Eugen

Antrenamente pentru ciclistii amatori din Bucuresti

Recommended Posts

Va invit sa participati la antrenamentele pentru ciclisti amatori, pe care le conduce Leonte Florin, saptamanal, in Bucuresti.

Scop:

- invatarea, perfectionarea si consolidarea tehnicii mersului pe bicicleta in vederea antrenarii pentru participarea la ture mai lungi pe bicicleta sau la concursuri de ciclism pentru amatori;

- dezvoltarea indemanarii si rezistentei;

- selectia ciclistilor amatori cu aptitudini deosebite, in vederea practicarii ciclismului de performanta;

- invatarea elementelor de mecanica si a priceperii de a face mici reglaje si reparatii la propria bicicleta;

- promovarea mersului pe bicicleta, ca mijloc de transport alternativ.

Data: marti si miercuri, intre orele 18.00 - 20.00; Incepand cu 1 septembrie antrenamentele se desfasoara intre orele 17.00 – 19.00.

Locul de intalnire/plecare: Parcul Tineretului, intrarea Liceul Sincai.

Itinerariu: In principiu pe Sos. Alexandriei. Hotaram pe loc traseul pentru antrenament si pe alte sosele.

Materiale: Fiecare ciclist sa aiba bicicleta in buna stare de functionare, camere de rezerva, leviere, pompa, bidon pentru apa, echipament ciclist, casca ciclist, bani de buzunar.

Cunostinte teoretice: Fiecare ciclist este obligat sa cunoasca si sa respecte regulile de circulatie in partile care-i privesc, ca ciclisti.

Punct de contact: Leonte Florin - 0744.158.497.

Am participat si eu astazi la antrenament si am fost singurul fara cursiera, eu pedalam incontinu pe foaia mare si toata lumea mergea relaxat:cry:. Am renuntat nu dupa mult timp din cauza limitarilor bicicletei, a lipsei mele de antrenament pe sosea, am avut ditai mai rucsacu in spate si mai eram si lihnit de foame . M-am intors cuminte cu coada intre picioare, dar am de gand sa particip si saptamana viitoare cu gandul ca poate rezist mai mult. Imi pare rau ca nu i-am anuntat pe ceilalti de abandon, dar nu aveam numarul nimanui.

... traseul pentru antrenament si pe alte sosele

atentie la cuvantul sosele :D poti sa mergi si cu mtb ul, dar schimba pe niste cauciucuri 1.9 sau mai mic si semi-slick, sa tina un pic si pe pamant uscat. oricum daca tu esti pe mtb si te antrenezi cu cei pe cursiera vei fi mai puternic decat ei cand te vei urca pe una , sa zicem de imprumut :-P

stiu cum e sa ramai in urma si pur si simplu sa nu poti sa tii pasul. am incercat-o si eu cand am mers tot asa cu un grup de ciclisti de sosea spre mihailesti.

Lasa ramunc macar ai incercat.Data viitoare vei reusi sa tii pasul mai mult.///Eu tot pe MTB am inceput si la primele plimbari ale mele ramaneam in urma.Usor usor am reusit sa tin pasul cu ei .Tine-o tot asa ;-)

am de gand sa vin la antrenamente, dar din pacate abia dupa ce ma voi recupera complet, caci am facut o entorsa la piciorul stang :mrgreen:

presupun ca asta va fi chiar saptamana viitoare si abia astept :D

De curiozitate, cati ati fost ? :) E ok si cu echipare tiagra (~9.2 kg) ? Sau crapa pe la jumatea drumului ? Sau 105 ? Ultegra sunt cam scumpe in perioada asta.

e foarte bine si cu un otel ....cursiera sa fie ...a si ca sa iti raspund la intrebare 105 e mai competitiv decat tiagra 8-)

Vorba lui Eugen, cursiera sa fie 8-). Eu sunt din Constanta, si cu ocazia concediului am fost si eu 6 zile la Bucuresti. Am facut si vreo 2 ture la Mihalilesti printre altele. A fost super, mai ales ciorba de burta;-). Poate veni oricine, si avansati si incepatori, s-au mai dat si niste sprinturi la 40-50 la ora, dar in general se merge civilizat in grup. Asa ca cei care doresc o tura in afara Bucurestiului, sunt super turele astea de 40-60 km, care in viitor se vor lungi treptat.

Am incercat si eu sa particip sambata trecuta la tura baietilor pana la Slanic si dupa aproximativ 30 de km am ramas de caruta si incercand sa revin in grup mi-am fortat genunchiul destul de urat fiind nevoit sa ma intorc cu trenul de la Ploiesti...

Morala e ca nu trebuie sa incerci sa fii mai rapid decat esti de obicei dintr-odata ca risti sa ai probleme fizice grave...

In concluzie, cel mai bine e la antrenament pentru cei "mici" sa fie pe felia lor si sa mearga cum se simt ei mai bine.

