TrekOut

Pareri achizitie bicicleta.

Recommended Posts

Salut, am avut un scott aspect 55 si doresc sa achizitionez ceva mai bun.

Am cateva in vizor si as dori pareri de la cei priceputi in legatura cu ele (pret/calitate)

Buget maxim 4000 lei.

[link-uri șterse]

Nu particip la concursuri, fac ture scurte si lungi (cu portbagaj)1-2-3 zile 200 km max/zi, de asemenea si pe macadam.

Va multumesc!

P.S. Nu fac reclama cu bicicletele ci doresc sa cumpar una din ele.

Edited by otsdr
Nu sunt permise link-urile catre situri care gazduiesc anunturi de vanzari (mica publicitate)

În primul rând vezi care este pe stoc sau poate fi adusă într-un timp rezonabil. Mă refer la cadrul care ți se potrivește ca mărime. Ți-o spune un proaspăt pățit. O să vezi ce listă scurtă ai apoi. În cazul meu lista inițială a ajuns la 0.

Inteleg despre ce vorbesti. Bicicletele mentionate sunt Sh si se afla la vanzare. Marimea cadrului este buna pt inaltimea mea (1.80). M-ar interesa dintre cele mentionate de mine care sunt mai rentabile pret/calitate piese.

Prima orientare este Giantul xtc composite dar nu inteleg de ce au pus niste frane asa ieftine la o bicicleta asa scumpa ( in magazin)

Un cadru de 18 nu este la fel cu unul de 20 chiar daca ai 1.80. Este extrem de importanta marimea cadrului. Am patit-o cu un cadru care nu era marimea mea.(dureri de spate, maini...)

Iti recomand ca in alegerea bicicletei sa ai in vedere neaparat marimea cadrului.

Si Giant-ul xtc nu poate avea greutatea specificata de vanzator.

Da, a exagerat, are undeva la 11 kg. Scott-ul era marimea L (50cm) ma descurcam bine, dar unul de 48 mi se potriveste mult mai bine, acum depinde si de pipa.

Bicicletele mentionate mai sus:

1 Cube LTD CC : Furca:reba rl 

frane :shimano xt 2012 
ghidon +tija:truvativ stylo t20 
mansoane:troy lee 
angrenaj:shimano xt 
schimbatoare:shimano xt 
roti:jante alexrims cu butuci shimano xt 
cauciucuri:schwalbe rapid rob 
tija+sa:scape  (3000 lei)

2. Scott scale 50 : Furca: Rock Shox Recon Gold TK Solo Air

Cuvete: Ritchey OE 1 1/8“, semi integrated 44/50mm
Schimb. pinioane :Shimano XT, RD-M780 SGS, Shadow Type, 30 Speed
Schimb. foi :Shimano SLX, FC-M660-10, 34.9mm
Manete schimb: Shimano SLX, SL-M660-10, Rapidfire plus, 2 way release,

Frane: Shimano BR-M505 Disc, 180/F and 160/R mm Rotor
Angrenaj: Shimano FC-M552, 2-piece Design, 42Ax32Ax24T

jante dt swiss 445 (2500 lei)

3. Giant XTC 0 Schimbator fata SHIMANO Deore XT 

Schimbator spate SHIMANO Deore XT 
Frane SHIMANO Deore XT 
Manete schimbatoare SHIMANO Deore XT 
Angrenaj SHIMANO Deore XT 
Pinioane SHIMANO Deore XT 
Butuc roata fata SHIMANO Deore XT 
Butuc roata spate SHIMANO Deore XT 
Q-Relase fata SHIMANO Deore XT 
Q-Relase spate SHIMANO Deore XT 
Jante dublu capsate Mavic 
Caucucuri KENDA 26 x 2.10 
Furca FOX (3500 lei)

post-14897-0-50016400-1381658528_thumb.jpg

post-14897-0-25041300-1381658758_thumb.jpg

post-14897-0-67115000-1381658974_thumb.jpg

Eu as lua Giant-ul. FOX si XT la banii aia e foarte ok, cu conditia sa fie toate-n stare buna.

Parerea mea.

Edit: in anunt zice ca-i de 18 inchi, asta inseamna lungime de 595. Daca ai 1.80 inaltime, s-ar putea sa-ti vina la fix.

Nici Cube-ul nu este rau. Fata de Giant, seria XT de pe Cube este mai noua, furca are si maneta pe ghidon. Recunosc ca FOX-ul acela inclina destul de mult balanta.

Salutare,

In speranta ca @TrekOut nu se va supara ca am navalit in topicul deschis de el, vreau sa ma ajutati si pe mine in alegerea unei biciclete. Nu o voi folosi in concursuri, ci doar pentru plimbari in oras si pe teren usor accidentat.

