Machspeed

Optiuni biciclete cyclocross Romania

Recommended Posts

E cam ciudat selectorul de componente, ofera tija de sea si de 27.2 si de 31.8, in mod sigur nu pot fi amandoua compatibile cu cadrul :)

Nu sunt specificate diferentele la angrenaj si schimbator spate, nu e clar ce foi are CX50.

Intre 12-30 si 12-27 diferenta este prezenta pinionului de 16. In rest sunt la fel, de la 21T pasul e de 3 dinti pina la 27 respectiv 30. Tu trebuie sa stii mai bine daca ai nevoie de 16 mai mult decat de 30. Caseta cu 30-ul impune desigur citeva constrangeri la modelele de schimbator spate. 

Am remarcat in ultima vreme citeva cyc pe piata la preturi mici, poate s-a plictisit lumea de ele repede. Ce marime iti trebuie? 

Nu prea pare ieftin modelul, pacat ca nu are prinderi de portbagaj, dar e interesanta ascunderea cablului in cadru, tragerea nu e "de sus" asa cum te-ai fi asteptat. Interesante si rotile. Modelul de cauciucuri nu e pe gustul meu, sunt mai degraba pentru noroi lipicios.

Marime 52 dupa calculatorul lor pentru ca am inseam 79.

La angrenaje: CX50-urile au foi de 46/36, iar angrenajul compact de sosea Shimano 105 e cu 50/34, care e optional si costa 30 eur.

La schimbatorul spate exista doua variante: cu cusca mica sau medie/mare (ala optional pentru care dai 3,23 eur in plus si despre care nu imi dau seama daca are cusca medie/mare...)

Cred ca raman la caseta de 12-27, dar iau schimbatorul cu cusca mai mare.

L.E: ceva linkuri pe unde ai vazut mai reduse ca pret decat asta se poate? Multam! Eu ma uit pe urmatoarele: shop4cross.de, evans, jejamescycles, wiggle.

Avand in vedere ca operatiunea demascarea se va proba a fi cu succes (Scuzati talcul vorbelor! Demisticirea acestora este in curs aici), rog consiliere/linkuri bune de data asta (savuts no offence), privind alegerea unui cyclocross intr-un buget de 4000 Ron ~ 850 Eur (ca vine si transportul). 2nd hand exlcus => nou => magazin.

Dap, stiu! E absurd ceea ce cer, dar am redus bugetul pentru ca mi-am cumparat pantofi si pedale spd.

Pana acum am pus ochii pe "pierdida" asta. Mie nu-mi place. Asta ar fi ultima alegere, chiar daca pretul este cat este.

evans, wiggle, jejamescycles, shop4cross sunt peste posibilitatile actuale.

E un Fuji pe bike-discount la 900 eur, dar clasica problema, nu trimite in romania.

off topic: Dacă mi te-ai adresat, consider că mă supraevaluezi. Antrenează-ţi fesierii şi echilibrul pentru viitoarele posibile ture ciclocros! :bici-5:

Aprecierile pentru cei care merită şi scuzele le-am prezentat la "redirecţionare"

Pana acum am pus ochii pe "pierdida" asta. Mie nu-mi place. Asta ar fi ultima alegere, chiar daca pretul este cat este.

"Buna ziua,

Marimea pentru dumenavoastra la bicicleta dorita este de 52 si este disponibila la comanda la pretul de 4190 lei. Dat fiind faptul ca nu este pe stocul magazinului nu este disponibila la pret redus. Daca o doriti trebuie sa faceti o plata in avans si apoi o putem aduce pe comanda in maxim 1 saptamana.

Va multumim.
O zi buna."

"ca la noi la nimenea" ...

Salutare. Ce parere aveti de asta: http://www.marosbike.ro/road-race/bicicleta-univega-modena-x-pro-2012.html.

E marimea 54 (la sosea am 56) si e perfecta. Am 182cm inaltime si 86,5cm lungimea picioarelor.

Consider ca merita pretul la reducere.

