puterfixer

Atenție! Schimbarea procesului vamal la coletele externe primite prin Poșta Română

Recommended Posts

DX are si depozit in olanda nu?

Eu am comandat din china o tija de sa de carbon de pe ebay si mi-a venit prin CNE Express via Germania cu Cargus, fara vama. De-acum la toate comenzile din china o sa platesc pentru CNE.

• Upvote 1

Am mai văzut o schemă din asta la mai mulți vânzători (Ali Express și parcă și DX): colet trimis din China, specifică transportatorul ca fiind Post NL. Numărul de tracking nu apare la poșta olandeză pe site vreo 2-4 săptămâni, timp în care coletul vine fain frumos din China cu containerul până în Olanda. Brusc îl vezi online că a ajuns în Olanda, și de acolo vine în România cu camionul. Și din moment ce pe el apare că a venit din Olanda... :)

DX are și depozit european. Costă olecuță mai mult, da' nu mai ai bătăi de cap.

Am mai văzut o schemă din asta la mai mulți vânzători (Ali Express și parcă și DX): colet trimis din China, specifică transportatorul ca fiind Post NL. Numărul de tracking nu apare la poșta olandeză pe site vreo 2-4 săptămâni, timp în care coletul vine fain frumos din China cu containerul până în Olanda. Brusc îl vezi online că a ajuns în Olanda, și de acolo vine în România cu camionul. Și din moment ce pe el apare că a venit din Olanda... :)

DX are și depozit european. Costă olecuță mai mult, da' nu mai ai bătăi de cap.

Nu intotdeuna merge schema cu Olanda. Am avut un colet mic din China trimis "prin" Olanda cu tracking number NL, insa avea si o eticheta cu expeditorul din China. Ghici unde a venit? La posta cu Vama :) , iar vamesul mi-a explicat ca este o procedura a vanzatorilor de a ocoli schema taxarii folosind un transportator european, insa cel putin la coletul ala nu a tinut schema. Mai primesc din "Belgia" direct la oficiul postal de cartier. Treaba e ca pe cele din "Belgia" le primesc destul de repede 7-10 zile ceea ce ma face sa cred ca poate chiar de-acolo sunt trimise fizic (din depozit).

Tot din "Olanda" am avut un colet venit cu DHL acasa insa mi-au cerut documente pt vamuire intrucat nu fusese vamuit in Olanda. Mai nou DHL cere 100 lei comision fix pt reprezentare in vama, deci aveti grija la chinezi sa nu va trmita cu DHL. Eu tocmai o sa dau retur un colet intrucat ma costa mai mult comisionul DHL decat produsul in sine. TVA-ul e mic copil.

Se poate trimite la dhl un mail prin care sa renunti la reprezentarea in vama si sa iti faci tu procedura pe barba ta. Dupa care obtii nr EORI pe pers fizica, completezi un formular si il trimiti la vama parca prin fax sau nu mai retin... Am citit ceva blog pe tema asta recent dar nu il mai gasesc. sa ma ajute cineva cu google skillz

edit: nu asta era postul de unde am aflat eu de schema de fentat dhl, dar seamana... http://parerirazlete.ro/tag/obtinere-numar-eori/

Tocmai am ridicat un colet de la oficiul poștal cu vamă. E prima oară când chinezul a scris valoarea reală pe declarația vamală lipită pe cutie. Vama are acum formulare tipărite - un fel de avize însă pe care specifică să aduci copii după comanda online, tranzacția cu cardul de la bancă, de-astea. Întrucât coletul mi-a venit din afara UE, am plătit TVA 20% pentru valoarea lui (70€ -> taxe 65 lei), și încă 8 lei taxă de magazinaj. Văd că doar pliculețele foarte mici mai trec fără vămuire.

Care e valoarea maximă a unui colet pentru care nu se plătește vamă? Transportul e luat în considerare sau nu?

taxa vamala se plateste la valoarea in vama - costul marfii + transport . la suma dintre valoarea in vama si taxa vamala se calculeaza TVA.

Bunuri primite de catre persoane particulare ca urmare a comenzilor facute prin Internet, corespondenta, telefon sau telechat, a caror valoare globala nu depaseste 10 EUR/trimitere sunt scutite de la plata taxelor vamale si a TVA.

Se platesc taxe vamale daca valoarea globala a bunurilor depaseste 150 EUR

Se plateste TVA pentru bunurile a caror valoare globala depaseste 10 EUR pentru comenzile facute prin Internet, corespondenta, telefon sau telechat, si 45 EUR in cazul bunurilor fara caracter comercial (cadouri) intre persoane fizice

Dar depinde de posta ( posta romana sau dhl sau...) , depinde de vames , depinde de ......

