puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

P.S. în cazul meu e chiar mai neplăcut... eu colecționez unelte tăietoare și mi-a interzis cu desăvârșire să import așa ceva (cuțite, bricege) deși ceea ce vreau eu să aduc nu încalcă legea nu nimic (le pot cumpăra din magazinele noastre sau am prieteni în țară care le aduc fără probleme în județele lor), motivând că sunt arme albe. Absolut >:P !

În condițiile de importare pe care le specifică Poșta, este stipulat faptul că aducerea obiectelor ascuțite, pirotehnice, inflamabile și altele este interzisă. Motivul? Dacă cuțitul tău nu este împachetat corespunzător, și, din greșeală, în timpul manipulării, un agent vamal se accidentează, primul tras la răspundere ești tu.

Am adus, acum 2 ani, un cuțit cu o lamă de 25 cm. Avea pad. Norocul meu a fost că valoarea declarată și greutatea nu atrăgeam privirea. Nu a fost desfăcut, și, implicit, nu am avut probleme.

Acel „dacă” nu reprezintă o problemă (pentru că expeditorii sunt profesioniști - magazine renumite - și trimit colete de acel gen în toată lumea, inclusiv în România). Însă motivul refuzului în cazul meu a fost altul (o pun pe seama necunoașterii exacte a normelor). Iar acele obiecte se pot achiziționa direct din magazinele noastre on-line (la prețuri mult mai mari, de unde și dorința mea), deci vin tot împachetate, numai că nu la mine ;)) (cum am spus, am prieteni inclusiv în București care primesc în mod regulat și cât se poate de oficial astfel de colete).

Sigur, se poate discuta și altfel cu vameșul (civilizat, desigur, dar cu argumente solide și documentate) însă nu am răbdarea necesară. Plus că am găsit și altă modalitate de a evita Poșta Română (amici călători) și chiar „punerea poftei în cui”. 8->

Să-i ceri la tanti să-ți arate negru pe alb în regulament orice fel de teorie din asta pe care o emite. Așa cum Poliția trebuie să îți arate articolul și litera din Codul Rutier când îți completează amenda, așa trebuie să-ți arate și ea. Altfel, plângere pentru abuz în serviciu, scurt pe doi.

Și verifică și în TARIC tarifele vamale europene pentru toate tipurile de produse, de la semințe agricole la componente pentru utilaje navale.

Departe de mine gandul de a starni polemici pe acest subiect. Cautam o solutie pentru a rezolva intr-un fel mai avantajos aceasta problema. Am gasit site -ul despre care vorbeam, este chiar site-ul Anaf www.customs.ro

'În cazul bunurilor aflate în trimiterile de la o personă fizică la alta, care nu au caracter comercial şi a căror valoare globală pe trimitere nu depăşeşte 700 EUR, se aplică taxa vamală forfetară de 2,5%.'

Tanti Cristina in loc sa imi arate legea sau legile mi-a spus ca pe site este scris asa, doar putin( probabil au facut economie de spatiu virtual!), si mi-a enumerat tot felul de legi si coduri pe care sa merg sa le consult si sa ma documentez ca ea nu are timp sa imi arate " ca asteapta oamenii la usa".Aha si in prealabil a sunat pe cineva sa intrebe ce taxe vamale se platesc , ea stia ca 2,7%, deci va dati seama cat de des prinde fraieri ca mine !!!:( Asadar , ce pot face?Solutii constructive, va rog!

Salut,

Am facut in perioada 19-22 noiembrie 2013 6 comenzi de pe ebay.

5 dintre ele mi-au venit, insa nu mi-a venit un colet care era si comanda ce-a mai mare (60usd).- am si  tracking number

am incercat sa iau legatura cu vanzatorul.  Acesta mi-a raspuns ca este probabil sa fie blocat pe undeva ca este sezon de varf, cu toate ca celelante colete facute in aceiasi perioada au venit.

Mai exista vreo sansa sa ajunga coletul...sau o fi ajuns pe undeva si eu nu stiu de el?

Aici am tracking nr, am cautat peste tot si nu am gasit nimic.

Shipping carrier    China Post
Tracking number  RB606357446CN
 Item number 271130068748

Shipping service
Economy Int'l Shipping

Ma poate ajuta careva cu cateva sfaturi?

Bagă codul în 17track.net.

Codul dat de tine nu e găsit. Cere vânzătorului să afle unde e coletul făcând investigații la poștă, spunându-i că, în caz contrar, vei cere refund. Caută pe ebay dispute policy și detaliile pentru refund.

Exemplu de comandă din China care s-a mișcat decent de rapid.

