Eugen

Antrenamente pentru ciclistii amatori din Bucuresti

Recommended Posts

Eu am mai bagat cateva splaiuri (Mercedes - Autovit) apoi pana sus la IML si retur iar pentru o nota de offroad cateva ture pe sus, pe "malul" chestiei aleia de trebuia sa fie un lac de acumulare (pe aici este single trail).

Nah, nu este cine stie ce, dar este liber (cand sunt parcurile aglomerate), nu sunt nici caini, nici cine stie ce trafic pe Splai (oricum, am luat-o pe trotuar ca sa fiu mai sigur)...

Poti eventual sa incerci ceva de genul: Splai Mercedes - Autovit - IML - Big Berceni - Splai Mercedes. Si, desigur, turele pe malul lacului ala de acumulare.

LE: Asta daca nu vrei sa iesi din Bucuresti.

Pe unde ai urcat pe malul lacului? Multumesc!

In dreptul Autovit, pe colt. Sunt si scari, exista si o poteca.

Stiu ca nu este cine stie de "traseul" asta, dar daca nu poti iesi in afara Bucurestiului, este satisfacator. Poteca single trail, vegetatie, aer mai curat...

Poate incerc azi traseul asta. Trebuie sa cobori tot pe la Autovit sau poti sa iesi si prin alta parte? Multumesc!

Grija pe portiunea dinspre Chiajna spre Rosu-Militari - au aparut 2 cratere. Era s-o patesc depasind masinile pe partea dreapta langa bordura si aproape sa dau intr-o groapa de vreo 50 cm in care erau si 2 guri de canal lasate.

In acelasi registru, drumul de la Sabareni prin Zurbaua spre Dragomiresti Deal e gaurit si valurit, nu-l recomand pentru cazul in care nu va place sa va dardaie fundul pe sa.

dap, pe portiune, rosu-militari e rupere, declar si eu pe propira raspundere, noroc ca ma intorc de obicei daramat si viteza e redusa si cam stiu cat de cat gropanele, altfel as schimba rotile mai repede ca sosetele

Trebuie sa cobori tot pe la Autovit sau poti sa iesi si prin alta parte?

Scuze pt intarziere.

Poti cobori si prin alta parte, eu am coborat langa complexul ala de blocuri inalte de langa reprezentanta / service Mercedes.

@@BlueKing-69:

Am fost aseara pe traseul recomandat. Totul e ok, mai putin scaietii si maracinii care au crescut pe poteca. Aveam sosete scurte si m-am facut praf la picioare. Am urcat pe dig in dreptul service Mercedes si am iesit in spatele blocurilor de la Big. Acolo era si un accident cu un biciclist care avea fata plina de sange, dar era constient.

post-15152-0-23128500-1374122864_thumb.jpg

post-15152-0-28576500-1374122875_thumb.jpg

o sugestie de traseu de mtb de cca 20km care sa aiba si ceva urcare si care sa fie la max 30 min de Baneasa cu masina? Sa pot sa fac drumul dus-intors intr-o ora si sa apuc sa ma si dau o ora si un pic cat sa nu am probleme pe acas:)

In general ma duc in padure la Baneasa dar mi-as dori ceva unde sa pot sa mai exersez si urcari/coborari.

Fără dubii, raspunsul este : Colibaşi - pod Argeş - Mironeşti - Teiuşu şi retur.

Mai ales bucata Teiuşu - Mironeşti merită deplasarea până acolo, fiind poate singura bucată de traseu MTB ca lumea de lângă Bucureşti, cu diferenţă de nivel pe care o simţi în picioare :) . 

http://www.mapmyride.com/routes/view/274253343

• Upvote 1

merci mult; aveti ceva si in N-NV? Cred ca imi ia mai putin sa ajung din Straulesti la Campina decat sa ajung in Adunatii Copaceni:)

cred ca cel mai apropiat traseu de Bucuresti cit de cit "de mtb" e cel de la Triada '12 de la Targoviste. Traseul scurt, din care scoti asfaltul de inceput, are undeva pe la 25km. Vrei mai mult, il ai pe cel lung. Nu intra la categoria <30min de Bucuresti cu masina, dar in categoria aia pierzi oricum partea cu "mtb"... parerea mea®

http://www.bikemap.net/en/route/1453874-trofeul-chindiei-2012-traseu-scurt/

o sugestie de traseu de mtb de cca 20km care sa aiba si ceva urcare si care sa fie la max 30 min de Baneasa cu masina? Sa pot sa fac drumul dus-intors intr-o ora si sa apuc sa ma si dau o ora si un pic cat sa nu am probleme pe acas:)

In general ma duc in padure la Baneasa dar mi-as dori ceva unde sa pot sa mai exersez si urcari/coborari.

