tohan

bucuresti - sibiu via TF

Recommended Posts

Salutare.

Vreau weekendul asta sa fac tura Bucuresti - Sibiu pe Transfagarasan.

O fi posibil intr-un weekend?

As pleca chiar de azi dupa ce scap de la munca ... sa mai castig timp, intentionez sa dorm la Balea sau la Cota 2000.

Prima tentatie e sa iau trenu pana la Pitesti ca mi se pare imposibil sa ajung intr-o zi pana la Balea din Bucuresti:)

Sfaturi ceva?

Amatori?

E greu de ajuns la cota2000 sau Balea si daca pleci la ora asta din Pitesti.

Cel mai bine ar fi sa iei trenul pana la Pitesti, apoi de la Pitesti pe bicicleta pana in zona barajului Vidraru,

dar mai bine ar fi sa cauti cazare de acum in zona Corbeni-Capataneni sa ai loc asigurat.

Apoi maine dimineata pleci si ai toata ziua la dispozitie sa ajungi la Sibiu.

Se poate daca ai antrenament. Eu am facut Bucuresti - Balea Lac-Piscul Negru in 9h30min, deci se poate ajunge in Cartisoara daca vrei, vremea sa tina cu tine.

• Upvote 1

Uita-te si pe trenurile particulare.

Poti sa ajungi cu ele pana in Curtea de Arges

1891 (CFR)   Bucuresti Nord 6:20  -  Pitesti  8:05  

Si din Pitesti particular la ora 08:53

Ajungi in Curtea de Arges la 10:04

http://www.regiotrans.ro/mersul-trenurilor-parcul-kretulescu-campulung-stalpeni-pitesti-tren-14184

Din cauza unor probleme la munca nu am mai plecat,,,

Da stiu ca sunt trenuri pana la Curtea de Arges dar am mai fost asa am facut TF asa, eu vreau in 2 zile sa fac tura asta Bucuresti - Sibiu prin TF.

@@Livanu

Ce inseamna antrenament, merg zic eu decent, nu sunt foarte antrenat dar nu cred ca e imposibil de facut. da-mi cateva detalii de la tura ta.

Eu planuiesc sa plec dimineata devreme din Bucuresti pe ruta Bucuresti - Campulung - Curtea de Arges - Arefu - TF si sa dorm la Balea, dar daca ajung in Arefu rupt dorm pe acolo si a doua zi urc si cobor Transu' Cartisioara si Sibiu...

Ceva sfaturi? Amatori? Planuiesc weekendul viitor sa fac tura si sper sa fie vremea ok 

Am sa merg pe un trekking un Gazzele Torentte de 14 kile cu rapoarte destul de prietenoase intentionez sa merg mai calm cu rucsac cu toate cele la mine

Nu vreau sa ma duc pe cursiera in tricou si cu incalzitoarele in buzunare sa trag ca ogaru vreau sa savurez tura pe indelete.

Mai toata lumea zice sa iau trenul pana la Pitesti ca nu are sens sa fac Bucuresti - Pitesti pe bicla dar parca nu mai e tura tura daca nu e Bucuresti - Sibiu.

A mai zis Livanu, mai sus: mare atentie la meteo.

In plus, ziua e mai scurta acum. Pe bicicleta ajungi obosit la Vidraru, numai tu stii daca te tine pana la Balea.

Succes!

http://app.strava.com/activities/76899349

asta este tura mea. Eu am plecat devreme din Bucuresti, in jur de 6:30. Drumul pana in Pitesti l-as caracteriza ca fiind mediocru (pt cursiera) cu portiuni proaste mai ales in unele localitati, nu foarte circulat. Intre Pitesi si Curtea de Arges este mai bun, dar destul de valurit, si mai aglomerat fiind destul de ingust. Pe transfagarasan, cum il stiti, dar parca l-au mai reparat. Vremea va fi acum "piatra de incercare" deoarece s-a facut destul de frig. Am prins eu atunci ploaie si ceata de la piscul negru la balea lac. Eu de la balea lac m-am intors la conacul ursului dar daca vroiam sa ajung in cartisoara se putea face. Multa bafta cu drumul, cred ca vara si in doi se poate face pana la Sibiu intr-o zi, eu am fost singur!

