Eugen

Antrenamente pentru ciclistii amatori din Bucuresti

Recommended Posts

Actualizare program antrenamente ciclisti amatori Bucuresti.

Luni - liber.

Marti, Miercuri, Joi - Antrenament de sosea, intalnire ora 15.00 la iesire din oras Rond Rahova (spre Mihailesti - Alexandria).

Vineri - liber.

Sambata si/sau Duminica - Ture sau Competitii ciclism.

Nota: Antrenamentul de Alergare si Forta specifica, se vor face in timpul ramas liber, dupa cum poate fiecare, de 2-3 ori pe saptamana.

Acordati atentia cuvenita antrenamentelor de alergare, inot, forta (pregatire fizica generala si specifica) mai ales in perioada de iarna. Acestea ofera un transfer pozitiv asupra performantelor si progresului in ciclism. In cartierul fiecaruia dintre noi exista cate un parc sau o sosea mai linistita unde se poate alerga ziua sau mai pe seara.

Antrenament marti, 10 febr. 2009.

- Pentru grupa de intermediari - rulaj pe 40 km cu 25-30 km la ora.

- Pentru grupa avansati - tempou uniform cu schimb la trena pe 100 km cu 35-40 km la ora.

Poza la plecare.

Imagine postată

Felicitari ciclistilor pentru vointa si progres.

Poza la capat, la km 55 - Bujoreni, aproape de Alexandria. Felicitari lui Zgrezgre pentru progres, cu care am impartit trena mare parte din drum.

Imagine postată

Bravo lui Florin! Ce s-a facut ieri eu consider un antrenament bun, eu cred in efort sustinut pe distante mai lungi in ceea ce priveste antrenamentele! Marti asta s-a intamplat,pacat ca nu am fost decat doi avansati...

Chiar daca am avut vant de fata la dus si am redus viteza la 30-35 km la ora, la intoarcere am mers cu vantul de spate cu o viteza de 40-45 la ora ca sa recuperam.

Miercuri 11 februarie 2009.

Chiar daca dadea sa ploua s-au prezentat la antrenament 4 persoane: Basso, Zgezgre, Octav si subsemnatul.

[......... mutat pe alt topic]

Am mers impreuna cu Zgrezgre pana la Ghimpati si inapoi, cca. 70 km.

Imagine postată

Imagine postată

La Ghimpati.

Imagine postată

Edited by MBZ
Strict despre antrenamente si programul lor, fara remarci fata de alti membri

In data de Miercuri si Joi (18-19 febr. 2009) am sa fiu plecat la Balea Transfagarasan.

Numesc inlocuitor sa conduca antrenamentele pentru perioada 18-19 febr. 2009 pe Zgrezgre. El a dovedit ca este un ciclist serios, a participat la toate antrenamentele, are vointa si a progresat foarte mult, avand in acelasi timp experienta, discernamant si potential pentru astfel de sarcina. I-am lasat lui Zgrezgre programul, urmand ca sa va anunte, la inceputul sedintelor, continutul antrenamentului.

Octav este asteptat/invitat si el la antrenamente, cu mare placere, sper ca a fost doar o chestiune de atitudine trecatoare din partea lui.;) Cred in armonizarea relatiilor dintre noi, eu fiind astfel dator cu o mana intinsa. Sper sa se merite.:rolleyes:

Va doresc mult succes.

Va salut, as vrea sa particip la antrenamente insa dispun doar de MTB, atat mi-am permis pt moment.

esti binevenit.ar fi bune niste cauciucuri de asfalt.slikuri cat mai subtiri.

ce program ma,ai evaluat tu pe cineva ?

mai terminati cu tampeniile,chiar sunteti de...

PS

Florin nu mi-a zis nimic,deci nu am nimic cu el

Insa tu cu Han cam Incepeti sa le stiti pe toate,dar de fapt sunteti niste habarnisti

mesajul este si on topic

Sigur nu va putea merge ca tine,sau altii care au mai venit, o sa mearga pana la Mihailesti, impreuna cu cei ca el! O sa vina si Han,el se va ocupa de cei mai putin antrenati.

A plecat taticu la munte !.....Las averea mea dl Zgrezgre -fluierul din dotare si cele 10 diplome -asa ca ar trebui sa va duceti la antrenament cei cu mic si mare .Ce antrenament mai baiete sti sa faci ,nu cumva ai devenit vre-un doctor licentiat in ciclism .Bagativa mintile in cap cu antrenamentele voastre si cu ceace aveti voi impresia ca faceti .Daca cineva vrea sa iasa la o dezmorteala cu bicla atunci asta sa fie titlu nu ANTRENAMENT auzi ia .Nu ca m-ar deranja cu ceva de-ar fi asa chiar as face tot posibilul sa vin dar ii timp irosit de pomana .Ducetiva matalutelor la un ciclist de performanta care-ambatranit cu saua-n fund sa aflati ce-i ala antrenament si poate atunci veti intelege a face o deosebire . Asa ca recomand alergata cu bicicleta celor care nu au iesit sau au iesit putin cu bicla pt a -s dezmorti muschii dar nu pe frig si ploaie cum se obisnuieste .

