puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

Din punctul de vedere al poștei internaționale, coletul de pe eud.dx.com ajunge în 4 zile din Olanda la Biroul de Schimb Internațional. Știu fiindcă tocmai am avut 2 comenzi și 3 pachete, mâine îl ridic pe al treilea că poștașul nu mă găsește niciodată acasă :D

Problema e timpul între plasarea comenzii și până se hotărăsc ei să-ți caute produsele prin depozit și să facă coletul. Și apoi să se facă ziua aia din săptămână când duc coletele la poștă or something, că număr de tracking au generat electronic dar statusul la curierul olandez a spus câteva zile că așteaptă sosirea pachetului pentru a fi procesat.

Ca exemplu: comanda plasată pe 5 august apare la eud.dx.com că a fost expediată pe 9 august cu 2 colete, care au ajuns efectiv în gestiune la poșta olandeză pe 20 august. Unul din ele a plecat seara pe 20 la 7 seara, celălalt a doua zi la 7 dimineața. Ambele au fost recepționate la BSI pe 23 august, unul după miezul nopții și celălalt la prânz, apoi pe 25 august erau deja la oficiul poștal de cartier și predate poștașului să le aducă.

Deci:
Comandat de pe Amazon.com neste medicamente pentru artrita, Aleve se numeste.

Si acu am primit o instiintare de la Posta (Calea Giulesti nr 6-8 unde pana mea o fi si asta) cum ca sa ma prezint cu o tarla de chestii gen Factura tradusa (nu am!) Copie de pe CIF (nu am! am cumparat "pa persoana fizica), Imputerniciri, dispozitii de plata, ca sa am nr de inregistrafe EORI, nuscecacat de declaratie, toate care mi se par total inaplicabile in cazul meu.

Stie cineva ce dracu tre sa fac concret? Am sunat la nr de telefon "de contact" dar...biensur..canci raspuns..

In loc de factura poti printa emailurile sau sumarul comenzii direct de pe amazon. In cazul unor accesorii pentru bicicleta comandate din USA a fost suficient in cazul meu si nici nu au solicitat traducere. Pentru restul documentelor nu cunosc, poate se aplica doar pentru medicamente.

@@Geordan Corvette: medicamentele s-ar putea să aibă un regim special pentru import, trebuie să fie avizate pentru a fi aduse în țară. Factura o ai de la Amazon, de tradus probabil că poți apela la un traducător autorizat însă va traduce doar formularul. CNP-ul ține loc de CUI la cumpărăturile pe persoană fizică, e și codul tău de înregistrare personală la administrația fiscală și necesar pentru orice tranzacție financiară cu statul, inclusiv plata unor taxe și impozite vamale. Pentru plată, scoți confirmarea de plată de la bancă pentru tranzacția cu cardul online.

Mergi la oficiul poștal, e în zona Gării Basarab, oarecum vizavi de Media Galaxy/Brico Depot Orhideea. Vezi ce vor de la tine.

https://www.google.com/maps/place/Calea+Giulești+6-8,+București,+România/

Deci:

Comandat de pe Amazon.com neste medicamente pentru artrita, Aleve se numeste.

Si acu am primit o instiintare de la Posta (Calea Giulesti nr 6-8 unde pana mea o fi si asta) cum ca sa ma prezint cu o tarla de chestii gen Factura tradusa (nu am!) Copie de pe CIF (nu am! am cumparat "pa persoana fizica), Imputerniciri, dispozitii de plata, ca sa am nr de inregistrafe EORI, nuscecacat de declaratie, toate care mi se par total inaplicabile in cazul meu.

Stie cineva ce dracu tre sa fac concret? Am sunat la nr de telefon "de contact" dar...biensur..canci raspuns..

Naproxenul e cam la fel de puternic ca nurofenul, nu te astepta la minuni.

Se vinde deja pe piata romaneasca deci nu ar trebui sa fie greutati pe partea de birocratie.

