Sign in to follow this  
cpx

Flexare angrenaj foi Shimano Alivio FC-M411

Recommended Posts

Salut baieti,

In vara am facut niste schimbari de piese la bicicleta printre care si angrenajul + butucul pedalier + schimbator foi.

Am luat de noi angrenajul din titlu + bb-un26 (am vrut 55 dar cei de acolo mi-au spus ca in manualul pentru angrenaj shimano recomanda un26) + un nou schimbator de foi Shimano Acera pentru ca cel vechi nu mergea pe angrenaj ( cel vechi un Sram VIA parca..basic oricum...trebuia mutat pe cadru dar nu avea loc de suruburile pentru suportul de bidon )

In momentul in care merg in combinatia 3x7 si 3x8 lantul atinge de schimbator. mai putin in variant 3x7 dar si acolo cand fortez atinge.

Cei de la bicishop au re-reglat schimbatorul pana la un moment dat mi-au spus ca nu au ce sa ii faca si ca in tensiune angrenajul flexeaza pentru ca nu este high end, etc, pentru asta as avea nevoie de hollowtech 2.

Voi ce parere aveti am fost mintit cu nerusinare, chiar nu se poate regla astfel incata sa contrabalanseze flexatul?

Pot face ceva la angrenaj sa nu mai flexeze?

Multumesc anticipat.

Nu te mint din pacate pentru buzunarul tau. Hollowtech 2.

chiar nu se poate regla astfel incata sa contrabalanseze flexatul?

Daca te deranjeaza doar faptul ca atinge lantul in cusca cand mergi in foaie mare si ultimul pinion:

1) nu vad care e problema... Mergi rar in combinatia asta;

2) se poate regla deraiorul sa nu mai atinga, da' e cu dus si intors, pot aparea alte probleme;

3) faptul ca flexeaza e zero barat dpdv al performantelor per ansamblu, data fiind configuratia bicicletei.

Poate ar fi bine sa precizezi ce butuc pedalier ai luat (lungime ax), ce deraior fata Acera (indicativ Shimano si pentru ce unghi chainstay), ce foi are pedalierul Alivio FC-M411 (sunt doua feluri, MTB si trekking), ce caseta de pinioane ai si ce cadru.

Dupa parerea mea, daca toate sunt compatibile nu ar trebui sa atinga.

• Upvote 1

Dar pe scurt, da, axurile pedaliere pe pătrat flexează.

La angrenajele ieftine pe patrat, flexeaza si axul si bratele si foile. 

Trebuie sa te resemnezi. Eu toata viata am mers pe ax patrat, pe toate bicicletele si in toate conditiile. Ba chiar am castigat si un concurs de XC.

• Upvote 1

Presupunând că "3x7 și 3x8" înseamnă foaie mare-pinion mare, băieții de la bicishop au fost amabili. Prea amabili.

Pentru colegul de mai sus care este un pic ironic...3x8 inseamna foaia mare pinion mic :) Configuratia exacta: Univega Alpina HT-5500, cadru mega dome. Angrenaj Alivio Fc-M411 cu 42/32/22 Butuc bb-un26 cu ax de 122.

Schimbator foi Acera Fd-M360 Pinioane Cs-hg51 Schimbator Spate Alivio dar model mai vechi, nu mai stiu modelul Restul de piese nu cred ca au importanta. Eu asta am vrut sa aflu daca mi.au zis adevarul si daca pot face ceva sa scap de problema. Apreciez raspunsurile tuturor.

@@Lucian... Crezi ca va fi vreo diferenta daca as fi avut Bb-un55?

Nu cred ca BB-UN55 e mai rigid decat UN26

Axul lung de 122mm agraveaza cel mai mult situatia. Axurile scurte flexeaza mai putin.

Pentru colegul de mai sus care este un pic ironic...3x8 inseamna foaia mare pinion mic :) Configuratia exacta: Univega Alpina HT-5500, cadru mega dome. Angrenaj Alivio Fc-M411 cu 42/32/22 Butuc bb-un26 cu ax de 122.

Schimbator foi Acera Fd-M360 Pinioane Cs-hg51 Schimbator Spate Alivio dar model mai vechi, nu mai stiu modelul Restul de piese nu cred ca au importanta. Eu asta am vrut sa aflu daca mi.au zis adevarul si daca pot face ceva sa scap de problema. Apreciez raspunsurile tuturor.

@@Lucian... Crezi ca va fi vreo diferenta daca as fi avut Bb-un55?

In locul angrenajului Shimano ti-as fi recomandat Truvativ Isoflow,e cel mai bun si mai rigid angrenaj pe patrat..daca nu ma insel este si pjtin mai ieftin decat Shimano.

* When using the front derailleur designed for a 7-speed system on an 8-speed system,
the front derailleur plate may interfere with the chain even if it's installed correctly.

Eh acum ca stiu toate astea o sa vad data viitoare. Multumesc pt sfaturi

Se poate si invers? Eu am deraior Deore cu pedalier Alivio si in trei ani n-am reusit sa il reglez ca foaia mijlocie sa nu-mi atinga cusca pe nici un pinion.

Daca sunt compatibile, adica pentru 9 viteze, se poate ca schimbatorul sa nu fie perfect aliniat.

daca chain line-ul este corect imposibil sa nu se poata regla

* When using the front derailleur designed for a 7-speed system on an 8-speed system,

the front derailleur plate may interfere with the chain even if it's installed correctly.

Eu am un schimbator fata de 7 viteze, adica un Tourney FD-TY10  si lant KMCZ7, 8 pinioane si pedalier FC-M361 42-32-22 si nu imi flexeaza decat foarte putin placa de 42 (cam 1 mm) si DOAR atunci cand pedalez in picioare, in panta . Am si eu monobloc bb-UN26 de 122 si nu flexeaza deloc monoblocul . Chiar si cu un schimbator ieftin am reglat astfel incat sa pot folosi placa mare cu cele mai mici 4 pinioane, fara sa atinga cusca schimbatorului. La un lant vechi, trecut de uzura 1% - un KMC Z51 - lantul se misca pe foaie cam 1-1,5mm  stanga-dreapta...

.......ma antrenez  , ma antrenez. Mie imi plac angrenajele pe patrat cat si monoblocurile, tin mult , nu necesita ingrijire prea speciala si nu costa mult. La nivel de amator-entuziast ....pretul conteaza . Is curios totusi , la angrenajele cu placi de aluminiu....cat tin placile alea de AL7075 pana sa trebuiasca inlocuite?