• Upvote 1

Pentru a clarifica puțin noțiunile cu care lucrăm: „taxe vamale” este un termen general pentru toate taxele aplicate de stat în procesul de import al unor produse, prin vamă. Sunt două tipuri de taxe care pot fi aplicate: taxa pe valoare adăugată (sau TVA), care este o taxă de consum, și accizele, care sunt niște taxe suplimentare cu rol fie de a proteja industria națională (cum sunt accizele pe cereale de import, de exemplu), fie de a descuraja consumul unor anumite tipuri de produse (produse din tutun, alcool, carburanți, etc.). Când vorbim de „taxe vamale”, doar astea două pot fi.

Sunt câteva principii ale finanțelor care se aplică aici. De exemplu, evitarea dublei impozitări pentru ca să nu plătești impozite de consum la două state diferite. Dacă tu cumperi un produs dintr-o altă țară unde statul respectiv a inclus în preț și taxele locale (TVA și ce-o mai avea), și dacă România are un tratat bilateral de evitare a dublei impozitări cu respectiva țară, este posibil să fie recunoscută partea din preț corespunzătoare impozitului din țara de origine și să plătești doar diferența până la cât ar fi fost taxa aplicată în România. De exemplu, un walkman luat din State cu 100$, la care s-a aplicat sales tax al statului respectiv 7%, ajunge în vamă cu valoarea de 107$. Statul român evită dubla impozitare și calculează TVA 20% din 100$, nu din 107$, și faptul că tu ai plătit deja 7$ taxe, deci mai ai de plătit taxe vamale statului român doar 13$. Produsele provenind din Uniunea Europeană se încadrează într-o asemenea situație de tratate bilaterale; iei niște piese de biclă din Germania unde magazinul îți aplică TVA german de 19%, tu nu mai trebuie să plătești TVA statului român. Însă și dacă vânzătorul german depășește 100.000€ vânzări anuale în România, este obligat să se înregistreze fiscal în scopuri de TVA și să aplice TVA-ul românesc de 20% direct la vânzare, apoi să vireze statului român suma colectată. Asta e situația cu bike-components, de exemplu - când pui adresa de livrare România vei vedea că prețurile la produse s-au schimbat ușor și chiar vei vedea pe factură că e TVA 20%.

Alt principiu este cel al neaplicării unei taxe la o taxă. Deci atât TVA-ul cât și acciza se va aplica la aceeași valoare de intrare a produsului în țară, nu întâi aplicăm TVA la valoarea de intrare și apoi aplicăm acciză la valoarea de intrare cu tot cu TVA. Și mai sunt și altele.

Valoarea de intrare a produsului în vamă este totalul a ceea ce ai plătit pe el - produsul în sine, taxe de vânzare, transport, asigurare, etc. Dacă ai documente însoțitoare (factură detaliată), ai certificarea valorii de achiziție. Altfel, vama poate considera că e ceva dubios cu produsul (sau nu poți dovedi valoarea), și atunci îi va face evaluarea în baza catalogului european TARIC. De exemplu, vărul din America ți-a trimis cadou un telefon mobil cumpărat de el de pe eBay, ieftin. N-are factură, n-are nimic; vameșul deschide frumos catalogul TARIC și caută categoria telefonului în funcție de ce specificații are, ceva de genul smartphone, ecran de 5", 4G, cu GPS, valoarea de catalog 400€ (datele sunt inventate). La această valoare îți va aplica TVA, indiferent dacă telefonul a fost folosit, scăpat pe jos și cumpărat cu 30$.

Vama te mai lasă fără plata vreunei taxe vamale la mărunțișuri de valoare redusă. Dar tocmai am fost la aceeași vamă în 2 săptămâni consecutive, pentru două cutii cu piese auto pentru un model de mașină vechi de 10 ani. Prima dată am plătit TVA la un colet de 70€, a doua oară nu am plătit nimic la un colet de 12€. Deci depinde. Însă e foame mare la buget, și pragul de trecere cu vederea e tot mai jos.

Accizele sunt destul de rare. La un moment dat am plătit acciză 6% pentru un obiectiv foto, fiindcă se încadra în catalog în clasa de obiective cu o anumită plajă focală. N-am idee de ce statul voia la momentul ăla să pedepsească/descurajeze importul de obiective foto cu focala aia. Mai pot exista accize la produse electronice care nu respectă RoHS și conțin plumb, sau la baterii/acumulatori pentru reciclarea lor ulterioară (timbrul verde) dar încă n-am întâlnit vamă care să mă întrebe dacă produsul cumpărat are baterie sau nu, sau să se uite la asemenea marcaje sau certificate de conformitate. Probleme de genul ăsta se discută atunci când imporți câteva containere cu produse și te duci cu un dosar întreg de documentație pentru import.

