Sign in to follow this  
dariusboom

Tura din Brasov spre Bacau - Piatra-Neamt - Cheile Bicazului - Gheorghieni - Sf Gheorghe - Brasov

Recommended Posts

Salutare

La sfarsitul acestei saptamani, nu mai tarziu de 15 septembrie planuiesc o ruta printr-o zona a Romaniei pe care nu am vazut-o deloc din pacate (exceptie Lacul Rosu). Inca nu m-am hotarat asupra datei de plecare, incepand cu 13 septembrie sunt in concediu una bucata saptamana, dar ezit sa plec chiar de pe 13, gandindu-ma mai mult la aglomeratia de pe sosele, etc...Ma gandesc ca poate in Cheile Bicazului - Lacul Rosu sa nu fie prea multi turisti, habar n-am...

Deci, traseul propus este urmatorul: Brasov - Tg Secuiesc - Onesti - Bacau - Piatra-Neamt - Cheile Bicazului - Gheorghieni - Miercurea Ciuc - Sf Gheorghe - Brasov. Tura se poate vedea aici: http://www.bikemap.net/ro/route/2318418-brasov-bacau-piatra-neamt-gheorghieni-miercurea-ciuc-sf-gheorghe-brasov/#/z9/46.2995,26.23809/google_roadmap

Lungimea totala a traseului este de 475 km, se poate face si in doua zile, dar cum am invoire de acasa pt 3, si sunt in concediu, mi-am zis ca nu are rost sa ma grabesc, mai stau la poze, la cascat gura pe unde este mai frumos, etc. Din cate am vazut eu, intre Bicaz si Gheorghieni este mai dificil asfaltul, dar in rest stiu ca este foarte bun, cred ca in final drumul se preteaza pt cursiera.

Ceva amatori? Recomandari?

Salut, intre Bicaz si Ghiorgheni se asflateaza de zor. Drumul este bun cam 1/3 din distanta Ghirogheni  Bicaz (asfaltul bun pleaca din Ghiorgheni). Spre Piatra Neamt nu stiu cum e drumul deoarece eu am luat-o spre Brosteni - Vatra Dornei. Intre Poiana Sarata si Bretcu e o urcare mai dificila pentru cursiera neantrenata si pe portiunea asta nici asfaltul nu exceleaza. 

Am fost chiar simbata pe portiunea Georgheni-Bicaz si pot sa spun ca pina in pasul Bicaz (dinspre Gheorgheni) asfaltul e perfect, intre pas si Lacu Rosu e cam 2/3 gata dar nici restul de 1/3 nu e rau, ceva mai prost prin chei, dar si acolo s-a peticit si e acceptabil, mai ales ca vei parcurge bucata respevtiva in urcare (atentie! in chei ai pina la 11-12%), iar din Bicazul Ardelean pina in Bicaz, asfaltul nu e perfect, dar e suficient de bun.

Prin pasul Oituz am fost mai in primavara (pina in Poiana Sarata, venind dinspre Tg.Secuiesc) si asfaltul se prezenta f.bine. Iar DN13 (sau 11?) intre Brasov si Toplita e intre f.bun si exceptional.

In rest, in Moldova, nu stiu.

Mentionez ca am fost cu cursiera.

Ca dificultate, cel mai dificil sector cred ca e prin Cheile Bicazului.

In rest, pante domoale de cca 5-6%. O placere,

Succes!

Am fost chiar simbata pe portiunea Georgheni-Bicaz si pot sa spun ca pina in pasul Bicaz (dinspre Gheorgheni) asfaltul e perfect, intre pas si Lacu Rosu e cam 2/3 gata dar nici restul de 1/3 nu e rau, ceva mai prost prin chei, dar si acolo s-a peticit si e acceptabil, mai ales ca vei parcurge bucata respevtiva in urcare (atentie! in chei ai pina la 11-12%), iar din Bicazul Ardelean pina in Bicaz, asfaltul nu e perfect, dar e suficient de bun.

Prin pasul Oituz am fost mai in primavara (pina in Poiana Sarata, venind dinspre Tg.Secuiesc) si asfaltul se prezenta f.bine. Iar DN13 (sau 11?) intre Brasov si Toplita e intre f.bun si exceptional.

In rest, in Moldova, nu stiu.

Mentionez ca am fost cu cursiera.

Ca dificultate, cel mai dificil sector cred ca e prin Cheile Bicazului.

In rest, pante domoale de cca 5-6%. O placere,

Succes!

Multumesc mult pt precizari

Abia astept sa plec, numar zilele pana la sfarsitul acestei saptamani, se anunta vremea cam urata, dar nimic nu ma poate opri. Era musai ca de data aceasta asfaltul sa fie bun, m-am saturat sa drumuri proaste pe cursiera, in tura din august am nimerit pe o distanta de aproximativ 300 km drumuri foarte proaste si proaste.

Sa auzim numai de bine

Pana la urma am reusit sa plec pe data de 16 septembrie avand in vedere capriciile vremii din aceasta perioada. Primele 2 zile au fost in regula, vremea mai mult decat ok, sfarsitul primei zile m-a prins la Bacau, iar sfarsitul celei de-a doua zile la Gheorghieni. In schimb ieri, pe 18 septembrie, vremea a fost capricioasa inca de la prima ora. Am plecat din Gheorghieni la 08:40 cand inca mai ploua incet, dar se parea ca pana la urma totul va fi bine, soarele isi facea simtita prezenta din ce in ce mai mult, doar vantul era foarte suparator. Insa pe masura ce ma apropiam de Miercurea Ciuc, vremea devenea din ce in ce mai capricioasa, iar la Baile Tusnad mi-a pus capac cu totul: a inceput sa ploua destul de tare, vantul batea ingrozitor de rau si am decis sa iau trenul spre Brasov, apoi spre Bucuresti. Am considerat ca nu mai era un pedalat de placere, nu aveam chiar un echipament potrivit pentru astfel de vreme (prognoza meteo era destul de optimista), asa ca dupa 430 km am sarit in tren spre casa.

In schimb, desi nu a fost prea lunga portiunea dintre Bicaz-Chei si Ghoerghieni, a meritat tot efortul, asfaltul este excelent, fara cusur, coborarea spre Ghoerghieni a fost una dintre cele mai frumoase coborari facute vreodata, catararile din Cheile Bicazului au fost super, etc....

Bafta tuturor

Felicitari si nu fi suparat pt.ultima portiune, ce era de vazut ai vazut. De la Tusnad la Brasov nu e nici pe departe asa de spectaculos ca bucata pe care ai parcurs-o.

La mai mare!