Machspeed

Optiuni biciclete cyclocross Romania

Recommended Posts

Deci cei de pe Canyon au pus la vanzare si Inflite AL incepand de ieri.

Au pus la vânzare, dar livrările încep abia în săptămâna 48 (din 25 noiembrie). Până atunci ai timp să te hotărăști.

Inflite 8 pare un compromis bun, față de Inflite 7 are angrenaj specific pentru ciclocros, roți cu o secundă mai bune și tijă de șa VCLS 2.

De obicei, Canyon oferă 2 (seturi de) culori la alegere. Probabil că așa va fi și la Inflite.

Eu cred ca măsori prea mult(e) şi ajungi să nu mai tai ce trebuie :-J . La bugetul pe care îl anunţi nu ai de ce să îţi faci griji că scârţâie, se lasă sau crapă. Toţi spun că cyc-urile sunt construite mai solid decât cursierele şi oricine din comunitatea de aici îţi poate garanta asta! Review-urile au şi ele parte de subiectivism.

Important este să îţi stabileşti măsura potrivită (avem şi topic pe această temă :) ) şi să nu uiţi, după ce intri în posesie, să pui o poză aici.

SUCCESE!

De Felt F65X ce spuneti? Am intrat in contact cu cei care aduc si astept sa-mi faca si ei o oferta. Am inteles ca SRAM e o marca buna dar cum la noi se foloseste 90% Shimano ma gandesc sa nu-mi fie mai greu pe termen lung.

Aveti dreptate ca le intorc pe-o fata si pe-alta dar nu se intampla sa cumpar des biciclete, si nici macar care sa coste atat. Si daca imi luam masina cantaream bine optiunile ca nu le schimb ca pe telefoane pana la urma..

90% e prea mult :) . N-o sa-ti fie greu, sunt destui distribuitori de SRAM in Romania.

Plus ca SRAM e compatibil cu Shimano, mai putin pe linia shifter - schimbator si maneta frana - frana.

Multumesc de sfaturi si imi pare rau ca nu am picat pe unele recomandari ale voastre, sunt sigur ca erau foarte bune.. As fi luat Canyon cu siguranta daca puteam face un singur lucru: sa intru intr-un magazin, sa scot cardul si sa platesc, iar apoi sa ies cu bicicleta din magazin. Stiu ca vand on-line dar din ce am citit (si nu numai aici) parca sunt prea multe chestii care ar putea sa nu mearga bine. In plus, fiind prima oara cand fac o bicicleta cross, ma astept sa apara si unele probleme care nu le vezi din poze, oricat de bine ar fi facute. Asa, ca feeling, doar varianta de top, cea de 1700eur imi placea; cu tot cu transport, ajungea la 1750eur.. parca prea aproape de zona carbon pentru o bicicleta de aluminiu totusi, si la prima editie.

Orbea Avant imi placea iarasi ca si feeling mai mult dar cred ca inginerul din mine (probabil fara motive reale) avea o problema cu modul in care se imbinau sub sa, tija orizontala cu tija care duce la roata din spate; e un "Z" acolo care imi pare ca va fi foarte stresat de diverse tensiuni de forfecare la cele 93 kg ale mele. Ma rog, probabil ca doar mi se pare.

M-a batut si gandul sa iau ceva mai ieftin si sa termin toate socotelile dar parca am vrut sa vad cum ar fi o bicicleta mai rasarita. Sa vedem acum daca am ales ceva cum trebuie..

As fi luat Canyon cu siguranta daca puteam face un singur lucru: sa intru intr-un magazin, sa scot cardul si sa platesc, iar apoi sa ies cu bicicleta din magazin.

Pai asta nu se poate face deloc la Canyon, ei nu vand decat online, tocmai de aceea bat orice competitor la raportul pret-calitate, nu mai intervin alti dealeri pe traseu, e pret de producator.

Cand am fost la Turul Turciei, si m-am invartit printre microbuzele echipelor, asa pe viu, la fata locului, cel mai bine aratau bicicletele de la Canyon, iti luau pur si simplu ochii, canyon arata mai bine in realitate decat in poze.

Parerea mea sincera, si nu in calitate de fan sau dependent dupa branduri, este ca in acest moment Canyon si Giant sunt producatorii de cadre de carbon cu cea mai noua tehnologie. Restul nu inseamna ca sunt inferiori, dar suplinesc prin altceva: design, stil, marketing, traditie, etc.

La ciclocros, nu ai cum gresi, componente inferioare nu prea pune nimeni, iar cele foarte scumpe nu se prea justifica, greutatea nefiind criteriu principal. Asadar un Sram Force, un Shimano 105 e mai mult decat suficient.

