Eugen

Antrenamente pentru ciclistii amatori din Bucuresti

Recommended Posts

Felicitari pentru faptul ca ai reusit sa faci un program.

Acelasi lucru intentionez sa il fac din primavara, cand ma intorc la Sibiu.

Este o idee excelenta sa existe un plan pentru fiecare zi si o ora fixa de intalnire. In acest fel fiecare persoana isi poate adapta programul propriu dupa planul facut.

Pedala usoara!

Bravo Florine ca ai facut un program bine stabilit.As avea si eu chef de antrenamente dar din pacate nu am timp, momentan, pentru asa ceva.:D

Asfalt uscat:cool:

Foarte frumos Florin ! Ne vedem pe sosea dupa 1 februarie ( sa treaca sesiunea) . Pana atunci spor la antrenamente :D

Felicitari Florine, prin atragerea persoanelor la antrenamente va creste considerabil si numarul participantilor la concursuri !

Salut! e o idee excelenta acest program si chiar vreau sa vin astazi la o alergare pe bicle. Vine cineva acolo la 14:30? Astept si eu un semnal ca sa stiu daca scot bicla din balcon. O zi buna.

Multumesc pentru aprecieri.

Numai daca ploua afara cu galeata sau cad meteoriti se amana antrenamentele. In rest, ..... vant bun de la pupa.:D Sigur ca suntem la locul de intalnire.

In zilele de luni, la antrenamentul de alergare si forta specifica, recomand a se veni pe bicicleta (nu cu taxi) dar, fiecare sa aiba adidasi de alergare asupra lui si echipament gen trening si fas, ca la ora de sport, pentru ca un grup va alerga iar celalalt va face forta (si va pazi bicicletele), inclusiv abdomene si flotari, care le facem direct pe iarba/zapada. Apoi schimbam atelierele.

Felicitari pentru idee si pentru proiectele pe care ti le-ai pus in cap.

Asa o sa avem mai multi rutieri amatori, cu care sa putem fugi in curse atit in tara cit si peste hotare.

Poate vom reusi impreuna cu toii sa reinviem sportul cu pedale.:D

14 ian. 2009

Dacu, Basso, subsemnatul, Costin (pe noul sau Colnago). Au mai venit Carbune, Paul si nea Marin care s-au intors mai devreme.

Imagine postată

A fost un antrenament mai tare pentru aceasta perioada dar Joi se va face un rulaj.

Pentru aceasta perioada de iarna trebuie sa se puna accent pe pregatirea fizica multilaterala. O astfel de pregatire va permite folosirea in antrenamentele de ciclism a unor eforturi mai mari decat cele obisnuite. De aceea, in ziua de luni am inclus alergare si forta, fiind la fel de importante.

Pentru perfectionarea tehnicii pedalarii si crearea deprinderii de a pedala cu frecventa mare trebuie folosit si home-trainerul, timp de 1-2 ore (la 70 - 80% din posibilitati) cel putin o data pe saptamana.

Mersul pe bicicleta pe sosea pentru aceasta perioada de iarna este unul din mijloacele principale de pregatire si trebuie sa constituie cca. 40% din continutul antrenamentului.

Volumul de lucru este mare iar intensitatea va creste treptat in timp ce ne apropiem de sfarsitul iernii.

Etapa de iarna este aceea a marilor acumulari si transformari in care pregatirea motrica generala trebuie sa cuprinda 60% iar pregatirea motrica specifica si tehnica 40%.

Pentru urmatoarele 2 saptamani (19 ian.-25 si 26-01febr.) se vor efectua probe de control pentru cunosterea indicilor calitatilor motrice de baza si specifice care sunt necesare la conceperea programelor de antrenament.

Buna treaba cu antrenamentele, planificarea e bună ;) , dar am o indoiala cu privire la participarea la activitatile de luni :D , citat:" inclusiv abdomene si flotari, care le facem direct pe iarba/zapada" .

& o poza cu participanti de azi:

Imagine postată

azi a fost prima mea iesire pe anul asta,super tare 1cred ca o sa mai vreau,baietii nu au mers tare dar pt mine a fost de ajuns...abia asteptsa mai iesim,sper sa fim din ce in ce mai multi!

Am toata admiratia pentru ce faceti ! din pacate programul incarcat nu imi permite sa vin la antrenamnte desi ma tenteaza foarte tare.Felicitari !

