ovidiu

2013.10.05 - Explorer MTB Challenge - Luncavita

Recommended Posts

In data de 5 octombrie 2013 la Luncavita, in judetul Tulcea, va avea loc unul dintre ultimele evenimente de MTB ale acestui an “Explorer MTB Challenge”. Concursul este organizat de Guerribike – divizia de biciclete de la Radio Guerrilla – si Asociatia Explorer – Filiala Tulcea.

Traseele alese traverseaza in mare parte Parcul National Muntii Macinului asa ca nimeni nu va duce lipsa de peisaje deosebite.Au fost alese doua trasee: unul scurt de aproximativ 35 de kilometri pentru amatori, si unul lung de aproximativ 50 de kilometri pentru categoria Elite. “Traseul scurt este ciclabil in proportie 99.7%”, asa ne-a zis Memo de la Guerribike/Radio Guerrilla, iar traseul lung nu va pune probleme Categoriei ELITE.

Fiind la finalul sezonului de concursuri MTB , Explorer MTB Challenge isi propune sa aduca aproape iubitorii acestor manifestari care in cursul anului 2013 s-au intersectat in diverse locuri din Romania, la un eveniment la care amatorii sa poata pedala pe toata distanta traseului, iar categoria ELITE sa-si arate abilitatile si celor mai putin antrenati.

Trofeele sunt unicat si sunt realizate din lemn de nuc cu parti metalice din biciclete.Acestea vor fi acordate locurilor 1, 2 si 3 de la fiecare categorie.

Premiile la categorii si la tombola sunt oferite de DK Bike – Frerider’s Shop si Bike Nature.

Fiecare participant va primi la Explorer MTB Challenge medalie de finisher, tricou personalizat, diploma, voucher pentru pasta party/bors de peste party, energizant HIGH5, doza de RedBull, plus alte produse din partea sponsorilor si aici vorbim chiar si de carti.

Dupa concurs, pentru ca Explorer MTB Challenge este plecat si din Curtea Radio Guerrilla, se poate ramane la o petrecere cu foc de tabara si cu muzica de tip Eliberadio, care la nevoie poate dura chiar toata noaptea.

Inscrierile si alte detalii puteti gasi pe www.fiiactiv.ro , iar alte informari zilnice vor aparea pe pagina de Facebook a evenimentului , www.facebook.com/Explorermtbchallenge .

• Upvote 2

Inscris! O zona minunata, muntii Macinului sunt deosebiti, revin cu drag de fiecare data.

Daca ar fi mai aproape de Bucuresti as da oricand Bucegii pe Macin!

• Upvote 1

A aparut si traseul pentru categoria elite. Detalii pe pagina de FB a concursului sau pe www.fiiactiv.ro

• Upvote 1

Pai cum altfel ? La ce organizatori sunt pe afis si cu sustinerea puternica din partea DrinkTeam o sa iasa de vis!

• Upvote 1

si cu sustinerea puternica din partea DrinkTeam o sa iasa de vis!

Adica va fi bere la PA sau sprit?

Aveti loc si pt barca? :) 

La cat a plouat si o sa mai ploua cred ca se anuleaza.

Am fost la Macin si la cum e solul acolo prin padure o sa fie mai ceva decat PE. Bafta!

Aha, bine de stiut!

Misto traseele din Macin. Frumoase si tehnice daca se doreste.

si cu sustinerea puternica din partea DrinkTeam o sa iasa de vis!

Adica va fi bere la PA sau sprit?

@@CHELIE - depinde ce vrei sa bei! bere sau spritz? m/

Aveti loc si pt barca? :)

La cat a plouat si o sa mai ploua cred ca se anuleaza.

@@fnp - te sperie vremea? Nu se anuleaza nimic iar cei care vor fi prezenti vor avea parte de cel mai bun bors de peste!

Sa mergeti si cu cate o carte de prin casa pe care sunteti dispusi sa o donati!

sau 2, 3! Sunt binevenite!

Si acu' intrebarea: Ce caucioace imi iau ? :D WetScream-urile sau LarsenTT-urile ?

Chiar o sa fie noroi rau de tot? Astazi mai ploua? La ce uscaciune a fost...ar trebui in 2 - 3 zile sa intre apa in pamant.

Daca o sa fie noroi...ce tip o sa fie? :))))

asa

ydn3.jpgUploaded with ImageShack.com

sau asa

ewzc.jpgUploaded with ImageShack.com

• Upvote 2

A doua varianta de noroi pare mai abordabila.

@@purix Sa vedem ce vesti primim de la organizatori. Pe FB spuneau ca azi se duc in recunoastere pe traseu.

Merg si eu cu @@purix .

Mai avem un loc in masina daca vrea cineva sa vina cu noi.