Nu stiu de ce l-ai luat tocmai din state, roaga orice prieten care face vacanta in antalya sa-ti ia de la turci ca au generice foarte bune si ieftine la majoritatea claselor farma.

Stiu...stiu...nu e pentru mine, e pentru tatal unui prieten care e (tatal) un pic ipohondru..dintre toate medicamentele care contin Naproxen "asta e singurul care si-a facut efectul".

Daca ma intrebati pe mine este efectul placebo "e adus din state!!" care face diferenta 

Mda, dacă pricepe engleză, să-i dai să citească scandalul cu Ranbaxy, și apoi să lase deciziile privind medicația în sarcina unui medic. Dar dacă a avut piticul, să fie pregătit și să plătească tot ce ține de această bătaie de cap... Pentru medicamente care nu se găsesc la noi sau se găsesc foarte greu, sunt niște farmacii în Ungaria și Austria care au inclusiv site în română și preiau comenzi online. Înainte de asta, prin Transilvania nu era chiar neobișnuit să dai o tură până în Budapesta după chestii mai exotice. Dar din SUA... greu. Din Europa mai merge, că e spațiu economic comun și sunt cât de cât armonizate cerințele/restricțiile, însă americanii sunt complet diferiți la norme, rigori, calitate, concentrații, etc.

Medicamentele achizitionate din afara UE au nevoie de oarece documentatii care sa indice ca sunt conforme cu normele impuse de EMA, Agentia Europeana a Medicamentelor. Practic vorbim de un import dintr-o tara terta in UE.

• Upvote 1

Se pare ca lucrurile s'au schimbat iar. Dupa ce am avut un colet blocat la BSI Bucuresti din data de 18.11, l'am ridicat abia astazi de la OP5, GH4, unde este Punct Vamal cu un vames care desface toate coletele indiferent de valoare. Din ce am inteles, toate coletele din sectoarele 3,5,6 vor veni aici.

probabil a fost o chestie experimentala si a cazut, avand in vedere ca vor sa vanda posta la belgieni nu se mai agita sa faca schimbari prea mari pentru ca oricum dupa vor urma restructurari masive.

Coletele externe îmi vin în continuare la oficiul poștal de cartier, după ce trec pe la BSI pentru evaluarea taxelor vamale. Singura excepție a fost un colet care s-a dus la OP6 Calea Văcărești (zona Timpuri Noi) unde a fost inspectat de un vameș la ridicare, însă e posibil să se fi întâmplat asta datorită volumului foarte mare de colete din perioada noiembrie-decembrie, unele dintre ele fiind trimise la asemenea oficii poștale cu vamă unde să se suplinească activitatea comisionarilor vamali de la BSI.

BSI BUCURESTI este plin de nesimtire si incompetenta !!!!!!!!! 

Coletele au inceput sa se evapore in mod misterios,si vorbesc di nexperienta proprie. Trebuia sa-mi ajunga un colet prin POST NL ,si a si ajuns in Romania,dar odata intrat pe teritoriul nostru nu mai poate fi gasit. Pe sistemul Track&Trace al Postei Romane imi afiseaza "Nu exista acest cod",iar pe site-ul olandezilor scrie clar ca a intrat in Romania de cel putin 1 saptamana.  Este inadmisibil ca un pachet sa dispara fara urma. La Oficiul Postal de care apartin mi s-a spus ca nu exista coletul ! Apoi am sunat la BSI BUCURESTI dar nu raspunde nimeni,absolut niciodata la niciunul din telefoane. Au program doar vineri de la 9-12,si este omor la propriu acolo datorita multimii de oameni disperati sa-si gaseasca/preia coletele. Bataie de joc ! Vreau sa reclam BSI BUCURESTI pentru lipsa de profesionalism de care da dovada (nu trimit avize,nu vamuiesc in timp util coletele si acestea se intorc de unde provin etc.),incepand de la relatiile cu clientii si pana la disparitia misterioasa a coletelor. Stie cineva unde ma pot adresa pentru o reclamatie oficiala ?

