Machspeed

Optiuni biciclete cyclocross Romania

Recommended Posts

Daca vreodata as fi nevoit sa-mi caut alt cadru de cyc&touring eu as pleca de la un Surly Cross-Check, Straggler

Că tot nu contează greutatea...

@@EyesOnly cam prin aceleasi cosmaruri trec si eu. Am umblat prin ceva magazine insa fara success. Tinand ca e prima mea bicicleta de "sosea", inclin sa renunt la idee. Sansele sa gresesc marimea sunt enorme.

Daca vrei, iti pot trimite o lista cu modelele la care m-am uitat eu si pe la ce preturi le-am gasit.

2 intrebari as adresa si eu comunitatii:

- de Planet X (se pare ca sunt aceiasi cu vestitul on-one.co.uk) ce stiti? ofera cadru de carbon si echipare SRAM 22 la un pret decent: http://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXXLSRIV22/planet-x-xls-sram-rival-11-cyclocross-bike

- pentru modele care au cablaria pe sub teava de downtube (de exemplut Cannondale Caadx) cat de mult incurca?

Multam`

@Trevizes - orice idee constructivă de a rezolva cu prinderea portbagajului fără prinderi specifice e binevenită ;)

@sentric - dacă nu e prea mare deranjul poți să imi trimiți lista

Eu voi incerca, în prima fază, să trec pe la veloteca să vad pe viu Merida și să imi fac o idee dacă merita luată în considerare sau trebuie să merg clar pe altceva ...între timp ai caut opțiuni și sugestii/sfaturi

@@EyesOnly

http://www.bike-discount.de/en/buy/tubus-clampset-18-19mm-37275/wg_id-56

Cat despre accesorizari precum aparatori, lumini, nu stiu cine sunt aia care rad sau fac misto, eu i-am pus Focusului si portbagaj spate si cric, cel din urma absolut necesar daca faci naveta la serviciu si trebuie parcat in grilajele-suport special amenajate destinate parcarii bicicletelor.

La Meridele la care vrei sa te uiti, cea la ~ 5000 nu e disponibila decat la marimi 50 si 56. Nu vad de ce brandul Merida ar fi o problema.

Brandul conteaza mai putin la ciclocros. La cursiere politica de vanzari incepe de la modele ieftine 400-500 eur pina la cele care ajung sa depaseasca 3000 eur. Cum spuneam mai sus, nu vad de ce un ciclocros ar avea nevoie de componente ultra usoare. Si deasemenea fiind totusi necesar sa fie si robuste, nimeni serios nu scoate modele entry-level doar ca sa imite. Game de preturi e mult mai limitata, Tiagra/105 ar trebui sa fie suficiente ca dotare, la preturile de azi cam in jur de 1000 - 1500 eur  

Merida Cyclocross 500 era disponibila si in marimea 52, sambata trecuta. Am fost eu la Veloteca si am testat. Nu-ti zic parerea mea, caci nu vreau sa influentez. Pot sa spun ca mie imi era un pic mica, dadeam cu genunchii in coate.

Ah da, ma refer la varianta 2016. Cea de 2015, ei mi-ai zis ca nu au pe stoc. Recunosc insa ca nu am insistat pentru ca in aceasta perioada, multe ciclocross-uri apar pe stoc online, dar la fata locului am constatat ca sunt doar pe comanda.

Salutare, 

Pana la urma am ajuns sambata la Veloteca pentru a studia bicicletele Merida. Per total s-a meritat si nu prea. 

Am reusit sa vedem bicicletele si sa ne "urcam" pe un 52(colegul meu) si pe un 54(in cazul meu), modelul 500-2016 Din pacate, se pare ca efortul de a ne oferi posibilitatea sa facem si o tura scurta cu ele ar fi fost prea mare(motivat de faptul ca e prea aglomerat si nu exista personal suficient - nu m-am putut abtine sa observ cativa colegi care nu prea aveau nimic de facut).

In fine, partea buna e ca ne-am lamurit  ca 52-ul e marimea potrivita pentru colegul meu. La mine  tind sa cred ca 56-le ar fi mai potrivit. In magazin, ma simteam un pic cam inghesuit pe 54.

Desi inca ramane de studiat mai detaliu si de cautat eventuale alte optiuni care pot fi mai potrivite, cred ca o optam pentru Merida pana la urma. Avand in vedere ca la modelul 700-2015 nu mai exista 56/54 disponibil la importator, ar trebui sa cantaresc intre 500 si 700 de 2016.

Confuz....foarte confuz...

Partea buna e ca acea culoare albastra nu mai pare de neales fata de cum parea in poze. In schimb ar iesi mult mai mult decat mi-as dori in evidenta.

