Rubyca

2013.10.19 - Red Bull MoonTimeBike - Bucuresti

Recommended Posts

pe 19 a fost in 2013

conform meteo.ro ploaie torentiala sambata

+ ca va fi la tv cica transmis live

Da, scuze!

Exista vreun alt site, o pagina de facebook, ceva???

Daca intri pe fb si cauti il gasesti. Nici n-apuci bine sa scrii "Moon" in casuta de cautare, ca apare!

• Upvote 1

Ieri scria pe meteo.ro ploaie azi au modificat.

Pacat, totusi sper sa fie noroi

Care este cel mai spectaculos loc de unde se poate vedea cursa?

PS: de fapt, de unde se pot vedea concurentii facand chestii spectaculoase :)

Uite traseul din perspectiva unui ciclist - daca stii cat de cat parcul, iti poti alege singur punctul de unde crezi ca poti vedea spectaculosul din concurs:

Printre multe altele, ai si:

- Coborarea si urcarea dintre momentele 6:15 - 6:54;

- Coborarea de la 8:42 urmata de traversarile celor doua podete (aici va fi show mare, mai ales daca va si ploua in acea perioada, astfel incat sa fie ceva noroi acumulat pe anvelope);

- Coborarile si urcarile de pe deal "la ceas" (dupa min 13:00 in film).

Cele doua podete sunt facute din traverse de metal. Acolo si-au rupt multi oasele si trebuie abordate cu grija...

harta-finala-traseu-MoonTimeBike-2014-PU

Edited by Traveller
  • Upvote 1

daca vremea a facut deja primele victime, primesc cu placere un loc in grila de start. achit si taxa

Te anunt eu abuwz maine daca ma retrag. :D O sa dau o tura pe zi sa vedem cum e.

Mi se par abrupte pantele sa fie abordate cu noroi, se fac topogan. Freetools? Cobeste orice altceva in afara de vreme.

Nu cobesc asa se anunta vremea. Pana la ora 1 ploaie in noaptea asta iar maine ploaie injurul orei 16. Iar astia de pe meteo.ro cam o nimeresc cu vremea.
M-am dat azi pe o panta din parc aderenta zero bine fara cauciucuri de noroi.

A fost genial concursul, o adevarat experienta de neratat. XCO-ul intotdeauna imi va genera niste emotii si trairi pe care o cursa de XCP o poate egala doar prin peisaje spectaculoase si traseu foarte tehnic.

Prima tura: Aglomeratie de mureai, s-a pierdut destul timp pe urcarile abrupte. Urca bine bicicleta, dar n-am fost in forma maxim,a putin racit si relativ neantrenat.

A doua tura: S-a lejerizat traficul, am putut sa fac uz in portiunile tehnice si pe viraje de ceva viteza in plus, dar eram deja un pic obosit pe urcari, facand cam acelasi timp ca in prima tura.

Abia din tura 3 am inceput sa ii simt pe baieti mai obositi, si am golit si eu un bidon, usurandu-ma de 750g. Am mai depasit, si mi-am pastrat si consolidat pozitia. 

Cred ca cursa s-a castigat sau pierdut in primele 2 ture. Daca erai in fata si dadeai totul sa te distantezi putin, erai bine. Se depasea mai greu, si cu costuri mai de energie, pe pante la deal, sau pe portiuni de plat.

Foarte bine organizat dupa mine, de la inceput pana la final. S-a terminat cu o petrecere de bun gust si distractie unde m-am simtit cu adevarat tratat ca un VIP, ca unul dintre cei 150 de rideri de tara alesi sa dea tot ce pot pe pantele din Tineretului. 

Felicitari organizatorilor si la mai multe!

• Upvote 4

Guest
This topic is now closed to further replies.