Poșta Română, DHL și alții sunt doar transportatorii. Ei nu fac vamă; vămuirea este făcută de un ofițer al Vămii, care e un departament al Fiscului. Poșta Română te cheamă la un oficiu poștal cu vamă, unde să discuți direct cu vameșul și să aduci actele doveditoare, eventual să fii prezent pentru deschiderea coletului și inspecție. DHL sau UPS te contactează cu câteva zile înainte ca să-ți ceară actele doveditoare, pentru ca un reprezentant al lor să discute cu vameșul în numele tău și tu să primești coletul gata vămuit. Însă și Poșta Română are asemenea comisionari vamali, trebuie doar să știi să le trimiți mail cu numărul de tracking, copie după buletin, copie după documentele de cumpărare, copie după dovada plății la bancă.

• Upvote 3

On 29.03.2016 at 4:44 PM, puterfixer said:

Eu am un colet care a venit cu PostNl dar de 7 zile e blocat la stadiul " The item has arrived in the country of destination ". Nu zice nimic ca ar fi fost predat postei romane. Imi pierd vremea daca ma duc la oficiile postale sa intreb daca chiar a venit? Din cate am inteles ar fi doua, in sector 4.

Pai cei de la posta adaugă un cod al lor și ala pleacă mai departe. Asa am primit un colet tot de la PostNL. Codul lor (al postei romane) care era pe colet arata ca a fost livrata. (logic ca eram deja în posesia lui) Pe site-urile oferite pentru traking tot arata ca acel colet e în depozitul din tara de destinație. Codul oferit de posta romana a fost verificat pe site-ul postei.

De când cu greva Poștei de acum câteva săptămâni, doar 2 din cele 6 colete primite au apărut prin Track&Trace. Se mișcă greu, pe lângă aglomerarea cauzată de grevă au acum și un volum mai mare din cauză de contract cu eMag și alții. Deci, răbdare.

A stat 2 saptamani coletul ala pana sa-l primesc. Mai mult in Romania decat pe drum.

Acum am un colet care face turul Chinei de o luna. :))

HBuCAy5.jpg

E supraîncărcat biroul extern cu vama. Aștept un colețel din Olanda de 2 săptămâni, olandezii îl au în tracking că a intrat în România, Poșta Română nu-l are în tracking niciunde.

Între timp am mai ridicat un colet din vamă, și am aflat de la ofițerul vamal că limita de la care se plătește TVA este de 10€. Ce e sub, scapă de taxe.

Zilele trecute ne-a adus postasul acasica 3 colete din China, am ramas mirat de-a binelea.

Doua echipamente si-nca un colet mai mic, cu niste huse de telefon. Fara vama, fara alte complicatii.

Ori a intrat Posta Romana in anul mortii ori in cel al vietii....

Am in asteptarea de la sfarsitul lunii noiembrie. Si vin incet, incet, cate unul, doua...ce e drept, am comandat cam multe dintr-o data. Acasa nu mi-a adus nimeni nimic, mereu la posta (normala), iar la cea vamala chestii mai interesante, deloc scumpe (ma si intreb de ce au si ajuns acolo). Important e sa ajunga. Totusi, coletele fac cam 10-15 de zile de la chinezi si cel putin inca pe atat la noi in tara :) Nici cu DHL nu mi-e rusine, avand in vedere ca cei de la Cargus au intarziat comenzile intrate in tara 13 zile; am alta comanda intrata in 11-12 in tara si inca nu a ajuns...Drept urmare, nu stiu ce fel de asteptari putem sa avem la alte servicii de coletarie.

ps: stie careva un sistem de coletarie de a trimite din tara in afara mai ieftin de 83lei cat cer cei de la Posta Romana? 

Salutare,

povestea este cam asa, am gasit pe ebay niste roti, am negociat cu nenea care le vindea, am stabilit un pret si am hotarat cu el sa ii platesc direct prin Paypal (dar sa fiu asigurat)..Zis si facut.

Mi=a pus coletul prin ipostparcels, ceva ce cica apartine de UK mail.Coletul ar fi trebuit sa ajunga azi 11.01.2017 la mine.Pe tracking-ul de la ipostparcels arata ca a fost deja livrat, dar la mine nu a ajuns niciun colet.Am verificat cu vanzatorul, a dat mail la ei si asteapta raspuns.