Simplu !!! El a dus trena ... Restu' la caldurica in plasa.

Multumim pentru aprecieri. Toti ciclistii au dus trena, prin rotatie, si fiecare ajuta ca toata echipa sa mearga bine.

- Antrenament marti, 27 ian. 2009.

CVP, Basso, eu, Carbune si Zgrezgre la plecare.

Imagine postată

Am mers dincolo de Ghimpati, pana la iesirea din loc. Copaciu, dinspre Alexandria. Distanta totala 80 km.

Imagine postată

- Antrenament joi, 29 ian. 2009.

Basso, eu, Carbune si SirScorpion (de Constanta) la Mihailesti. SirScorpion este fratele nostru mai mic.:D:D

Imagine postată

- Efectele antrenamentului facut in ultimele 3 saptamani au inceput sa se vada. O sa marim treptat distantele de parcurs. Va asteptam si la antrenamentele de alergare si forta planificate lunea.

Antrenamentele facute in mod regulat, de cel putin 3 ori pe saptamana, duc la modificari de adaptare la efortul facut si la progres.

Mare atentie si la dezantrenare. S-a constatat ca lipsa efortului/antrenamentului (de ciclism) pe o perioada de 2-4 saptamani duce la dezantrenare, adica la scaderea cu 10-15 % a indicilor care sunt responsabili de capacitatea de efort fizic. Rezistenta se castiga relativ repede (in cateva saptamani de antrenament), dar se si pierde la fel de repede. Forta se castiga mai greu (cateva luni de antrenament) si se pierde la fel de greu.

- Ciclistii care nu au mai facut antrenamente/ture in ultimele saptamani/luni sau care au un nivel mai scazut de conditie fizica, vor primi pentru inceput un program mai usor, de acomodare, ca volum si intensitate. Fiind mai multe persoane prezente la grupa de intermediari, se poate realiza sinergia acestui grup, care faciliteaza mai usor progresul in cadrul grupului. Functie de participarea la antrenamente si progresul realizat, fiecare persoana va trece apoi la grupa de avansati. Mult succes.

Edited by Ovidiu

Pentru saptamana 2-6 febr. intensitatea antrenamentului va scadea putin si va creste substantial volumul. Este saptamana de descarcare, urmand ca in urmatoarea sa reluam antrenamentele mai tari. Lunea la alergare si forta in parcul Tineretului.

- Dezantrenarea. S-a constatat ca lipsa efortului/antrenamentului (de ciclism) pe o perioada de 2-4 saptamani duce la dezantrenare, adica la scaderea cu 10-15 % a indicilor care sunt responsabili de capacitatea de efort fizic.

- Ciclistii care nu au mai facut antrenamente/ture in ultimele saptamani/luni sau care au un nivel mai scazut de conditie fizica, vor primi pentru inceput un program mai usor, de acomodare, ca volum si intensitate. Fiind mai multe persoane prezente la grupa de intermediari, se poate realiza sinergia acestui grup, care faciliteaza mai usor progresul in cadrul grupului. Functie de participarea la antrenamente si progresul realizat, fiecare persoana va trece apoi la grupa de avansati. Multumesc pentru aprecieri si mult succes.:D

Tel. contact: Mr.(rez.) prof. ed. fiz. Florin Leonte - 0744.158.497.

Cu masurare, fara masurare, cine vrea sa mai vada viteze si masuratori, sa vina cu noi pe sosea.:)

Antrenament marti, 3 febr. 2009

S-a facut rulaj cu 30 km la ora, pe placa mica, frecventa mare de pedalare, cu accent pe tehnica pedalarii. Din moment ce un om la 70 ani dar si cel mai mic dintre noi, au mers cu noi in pluton fara probleme, puteti trage singuri concluzia ca se poate.

La plecare, Paul, nea Marin, Heintz, Marin, Aqme, doi ciclisti printre care si CVP si subsemnatul.

Imagine postată

pe drum ne-a ajuns din urma si Basso.

Imagine postată

Plutonul de ciclisti.

Imagine postată

Imagine postată

Este important sa se vina si la antrenamentul de alergare si forta (lunea), acesta va aduce un transfer pozitiv asupra performantelor de mai tarziu pe bicicleta.

