Paul Dumitrescu

Schimbare grup pinioane Tiagra cu Ultegra - posibil?

Recommended Posts

Salut,

Stie cineva daca pot sa inlocuiesc un grup de pinioane Tiagra (9 pinioane) cu niste Ultegra CS-6600 sau Ultegra CS-6700? Problema e urmatoarea:

Am roata pe spate cu o janta pe 24 de spite si un butuc Bianchi (aparent pe rulment, dar nu pot fi sigur, in afara de faptul ca e negru-mat si scrie doar Bianchi pe el, nu am putut sa aflu nimic sigur despre el)) pe care e montata o caseta de pinioane Tiagra / Sora (CS-HG50 9). Manetele sunt Ultegra FlighDeck pentru 10 pinioane si, bineinteles, nu schimba cum trebuie, distanta fiind alta decat cea necesara pentru 10. Din cate stiu, Ultegra 6600 si Ultegra 6700 sunt incompatibile intre ele, dar as vrea sa stiu daca una din ele poate inlocui CS-HG50 -urile pe care le am eu acum.

Multumesc anticipat pentru ajutor  [-O<

Da, fara nici o problema. Din cate stiu 6600 si 6700 sunt pe 10v, nu cred ca sunt incompatibilitati intre ele, din cate stiam diferenta este de greutate

după părerea mea grupul 6600 arată mai frumos, în rest nicio diferenţă funcţională.

Ma temeam ca nu cumva caseta pe care intra cele 9 pinioane de acum (Tiagra) sa nu fie prea mica sau sa aiba alt profil (alte santuri) si sa nu "accepte" Ultegra-urile :)

Multumesc! O sa le comand maine de pe Hypersport, cel mai probabil 6600

Se potrivesc, doar ca din cate tin minte cele de 10 sunt o idee mai subtiri decat cele de 9 (nu invers cum pare logic) si, cel putin pe rotile mele Mavic, au nevoie de un mic distantier suplimentar care se pune inainte de blocul de pinioane, distantier care din cate stiu eu vine cu butucul, nu cu pinioanele. Acuma eu n-am avut pe cursiera decat Mavic-uri, s-ar putea sa fie ceva specific lor. Daca nu puneam distantierul, dupa ce strangeam serios surubul de prindere pinioanele aveau joc.

Lungimea totala a casetei de 10 pinioane e mai mica decat cea a casetei de 9 pinioane pentru ca au anticipat aparitia casetei de 11 pinioane si au vrut sa pastreze acelasi freewheel pentru 9, 10 si 11 pinioane. Parerea mea. Ca profil de ghinturi freewheel exista decat 2 standarde in zilele noastre: Shimano/SRAM si Campa.

Am cumparat niste 6700 si sunt tare multumit - acum schimba cum trebuie :) Daca intereseaza pe cineva, pinioanele au venit cu un mic distantier (poate 1 mm, poate mai putin, nu prea imi dau seama) care se monteaza intre pinionul mare si flansa de la spite (pinioanele celelalte nu aveau asa ceva, dar pinionul mare avea o deflectie inspre flansa, poate distantierul respectiv are aceeasi functie, doar ca e mai putin material -> mai usor).

Oricum, va multumesc frumos pentru ajutor! Poate ne vedem pe sosea! :)

Salut.Ca sa nu deschid alt topic prezint problema aici.Vreau sa trec de la Tiagra la Ultegra(6800).Momentan vreau sa schimb doar angrenajul ,caseta pinioane si lant.Tiagra are 10v si Ultegra are 11v.Sunt probleme daca schimb momentan doar atat?

Multumesc.

Ce roti ai? 

Din cate stiu rotile Mavic-urile 9/10v sunt compatibile cu 11v, dar rotile Shimano/Sram nu.

Nu e ca la Campagnolo unde 9/10v sunt compatibile cu noile 11v. 

Nu-ti trebuie si manete dual-controls noi pentru 11v ?

Am Mavic Aksium Race.

Am manete cred pt 10v.

Intrebarea era daca merg astea pana mai gasesc niste bani pe jos?

Am Mavic Aksium Race.

Am manete cred pt 10v.

Intrebarea era daca merg astea pana mai gasesc niste bani pe jos?

Nu merge, spaţierea la pinioane e diferită.

Încap pe unele casete, da nu poţi schimba cu maneta de 10.

Azi am aflat ca rotile Mavic vin din fabrica cu un distantier pe caseta ca sa poata fii montate pe ea si 10 si 11 pinioane.