ionuke

Schimbare furca 1 1/8" cu furca tapered pe Canyon Nerve XC

Recommended Posts

Salutare, 

am decis sa fac un upgrade la furca si as avea ocazia sa iau un SID la un pret bun. Atata doar ca SID-ul e tapered, iar furca mea actuala e 1 1/8. Eram sigur ca si furca actuala e tapered, privind la forma cadrului, dar cand am dat-o jos am constatat ca este montata cu un crown race reductor de 1 1/8, sau cel putin asa imi pare mie.  Headsetul este unul specific Canyon, marca ACROS despre care nu am reusit sa gasesc absolut nimic, iar Canyon nu mi-a raspuns la email.

Cam asa arata crown race-ul actual.

post-15778-0-49044400-1380894746_thumb.jpg

Intrebarea mea principala este cum pot sa montez SID-ul pe cadrul Canyon. Schimb crown-race-ul cu unul pentru tapered? Crown race-urile astea sunt ceva standard sau sunt specifice fiecarui headset? De unde as putea face rost de unul care sa se potriveasca la mine? Sau trebuie schimbat headsetul cu totul? Unde gasesc ceva ce se potriveste cu canyon?

Multumesc in avans pentru sugestii si opinii.

post-15778-0-49044400-1380894746_thumb.jpg

ACROS e o firma nemteasca de componente, o distribuie baietii de la playbike. La restul nu ma pricep.

Iaca ai ghinion. În principiu, poți schimba headset-ul cu unul de același tip (nu neapărat aceeași marcă), doar că fără reducție.

Sau poți lărgi crown race-ul pe care îl ai până la 1.5''.

Eu ce inteleg e ca, tu ai un cadru cu headset tapered, si ca ti s-a montat din fabrica o furca impreuna cu un "crown race" de la 1 1/8 la 1.5".

Astfel ca poti monta o furca tapered fara alte artificii. Ar trebui o poza cu cadrul (headset).

Tot are nevoie de crown race de 1.5'', doar n-o să bage rulmentul în gâtul furcii.

Eu ce inteleg e ca, tu ai un cadru cu headset tapered, si ca ti s-a montat din fabrica o furca impreuna cu un "crown race" de la 1 1/8 la 1.5".

Astfel ca poti monta o furca tapered fara alte artificii. Ar trebui o poza cu cadrul (headset).

asa imi place mie sa cred. ce doresc e o confirmare sau o infirmare :) Speram ca doar vazand pozele astea, cineva mai apt decat mine sa isi dea seama cum stau lucrurile. e prima data cand desfac un headset si pana si termenii a trebuit sa ii caut pe wikipedia. de acolo "crown race" :)

1. Daca ai cadru tapered trebuie sa schimbi cuvetaria (pe siteurile din afara gasesti sa cumperi doar cuveta de jos)

2. Daca ai cadru standard de 1/8 cu headset semintegrat si daca iti permite cadrul se poate pune o cuvetarie ChrisKing la care cuveta de jos devine una externa, numai ca aa costa cam 40-50 de euro.

In concluzie: in oricare din situatii, trebuie sa schimbi cel putin cuvetaria de jos.. Sa schimbi doar crownrace-ul nu te ajuta cu nimic, ala este doar un inel pe care sta si ruleaza rulmentul.

Justin, dacă nu te pricepi... de ce te bagi? Ai poze cu cadrul deasupra.

Ionuke, ți-am dat 3 (TREI) metode prin care ai putea să-ți rezolvi problema și tu citezi un post care nu te ajută cu nimic, ca și cum nu ai fi citit nimic din ce am zis eu.

Deci, în caz că nu s-a înțeles:

- în partea inferioară ai IS, rulmentul stă direct pe cadru, fără cuvetă

- rulmentul e suficient de mare cât să încapă în el gâtul conic

În concluzie, ai avea nevoie de crown race de 1.5'', care nu e pe stoc la Playbike. Poți să lărgești gaura celui pe care îl ai SAU să cumperi alt headset care se potrivește în cadrul tău și are crown race fără reducție. 

In principiu ia-o asa usor din magazin in magazin, macar telefonic daca nu fizic, si fa o lista unde au pe stoc cuvetarii cu partea de jos pe 1.5". Pe urma mergi si testezi crown race-ul cum se asaza pe rulmentul tau actual. Daca sta centrat si stabil, il cumperi. Daca nu ti-l vinde decat la set, iei modelul, producatorul etc si comanzi de pe net de undeva. Sau daca iti vinde partea de jos cu totul, uita-te pe rulment sa fie aceleasi cote, unghiuri etc cu cel actual, ca sa stea corect in cadru si sa nu iti distruga pe-acolo ceva.

multumesc pentru raspunsuri

@@otsdr am insistat pentru ca voiam sa ma asigur ca se aplica si la cadrul meu, dupa ce am pus pozele (am citit pe ceva forum ca e mai cu dichis headsetul asta). Mersi de pontul cu playbike. i-am contactat si astept raspuns sa vad cand vor primi piesa respectiva.

In principiu ia-o asa usor din magazin in magazin, macar telefonic daca nu fizic, si fa o lista unde au pe stoc cuvetarii cu partea de jos pe 1.5". Pe urma mergi si testezi crown race-ul cum se asaza pe rulmentul tau actual. Daca sta centrat si stabil, il cumperi. Daca nu ti-l vinde decat la set, iei modelul, producatorul etc si comanzi de pe net de undeva. Sau daca iti vinde partea de jos cu totul, uita-te pe rulment sa fie aceleasi cote, unghiuri etc cu cel actual, ca sa stea corect in cadru si sa nu iti distruga pe-acolo ceva.

@@pinkbike exact asa voi face. multumesc!

un update:

Am cumparat in cele din urma de pe bike-components.de un bottom headset set de la cane creek. practic am cumparat si un rulment impreuna cu crown race-ul.

daca se mai loveste cineva de problema cu crownrace-ul pentru Canyon, pe bike components sunt atat crown-race-uri reductoare (pentru a putea folosi furca cu gat drept de 1 1/8 cu headsetul original tapered de la ACROS), cat si crown-race-uri de 1.5 pentru furca tapered, de la ACROS in jur de 8-9EUR bucata.

inca o informatie ce nu am gasit-o decat sapand adanc (in headsetul propriu):

la headsetul ACROS folosit de canyon pentru cadrul cu furca tapered, rulmentul de jos este 45x45 grade. la cane creek este de 36x45 grade, deci nu se potrivesc crown-race-urile de la unul la altul.

bine de stiut.

un raspuns de la canyon:

thank you for your reply, regarding the spare headset for your Nerve XC.

The complete headset, A1032865, plus the 1 1/2 cone ring, A1014221, would cost € 45,90 plus shipping to Romania.
Please let me know your address and the type of payment and a will place the order for you.