Velenos

problema schimbator shimano spate

Recommended Posts

salut ! de ceva timp schimbatorul spate nu mai reuseste sa aduca lantul pe pinionul cel mai mic, 1. schimba cursiv pe toate celelalte insa cand sa dau de la 2 la 1 nu se mai ridica lantul . mentionez ca nu am umblat la schimbator si nu am "mesterit" nimic. vreo solutie? multumesc !

Daca, avand maneta de dreapta in pozitia 1, te uiti din spate la cusca schimbatorului si ea nu se afla in dreptul celui mai mare pinion (1) ci mai spre exterior, roteste surubul L o jumatate de tura spre stanga (antiorar). Incearca, de asemenea, sa-l ajuti din maneta (in mers, apasa inca o data maneta cam jumatate de cursa - fara sa se auda click). 

Vezi aici: 

multumesc frumos!!! ionut, nu era stramba urechiusa . am rezolvat exact cum mi-a zis Traveller. tocmai bine am "mesterit-o" inainte sa urc un deal abrupt de pe langa iasi :) !

O problemă asemănătoare: în momentul în care pedalez în sens invers, lanţul face burtă. Am servisat caseta, dar problema persistă. Dacă merg pe bicla şi nu pedalez, lanţul se strânge (uneori) pe foaie, blocandu-se. Ce este de făcut?

O problemă asemănătoare: în momentul în care pedalez în sens invers, lanţul face burtă.

e normal. lantul e gandit sa vina pe caseta de jos, ca deraiorul sa il alinieze corect. cand vine de sus, lantul schimba singur daca nu e drept, ca sa se alinieze cu foaia, si cand ajunge jos la rola deraiorului se blocheaza.

Dar asta mi se întâmplă de curând. Strângerea lanţului în jurul foii în momentul în care nu pedalez şi merg din inerţie sigur nu este normal.

nu stiu...zic si eu, dar din descriere ar parea ca ai o problema in freewheel hub. Pare ca ar fi capatat un joc in interior.

Ar mai putea fi si alte cauze: rotitele/rolele de pe cusca sa fi prins mizerie, lant murdar, pinioane uzate, aliniere incorecta a deraiorului, tensiune slaba in lant, etc.

tocmai ce am servisat caseta, dar fara prea mare succes.

am curatat si schimbator spate cu toate roti/rotitele din dotare, dar...

Deci... Nici un răspuns?

am capatat inca o problema. dupa o aliniere corecta a celor doua surubiri - H si L , se schimba toate vitezele , insa nu in trepte. nu reusesc sa schimb 6-7 ci doar 5-7 direct ( am maneta ca de motoclicleta la schimbator ) . vreo explicatie?

Stie cineva care este denumirea in limba engleza a urechii/cheitei de care sta prins deraiorul spate ? 

Multumesc anticipat. 

Salut!

Am o problema tampita cu schimbatorul spate. Sau maneta(3x9, Deore). Sau amandoua.

Am schimbat cablul, lantul dat jos, curatat si uns. La fel si schimbatorul(Deore).

Reglat totul ca la carte, schimba fain.

Cum ma urc pe bicla si fac cateva sute de metri zici ca o ia razna.

In mers, de pe pinionul 3 pe 4, nu mai schimba decat daca strang din surubul de la maneta. De pe 4 inapoi pe 3 nu mai coboara decat daca slabesc tensiunea din acelasi surub.

Cumva se pierd reglajele facute pe banc. In mers se modifica tensiunea in cablu, nu stiu exact ce se intampla.

E super enervanta chestia si nu ii dau de cap.

Inainte de a incepe sa ma uit dupa alta pereche de cumparat, am zis sa intreb poate are cineva vreo idee.

Multam!

Camasile le-ai schimbat?

Unge cablurile pe portiunile unde intra in camasa.