Comandă pe DHGate:

• 6 ian, 14:44: comandă efectuată
  • 6 ian, 14:46: plata confirmată
  • 6 ian, 15:01: vânzătorul se mișcă FOARTE rapid și îmi confirmă pregătirea pentru expediere a produsului, dându-mi deja un cod de tracking (deci poșta din China a fost informată de trimiterea coletului și deja i-a generat un cod de tracking în sistem)

Poșta chineză, traducerea e aproximativă:

• 10 ian: coletul ajunge fizic la biroul de primiri al centrului internațional de poștă Beijing (收寄局收寄, 北京国际邮件收寄中心, 罗马尼亚)
  • 11 ian: coletul este desigilat pentru inspecție vamală (出口总包互封开拆, 北京国际, 罗马尼亚)
  • 17 ian: coletul este desigilat pentru inspecție vamală (出口总包互封开拆, 北京国际, 罗马尼亚)
  • 18 ian: coletul este sigilat pentru export (出口总包直封封发, 北京国际, 罗马尼亚)
  • 19 ian: coletul este preluat de TAC Air pe aeroportul internațional Beijing (PEK) (交航, PEK, 罗马尼亚)

Urmează câteva zile de tranzit internațional fără posibilitate de tracking.

Poșta Română:

• 23 ian, 00:05: Sosit in Romania - BSI Bucuresti
  • 23 ian, 12:15: Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
  • 24 ian, 08:48: In prelucrare - BSI Bucuresti
  • 24 ian, 10:35: Iesit din gestiune - BSI Bucuresti
  • 24 ian, 11:18: In prelucrare - BSI Bucuresti
  • 24 ian, 11:18: In prelucrare - Tranzit Bucuresti
  • 24 ian, 14:49: In prelucrare - Tranzit Bucuresti
  • 27 ian, 07:31: In prelucrare - Oficiul Postal Bucuresti 53
  • 27 ian, 07:50: Predat la factor - Plecat din Oficiul Postal Bucuresti 53 (a încercat livrarea acasă)
  • 27 ian, 13:27: In prelucrare - Oficiul Postal Bucuresti 53 (eram la serviciu, ar fi trebuit să-mi lase aviz în cutia poștală)
  • 27 ian, 13:27: ? - Oficiul Postal Bucuresti 53 (așteaptă ridicarea personală)
Azi, 28 ian, merg să ridic coletul. Total: 22 de zile, și asta în condițiile în care vânzătorul a procesat imediat comanda și a depus-o la poștă în doar câteva zile, și coletul nu a stat mult în vamă nici la chinezi, nici la noi. Pe DX, de exemplu, durează și 2-3 săptămâni până să proceseze comanda și să o pregătească pentru expediere, apoi încă o săptămână să ajungă la poștă... Ehei, răbdare și tutun.

O altă comandă făcută pe 21 ianuarie pe eBay, cu expediere din Hong Kong, a primit confirmarea expedierii și numărul de tracking imediat. Din 25 ianuarie, sistemul poștal din HK spune doar „The item is being processed for departure from Hong Kong”. Mai am de așteptat încă minim 2 săptămâni de azi, deci 3 săptămâni de la plasarea comenzii.

nu mi se pare mare sfaraiala 21 de zile... cea mai rapida comanda de china mi-a venit in 5 zile lucratoare de la expediere (cu EMS). prin DHL tot cam 5-7 zile face.

Păi nu e, că dacă vrei free shipping, atunci vine cu poșta normală care e mai lentă. Doar că unii au impresia că, gata, într-o săptămână trebuie să fie deja la ușă, și-s dezamăgiți când așteaptă 3-4 săptămâni. Alții nu reclamă coletele pierdute pe drum nici după 3 luni, așteptându-le în continuare fără a avea vreo cuantificare pentru „durează destul de mult”.

Am un colet de pe dx.com (o baterie), cu valoare mica (6.5$) care nu a ajuns din 11 dec, cum pot da de el ? Fiind cu valoare mica nu are tracking number, am dat mail celor de la dx.com dar nu am primit raspuns. Intre timp am mai primit 2 colete comandate in 8-9 ian. Sa-mi iau adio de la colet ?

Dacă ai dat comandă în decembrie, coletul îți poate ajunge în februarie sau martie. Un amic a făcut comanda pe 30 oct, și a luat coletul pe 11 ian.

Vezi pe dx.com care e procedura de investigare a unui colet ce nu a sosit - în ce condiții, după cât timp, etc. Și trebuie să le pui un tichet pe site, nu să le dai mail. Ei pot investiga cu poșta locală, dar durează. Dacă n-ai nici tracking... În cele din urmă, după un anumit timp (scrie tot acolo) le poți cere banii înapoi.