@@sentric - ca tot am reusit sa vad despre ce e vorba, sunt curios acum si de parerea ta 

Pe scurt ma asteptam sa imi placa bicla. O parere tehnica nu pot da, caci am 0 experienta in materie de sosea. Cand m-am urcat pe ea, mi-a dat un sentiment asa de fragilitate. Franele (TRP) nu stiu daca erau reglate ok, dar mi s-au parut foarte moi pentru cat le lauda lumea. Mi-a placut ca nu are toe overlap. Overall, insa nu a fost o chimie intre mine si bicicleta.

Pacat ca nu v-ati putut urca pe ele. Eu am testat in curtea lor interioara din spate. De ce nu mai lasa oameni afara nu stiu. Veloteca oricum a scazut mult in ochii mei de cand exista. Prima mea bicicleta de la ei a fost si nu mi-a placut deloc cum s-au comportat dupa. Ca sa testez Merida asta la ei, am fost de 2 ori si i-am batut la cap sa ma lase la proba. Povestea cu magazinele de biciclete din Bucuresti e lunga :) Cred ca trebui sa fii relativ apropiat de ei, altfel sunt destul de preferentiali cand e vorba de clienti.

Daca iti place modelul, Merida gasesti si in alte locuri, poate chiar pentru teste mai amanuntite.

Eu am mai testat Ridley X-Bow, Cannondale Caadx si SuperX. Ridley (model mai vechi) era un pic greoi cadrul, dar placut sa mergi pe el. Cannondale ca feeling e net superior pana acuma din ce am vazut. Pacat ca echiparea e foarte slabuta si pretul maricel. Plus oricat m-am straduit, pe Cannondale nu pic deloc ok pe geometrie.

Am încercat la toți dealerii din România care sunt specificați pe site la bikefun(importatorul). Singurii care au le stoc sunt cei de la Veloteca. Restul ori s-au închis ori aduc doar pe comandă bicicleta, cu un avans pe care îl pierzi dacă renunți la ea(stupid)

Era la un moment dat ideea să încercăm și în Ungaria(5 ore cu mașină de la Sibiu la Budapesta)

Dacă mă hotărăsc pe Merida o să comând mărimea 56 de la Veloteca. În cel mai rău caz, dacă nu imi place, fac retur în 15 zile și pierd doar comision de transport și eventuale taxe la retur bani în cont.

La Rovelo ma chinui si eu sa ajung. Doar ca e greu cu trezitul de dimineata :D Ultima oara cand am vorbit cu ei la telefon, parca aveau pe stoc din categoria Gravel/Adventure.

Hai ca mi-ati trezit pofta de umblat. Ma duc maine dimineata acolo. Daca trec viu de caini...

@@EyesOnly Nu stiu cum stai cu timpul. Eu dupa o frenezie inceputa din Decembrie 2015, m-am mai linistit.  Am vorbit pe mail si cu Alex Ciocan, reprezentant Rose bikes. Nici el nu are nimic CX pe stoc. :( Caut incet peste tot, testez ce apuc astfel incat sa imi fac o idee cat mai clara despre geometria potrivita mie. Ca si tine, nu vreau sa arunc o suma de bani maricica pe ceva ce nu am vazut si nu am probat.

Acuma astept salonul bicicletei de la sfarsitul lui martie. Poate, poate.. https://www.facebook.com/events/1053397628036083/

(de ce nu-mi pot edita posturile?)

@@Traveller - mulțumesc. O să mă uit și pe acolo. Poate mai fac un drum până la București dacă suna bine si au pe stoc o mărime potrivită.

Dacă nu și opțiunea cu returul o iau în calcul.

@@sentric - luasem și eu în calcul salonul. Rămâne de văzut până atunci. Veloteca oricum nu avea 56-le pe stoc sau vreun plan să o aducă fără o comandă.

Am fost si la ROVELO. Am testat  una de Gravel si una de CX:

marime 56, dar avea 53 in ST: https://rovelo.ro/allroad/raleigh-mustang-comp-553

marime 56 in ST: https://rovelo.ro/ciclocros/raleigh-rx-comp-125

Mi-au placut ambele. Usurele, echipare bunicica, iar cea de Gravel imi venea ca o manusa. Nu mi-a venit sa cred ce diferenta e intre pozitia pe Gravel fata de CX. Tinand cont ca vin de pe un hardtail, s-ar putea sa renunt la idea de CX :D

Singurul minus al lui Raleigh ar fi cadrul hidroformat despre care am auzit ca nu rezista asa bine la tavaleli.

Directorul de vanzari a spus ca vor aduce pe stoc mai multe marimi si modele pana la Salon.

Deci ai reusit sa treci viu de caini :P

Am vorbit si eu de dimineata cu ei la telefon si spunea ca au in stoc un Mustang Elite marimea 56 - https://rovelo.ro/allroad/raleigh-mustang-elite-552

Tu nu ai reusit sa o vezi pe asta?

Diferenta intre Mustang Sport(link-ul de la tine) si Elite e la jante si frane. Si. bineinteles, 2000 Lei.

