puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

5 minutes ago, Mookyama said:

@elucid nu reusesc sa aflu info de la ei de pe site, o sa ii sun. N-am reusit sa fac nici cont. Mersi frumos!

International scrie de la 55 (55 ce? :D Presupun ca lei), dar nu ofera mai multe informatii. Oricum, daca nu sare de 55lei nu e chiar (foarte) rau international, ~15euro, chiar daca e mai scump ca in alte tari. Zic foarte pentru ca coletele sunt tare mici si usoare si mai ieftine ca si transportul :) Poate ca avand tara mica, pachete externe fiind mai putine, cine stie...poate de aici si costul respectiv mai mare.

@Helyett ai si tu putina rabdare, daca nu e vreo oferta in alta parte. Tot ce se face cu livrare acasa, se face cu semnatura, inclusiv la coletaria din tara. 

Am pana maine cand ar trebui sa primeasca mail si vanzatorul si sa afle ce s-a intamplat.

Asta cu semnatura mereu mi-a fost frica, ca astia de la firmele de curierat nu iti ce buletinul fizic, te cred pe cuvant cu datele din el, daca vin direct la adresa si nu suna inainte sa confirme ca esti tu ala care trebuie sa primesti colet.Si ma gandeam ca s-a dus capcaunul la alt numar decat cel trecut pe colet a livrat si gata.Ca la mine aici sunt doua adrese cu acelasi numar, dar unul din ele are o litera adaugata si ma gandesc ca le mai incurca.

Vad maine care e treaba.

Ei, cum s-a terminat?

Astept si eu un colet din USA care a plecat pe 15 decembrie si dupa mai bine de 4 saptamani apare tot "in tranzit" spre tara de destinatie. Descrierea serviciului era cu livrare in 7-10 zile lucratoare. Oricum ai socoti sarbatorile de iarna  tot au trecut peste 20 de zile lucratoare de autnci.

Ha..orice am primit din SUA a ajuns in 8-10 saptamani...succes sa-ti ajunga cat mai repede si rabdare.

Intr-adevar, exista si servicul acela (cel mai ieftin, fara tracking number), incadrat la 4-8 saptamani.

Asta in cauza era o leaca mai scump, cu tracking si la descriere era bolduit  International shipper - ship times average between 7 to 10 days.

Pai am rezolvat.

Delivered era pentru ca DHL Express predase coletul la Fan curier, care livreaza la destinatarul final.Intr-un fel (50%) aveam un sentiment ca asa s-ar fi petrecut lucrurile, dar vroiam sa stiu daca a mai fost cineva in situatia asta.

Acum mai astept un colet din Ungaria, care a plecat pe 4/5 ianuarie si nu a ajuns nici pana azi.E tot in tranzit.Dar asta vine cu posta si pana se misca posta imi mai ies fire albe in barba.Daca de aici din tara vine avizul dupa 4 zile cu toate ca, coletul este ajuns de mult, ce sa mai zic de la alea externe.Noroc ca la alea interne ma cunosc cu doamnele de la oficiul unde le primesc.La celelalte externa nu :)).

Asa ca DAMIAN, mai ai niste rabdare cu ala din SUA.Eu am primit unul odata dupa 6/7 saptamani.Nici nu credeam ca va mai ajunge.

Rabdare am, nu-i problema, dar si expeditorul a exclamat WOW! cand i-am spus zilele astea de stituatie. Folosind serviciul asta exclusiv spre Europa zice ca ar fi trebui sa soseasca de 3 ori de atunci indiferent de perioada anului...

Teoretic,  el sustinea ca-l voi primi inainte de Anul Nou fara discutii, iata ca de atunci au mai trecut 2 saptamanai bune.

Salut salut, sper ca nu deranjez redeschizand thread-ul asta.

Astept un colet din SUA; a ajuns in 9 zile in Romania si de atunci tot sta blocat la BSI Oradea, eu asteptandu-l sa vina la Bucuresti.

Din cate am citit, astia de la BSI Oradea nu se grabesc absolut deloc, procesarea durand undeva la o luna.

Pentru mine e ceva incredibil sa ajunga un colet de peste ocean in mai putin de 10 zile in tara, dar sa trebuiasca sa astept o luna pentru 600 km amarati intre Oradea si Bucuresti..

Pentru mine e incredibil să ajungă în 2 zile, maxim 4. Ceea ce e departe de serviciile noastre. Iar costurile nu au fost foarte mari față de standard, maxim 7-10 zile.

Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Deci ce zici, e normal sa stea atat la BSI Oradea?

Sau poate a plecat de fapt spre Bucuresti, dar nu s-au mai updatat informatiile de tracking de pe site?