Cu masurare, fara masurare, cine vrea sa mai vada viteze si masuratori, sa vina cu noi pe sosea.:D

Antrenament marti, 3 febr. 2009

S-a facut rulaj cu 30 km la ora, pe placa mica, frecventa mare de pedalare, cu accent pe tehnica pedalarii. Din moment ce un om la 70 ani dar si cel mai mic dintre noi, au mers cu noi in pluton fara probleme, puteti trage singuri concluzia ca se poate.

La plecare, Paul, nea Marin, Heintz, Marin, Aqme, doi ciclisti printre care si CVP si subsemnatul.

Imagine postată

pe drum ne-a ajuns din urma si Basso.

Imagine postată

Plutonul de ciclisti.

Imagine postată

Imagine postată

Este important sa se vina si la antrenamentul de alergare si forta (lunea), acesta va aduce un transfer pozitiv asupra performantelor de mai tarziu pe bicicleta.

Bravo baieti!

Frumos antrenament!

Desi nu sunt chiar asa antrenat am putut sa stau in pluton.Precum a zis si Legstrong, trebuie doar sa veniti! Posibilitati exista, iar antrenamentul nu este asa dur cum pare!

Va asteptam! :P

Bravo baieti!

Frumos antrenament!

Desi nu sunt chiar asa antrenat am putut sa stau in pluton.Precum a zis si Legstrong, trebuie doar sa veniti! Posibilitati exista, iar antrenamentul nu este asa dur cum pare!

Va asteptam! :)

Poi cum unde am umblat?

M-am oprit la Mihailesti, timp in care Florin cu nea Paul au venit dupa voi, dar nu s-au dus chiar pana la Ghimpati. Dupa care retur acasa :D . Mai cu greu din vina mea si a vantului dar s-a mers bine :).

Sau te referi la antrenamentul de azi? Caci in cazul asta, mi-am curatat toata cursiera, de la angrenaje pana la ghidolina si mi-a fost mila sa o scot afara :D :)

Poi cum unde am umblat?

M-am oprit la Mihailesti, timp in care Florin cu nea Paul au venit dupa voi, dar nu s-au dus chiar pana la Ghimpati. Dupa care retur acasa :D . Mai cu greu din vina mea si a vantului dar s-a mers bine :).

Sau te referi la antrenamentul de azi? Caci in cazul asta, mi-am curatat toata cursiera, de la angrenaje pana la ghidolina si mi-a fost mila sa o scot afara :D :)

Antrenament, miercuri, 04 februarie 2009.

Saptamana aceasta facem numai rulaj, urmand ca incepand cu 9 februarie sa reincepem antrenamentele ceva mai tari si sa mai marim distanta caci se mareste si ziua.

Pana acum am mers pe distanta de 30-40 km la dus si apoi 30-40 km la intors, am intalnit si dealurile, ceea ce la place la baieti.:) O sa marim distanta pana la 100-120 km pe antrenament.

....Ciclistii care nu au mai facut antrenamente/ture in ultimele saptamani/luni sau care au un nivel mai scazut de conditie fizica, vor primi pentru inceput un program mai usor, de acomodare, ca volum si intensitate.:D....

Poze miercuri, 04 februarie.

Eddy za Canibal, Basso, CVP, Carbune, Guliver, Costel, subsemnatul.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Sunt la dispozitia dvs.:D

Imagine postată

Antrenament, miercuri, 04 februarie 2009.

Saptamana aceasta facem numai rulaj, urmand ca incepand cu 9 februarie sa reincepem antrenamentele ceva mai tari si sa mai marim distanta caci se mareste si ziua.

Pana acum am mers pe distanta de 30-40 km la dus si apoi 30-40 km la intors, am intalnit si dealurile, ceea ce la place la baieti.:) O sa marim distanta pana la 100-120 km pe antrenament.

....Ciclistii care nu au mai facut antrenamente/ture in ultimele saptamani/luni sau care au un nivel mai scazut de conditie fizica, vor primi pentru inceput un program mai usor, de acomodare, ca volum si intensitate.:D....

Poze miercuri, 04 februarie.

Eddy za Canibal, Basso, CVP, Carbune, Guliver, Costel, subsemnatul.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Sunt la dispozitia dvs.:D

Imagine postată

Antrenament 5 febr. 2009.

Basso, Costel, Guliver, subsemnatul.

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Ne vedem marti, miercuri si joi la ora 15.00, iesire oras Rond Rahova pe bicicleta. (luni la alergare si forta in parcul Tineretului, ora 15.00).