• Upvote 1

merci mult; aveti ceva si in N-NV? Cred ca imi ia mai putin sa ajung din Straulesti la Campina decat sa ajung in Adunatii Copaceni:)

De ce nu bagi traseul de XC din Parcul Tineretului? Faci 4 ture şi eşti la 20km.

De ce nu bagi traseul de XC din Parcul Tineretului? Faci 4 ture şi eşti la 20km.

Care este traseul XC din Parcul Tineretului?

Vino maine in parc si ti-l arat.

un traseu interesant pentru cei care stau in zona de vest a Bucurestiului: http://www.mapmyride.com/routes/view/459535282

Cu urmatoarele 2 mentiuni, bucata intre JOITA si ULMI este betonata, dar un beton bun, ieri am mers cu 30-35 pe acolo, iar la intrarea in BOLINTIN se termina asfaltul si este pietris pe o portiune de 600m, in rest este asfalt f bun, trafic destul de redus. un traseu ce chiar merita facut, chiar si pentru peisaje.

se poate lungi spre bragadiru, sa nu se faca intrarea pe prelungirea ghencea, ci se continua drumul prin clinceni si se iese in bragadiru pe strada alexandriei.

A incercat cineva un traseu doar pe malul nisipos al raului Arges? Ma gandesc la intervalul Bolintin Vale - Mihailesti - Adunatii Copaceni.

Va invit sa participati la antrenamentele pentru ciclisti amatori, pe care le conduce Leonte Florin, saptamanal, in Bucuresti.

Scop:

- invatarea, perfectionarea si consolidarea tehnicii mersului pe bicicleta in vederea antrenarii pentru participarea la ture mai lungi pe bicicleta sau la concursuri de ciclism pentru amatori;

- dezvoltarea indemanarii si rezistentei;

- selectia ciclistilor amatori cu aptitudini deosebite, in vederea practicarii ciclismului de performanta;

- invatarea elementelor de mecanica si a priceperii de a face mici reglaje si reparatii la propria bicicleta;

- promovarea mersului pe bicicleta, ca mijloc de transport alternativ.

Data: marti si miercuri, intre orele 18.00 - 20.00; Incepand cu 1 septembrie antrenamentele se desfasoara intre orele 17.00 – 19.00.

Locul de intalnire/plecare: Parcul Tineretului, intrarea Liceul Sincai.

Itinerariu: In principiu pe Sos. Alexandriei. Hotaram pe loc traseul pentru antrenament si pe alte sosele.

Materiale: Fiecare ciclist sa aiba bicicleta in buna stare de functionare, camere de rezerva, leviere, pompa, bidon pentru apa, echipament ciclist, casca ciclist, bani de buzunar.

Cunostinte teoretice: Fiecare ciclist este obligat sa cunoasca si sa respecte regulile de circulatie in partile care-i privesc, ca ciclisti.

Punct de contact: Leonte Florin - 0744.158.497.

Mai este valabil :)

Astept raspuns as vrea sa vin si eu am o cursiera normala ...sper sa rezist cu ea ... multumesc frumos

Stie cineva daca segmentul din subiect este asfaltat ?

este viabil ca traseu de cursiera ?

pe streetview apare drum de pamant dar pare pregatit pentru o asfaltare in viitor (imaginile sunt din 2012)

Sunt in cautarea unui traseu pe care sa-l leg de segmentul Cernica - Budesti care mi se pare foarte bun, din pacate sa te intorci de la Budesti pe DN4 este cam neplacut, drumul este dezastru total.