Dacă faceți zilele astea comenzi la chinezi, rețineți că timp de 2 săptămâni se sărbătorește Anul Nou chinezesc:

From Jan-26 to Feb-9, China will observe its Spring Festival. Shipping companies, factories and sellers will all be on holiday.

Most shipping companies will be on holiday for 15 days. Accordingly, orders placed during this period may be delayed by a few days in shipment.

Due to temporary understaffing, you may encounter the following situations:

• Delayed payment confirmation/ refund
  • Delayed handling of the disputes mediated by DHgate Resolution Center
  • Delayed delivery of your order
  • Delayed handling of invalid tracking number report
  • Suspended stocking time

Va salut si adresez o intrebare

Am cumparat din state, de pe un site online un obiect. acest obiect a fost livrat unui prieten din state care urmeaza sa il trimita catre mine.

L am rugat sa scoata toate facturile si garantia din pachet inainte de al trimite si sa declare valoarea pachetului la 100 $. el plateste acolo si transportul si tracking nr.

Intrebarea mea este daca aveti idee cat urmeaza sa platesc aici toate taxele si cam cat face pana in Romania?

Pachetul are in jur de 2,5 kg...este un singur obiect, apart electronic.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Eu înţeleg că, în calitate de colet de la persoană fizică la fizică, cu caracter necomercial, e scutit de taxe dacă valoarea declarată e sub 45 EUR, sau se aplică taxa vamală forfetară (2,5% din valoarea declarată) dacă e sub 700 EUR. Sau poţi cere să se aplice taxa din tariful vamal comun (nu ştiu ce obiect este, caută tariful şi vezi dacă e mai bine decât 2,5%). Sau o pot face ei, că din câte înţeleg pot oricând pretinde că au motive să suspecteze că valoarea declarată e subevaluată.

Vezi şi tu ce înţelegi de aici.

Mie ultimele 3 colete din China comandate anul asta de pe ebay de la vanzatori diferiti nu au mai ajuns.

Pana acum aveam 20 de colete comandate, 100% primite.

Sa fie o coincidenta?

Nu stiu daca are leg cu posta romana, dar mie un colet de pe lightinthebox.com nu a mai ajuns, mi s-a facut refund in schimb. cica ar fi fost o triere dura la un moment dat, ziceau taivanezii, ca sa caute nu stiu ce baterii (suspecte) si poate de aceea. Dar cine stie?

Salutare,

Am comandat prin octombrie  o piesa auto din SUA in valoare de aprox. 150 de dolari, am platit pe site inclusiv transport, a ajuns coletul, l-am ridicat, iar acum, dupa aprox. 6 luni, primesc de la posta o instiintare cum ca trebuie sa platesc 156 Ron taxe vamale. 

Mie unul nu mi se pare normal, daca aveam ceva de platit, trebuiau sa-mi ceara inainte sa-mi dea coletul, nu dupa 6 luni.

Acum eu sunt tentat sa nu platesc, fiind convins ca vina apartine vreunui lucrator de la posta.

Intrebarea mea este : Ce se intampla daca nu platesc, ajunge cumva taxa asta la directia de impozite?

Daca a mai avut cineva o experienta asemanatoare, va rog sa-mi spuneti cum ati procedat.

Orice taxă neplătită se strânge la lista ta de datorii către stat, și poartă dobândă. Consultă-te cu un avocat, sau pune o întrebare pe forumul avocatnet.

Nu știu unde să scriu despre asta, așa că scriu aici: și-au deschis chinezii depozit în țara aia cu biciclete multe (NL, deci în UE) așa că nu se mai plătește vamă dacă se comandă de aici (plus că vin mult mai repede, asta în teorie, că abia acum văzui și nu avusei timp să dau comandă).

http://eud.dx.com

http://eud.dx.com/category/cycling-1607 (secțiunea mai importantă; n-au prea multe, dar e bine pentru început, poate pe vaporu' 2 încap mai multe) :)

• Upvote 2

Nu știu unde să scriu despre asta, așa că scriu aici: și-au deschis chinezii depozit în țara aia cu biciclete multe (NL, deci în UE) așa că nu se mai plătește vamă dacă se comandă de aici (plus că vin mult mai repede, asta în teorie, că abia acum văzui și nu avusei timp să dau comandă).

http://eud.dx.com

http://eud.dx.com/category/cycling-1607 (secțiunea mai importantă; n-au prea multe, dar e bine pentru început, poate pe vaporu' 2 încap mai multe) :)

:nerabdator:

Tocmai am primit o comanda de pe dx de vreo 70$, mi-a adus-o direct postasul si nu m-a intrebat nimic altceva.

Urmeaza sa comand acum de pe direct EU sa vedem daca ajunge mai repede.