Sign in to follow this  
eu 80

Rugaminte ajutor transformare sau achizitionare ciclocros

Recommended Posts

Salutare si bine v-am gasit.

Am citit de cateva saptamani tot ce am gasit pe site dar nu m-am putut hotara ce sa fac:

Am un Rockraider 5.0. (primit cadou) pe care vreau sa-l transform in ciclocros, ceva in genul> http://www.bikeszone.com/forum/viewtopic.php?f=15&t=15041

Planul meu este spre ceva decent, nu foarte pretentios, cu care sa imi fac treaba prin oras si ture scurte pe sosea si drumuri de pamant:

Din Rockraider-ul 5.0. de acum vreau sa pastrez cadrul - solid, chiar daca greutatea lui este maricica. Ca sa il transform, vreau in prima faza sa schimb rotile cu unele de 28, cauciucuri semi-slick si sa-i pun drop bar.

In faza a doua - anul viitor, sa-i schimb treptat trenul de rulare (angrenaje, schimbatoare, frane, manete etc.). Practic, planul e ca din Rockraider-ul actual sa ramana doar cadrul, in jurul caruia sa "construiesc" treptat

Ce nu imi pot da seama, si va rog sa ma ajutati, este daca bicicleta/cadrul actual merita sa investesc in transformarea asta, un calcul in mare ducand spre 1000-1500 lei, este adevarat ca investiti  in decurs de 1 an. 

O alternativa pe care o vad acum este sa folosesc rockraider-ul pana la epuizare :) sa strang treptat banii si apoi sa cumpar un alta bicicleta dar nu stiu daca voi gasi ceva decent la aprox 1500 si oricum cred ca as ramane cu cadrul actual.

Va rog sa ma sfatuiti cum este mai bine sa procedez.

Va multumesc de ajutor si pentru rabdarea de a citi,

Catalin

Parerea mea e ca pleci din start gresit: vrei sa pastrezi exact ceea ce nu se potriveste scopului urmarit, respectiv cadrul!

Franele actuale nu cred ca se potrivesc pe rotile de 28!

Subscriu, ia-ti o alta bicicleta. Cheltuiesti degeaba.

Vinde ce ai acum si i-ati ce-ti doresti, sunt citeva topicuri recente cu alegerile pe care le poti face. 

Multumesc mult de sfaturi, ma bucur ca am intrebat inainte de a face ceva !

Nu prea merge ciclocros din MTB, dar nu e imposibil. Cel mai bine se modifica pentru ciclocros o bicla tip cros.

Am o problema oarecum similara. 

Trebuie sa gasesc sau sa transform o bicicleta pentru o persoana de 2.05 m si 115 kg.

Caracteristicile acestei biciclete ar fi ca ar trebui sa fie usoara cu ghidon drept, roti de 28 sau mai bine 29, angrenaje 3x7/8/9, furca fara amortizare, frane pe janta.

Destinatia: sa fie folosita majoritar pe sosea sau pe drumuri de tara mediu intretinute, la nevoie cu aripi si in oras.

Avand in vedere talia persoanei si greutatea, aveti idei referitoare la ce cadru si furca s-ar potrivi sau ce bicicleta satisface aceste conditii (buget sub 4000 lei)?