Sign in to follow this  
dezvatzatorul

Carlos din Barcelona

Recommended Posts

El e Carlos, din Barcelona. E de aproape un an pe bicicleta si are deja 27.000 km. Ne-am intalnit acum cateva saptamani, undeva inainte de Filipesti, Bacau. Tranzita Romania spre Bulgaria si Turcia. E visul vietii lui sa vada lumea cu bicicleta. A studiat in Barcelona medicina veterinara. A practicat 5 ani, timp in care a locuit mai mult cu parintii si a pus bani de-o parte. Vrea sa vada 5 continente pe doua roti.  Povestea drumetiei si scopul pentru care pedaleaza le gasiti pe site-ul lui http://livemydream.net/ Bagajele de pe bicicleta erau aproape la fel de grele ca el, iar cauciucurile Schwalbe sunt cu el de la inceput. Va primi in Turcia, dupa aproape 30.000 km un set nou. Nu are sponsori, dar are un munte de entuziasm si pasiune. De aici pleca spre Brasov, Ploiesti, Bucuresti. Apoi Bulgaria, Turcia, iar pentru perioada cat e mai rece in Europa, directia lui era Africa :)

I-am promis ca zic despre el si am zis! :)

post-16153-0-73311500-1381400455_thumb.jpg

post-16153-0-87486300-1381400458_thumb.jpg

• Upvote 6

Tipul este pasionat de carute se pare. Are 5-6 fotografii cu acestea prin trafic. E si normal, ca la el acolo in Spania nu are cum sa vada asa ceva. E bine ca ii mai putem surprinde cu ceva. Poate se va realiza candva si un circuit turistic pentru straini pentru admirarea cabalinelor din trafic

Foarte tare calatoria pe doua roti de unu singur, e bine de stiut ca mai exista oameni cu vise si fac si ceva ca sa le atinga. 

PS: in Spania carutele arata cam asa 

45970-1381403051-0.jpg

@@FFlorin , carutele sunt o curiozitate pentru el asa cum ar fi probabil si pentru noi daca nu le-am vedea atat de des!

@@danielcc , da, am vazut asa ceva in Malaga acum ceva ani. Foarte ingrijite!

• Upvote 1

Bravo , asa da ! A muncit 5 ani iar acum calatoreste :)

Era interesant de stiut cand ajunge in Bucuresti. Poate ne strangeam cativa si il insoteam pana in sud, spre bulgari.

M-a contactat via https://www.warmshowers.org/, a stat in bucuresti pret de 2 nopti, 16 si 17 septembrie.

Din pacate, fiind zile de luni si marti, nu am putut sta f mult de vorba cu el, eu intorcandu-ma la ora 23 de la job. I-am dat o harta a Bucurestiului si s-a plimbat o zi prin oras, dupa ce am mers la un service auto sa-i sudeze portbagajul care se rupsese.

De aici a plecat pana la Ruse, unde spunea ca are o alta cazare pt o noapte, de acolo directia Shumen si apoi sud, spre Turcia.

Pe data de 25 septembrie trebuia sa fie in Istanbul unde urma sa se intalneasca cu parintii lui pe care nu-i mai vazuse de un an.

Mi-a dat un mesaj zilele trecute, era In Turcia si totul era ok.

Din Turcia mi-a spus ca vrea sa pedaleze spre Africa, ca acest continent este visul sau, dar nu stie daca poate ajunge din cauza situatiei tensionate din Egipt, tara pe care trebuia sa o traverseze. Urma sa se informeze in Turcia despre situatia din Egipt, aci decizand daca va continua spre aceasta tara sau se va duce spre Asia, prin Iran sau prin nord, prin Georgia.

Mi-a spus, in urma intrebarii mele indiscrete, ca el cheltuieste in jur de 100 de euro pe luna, ca cea mai mare cheltuiala au fost vreo 2-300 de euro dati pe o pereche de jante, un pedalier Deore,un lant undeva in Estonia. Astfel, a reusit sa cheltuiasca in anul de pedalat prin Europa fabuloasa suma de aprox 1700 de euro.

Un tip interesant si care face ceea ce ii place. Bravo lui!

Incredibil! 100 euro pe luna? Pt. Europa asa ceva este aproape imposibil.

Ma intreb oare ce va manca, la banii astia ar trebui sa manance tot paste si iar ceda organismul!

Oricum bravo lui, personal nu cred ca asi putea sa ma descurc cu asa buget!

Si eu care credeam ca sunt un cicloturist amarat si oropsit!

L-am gazduit si eu doua zile la Brasov si am avut poate mai mult timp decat voi pentru conversatii. Intr-adevar este un tip deosebit. Este foarte vesel si face ce ii place. Pe mine m-a pus pe ganduri cand imi povestea ca pe la 18 ani dormea cu sacul de dormit pe Amazon. De la el am invatat sa renunt la prejudecati, sa nu-mi dau cu parerea despre locuri si oameni daca nu i-am cunoscut si de asemenea sa nu ma tem de povesti spuse de altii care le spun din auzite. Mi-a povestit despre Albania, Ucraina si planurile despre Africa. De la el am prins curaj sa ma gandesc la o tura in Africa. Ma gandesc ca asa cum pe vremuri trebuia sa te duci in armata cred ca ar fi foarte util ca dupa terminarea liceului sa faci o astfel de tura ca el in jurul lumii. Dupa ce te intorci poti sa te apuci de o facultate, abia atunci poti sa alegi ce vrei sa faci in viata.

Pt Claudiu Moga: nu te mira ca are un buget de doar 100 euro pe luna... Cand a fost la Brasov mi-a spus ca a sarit calul cu bugetul in prima zi (a stat doua zile la Brasov). A fost a doua oara in toata tura lui cand a luat autobuzul. Eu l-am dus la Bran si de acolo s-a intors cu autobuzul. Pe de alta parte cand il vezi venit atat de departe cum sa nu-l poftesti la masa ta. A mancat cu noi, l-am dus si la o cabana mai deosebita unde i-am aratat papanasii despre care nu stia ca exista. Pe drum i s-au oferit fructe, nuci, etc. Nu se bazeaza pe sprijinul oamenilor cu care intra in contact dar ideea e ca primeste fara sa ceara. 

Am vazut pe net zilele trecute doi nemti tineri  care erau la Istanbul si aveau tinta Munchen parca. Aveau de gand ca in calatoria lor sa nu cheltuiasca niciun cent. Pana la Istanbul reusisera (nu-mi amintesc de unde veneau).

• Upvote 2

@@ngorgan , tare bine zici ca primeste fara sa ceara. Cred ca e o constanta in Univers si in orice ai face cu placere: primesti fara sa ceri. Carlos a acceptat si de la mine fructe (ca ma intorceam spre casa cu provizii) si am fost fericit sa impart cu el niste prajituri facute de maica-mea. Baiatul meu era foarte incantat si imi tot zicea sa deschid portbagajul masinii si sa ii aratam "lu' nenea" bicicleta lui din potbagaj. L-am invitat sa doarma la mine, dar imi spunea ca deja e asteptat in Bacau la cineva. De aici pleca spre Brasov, spre tine.

Off Topic: stiu de tura ta planificata pentru anul viitor si cred ca ar fi foarte interesant daca ai pune perioade in care ajungi in anumite zone. Poate cand ajungi prin Moldova se gasesc niste omuleti care sa pedaleze o zi - doua cu tine :D

:)

• Upvote 1