talache_smq

Măsurători pentru alegerea şeii perfecte

Recommended Posts

Mi-am cumparat cursiera de putin timp si vreau sa imi cumpar o sa noua si vreau sa stiu clar de ce am nevoie , ma intereseaza decat confortul . Am inteles ca distanta dintre cele 2 oase este cea mai importanta in alegerea sei .

1) Am vazut ca cei de la Selle Italia cu ajutorul catorva aparate te masoara pe toate partile iar din rezultatul obtinut afli in ce categorie te incadrezi iar cu aceasta ai la dispozitie cateva tipuri de sei pe care poti sa ti le cumperi . Treaba aceasta se numeste "ID MATCH" si o gasiti la ei pe site http://www.selleitalia.com/se_it3/idmatch/discover-idmatch/

Exista in vreun magazin la noi in tara asa ceva sa ma pot masura si eu ?

2) In caz de nu exista ce am scris mai sus , pot gasi macar la cineva un astfel de aparat ? 

3) In cel mai rau caz , e suficient de precisa masuratoarea aceasta ?

Daca mie imi iese 100mm , adaug 25mm cum spun cei de mai sus si rezulta 125mm . Deci eu ar trebui sa ma simt bine pe orice sa de 125mm cat timp e potrivita pentru mine , pot aparea probleme chiar si in cazul acesta ?

In caz de ma puteti ajuta cu vreun sfat ceva , va multumesc .

ma intereseaza decat confortul . 

Un taran din zona Ardealului vindea cartofi intr-o piata din Bucuresti. De el se apropie un musteriu:

- Bade, da-mi si mie niste cartofi !

- Sigur ca-ti dau. De cat sa fie?

- Decat cartofi !

Rog un admin sa mute postul intr-un topic cu glume (pur si simplu nu m-am putut abtine!) 

• Upvote 6

Titlul a fost rezolvat :)

Soluţia ar fi să înveţi să te cunoşti. Măsoară actuala şa, vezi cum te împaci cu ea după nişte kilometri. După aceea vezi dacă ai nevoie de alta. Baftă!

PS - nu ştiu dacă există distanţă atât de mică între protuberanţele ischiadice - 100 mm! Nici şa atât de îngustă. MInimul cred că e 130 mm.

• Upvote 1