Ușurel, că nu toate coletele ce intră în țară sunt livrate de Poșta Română și poate BSI nici nu are cum să-ți spună ceva despre vreun colet pe care nu îl procesează. :) Dă-le mail, că până acum așa am primit cel mai rapid un răspuns; nu au serviciu de tip „call center” și nici în fișa postului obligații de a da relații telefonice, deci cu bunăvoință și răbdare ajungi mai repede la rezultat.

Coletăria expediată prin Poșta Germană (Deutsche Post, cumpărată de DHL) este preluată la intrarea în țară de Cargus (cumpărat și el de DHL). Coletăria ce vine din Anglia, expediată cu Royal Mail, este livrată prin GLS. Mă aștept ca Post NL să aibă un parteneriat similar, poate cu TNT sau alt operator cu legături cu Olanda.

Problema 1 - nu am găsit undeva vreo listă cu acești operatori și parteneriatele lor, deci doar pe baza experienței colective putem afla la cine trebuie să ne uităm de codul de tracking odată ce-a intrat în țară.

Problema 2 - din păcate, unii operatori privați își fac treaba mai bine decât alții. De exemplu, deja sunt la al 3-lea colet la care GLS nu îmi lasă vreun aviz la cutia poștală sau lipit pe ușa de intrare, așa cum făcea acum un an; noroc că îi contactez eu când știu că trebuie să vină un colet, ca să le dau numărul de telefon mobil unde să mă sune curierul.

Problema 3 - expeditorii nu trec pe etichetă numărul de telefon mobil, deși probabil undeva prin comandă l-ai înregistrat, și cu asta șansele să afli vreo veste de la curier sunt mult mai proaste. Lecție pentru făcut comenzi în străinătate: cere explicit vânzătorului să treacă numărul de telefon mobil pe etichetă (sau trece-l tu pe al doilea rând al adresei, dacă încape - cum e cazul Amazon cu care n-ai cum discuta).

Dacă coletul nu vine:

- caută-l prin site-ul poștei care l-a expediat, s-ar putea să aibă sistem informatic integrat cu partenerul din România și să-ți dea un status actualizat;

- cere expeditorului să ceară urmărirea pachetului și să verifice unde e.

Ah și apropo de Poșta Română cu al său BSI, tocmai am primit din State două produse mici, ambalate în plicuri cu bulbuci. Ambele aveau cod de tracking valabil de la USPS, însă în sistemul Poștei Române nu apăreau. BSI mi-a răspuns la mail a doua zi dimineață, că coletele din State nu trec prin sistemul informatic de urmărire. În aceeași zi, unul dintre colete a apărut direct în cutia poștală, ca o scrisoare simplă, iar pentru celălalt am primit aviz de la poșta cu vamă din sector, unde vameșul mi-a spus același lucru despre codurile americane care nu „merg” în sistemul de tracking de la noi.

- cere expeditorului să ceară urmărirea pachetului și să verifice unde e.

Daca nu se livreaza intr-un anumit termen, expeditorul poate cere investigarea cazului. De cele mai multe ori asta rezolva problema, pentru ca un colet investigat trebuie neaparat gasit si livrat sau despagubit ca pierdut.

Exact. Expediția rămâne în sarcina vânzătorului până când ajunge la tine, iar sistemul de transport ales de vânzător trebuie să poată afla ce și cum. Iar dacă cine ar trebui să facă livrarea la noi nu o face, tot sistemul de poștă sau curierat de afară ar trebui să afle despre asta, ca să se gândească de două ori înainte să mai reînnoiască contractul.