De curiozitate, cati ati fost ? 8-) E ok si cu echipare tiagra (~9.2 kg) ? Sau crapa pe la jumatea drumului ? Sau 105 ? Ultegra sunt cam scumpe in perioada asta.

:) nu se crapa man tiagra la jumatea drumului...

probabil nu o sa faci tu suficienti km anul asta ca sa crape tiagra :(

poate nici la anul...:roll:

Am incercat si eu sa particip sambata trecuta la tura baietilor pana la Slanic

am reusit sa duc tura pana la capat, desi maximul meu pana atunci era de 50km/zi si eram fara papuci de bicla.

o tura foarte misto

pentru sinaia ar fi indicate niste antrenamente pe ceva urcari (putine si scurte pe langa bucuresti, ce-i drept :-(), altfel ce fac baietii la inceputul posadei? iau trenul sau se intorc?

spor!

Vino marti si miercuri la ora 6 la tineretului pentru antrenamente de sosea. mergem pe alexandriei pana in mihailesti si mai departe iar in week facem ture mai lungi :), Joi si vineri poti veni la terasa la tineretului pentru discutii intre biciclisti :P

De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, merge sa faci chiar si pe plat antrenamente pentru catarare, numa ca in loc de 18-22 la ora ai 40-45-50 la ora. Scopul este acelasi....sa tii cat mai mult timp un anumit hart rate beat, adika un anumit nivel de efort. Incercati asta la frecvente de 70-80 rpm. E valabil evident pentru cei care au deja lectiile facute cat de cat in materie de ciclism, adika un anumit nivel de conditie fizica. deocamdata e o idee, dar poate e buna pentru cei care nu prea au dealuri. Acest antrenament trebuie evident alternat cu zile in care se face si rulaj, sprinturi, si alte "smekerii". Stie Florin mai bine, va invatza el:001_005:, ca apoi sa-i rupetzi pe altzii si sa-i:15::10:si alte d-astea, stitzi voi:mrgreen:

De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, merge sa faci chiar si pe plat antrenamente pentru catarare, numa ca in loc de 18-22 la ora ai 40-45-50 la ora. Scopul este acelasi....sa tii cat mai mult timp un anumit hart rate beat, adika un anumit nivel de efort.

Nu e acelasi lucru; nu se poate face antrenament pe plat pt catarare.

Morala este ca orcine este bonevenit la aceste ture si cu orice bicicleta. Nu se intampla nimic daca ramaneti in urma, pana la Mihailesti fiind o distanta mica. Nu trebuie sa va fortati. Ne regasim toti la terasa unde stam putin de vorba si ne intoarcem mai facand putin sport.

Eu chiar le recomand tura celor cu BMX si MTB. Cred ca asa o sa vada pentru ce este cursiera si ca pentru oras, cumperi un City Bike nu un Bicycle Motocross iar in campie Cursiera nu Mountain Bike.

Si eu am inceput sa merg tot cu un MTB. Incet incet am inceput sa vreau sa merg mai departe... am inceput sa schimb piese pe mtb... nu aveam bani sa cumpar una noua.. pana la urma am schimbat tot de pe mtb... si pana la urma am reusit sa cumpar si o cursiera ;) .

si, daca la tura vine si d-l Viorel (TOATA STIMA), deplasarea la trena cu viteza constanta este garantata :D, eu fiind pe mtb "de contratimp" ;-) si cu anvelope pt asfalt.

NUMAI BINE!

Sir_Scorpion; "De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, merge sa faci chiar si pe plat antrenamente pentru catarare, numa ca in loc de 18-22 la ora ai 40-45-50 la ora. Scopul este acelasi....sa tii cat mai mult timp un anumit hart rate beat, adika un anumit nivel de efort. "

Scorpion, indraznesc sa te contrazic si eu. Eu fac aproape zilnic 60-70 de km si merg si cu 40-45 de km/h (acum sa nu crezi ca merg continuu atat de repede). Acum, dupa mai bine de 4000 de km parcursi in vara asta mi se pare floare la ureche o tura din asta. Am fost si pe Transfagarasan, pe bicicleta de la Bucuresti pana la Cartisoara. Sunt aproape 300 de km (daca gresesc - corectati-ma!) si te rog sa ma crezi ca nu mi s-a parut atat de greu drumul pana acolo cat catararea de a doua zi. Asa cum spune si Gizmo, nu este acelasi lucru. Efortul depus pentru a ajunge in varful unui deal (numai zic munte) e incomparabil mai mare decat aceiasi distanta pe o suprafata plana. Regretul meu cel mai mare e acela ca nu locuiesc intr-o zona cu dealuri sau munti. Iesea un ciclist din mine daca faceam zilnic cate o catarare din aia...

