Sign in to follow this  
buchter emil

Caseta de 9 cu ergopower de 10 campagnolo

Recommended Posts

Sanatate ,am si eu o intrebare legat de ergopowere.Am caseta de 9 viteze campagnolo veloce si nu am gasit ergopower de 9 pe nicaieri .Daca cumpar ergopower de 10 ce probleme as avea? SA fie diferenta de distantiere si sa schimbe cate doua pinioane odata  ?

multumesc mult

Ziua buna,

nu se poate regla, din greseala am inlocuit o caseta de 10v cu una de 9 si mi-a fost imposibil s-o relgez, pur si simplu nu a mers ( caraia pe pinioane sau sarea lantul), deci nu cred ca e compatibila treaba.

emil, poti cumpara ergopowere de 10 si o bloc de 10vit (tot campagnolo) din care vei scoate un pinion in cazul in care nu intra pe caseta actuala.

Da multumesc de raspuns ,intre timp am aflat ca pinioanele de 10 sunt mai subtiri ca cele de 9 ,distantierele la fel si se pare ca si lantul e un pic mai subtire .Ma gandeam doar la varianta caseta de 9 campa si ergopowere de 9 shimano care se gasesc si sunt convins ca desi la distantiere este o foarte mica diferenta este singura solutie .Daca rortorul de 9 viteze campa este la fel de lung ca cel de 10 campa atunci ar fi si posibila zic eu si punerea de 10 pinioane  pe cel de 9 si bineinteles cu distantoarele de 10 si lant de 10 .Dar asta este varianta cea mai scumpa .Nu gasesc de loc ergopowere de 9 campa si de aia sunt nevoit sa aleg o varianta secundara

multumesc inca o data pentru raspuns

Da Killer ar fi o varianta foarte buna dar diferenta intre un pinion de 9 care are 1,75mm si unul de 10 pinioane care are 1,7 mm ar fi de 68 de sutimi care ar putea sa dea ca rezultat caraiala de lant de care pomenea si Starsky83 .Tu ce zici ?

nu merge. scurt si clar. nici cu ergo campa şi caseta shimano. matematic pare plauzibil, stiu, dar am incercat sa pun sti shimano de 8s cu caseta de 7. matematic era diferenta de 0.2 mm per pinion. infim ai zice insa in realitate s-a dovedit un dezastru.

o varianta care circula pe net de ceva vreme esti ergo campa de 10s cu caseta shimano de 9. acum nu stiu cat de ieftin e sa schimbi caseta/butucul cu unul shimano.

Sper sa nu gresesc, dar am vazut pe ebay destule ergopowere Campagnolo pentru 9 pinioane.

Am un ergo campa de 9, numai dreapta, daca te intereseaza vorbim pe privat. 

Ok Big mig asa o sa fac .Deci se pare ca singura varianta ar fi ergopowere de 10 ,si distantoarele de 9 pinioane le fac ca cele de 10 ,urmand sa iau si un lant de 10 datorita faptului ca lantul de 9 sigur se va atinge de pinioane find mai gros .

Nu inteleg de ce se complica lumea cand niste pinioane noi de 10 sunt 150 de lei :) Mai bine le vindeti pe cele de 9 si luati niste pinioane cum trebuie. Fara improvizatii

Asa as face draga Octav dar nu sunt convins ca rotorul de 9 campa este la fel de lung ca cel de 10 .Adica scot pinioanele de 9 si distantoarele si pot pune pe cele de 10 plus distantoarele de 10 ? Poate stie cineva treaba asta si atunci asa cum spune Octav nu merita improvizatile

sanatate

Da domnle merge asa cum spune Octav.Nu e nici o diferenta. Asa am facut si eu upgade_ul.

Ok atunci asa am sa fac ,daca nu gasesc niste ergopower de 9 .Multumesc mult tuturor pentru sfaturi

Sign in to follow this