Problema 3 - expeditorii nu trec pe etichetă numărul de telefon mobil, deși probabil undeva prin comandă l-ai înregistrat, și cu asta șansele să afli vreo veste de la curier sunt mult mai proaste. Lecție pentru făcut comenzi în străinătate: cere explicit vânzătorului să treacă numărul de telefon mobil pe etichetă (sau trece-l tu pe al doilea rând al adresei, dacă încape - cum e cazul Amazon cu care n-ai cum discuta).

Mi s-a întâmplat frecvent în cazul coletelor din Anglia. Mi s-a motivat prin faptul că ei doresc (sau „trebuie”, n-am înțeles exact) să protejeze intimitatea destinatarului și au refuzat să treacă numărul de telefon pe coletele ulterioare, deși le-am cerut acest lucru și le-am oferit acceptul în mod explicit.

Am luat legatura cu cei de la Post NL si au zis ca 100% coletul e in Romania asa cum imi afiseaza si pe site la ei,si ca ar trebui sa fac o reclamatie ca sa aflu exact ce s-a intamplat,iar daca nu reusesc sa rezolv nimic,sa ii anunt ca vor depune ei o plangere oficiala. Mi-au mai spus ca trebuia sa-mi fie livrat acasa coletul,ba mai mult,in cel mai rau caz sa fie la oficiul postal de care apartin (NU ESTE !),pentru ca provine din spatiul european coletul,si nu se aplica vama si taxe etc. la fel ca si la cele din Asia,SUA etc. deci..in maxim 3 zile de la sosirea in tara,trebuia sa-l am.

@ Poti sa-mi dai si mie adresa de email al celor de la BSI Bucuresti? La telefoane nu raspunde nimeni.

100% e în România, bine bine, da' unde, cine li-i partener? Contractul de transport este între vânzător și Post NL, iar Post NL a desemnat un anume terț să-i facă livrarea într-o altă țară. Tu poți doar să te plângi vânzătorului că nu ai primit coletul în timp, vânzătorul se va plânge la Post NL că nu a livrat coletul conform timpului agreat, iar Post NL va face o investigație cu partenerul său extern.

Încearcă un mail la infopost la posta minus romana punct ro, sau declaranti punct vamali la ... deși declaranții vamali nu prea au nici o legătură cu coletele intracomunitare.

Pffff, am comandat ceva din UK și am trecut adresa de la serviciu pentru livrare, ferm convins că vine (iar) prin GLS. Țeapă - a venit la recepție un aviz de la oficiul poștal de care aparține adresa. Ei, să vedem mâine distracție dacă nu vor să mi-l dea fiindcă nu am adresa aia trecută ca domiciliu în buletin...  [-O<

Ii rogi pe aia de la HR sa-ti dea imputernicire ca reprezentantul firmei. 

• Upvote 1

Degeaba. Unu, că pachetul e pe numele meu, nu al firmei, pentru ca firma să desemneze pe cineva pentru ridicarea lui. Doi, că-s consultant și firma de la adresa unde prestez nu îmi este angajator, ci client, deci HR-ul de aici îmi poate da o strângere caldă de mână. Și trei, că n-ar trebui să mă chinui eu cu documente suplimentare pentru procedurile imbecile ale Poștei. Ce, dacă mă duc în concediu la mare două săptămâni și mama vrea să-mi trimită prin poștă bulendrele de baie uitate acasă, nu pot primi coletul pe adresa hotelului fiindcă nu am flotant acolo?! :)

Si eu eram exact in situatia ta si platit cu plicu' la gura de metrou si tot mi-a dat HR hartia aia, culmea, pe loc, prin 2009

Am pățit și eu povestea asta, cu adresa de la muncă trecută la destinatar, m-am dus la oficiu poștal,  le-am povestit cum e treaba și mi l-au dat până la urma ...

Pentru comenzile urmatoare am rezolvat altfel, am trecut numele firmei pe langa numele meu  la adresa de destinatie si acuma mi le lasă poștărița la recepție/poartă.