Vreau totusi si parerea unora mult mai familiarizati cu cyclocrosul in special la componentele speciale pentru cyclocros.

Multumesc de ajutor.

Pai in primul rand, mai greu gasesti ceva echipat ULTEGRA la 1000 de euro, cel putin nou.

Din "pacate", au ei smecheriile lor de a mai strecura si piese mai low-end, adica lantul este 105, ce-i drept ma asteptam sa fie si pinioanele, dar ei zic ca-s tot ultegra.

La banii astia ce ar fi mai important, din punctul meu de vedere, adica rotile si franele sunt cele mai de jos produse ale lor, tija de sa e de fapt de aluminiu invelita in carbon. Pedalierul la fel cel mi ieftin de la FSA.

Cadrul de aluminiu nu mi se pare tocmai destul de lat in furci pentru ciclocros.

Parerea mea e ca iti arunca in fata ULTEGRA si iti baga pe gat altele care nu merita comparatia cu ultegra.

Nu că ar conta prea mult, dar tija de șa e de carbon cu cap de aluminiu; numai modelele CSI de la FSA sunt cu miez de aluminiu.

Pai un grup Ultegra e numai el aproape 800 de euro, nu avea cum sa fie prezent integral. 

La 1.82 parca masura M mi se pare cam mica, e adevarat ca TT ar trebui sa fie mai scurt la comparatia road-cyc, dar CT e tot de 54. Trebuie probata. 

TAZ eu te sfatuiesc sa te asiguri si ca o au pe stoc si ca o au la pretul&in configuratia de pe site ca sa nu patesti ca mine cu probaicu' ...

L.E.: ce ciudat..azi probaicu a scos de tot bicicletele de cyclo-x de pe site..gata au scos oferta lor "bomba" la aceste biciclete care nu existau la ei in stoc si care nu aveau de fapt nici acel pret redus...

Salutare, 

Dezgrop topicul, dar poate aveti ceva pareri: am tot cautat cu un amic in tara cyclo-cross care sa fie disponibile pentru vizionare/testare in magazin si ne-am oprit la aceste doua Merida

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-ciclocros-merida-cyclo-cross-500-2015

http://www.veloteca.ro/bicicleta-de-ciclocros-merida-cyclo-cross-700-2015

In general ce parere aveti despre ele? Se merita sa merg pe Merida? Sau ar trebui sa mai studiez si, eventual, sa merg pe o comanda de afara(din toate optiunile mentionate anterior) fara a a o putea testa initial?

Intre cele doua:

Ca si diferenta de pret intre ele sunt 1800 lei. 

Ca si echipare diferentele ar fi la 

- schimbatoare(105 vs Ultegra)

- manete(105 vs Ultegra)

- rotile (DT SWISS vs Merida)

- sa(pe care cel mai probabil o sa o inlocuiesc oricum cu ceva Brooks)

Se merita aceasta diferenta de pret pentru 700 fata de 500?

Cat de mare ar fi diferenta la schimbatoare/manete - caseta de pinioane fiind aceeasi?

Nu am reusit sa aflu prea multe despre jantele Merida. Despre modelul de la DT SWISS sunt mult mai multe informatii.

La o prima idee as opta pentru 700. Pe de alta parte, cu intrebarile de mai sus in minte,  parca merita sa investesc diferenta de pret in sa,alte cauciucuri, pedale, in buzunar...

- sa(pe care cel mai probabil o sa o inlocuiesc oricum cu ceva Brooks)

De ce Brooks? D-aia cu arcuri? O faci vintage?

105 si Ultegra functioneaza la fel de bine. Difera doar greutatea. Dar pt ca vei folosi sa Brooks, eu zic sa te orientezi pt o transmisie DuaraAce sau SRAM-Red ca sa compensezi greutatea :D

O sa de piele se pune pe o bicicleta care are cric si aripi (ca sa nu rezemi saua de toate gardurile si s-o protejezi de mizeriile de pe jos - asta daca tii la ea). 

Un ciclocross folosit "sportiv" le exclude. Folosit pentru naveta/turism, merge.

