romi

Ciclocomputer B'Twin Count 14+ | Pareri pro si contra

Recommended Posts

Ce parere aveti de ciclocomputerul B'Twin Count 14+ ?

Il are cineva? Merita sau nu merita?

Caut un ciclocomputer care sa masoare si cadenta. Daca este posibil sa aiba suporte Ant+ sau bluetooth pentru a se sincroniza si cu alte device-uri compatibile.

Cautand pe net, cea mai ieftina varianta pare sa fie cel de la Decathlon. Adica modelul: http://www.decathlon.co.uk/count-14-wireless-cycling-computer-id_8181213.html

Pareri pro:

• se sincronizeaza cu PC-ul (pe USB) utilizand un software similar cu Strava, Sport Tracker etc. Software-ul permite suprapunerea de sesiuni (de pe gps iau traseul si il suprapun peste graficul de viteza/cadenta/hr obtinand o imagine complexa a turei)
  • suporta accesori pe Ant+. Vine livrat cu senzor de cadenta si optional se poate conecta si cu cardio-belt-uri pe Ant+
  • pretul (aprox 260 lei)
  • aspect (personal cred ca arata bine)
  • functii multiple, alarme pentru zonele target (cadenta si puls)
  • optional huse in culori ce se pot asorta cu bicicleta.
  • garantie 2 ani

Pareri contra:

• afisarea vitezei curente se face cu o intarziere de 1-2 secunde, cadenta pare in timp real.
  • nu stiu daca e contra dar B'twin-ul nu este Polar, Sigma, Garmin sau similar (dar nici pretul...)
  • daca mai are cineva si altele sa le spuna

Orice parere sau informatie suplimentara este binevenita!

post-8850-0-68236400-1379794360_thumb.jpg

post-8850-0-41541000-1379794782_thumb.jpg

L-a avut un prieten si a functionat ok. Daca tin bine minte (sper sa nu gresesc) mi-a zis ca nu se poate introduce manual valoarea exacta a circumferintei rotii, ci se pot selecta doar valori presetate, ceea ce poate rezulta intr-o valoare a vitezei usor diferita fata de realitate. 

L-a avut un prieten si a functionat ok. Daca tin bine minte (sper sa nu gresesc) mi-a zis ca nu se poate introduce manual valoarea exacta a circumferintei rotii, ci se pot selecta doar valori presetate, ceea ce poate rezulta intr-o valoare a vitezei usor diferita fata de realitate. 

Multam de reply!

Intre timp am luat manualul lui de pe internet si scrie acolo cum se poate introduce o noua valoare pentru circumferinta rotii.

Inteleg ca prietenul nu a avut probleme cu el, nu?

Multam de reply!

Intre timp am luat manualul lui de pe internet si scrie acolo cum se poate introduce o noua valoare pentru circumferinta rotii.

Inteleg ca prietenul nu a avut probleme cu el, nu?

Nu a avut deloc probleme cu el. L-a folosit si cu senzor de cadenta si cu HRM si a mers foarte bine.

Am luat in calcul si varianta de la Sigma. Un singur minus are comparativ cu cel de la Decathlon. Nu stie de Ant+ sau Bluetooth ceea ce inseamna ca senzorii pot fi cumparati numai de la Sigma si per total costa simtitor mai mult.

Nu a avut deloc probleme cu el. L-a folosit si cu senzor de cadenta si cu HRM si a mers foarte bine.

Multam! Bine de stiut!

eu am varianta fara cadenta si hrm. 8+ parca, si e super ok.

Am remarcat o chestie azi...

Intre viteza maxima afisata pe display si viteza maxima uploadata in computer si vizualizata cu soft-ul Geonaute exista o diferenta de 1-2km/h. Adica: Pe ciclocomputer imi arata 61.5 iar pe computer 59.3... Cred ca este o eroare la interpretarea datelor din calculator... O sa le scriu la producatori sa vad daca au vreo explicatie...

Ce imi place chiar foarte mult este software-ul care face interpretarea datelor si anume Geonaute... 

Eu centrez eu dau cu capul.

Ciclocomputerul nu are probleme cu exportul datelor pe computer. Problemele se datorau setarilor programului geonaute. Deci, daca nu doriti ca interpretarea datelor si curbele aferente sa fie ondulate frumos  (fara grafie tip dinti de fierastrau) debifati optiunile respective in setari si totul se rezolva.