P.S. a fost una dintre cele mai frumoase iesiri de anul asta, deci merita efortul!

da si eu cred ca o sa fiu singurel, sa vad mai am pe cineva care ar vrea sa vina dar nu stie sigur, nu o sa merg pe cursiera deci nu o sa fie problema calitatea drumului, tot ce vreau e sa nu ploua dar acum cum o fi. eu plaiunesc sa plec mai dreveme din buc pe la 5 ca e ziua mai scurta.

eu cred ca in 11-12 ore ajung, ca o sa merg destul de incet ca o sa am ceva bagaj in caz de vreme rea, si e si bicla si asa grea cam 14 kg

Salut

Aici poti sa urmaresti live starea vremii de pe Transfagarasan partea nordica, adica spre Sibiu.

Distanta Bucuresti - Balea Lac este de aprox 230km, daca la 6am iesi din Bucuresti, eu zic ca ai timp pana la 19 - 1930 sa ajungi la Balea

In functie de organismul tau, adica mai devreme sau mai tarziu, trebuie sa te opresti pentru o masa calda care trebuie sa contina o supa de legume (ceva usor pentru organism) si o portie de paste fainoase cu ce vrei tu dar fara carne (greu digerabila). Cred ca pe la Pitesti sau/si Curtea de Arges.

Pe intreg parcursul traseului, bucati de ciocolata, glucoza si banane.

In rest multa vointa.

Atentie ca sus o sa fie zapada si temperaturi aproape de 0o sau chiar sub 0o

Eu iti tin pumnii si vreau sa citesc povestea turei la sectiunea de ture efectuate.

Bafta.

Eu planuiesc sa plec dimineata devreme din Bucuresti pe ruta Bucuresti - Campulung - Curtea de Arges - Arefu - TF si sa dorm la Balea, dar daca ajung in Arefu rupt dorm pe acolo si a doua zi urc si cobor Transu' Cartisioara si Sibiu...

Ceva sfaturi? Amatori? Planuiesc weekendul viitor sa fac tura si sper sa fie vremea ok 

Vezi ca portiunea Campulung - Curtea de Arges este mult mai grea decat Pitesti - Curtea de Arges.

Sunt cateva dealuri in plus care te vor obosi destul de mult, iar drumul este mult mai prost.

Va scriu din comfortul cabanei Paltinu, deci am ajuns. Greu dar am ajuns.

Am facut 15 ore si 45 de min, am gresit drumu din Tartasesti si am ajuns pana in Targoviste dupa am coborat in Gaesti deci am adaugat la tura cam 25 de km cei drept de coborare.

Foarte frig de cand am iesit din Bucuresti, nu credeam dar a inghetat la nivelul solului. Ma dor genunchii, si am 2 degete de la mana stanga amortite, am tras maxim pauzele cumulate nu depasesc o ora. Am mancat un sendvis cu pui de la Petrom in Gaesti in rest am bagat 5 geluri energizante 9 batoane de ciocolata o milka un redbull mare, 2 cola la cutie, un kinley, un gatorade, si apa.

Nu cred ca ajungeam daca nu ma astepta aici sus prietena, cu siguranta as fi dormit la Capra....

Ma declar absolut satisfacut de tura dar trebuia facuta mai pe vara..
In rest am avut noroc, asfalt uscat, dor o mica portiune sus aici cu sloiuri etc zapada...

Azi cobor in Cartisoara si dupa Sibiu.

Daca mergeam pe cursiera eram cred ca mai rapid dar aveam dureri mai mari, asa pe gazzela asta de 14 kile am stat comfortabil si furca amortizata ma ajutat sa speculez la maxim micile coborari si plat de dupa Vidraru unde asfaltu e rupt.

Revin cu detalii si foto (chiar daca sunt putine ca nu prea am stat de foto ca si asa am facut aproape 16 ore).
Ciclocomputeru meu a mai murit de la frig pe parcursul traseului dar apreciez ca am o medie de 15-16 km/h.
Acum sunt curios daca pe treking pot cobora mai tare decat pe cursiera unde de fiecare data am fost limitat de calitatea asfaltului. Plus ca sunt si mai greu acum.

• Upvote 2

@@tohan: felicitari! Asteptam povestea si pozele, cate or fi.

Bravo, ai vazut ca se poate?

Bravo, intr-adevar, trebuie sa fi strans ceva din dinti!

Felicitari si asteptam ceva detalii!