La faza cu saua Brooks si "vintage" am zambit :P. 

Exista sei Brooks pentru cursiere si mtb.

Selle Italia sau de la oricare alt producator din categoria asta nu sunt tot din piele? Ce e cu remarca de mai sus ca saua de piele se pune numai pe trekking & city?

Pt. EyesOnly:

Daca iti iei o bicicleta de ciclocros folosita pentru scopul pentru care a fost creata, greutatea scazuta a componentelor mai scumpe nu are relevanta. Nu se investeste in ea prea mult pentru ca e totusi o bicicleta de "haiducie" cum ar spune basso. Iar la noi in tara concursurile de ciclocros sunt ca si inexistente.

Daca totusi vrei mai multa versatilitate, cauta un model care nu e pur sange ciclocros astfel incat sa detina pe furca spate prinderi de portbagaj.

De cand au devenit mainsteam franele de disc si pe ciclocros si pe cursiere, diferentele dintre cursiere si ciclocros s-au diminuat rezumandu-se la geometrie si rapoartele de angrenaj.

Cred ca si eu si Traveller ne-am gandit la sa din piele/toval. Adica doar piele, fara carcasa de plastic/carbon. Adica genul pt care e vestita Brooks.

Alta diferenta dintre sosea si ciclocros ar mai fi ca la un cadru de sosea nu incap cauciucuri mai mari de 28''.

Sigur că la asta m-am gândit. Și sigur că fiecare își poate asuma riscul să își ia o șa Brooks Swift sau Swallow, bune pentru cursiera, fără a pune aripi sau cric, că deh, nu dă bine. Dar in caz de uz intensiv pe ploaie, respectiv noroi in cazul CX, trebuie să își asume și deteriorarea șeii.

Planul pentru ea e de turism(>3=zile)/naveta si pentru turele in care predomina soseaua dar sunt si portiuni de off-road insemnate. In niciun caz competitiile, aproape inexistente oricum, de CX. Alea nu sunt pentru mine sau in planul meu. In general pentru turele in care 29er-ul meu e prea mult si una de sosea prea putin. Cam asta e target-ul de folosire.

La faza cu portbagajul si montarea lui - trebuie sa vad ce optiuni am, daca prinderea pentru aripa existenta imi permite folosirea unuia care sa care si altceva in afara de o haina si o doza de bere.

Sunt constient de riscurile folosirii Brooks pe ploaie si noroi. De mai bine de un an plimb(sau ma plimba)un B17 pe 29-er si cred ca niciunul dintre noi nu se poate plange - eu am avut grija de ea si ea, la randul ei, de partile mele mai ....umbrite.

În buget ar intra.

M-am uitat puțin și la Canyon. Ca și echipare ar avea în plus angrenajul Shimano față de FSA la Merida 700.

Dezavantajul e ca nu aș avea cum să o văd/testez la dimensiunea cadrului înainte de a da o comandă.

Legat de portbagaj - la ambele e aceeași situatie - nu au prinderi specifice pentru el.

Eu am avut Kona Jake the Snake si l-am vandut dar era cu adevarat un cadru versatil si deosebit, foarte stabil. Bicicleta intreaga e cam scumpa ~ 1800 eur. (prinderi pentru portbagaj dar si cu cabluri ascunse acum).

M-am multumit sa raman cu Focus Mares Cross, care nu are prinderi de portbagaj dar e o problema care se poate rezolva. cadru e mai rigid, e mai "racey".

De ce am dat Kona? Trebuia sa vand unul si acela s-a dat primul .... Dar si Focus-ul are geometria perfecta pentru mine.

Daca vreodata as fi nevoit sa-mi caut alt cadru de cyc&touring eu as pleca de la un Surly Cross-Check, am inteles ca are @@turnul si e foarte multumit de el, si as pune un angrenaj 1x11 de la sram. :)

Un alt cadru interesant, dar de cursiera, este si GT Grade, tot cu frane pe disc, categoric in furca spate intra si cauciuri 28++. Sau Orbea Avant.