Sign in to follow this  
edenis78

Cum verific presiunea?

Recommended Posts

Văzusem nişte scule de măsurat presiunea care se apasă efectiv pe cauciuc. Dar nu mai ştiu unde.

@ ionut-daniel si radu_vadan

Multumesc de raspunsuri. Pai si cu ce forta apesi ca sa fie masuratoarea exacta?

Ma gandeam ca exista ceva care sa impinga supapa sau bila care este in ventil si sa-i dea voie aerului sa vina inapoi. Ventilul este de tipul asta 

7q9u.jpg

Oricum cu un adaptor pt ventil, am dat presiunea din compresor la 4 bar si cand bag aer, logic ar fi ca odata atinsa valoarea respectiva sa nu mai permita aerului sa intre. Pe manometru imi arata 3.5 bar, dar nu stiu cat de exacta este masuratoarea.

• Upvote 1

Un aparat care măsoară deformarea cauciucului nu are cum să fie foarte precis, pentru că ea e influențată de mai mulți factori (TPI, protecție...).

Nu prea ai cum să măsori presiunea fără să schimbi camera (sau măcar ventilul):

- fie treci la Presta

- fie folosești o cameră (ventil) Schwalbe: "With traditional Dunlop valves, it is impossible to check the inflation pressure. However, the special SCHWALBE Dunlop valve allows a return airflow, so that it is now possible to check the inflation pressure with an AIRMAX pressure gauge."

Nasol. Camerele sunt noi, abia le-am pus, asa ca raman la metoda mea cu reglatul compresorului la 4 bari  si gata. Multumesc inca o data de raspunsuri.

• Upvote 1

Nu pricep, da poate-s io lent: pai daca ai o pompa (compresor) cu manometru pe iesire, nu poti sa dai o data la pompa (umflii putin camera), iar presiunea afisata pe manometru e presiunea din furtun, adica putin mai mica decat presiunea care e in camera, motiv pentru care se inchide ventilul. 

Adica exact metoda prin care toata lumea stie cu ce presiune umfla o camera Presta.

E adevarat ca nu poti verifica pur si simplu fara pompa, dar oricum ti-ar trebui o pompa daca mai trebuie umflat.

Sau tu ai doar compresor fara pistol de umflat si nu poti "doza"?

Eu am un adaptor pt valvă auto ca cel de care zice @@ionut-daniel

Bicla soției e cu valve Dunlop.

Montez adaptorul și apoi cu pompa de podea (care are manometru) văd presiunea dar nu imediat ci după 2-3 pompe.

Cu manometru nu merge (atât pt. presta cât și pt. schraeder au o "puțulică" mică care apasă ventilul) 

Nu pricep, da poate-s io lent: pai daca ai o pompa (compresor) cu manometru pe iesire, nu poti sa dai o data la pompa (umflii putin camera), iar presiunea afisata pe manometru e presiunea din furtun, adica putin mai mica decat presiunea care e in camera, motiv pentru care se inchide ventilul. 

Adica exact metoda prin care toata lumea stie cu ce presiune umfla o camera Presta.

E adevarat ca nu poti verifica pur si simplu fara pompa, dar oricum ti-ar trebui o pompa daca mai trebuie umflat.

Sau tu ai doar compresor fara pistol de umflat si nu poti "doza"?

Pai Eu dau din reglajul compresorului sa-mi bage 4 atm, iar mie pe manometrul pistolului imi arata 3,5. Nu cred ca poti masura exact presiunea la valva dunlop, decat daca-i bagi ceva subtire pe ventil care sa-ti impinga bila in interior atunci cand conectezi pistolul compresorului.

• Upvote 1