Un minus la cele echipate cu pinioane SRAM - e cam scump inlocuirea casetei 

Nu, parca nu era nimic albastru. Pe mine nu ma intereseaza asa mult piesele in acest stadiu, geometria era cruciala. Nu stiam ca SRAM e mai scump. Dar recunosc ca mi-a placut si ma atrage ideea de 1x11. Se potriveste mult mai bine nevoilor mele.

Am reusit sa ajung si eu luni dimineata pe la ei. Intr-adevar se incurcase omul si avea Comp-ul pe stoc in loc de Elite.

Am reusit sa testez destul de mult si eu ambele modele - gravel si cyclocross. 

Mi-a placut mai mult cum ma simteam pe gravel. 

Si....ieri am facut toate formalitatile de comanda. Astazi ajunge Mustang Elite la mine. Ramane de vazut daca a fost alegerea buna sau nu. Revin cu detalii dupa ce intru in posesia ei si reusesc sa o si pun la treaaba.

Câteva poze rapide. Poate pe după amiază reușesc să o scot și la tăvăleală

c3ab04b98e7a8c16fee4de86c61a0a8b.jpg

3cb6fde35bfb4fe9308847f307e40eee.jpg

9612925f3ee7ba57138242f38343fc64.jpg

ff56cc65b54ebc3a6ad34f32ead53950.jpg

f100e682ee0ebb4f390386d656c5f80b.jpg

• Upvote 4

Corect. Si chiar mi-a placut cum schimba in scurta plimbare din oras. Sper pe maine sa o pun la treaba serios pe traseele din zona.

In schimb a fost incredibil de greu si nevoie de 3 mecanici de la 3 magazine diferite ca sa imi dea jos pedalele. La asta chiar nu ma asteptam, dar s-a rezolvat.

Salut , 

Nu am mai scris de 1 an aici nimic, treaba cu jobul, bicicletele au ajuns pe un plan inferior dar anul asta m-am hotarat sa schimb asta. Ideea este ca vreau sa imi cumpar un cyclocross, pe care sa il folosesc pe sosea dar si la munte, adica la Predeal sa urc pana la Susai, pana la Babele la Sinaia si tot asa, dar si ture de 3-4 zile pe sosea cu o gasca si un rucsac. Am 1.85 si 100kg ( da stiu..incerc, incerc). 

Si eu am fost la Veloteca sa vad Merida 500 acela dar mi se pare ca e prea lunga.Am stat pe net sa caut geometrii si cei de la Merida cred ca au cadre la fel si pt sosea si pt cyclocross ca si geometri. Recunosc ca nu am avut pana acum tangente cu bicicletele de sosea/cyclocross, dar din ce am vazut pe net geometria lor e diferita de a celor de sosea, mai spre MTB. In fine, nici eu nu m-am putut plimba cu Merida pentru ca ploua cu galeata . 

Ca si optiuni am urmatoarele;

Merida 500,

Rose pro disc 2000 https://www.rosebikes.ro/bike/rose-pro-dx-cross-2000-817112/aid:817115?bikevariantchanged=817115

Canyon Infinite AL 8.0. https://www.canyon.com/en-ro/road/inflite/2016/inflite-al-8-0.html

Mie personal cel mai mult imi place cea de la Rose, pentru ca are frane mecanice BB7 de care nu am auzit nimic rau pana acum. La bicicleta de munte si la cea de sosea am frane hidraulice si parca nu as pleca la drum cateva zile fara sa stiu ca pot repara frana relativ usor. 

Sincer la Merida nu mi-a placut culoarea, in schimb mi-au placut manetele montate si langa pipa, sa poti frana fara sa stai aplecat.

Ca si echipare, shimano 105 cred ca e ok ( imi spuneti voi), problema e ca legat de SRAM nu stiu nimic despre gamele de sosea, poate ma ajutati comparativ cu Shimano.

EyesOnly, felicitari pentru achizitie, foarte frumoasa, o singura intrebare, am vazut ca are o foaie? iti ajunge, te descurci pe pe sosea si pe poteci cu ea?

V-am facut capul calendar :)))), multumesc de ajutor

@@EyesOnly Felicitari, s-o stapanesti sanatos! Si mie mi-au placut Raleigh-urile cum se simt. Astept Salonul, poate mai reusesc sa testez si altceva, daca nu, cred ca ma indrept spre Raleigh. Btw, ce marime ti s-a potrivit tie?

@@moldo89 Legat de echipare, uite un thread care sa iti dea cat de cat o idee. Din ce am citit echipare 105 e mai mult decat decenta, depinde la ce pret o gasesti. In putinele teste ale mele, m-a impresionat chiar si Tiagra - unii zic ca Tiagra de acum, e Ultegra de acum 3-4 ani.

http://forums.roadbikereview.com/components-wrenching/groupset-ranking-chart-shimano-sram-campagnolo-opinions-314271.html

@@EyesOnly  faina.

Ce rapoarte ai ? ca nu-mi dau seama de cat e pinionul mare.