Cum am mai scris si in alte locuri, cel mai important e sa te dai, bicicleta in sine, cu producator si componente nu e decat 10%. Restul tine de tine. 

• Upvote 1

Ma uit acum dupa pedale, aflu si eu de existenta unor multitudini de optiuni in acest domeniu. Mi-e cam frica sa-mi iau ceva cu clips-uri, avand in vedere ca umblu mult prin oras unde opresti des. Voi ce folositi in general pe bicicleta de oras/sosea?

Oras - pedale de BMX sau downhill

Sosea - pedale clipless (adica fara ratrape dar cu prindere sistem Look, SPD-SL, Speedplay)

Munte - pedale clipless (sistem SPD, Crankbrothers)

Pista - pedale clips (ratrape)

Eu am ales calea de mijloc, SPD+platforme. E prima intalnire cu SPD si cred ca e bine sa fie si niste platforme pt sprintul pana la magazinul din colt....

As vrea sa incerc SPD dar imi este cam frica, mai ales ca voi merge mult prin oras. Ca variante ar fi asa:

- 2 seturi de pedale, unele normale, platforme (wellgo cauciuc ca m-am saturat de zgarieturi), alte cu SPD.

- Shimano PD-A530, care am inteles ca e un compromis SPD/Platforma. Dezavantajul fiind ca atunci cand ai nevoie de platforma nimeresti SPD si invers.

- Shimano full SPD dar cu optiunea adaugarii unei extensii platforma, ceva gen Shimano PD-T400

Nu-mi dau seama inca care ar fi cea mai buna varianta, mai studiez. Depinde si de ce gasesc in Romania cu toate ca as putea sa comand de-afara la o adica. 

Intrebare: variantele cu SPD+add-on platforma se pot folosi cum trebuie cu incaltaminte sport normala? Sau jeneaza mecanismul SPD? Ca daca e asa, mai bine iau 2 seturi, una platforme normale si altele SPD-uri pentru cand am loc de cazut :)

I-ati direct SPD-uri, eventual niste platforme demontabile de plastic.

Dupa cateva zile o sa renunti la platforme definitiv.

Eu nu ti-as recomanda sa incepi cu pedale automate intr-un oras ca Bucurestiul. Iti vor zice multi ca doar asa merg, dar daca vrei sa faci naveta zi de zi in ore de varf e alta discutie, sunt semafoare la fiecare cateva sute de metri, isi pierd sensul utilizarii lor, sunt pentru ciclismul ca sport nu ca "transport". 

Nu e vorba ca te obisnuiesti dupa 2-3 zile cu ideea ca esti prins de bicicleta, o sa ai in trafic situatia de a pune o frana mai brusca si inevitabil o sa cazi pentru ca nu ai reflexul de a scoate imediat piciorul din pedala. 

Vei trece prin situatii pe care le stie toata lumea, le-am patit si eu, ba am tensionat prea tare pedala si nu mai iesea pantoful, ba s-a slabit prinderea placutei in pantof si nu mai era tensiunea necesara ca sa iasa pantoful. Daca te prinde asa o situatie tragi-comica ai sa vezi ca bulevardele din centru nu-ti lasa prea multe "portite" ca sa opresti in vreun fel si sa scoti piciorul din pantof. 

SPD-urile cu platforma demontabila par o idee buna dar, din experienta personala, spun ca nu prea functioneaza mecanismul. O sa ai niste platforme slabe. I-ati cu platforma pt oras, eventual cu pini pt extra-grip. Pt restul traseelor ia-ti SPD. Eu am pedale jumi-juma la MTB. PD-A530 la care am infiletat suruburi pe post de pini. E adevarat, nimeresti aiurea partea corecta dar, eu neparticipand la curse, nu sunt foarte deranjat de asta. Platformele le folosesc pe coborari abrupte unde nu am curajul sa merg in SPD-uri. Dar pe urcari, drum drept si coborari omenesti, SPD-urile rulez. La ciclocros se justifica platforme in loc de SPD doar in conditii de oras. Nu iti trebuie pedale jumi-juma pt ca nu cobori cu ciclocrosul pante de mtb. Sfatul meu: ia-ti doua perechi de pedale, platforme BMX si SPD.