Dany, poti sa-ti legi dupa bicicleta o remorca sau un carucior pe care sa pui catava saci plini, sau sa-ti pui portbagaj si niste genti de calatorie pe care sa le umpli cu ceva, si ai sa vezi ce antrenament faci.

Dupa cateva saptamani ai sa urci Transfagarasanul fluierand.

Salutare! Pentru maine, vineri, propun o iesire pe asfalt in afara Bucurestiului. Plecare pe la 11,00-11,30, daca ne punem de acord. Eu am de gand sa merg lejer (am un genunchi "usor incapatanat"), fara recorduri, kilometraje/vitezometre date peste cap etc. In functie de preferintele eventualilor doritori pt tura, putem stabili aici si traseul.

Astazi am iesit prin Baneasa spre Mogosoaia-Buftea-Corbeanca-DN1-Otopeni-Baneasa. Asfalt bun, camioane nu foarte multe, prosti/nesimtiti deloc!

Daca va incanta propunerea, va rog sa va anuntati intentiile.

TOATE CELE BUNE!

pai poti sa postezi o harta ? suna interesant traseul asta.

Pana am sa postez niste poze de la ultimele antrenamente facute, ramane sa stabilim pentru zilele de marti si miercuri, cand doriti sa facem antrenamente pe sosea in special, dar si trasee de offroad.

Intrucat ziua s-a micsorat, putem iesi la ora 14.00 sau la 15.00 - Marti si Miercuri.

Alte propuneri?

Antrenamentele de ciclism s-au facut marti si miercuri pe soseaua Mihailesti-Alexandria dar si pe Oltenitei.

Cateva poze de la unele antrenamentele facute in toamna anului 2008.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Mai multi ciclisti, printre care in mod special: Marin, Heinz, Carbune, Octav, kentacul, Bogdan, si altii, au facut progrese considerabile in urma antrenamentelor efectuate. Felicitari.

Incepand cu data de 14 ian. 2009 se reiau antrenamentele de sosea pentru ciclistii amatori din Bucuresti, pentru perioada Ianuarie - Februarie 2009. Pentru antrenamente de MTB/Ciclocross, pe off-road, ramane ca in functie de cereri sa includem si acest gen de antrenament.

Scop:

- invatarea, perfectionarea si consolidarea tehnicii mersului pe bicicleta in vederea antrenarii pentru participarea la ture mai lungi pe bicicleta sau la concursuri de ciclism pentru amatori;

- dezvoltarea indemanarii, fortei, rezistentei, mobilitatii;

- selectia ciclistilor cu aptitudini deosebite in vederea practicarii ciclismului de performanta;

- invatarea elementelor de mecanica si a priceperii de a face mici reglaje si reparatii la propria bicicleta;

- promovarea mersului pe bicicleta, ca mijloc de transport alternativ.

Data antrenament sosea: Marti, Miercuri si Joi, la orele 14.30 (luni Alergare si Forta, joi si vineri intalnire la terasa in Tineretului, sambata si duminica iesim la ture sau participam la concursuri);

Nu se pot da Retete de antrenament, ci in functie de nivelul de antrenament personal, obiectivele si progresul realizat al fiecaruia se ajusteaza in timp incarcatura antrenamentului (volum, intensitate, complexitate), respectand principiile antrenamentului sportiv. Programul cu activitatile principale pentru antrenamentele de ciclism in perioada ianuarie - februarie 2009 este evidentiat in tabelul de mai jos:

Imagine postată

Locul de intalnire/plecare: Rond Rahova, intersectie cu Antiaeriana.

Itinerariu: In principiu pe Sos. Mihailesti-Alexandriei. Putem hotara pe loc traseul pentru antrenament si pe alte sosele.

Stare de sanatate: Fecare participant poarta propria raspundere privind starea de sanatate, capacitatea motrica si alimentatia care sa-i permita parcurgerea fara probleme de natura medicala sau psihica a distantei de antrenament.

Tinerii in varsta de pana la 18 ani trebuie sa aiba acordul parintilor.

Materiale: Fiecare ciclist este obligat sa aiba bicicleta personala in buna stare de functionare, camere de rezerva, leviere, pompa, bidon pentru apa, echipament ciclist adecvat, casca ciclist, alimente de traseu, bani de buzunar, carte de identitate.

Cunostinte teoretice: Fiecare ciclist este obligat sa cunoasca si sa respecte regulile de circulatie in partile care-i privesc ca ciclisti, sa protejeze pe colegii de antrenament pentru evitarea accidentarilor si sa respecte specificatiile primite din partea conducatorului antrenamentului (inlocuitor).

Punct de contact: conducator antrenament, profesor Leonte Florin - 0744.158.497.

Informatii privind antrenamentele planificate/facute le postam aici, iar Turele se vor anunta la Forumul Regional http://www.ciclism.ro/forums/f16/planificator-ture-pt-bucuresteni-511/index65.html