O sa avem 2 suporti pe masina + una in portbazaj, deci mai este un loc

Foarte frumos concursul, traseul minunat, perfect ciclabil cu portiuni de noroi cat sa simti ca a venit toamna :)

Organizarea buna cu oameni inimosi ce au tinut sa iasa totul cat mai bine. Felicitari organizatorilor, baietilor de la Radio Guerrilla si nu in ultimul rand voluntarilor.

Felicitari colegului @@maximcatalin pentru locul 2 la categoria lui de varsta, fiind prima oara cand urca pe podium (nu se astepta) a fost foarte emotionat :D

si colegului Leonard, ce a venit cu noi cu masina, pt locul 3 la categoria elite.

Ete ce face antrenamentul din om, nu ca grasu de mine! Da' am castigat si eu la tombola un multitool :P

Insanatosire grabnica lui Bogdan Serban de la Radio Guerrilla ce a cazut destul de tare!

Pe scurt, un concurs reusit.

Felicitari tuturor, ne vedem la start data viitoare!

PS. Filmarile pe mai tarziu dupa ce le prelucrez un pic!

Multumesc @@purix .Atat de emotionat ca parca eram picat din copac :))  . Ma bucur ca ne-am intors toti trei castigatori si fara accidentari.

Felicitari organizatorilor, voluntarilor, fotografilor, jandarmeriei, politiei, primariei si tuturor celor implicati in organizarea evenimenului!

Suprafata s-a prezentat foarte bine tinand cont de ploile din ultimul timp. Nu a fost mult noroi si nu s-a depus la schimbator sau la roata. Pacat ca multi s-au speriat si au stat acasa.

Traseul a fost ciclabil, marcajul aproape perfect ( a fost o zona undeva langa un copac cazut unde ne-a luat ceva timp sa ne orientam) si asta in conditiile in care benzile de semnalizare au fost furate si ne-am bazat doar pe marcajele vopsite.

Vreau sa punctez atmosfera placuta de la start/finish, muzica buna, prestatia MC-ului (Memo) (normal, doar e radio Guerilla) si pastele delicioase.

Imi e greu sa gasesc "defecte" acum, dar hai sa fiu putin carcotas :D  : locurile de parcare putine (insuficiente daca veneau mai multi concurenti), poarta ingusta de dinaintea liniei de finish si ca au incurcat putin trofeele.

M-am simtit foarte bine la acest concurs si cu siguranta voi reveni si la anul!

Pacat ca multi s-au speriat si au stat acasa....

si ca au incurcat putin trofeele.

Mai mult bors de peste delicios pentru noi, cei prezenti :))

Acum am vazut uitandu-ma pe poze - premiul de la locul 3 e mai mare decat cel de la locul 2 =:) .

Ceva poze si de la mine - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.608846605828568.1073741847.163746930338540&type=1

Un concurs excelent organizat. De fapt cred ca acesta a fost week-end-ul curselor care au avut o organizare excelenta - ma refer la cel de la Zemes si cel de la Luncavita.

Inca o data muntii Macin s-au dovedit a fi o gazda prietenoasa pentru ciclistii cu ceva spirirt de aventura si distractie.

Nu credeam ca baietii se pot mobiliza asa de bine. A fost unul din putinele concursuri facute exclusiv pentru inima concurentului. Atmosfera a fost una campeneasca sau cum zicea Doina - "Ma simt ca la nunta!" :)).

Cursa a avut si cateva puncte ceva mai slabe; (cand zic slabe ma refer ca in loc de nota 10+ a luat -10)

Plusuri (+)

- zona excelenta de start

- voluntarii saritori si prietenosi

- marcajul bun - pentru cine a mai fost putin pe munte nu era o problema in a gasi drumul bun

- pasta, borsul de peste, tuica si miere party - fara cuvinte (sa nu renuntati la aceste obiceiuri)

- puncte de alimentare suficient de dotate

- punct de balaceala la biciclete

- mi-am reglat ceasul dupa precizia cu care s-a dat startul si a fost facuta premierea

- faptul ca au fost copii inclusi si au avut parte de toata atentia voastra

- gestul de strangere carti pentru biblioteca di nLuncavita

si gata ca vi se urca la cap si nu e bine.

Minusuri (-)

- ar fi trebuit intinsa multa banda de marcaj pentru cei mai rapizi si care stau mai slab cu vederea - de fapt banda de marcaj nu prea a fost pe traseu

- premiile nu au fost oferite de o domnisoara

- de pe masa bogata a lipsit spritul

As mai spune, dar lui Lutzi nu i-a trecut inca supararea pe mine si vreau sa mai vin si la anul.

Puneti limita de max. 150 de concurenti ca sa ajunga borsul pentru toata lumea. Daca sunt prea multi iese cu inghesuiala si dispare atmosfera de familie.

Sper sa aiba curajul sa faca macar 2 editii in 2014.

Felicitari tuturor celor care au fost implicati in organizarea acestui excelent eveniment.

• Upvote 1

Guest
This topic is now closed to further replies.