Pai si mersul pe bicicleta in oras trebuie invatat. Eu rar pun piciorul pe jos :D

La inceput am cazut si eu din cauza SPD-urilor dar eram pe off-road de cele mai multe ori cu MTB-ul. In trafic cred ca e periculos sa ajungi intr-o astfel de ipostaza. Am mers in ultima saptamana cu pedale normale si mi se pare aiurea. Obisnuit cu sistemul de fixare imi cam fuge talpa in toate directiile. Practic cu SPD-urile pedalezi rotund, nu doar apesi, ci si impingi inainte, inapoi sau chiar ridici pedala. Poti pleca de pe loc folosind doar un picior si mai ales poti sari cu bicicleta peste gropi, borduri. Roata spate prea putini o ridica fara SPD-uri. Pentru mine (dupa vreo 3 ani de utilizare) sunt indispensabile si aduc mult mai multe plusuri decat minusuri. Stiu ca Trevizes nu-i adeptul franelor pe disc, dar sunt mult mai folositoare mai ales cand e umed afara si se umplu jantele de maglavais. Chiar daca franele pe janta sunt mai eficienta la bani mult mai putini, prefer discurile. Simt de asemenea lipsa aparatorilor la roti. Chiar daca nu ploua afara strazile sunt udate dimineata. Am vreo 3-4 kilometri de mers pe ud. Acum se intuneca devreme, farul de la chinezii de pe dx.com e binevenit. :D

Inca n-am rezolvat problema cauciucurilor. Am avut niste Continentaluri de cursiera de 23, destul de aderente dar cam moi si predispuse la pana. Acum am pus niste Kenda de 28, mult mai confortabile dar aderenta de doi lei. M-am trezit ca tarai spatele la o franare destul de usoara.

As vrea sa incerc SPD dar imi este cam frica, mai ales ca voi merge mult prin oras. Ca variante ar fi asa:

- 2 seturi de pedale, unele normale, platforme (wellgo cauciuc ca m-am saturat de zgarieturi), alte cu SPD.

- Shimano PD-A530, care am inteles ca e un compromis SPD/Platforma. Dezavantajul fiind ca atunci cand ai nevoie de platforma nimeresti SPD si invers.

- Shimano full SPD dar cu optiunea adaugarii unei extensii platforma, ceva gen Shimano PD-T400

[...]

De ce să iei două seturi de pedale, să stai să desfiletezi şi să înfiletezi în funcţie de cum bate vântul afară?! Dacă vrei spd şi nu bagi ture lungi sau concursuri, mergi pe combo - o parte spd, o parte platformă. O să te obişnuieşti repede cu părţile, de obicei partea cu spd, mai grea, este orientată spre spate sau în jos, o să ştii că pentru spd trebuie să apeşi cu vârful pantofului pe marginea pedalei şi apoi plăcuţele vin uşor la locul lor, pentru pantofi normali doar pui talpa pe pedală.

La fel, pe partea normală a pedalei poţi merge lejer cu pantofi mtb cu plăcuţe, se aşază bine.

SUCCESE!

Yey! :) Prima zi de lucru cu noua achizitie. Dupa prima tura, diferenta dintre mtb si ciclocross e ca intre macheta si bisturiu. Adica, fireste, fiecare are utilitatea ei. Am dus-o si in spate in alergare pe trecerea de cale ferata, e foarte interesant sa pot alerga cu bicicleta pe umar, intr-adevar :).

O sa incerc si SPD-uri, mai incolo putin, mai studiez oferta.

post-16146-0-22662700-1380970801_thumb.jpg

• Upvote 3

Felicitari si la cat ma multe ture frumoase si noroioase :P !

doctore, las-o mai moale cu noroaiele alea, nu-s de oricine si risti sa faci un suprastoc de carne in frigider.

ma bucur pentru tine si pentru achizitie, desi nu e deloc pe gustul meu si mai ales pe gustul fiica-mii, nu tu un roz, nu tu un mov, bleah =))

• Upvote 1

Fugi de-aci, nene, la cati se baga in noroaie cu MTB pe aici ca porcii... trebe sa se bage cineva in noroi si ca domnii, pe CX :P

Are prindere si de portbagaj, asadar un mare plus, dar nu-mi dau seama daca sunt prinderi si in zona franei de disc. 

Fie cu ce-l doare: cu roz, cu prindere pt. portbagaj, cu bagat in noroaie... :))  Bicicleta e foarte frumoasa! S-o stapanesti sanatos si sa faci cat mai multe ture si kilometri pe ea! :)

In momentul de fata optez pentru un ciclocros (nu este din Romania, dar sper sa fiu unde trebuie cu postingul) si anume acesta: http://www.rosebikes.com/bike/rose-cross-pro-rs-2000-600509/aid:600511

Avand in vedere posibilitatea oferita de rose de customizare a bicicletei, si limitarea mea intr-un buget de 1050-1100 Eur cu tot cu transport as avea urmatoarele intrebari:

Schimbatorul spate: In viitor o sa imi cumpar si foi pentru sosea de 50-34, iar intrebarea ar fi: sa il iau cu cusca mica/medie (aia optionala de acolo)?

Pinioanele: sa le iau de pe acum Ultegra 12-30 sau CS-urile 12-27?