hhhrobi

Protectii pentru pantofi de bicicleta ("overshoes")

Recommended Posts

Vine frigul si as vrea sa imi cumpar ceva gen parazapezi sau gaitere pentru a-mi proteja gleznele. Asta iarna imi cam inghetau...

Daca ar avea si ceva proprietati anti vant ar fi perfect.

Pana acum am gasit asta:

http://www.himalaya.ro/ro/produs/protectii-pentru-incaltamintea-de-alergare--3740/

care sunt pentru alergare dar banuiesc ca ar face treaba ok. Par cam subtirele insa..

Voi ce folositi?

Da, cum zice octav, iar ce ai pus tu acolo sunt niste chestii de vara exclusiv, n-au treaba cu iarna, apa, zapada sau frigul, doar cu pietrele.

Parazapezi am zis in ghilimele... nu stiam cum altfel sa le zic da vad ca s-a inteles ideea.

Merci de link

PS: pe la noi se gasesc oare?

Se gasesc gramada, pana si la Decathlon. Daca vrei ceva ca lumea, ia-ti un model gros si cauciucat, nu din alea din neopren simplu. Mai sunt si unele subtiri de panza, alea-s de vara, doar ca sa te faca mai aerodinamic.

Mai vezi daca iti iei de MTB sa nu fie din alea de sosea cu o singura gaura mica in fata pentru placuta, sa fie unele prin care sa iasa afara talpa si calcaiul. Daca nu folosesti spd-uri, tot de MTB iti trebuie. Cele de sosea folosite la MTB sau cu pantofi fara SPD se vor face praf cat ai clipi.

Adica sa NU fie asa:

altura-etape-overshoes-11-zoom.jpg

ci sa fie asa:

1240408577531-8t1b0bd31xd7-500-90-500-70

• Upvote 4

Salut, si eu sunt interesat de niste protectii pantofi(overshoes sau shoe covers) pentru perioada rece a anului in care cu siguranta nu am sa stau prin casa. Dorinta de achizitie a acestor accesorii vine din faptul ca m-am saturat sa vin cu degetele inghetate.

Din ce ati mai incercat pana in prezent cu modele imi puteti recomanda pentru frig (sub -5C), chiar si precipitatii?

La pantof mtb shimano am nr 47, se potriveste marimea L (43-46) fortata? sau trebuie musai XL (47 -50)?

Multumesc pentru raspunsuri !

Adrian

Asa cum ti-am zis si ieri, trebuie sa iei unele de neopren de 5 mm. Eu am pantofii de sosea marimea 48 si am luat overshoesii 47-48 si cam trebuie sa trag de ei sa intre pe picior.

Cred ca trebuie sa te orientezi spre ceva de genul asta 

Arata destul de bine, dar costa aproape cat pantofii de mtb pe care ii am.

Am retinut modelul il mai caut, plus ca nu l-am vazut la prima cautare pe siturile frecventate.

Merci.

Numai bine!

Adrian

Eu ii am pe astia http://www.bike-discount.de/en/buy/bbb-waterflex-bws-03-18017 44-45. Sunt ok. La ploaie rezista bine iar de frig inca nu i-am probat. Pe la 15 grade imi transpira picioarele in ei. Ii pusesem pt ca ploua. Aunt pufosi pe interior..deci as apune ca tin cald bine. A..si port 44.

Am mai dat acum o tura de 15 km cu ei in picioare...cald spre transpirat picioarele. Deci la frig tin bine. Si sunt marimea 45-46 iar eu port 44.

Neopren overshoes sunt mai buni decat nimic, dar... constatati si voi ca se transpira la greu dedesubt. Nu-s sanatoase deloc. Plus ca se rup des daca mergi offroad, mai pushbike, mai o tranta sau niste urcusuri/coborasuri pe/printre stanci... am distrus cateva perechi, dupa care mi-am luat incaltamintea de iarna de la Northwave (de vreo 2-3 ierni). Sunt perfecte, Goretex pe dinafara, captusite pe dinauntru. Singurul dezavantaj sunt pretul mare, dar daca sunteti impatimiti si mergeti des- credeti-ma ca merita investitia in aceasta incaltaminte (ca si niste manusi Goretex de iarna). Minus aspirinele si alte cele dupa ture cu picioare ude si inghetzate, fac banii :)

Am trecut in aceste incaltari si ceva mlastini si râuri (de nevoie), si am ramas cu picioarele uscate (ceea ce neoprenele nu vor face).

• Upvote 1

Salut Alpine Trails, pune si cateva modele sau modelul despre care vorbesti !

Numai bine!

Adrian

Am avut si incaltaminte pt. 'intre-sezoane' dar am renuntat si la aceea, pt. ca era f. greu sa nimeresti temperaturile sa nu fie prea frig sau prea rece. De aceea, din experienta mea recomand un set de incaltaminte usoara si f. bine ventilata pt. vara, si una tzapana imblanita si cu GoreTex, pt. frig/ud/iarna.

Eu am si recomand calduros :) Northwave Artic, versiune GoreTex (ii am de prin 2012), f.f.f. buni si tzin inca bine la tavaleala la care ii supun (singletrails offroad tot sezonul friguros, dar si asfalt cu cursiera). Si ture lungi de 6-8 ore iarna sunt un vis cu incaltamintea asta.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51dHOd7K7dL._SY395_.jpg

woow, minus 25grade.

Merci de informatie am sa urmaresc si eu reduceri la asa ceva.

Numai bine!

Adrian

mica greseala mai sus- voiam sa scriu ca la incaltamintea intermediara ori degeram ori eram ud (sau amandoua deodata), asa ca n-a meritat a treia pereche de incaltaminte intre sezoane.

Am vazut pe alte topicuri inca un punct referitor la ce marime sa se incerce incaltamintea de iarna? Northwave Artic pe care ii am au un sistem de strangere ca la incaltarile de snowboard (snururi), care fixeaza f. bine si dinamic piciorul. De aceea, incercati incaltamintea de iarna cu 2 perechi de sosete resp. cu una, si vedeti daca

1) e loc destul pt. degete in fata, si nu jeneaza/apasa nimic

2) daca piciorul e fixat bine in aceste scenarii

Eu iau principial 1.5 marimi mai mari la incaltaminte (sau chiar 2 depinde de marca incaltaminte, ce calapoade au folosit, ingustimea incaltarii, cat de bine pot fixa piciorul in interior etc).

Tot ca si incaltaminte de iarna/ vreme rea recomand si Specialized Defroster. Grad foarte ridicat de impermeabilitate, sunt destul de inalti (aprox 5-7cm peste glezna). Sunt suficient de caldurosi pentru iernile de la noi si se curata ffooarte usor, practic toata suprafata exterioara este dintr-o bucata. Inchidere facila cu BOA. Talpa este destul de rigida, nu se preteaza la mers pe jos pe distante prea mari. Se potrivesc ca numar cu incaltamintea obisnuita.