:(

Nu am mai comandat din America si nu eram la curent cu nebunia asta! Sunt cam 100$ in plus pt bugetul tarii! Sa fie primiti?!:((