Precizez ca taxa transportului a fost 24 lire.Ar fi trebuit sa ajunga cu o firma de curierat sau cu Posta?Am verificat numarul de tracking pe 17track, Packagetracker si alte site-uri si nu imi da niciun rezultat.Ma gandesc ca poate a ajuns la Posta si de aceea arata ca a fost livrat, urmand sa imi fie livrat.Nu stiu.

Intrebarea mea ar fi daca sa intru in panica sau nu :)?Daca sa deschid caz la Paypal?Daca ati mai patit asa ceva si cum ati rezolvat?

Daca scoti capul pe geam un pic iti vei raspunde singur la intrebare. Pe bune, mie mi se pare din ciclul "tara arde si baba se piaptana"

• Upvote 3

@Helyett

http://www.ipostparcels.com/courier/ebay-courier-service

zice ca e serviciu https://www.ukmail.com/

poate ai noroc si-ti da acolo mai multe informatii.

Poti verifica la serviciul postal cel mai apropiat de tine, poate nu te-au gasit acasa si ti l-au lasat acolo post-restant pentru a-l ridica tu ulterior.

Cand eram in Bucuresti prin Militari(Pacii/Gorjului) mi le lasau la posta de la Gorjului/Lujerului pachetele - nu eram niciodata acasa ziua.

@Mookyama pentru colete mai mari am folosit DPD.

Din moment ce ai 180 (o sută optzeci) de zile la dispoziție să faci plângere la PayPal, aș zice că mai poți aștepta umpic.

• Upvote 1

10 minutes ago, crk said:

Daca scoti capul pe geam un pic iti vei raspunde singur la intrebare. Pe bune, mie mi se pare din ciclul "tara arde si baba se piaptana"

Pai problema este ca am cam platit 3100 ron pe rotile astea.Crezi ca ma intereseaza daca arde tara?

9 minutes ago, elucid said:

@Helyett

http://www.ipostparcels.com/courier/ebay-courier-service

zice ca e serviciu https://www.ukmail.com/

poate ai noroc si-ti da acolo mai multe informatii.

Poti verifica la serviciul postal cel mai apropiat de tine, poate nu te-au gasit acasa si ti l-au lasat acolo post-restant pentru a-l ridica tu ulterior.

Cand eram in Bucuresti prin Militari(Pacii/Gorjului) mi le lasau la posta de la Gorjului/Lujerului pachetele - nu eram niciodata acasa ziua.

@Mookyama pentru colete mai mari am folosit DPD.

Aici imi spune ca a fost livrat.Doar aici pot verifica cu tracking-ul.In rest pe niciun alt site nu imi da niciun rezultat.

Acasa am fost azi toata ziua.

5 minutes ago, otsdr said:

Din moment ce ai 180 (o sută optzeci) de zile la dispoziție să faci plângere la PayPal, aș zice că mai poți aștepta umpic.

:) da stiu cat am la dispozitie. 

Dilema este de ce imi da pe tracking ca a fi livrat?

Poate sa fie livrat la posta sau firma de curierat dupa care sa primeasca alt tracking?

Am sunat si la GLS stiind ca am mai primit cu ei din Anglia si nu este bun tracking-ul pe care il am la ei.

11th January 2017 10:22 Signed for by Delivery arranged - on Wednesday 11th January 2017
04th January 2017 11:49 Delayed
04th January 2017 05:39 Collected
01st January 2017 00:00 Booked/Awaiting Collection

Cam asta arata la tracking.

Apare adresa ta pe pagina de tracking?

Într-adevăr, e ușor dubios că apare ca livrat, însă vânzătorul trebuie să facă dovada livrării (eventual trebuia să ceară confirmare cu semnătură) în cazul unei dispute.

l.e: Acolo scrie că VA FI livrat cu semnătură, nu că a fost livrat. Îți faci griji degeaba.

Nu-mi apare adresa la tracking.

Apare doar ce am pus mai sus plus asta 

Your parcel ............. is delivered

Signed for by Delivery arranged - on Wednesday 11th January 2017

@elucid nu reusesc sa aflu info de la ei de pe site, o sa ii sun. N-am reusit sa fac nici cont. Mersi frumos!

International scrie de la 55 (55 ce? :D Presupun ca lei), dar nu ofera mai multe informatii. Oricum, daca nu sare de 55lei nu e chiar (foarte) rau international, ~15euro, chiar daca e mai scump ca in alte tari. Zic foarte pentru ca coletele sunt tare mici si usoare si mai ieftine ca si transportul :) Poate ca avand tara mica, pachete externe fiind mai putine, cine stie...poate de aici si costul respectiv mai mare.

@Helyett ai si tu putina rabdare, daca nu e vreo oferta in alta parte. Tot ce se face cu livrare acasa, se face cu semnatura, inclusiv la coletaria din tara.