Eu l-as numi antrenament facut de ciclisti amatori, nu va subevaluati :D

Cred ca se doreste a avea o oarecare continuitate cu aceste antrenamente si nu are rost sa polemizati pt ca nu este constructiv pt cititorul de forum care vrea sa se antreneze.

Este bine ca aveti participanti care "merg pe roti ajutatoare" dar si aspiranti cronoman. Orice nou initiat va putea alege langa cine sa stea la antrenament in functie de posibilitati.

Mai lasati si de la voi si nu mai fiti rautaciosi.

Un Mihailesti e O.K. pt mine, cand facem? Pun pe spate o guma cu profil central continuu, din arhiva, maresc presiunea la 4 bar, blochez furca si sunt gata!

Antrenament, marti 17 febr. 2009.

Poza la plecare. Costel, Zgrezgre, subsemnatul, basso.

Imagine postată

Am ajuns pana la Ghimpati, total 80 km.

Imagine postată

Pe drum ne-am intalnit si cu Costin. Poza la sosire la prajituri:)

Imagine postată

In urma antrenamentelor facute se vad si progresele realizate. Este insuficient sa iesi doar o data pe saptamana sau la doua saptamani la cate o tura. Este necesar sa iesi pe sosea de cel putin 2-3 ori pe saptamana ca sa te mentii in forma, ba mai mult, sa mai si progresezi.

In perioada 18-19 febr. 2009 antrenamentele vor fi conduse de Zgrezgre, cat timp sunt plecat la Balea Transfagarasan.

Este loc pentru toata lumea, atat intermediari cat si avansati. Fiecare va primi un program de antrenament in functie de gradul de pregatire.

Miercuri 18 februarie,ne am intalnit pe un rulaj trei amici:Han, Abu_dhaby si eu,conditiile meteo ne-au obligat sa mergem numai pana la Mihailesti(foarte frig). S-a mers binisor,intre 25km/h si 35km/h

Deci la intersectia Sos Alexandriei-AntiAeriana? Cam cati km sunt pana la Mihailesti de la plecare, 20? Sper ca am cu cine sa fac o pauza acolo, tot un mtb-ist :)

Deci la intersectia Sos Alexandriei-AntiAeriana? Cam cati km sunt pana la Mihailesti de la plecare, 20? Sper ca am cu cine sa fac o pauza acolo, tot un mtb-ist :)

Da asa este.

Modificare program antrenamente ciclisti amatori.

Incepand cu data de 23 febr. 2009 antrenamentele se desfasoara astfel:

luni, marti, miercuri si joi la orele 15.00, Rond Rahova (iesire spre Sos. Alexandriei). Continutul antrenamentului se anunta la plecare in functie de fiecare participant.:)

Da, acolo la intersectie

Sunt aprox 18km pana la Mihailesti

Din anumite motive intalnirea se muta la ora 12:00 tot la rond

Am fost eu, mi-a fost greu sa ma tin dupa cei doi colegi cu cursiere si la Mihailesti eu am ramas sa-mi alimentez burta cu ciorba de...burta ;) iar ei au mers mai departe.

La revenire am mers mai constant si am ajuns la rond dupa 55 minute de pedalare continua, aproape 20km/h media ceea ce mi se pare rezonabil pt incepator cu MTB. A, si cam mult vant si rece ;)

Modificare program antrenamente ciclisti amatori.

Incepand cu data de 23 febr. 2009 antrenamentele se desfasoara astfel:

luni, marti, miercuri si joi la orele 15.00, Rond Rahova (iesire spre Sos. Alexandriei). Continutul antrenamentului se anunta la plecare in functie de fiecare participant.;)

Rog nu mai modificati datele si orele problemei, decat dupa o consultare cu subsemnatul. Nu de alta, dar se fac confuzii.

Reamintesc cu rugamintea ca si cei care nu folosesc casca de ciclist, sa se conformeze regulii, pana pe data de 1 martie 2009. Dupa aceasta data, cei care se prezinta la antrenamente fara casca ciclist, pot fi trimisi acasa. Am anuntat necesitatea purtarii castii de ciclist inca de anul trecut.

Purtarea castii este o regula de bun simt, necesara, atat pentru siguranta personala cat si pentru imaginea noastra.

Luni, 23 febr. 2009 antrenament.

La plecare, subsemnatul si Marin.

Imagine postată

Eu am ajuns pana la Alexandria si inapoi, total 180 km.

Imagine postată