In competitie sunt:

Nakamura Cliff Lite 12:

Cadru: ALLOY 7005 ( aluminiu + zinc)
Furcă: SUNTOUR XCT V4
Pedalier sau Angrenaj: SR SUNTOUR XCR-V3
Schimbător foi sau schimbător față: SHIMANO Acera
Schimbător pinioane sau schimbător spate: Shimano Deoze 27 viteze
Manete schimbător: SHIMANO ACERA Rapidfire
Frâne: TEKTRO 937 AL
Manetă frână: TEKTRO RS 360A
Greutate: 14.8 kg
Jante: aluminiu, 26"
Greutate maximă suportată: 110 kg
Dimensiuni disponibile: 41 cm, 46 cm, 51 cm

Pret: 1399 lei

Genesis Element X20

Cadru: Alloy 7005
Furca: Suntour XCT-P, 100 mm
Schimbator pinioane: Shimano Alivio 24-Viteze
Schimbator foi:  Shimano Altus
Pedalier sau Angrenaj: Suntour XCC 42/32/22T
Frane: Tektro 837 Alu V-Brake
Manete schimbator: Shimano Altus Rapidfire Plus
Maneta frana: Shimano Altus
Jante: aluminiu, duble,26"
Greutate kg: 13.8
Dimensiuni: 45; 50
Greutate max Utilizator: 110 KG

Pret: 1329 lei

Genesis Speed Cross CX10:

Cadru: Alloy 7005
Furca: Suntour M- 3010AL, 50 mm
Schimbator pinioane: Shimano Acera 24-Viteze
Schimbator foi: Shimano FD-M191
Pedalier sau Angrenaj: Suntour XCC 48/38/28T
Frane: Tektro 855 Alu V-Brake
Manete schimbator: Shimano Altus Rapidfire Plus
Maneta frana: Tektro RS360A-EN
Jante: DBM-1 Alu CNC Double Wall, 32H
Greutate kg: 13.9
Dimensiuni: 46; 50
Greutate max Utilizator: 110 KG

Pret: 1329

B'Twin Rockrider 5.29

Facilitatea utilizarii : Bicicletă disponibilă pe 3 mărimi. Ideală pentru MTB !
Rezistenta la uzura : Cadru din aluminiu întărit. Jante din aluminiu întărit, cu perete dublu.
Amortizare : Cauciucuri de 29 inchi, late şi polivalente. Furcă cu suspensii. Confort optim.
Precizie : Sistem de frânare V-Brake, eficient şi foarte puternic !
Confort de primire : Poziţie de pilotare înălţată. Furcă cu suspensii pentru amortizarea vibraţiilor.
garanţie pe viaţă : B’TWIN garantează pe viaţă cadrul, pipa şi ghidonul.
Cadru : Cadru din aluminiu întărit 6061. Geometrie exclusivă 29 inchi. Concept Five Sport pentru practică sportivă. Element detaşabil care protejează deraiorul de şocuri. Cele 3 straturi de vopsea asigură protecţia durabilă a cadrului.
Furcă / Suspensii : Furcă cu suspensii cu arc Suntour XCT, fiabilă şi performantă.
Accesorii / Echipament
Transmisie : Deraior faţă Shimano TZ30. Deraior spate Shimano Altus. Lanţ KMC Z51. Ideală pentru iniţierea în MTB.
Pedalier / Casetă : Pedalier cu foi de 24 x 34 x 42. 21 de viteze. Pedalier din oţel, cu protecţie din plastic, fiabil şi rezistent.
Frâne : Leviere din aluminiu (2 degete). Frâne V-brake cu arc elicoidal. Sistem de frânare puternic şi progresiv. Puteţi frâna folosind doar un deget. Şuruburile sunt tratate împotriva coroziunii.
Ghidon / pipă / direcţie : Ghidon şi pipă din aluminiu Oversize. Un plus de rezistenţă şi rigiditate.
Roţi : Roţi Rockrider din aluminiu, cu perete dublu, de la Rigida. Butuc b'Twin de la Formula.
Cauciucuri : Bicicletă MTB, polivalentă, cu cauciucuri de 29 inchi.
Şa / Tijă de şa : Tijă de şa din oţel HL SP200. Şa MTB din PU. Poziţie confortabilă pentru o manevrare optimă a bicicletei. Componentele din oţel garantează rezistenţă optimă în timp. Şaua este lată şi confortabilă.
Pedale : Pedale plate VP, cu rulmenţi.
Greutate : 14,950 kg pentru mărimea S, fără pedale.
Pret: 1369 lei

Multumesc,

Dan

Sincer, toate sunt niste piftele, dar daca e sa aleg una, as merge pe Nakamura. Daca asta e tot bugetul pe care vrei sa-l investesti, as merge pe ceva second, sunt oferte destule. Succes.

Sincer, toate sunt niste piftele, dar daca e sa aleg una, as merge pe Nakamura. Daca asta e tot bugetul pe care vrei sa-l investesti, as merge pe ceva second, sunt oferte destule. Succes.

Multumesc pentru raspuns!

Astea sunt mai "stralucite"?

http://veloteca.ro/bicicleta-cross-merida-crossway-10-2013

http://veloteca.ro/bicicleta-cross-merida-crossway-15-2013

http://veloteca.ro/bicicleta-de-trekking-ideal-n-ergetic

http://veloteca.ro/bicicleta-de-munte-cross-gravito-2013

http://veloteca.ro/bicicleta-de-munte-cross-grip-921-vb-2013

http://veloteca.ro/bicicleta-de-munte-cross-gravito-md-2013

Pai primele trei sunt hibride (treking) nu sunt MB, adica sunt biciclete de oras, asfalt, cu capacitati de off-road foarte lejer.

La fel, dintre ultimele trei, as alege Cross Gravito MD 2013, adica ultima. Daca esti incepator, are o echipare suficienta. Ramane insa recomandarea sa te uiti la ofertele second in acest buget. Gandeste-te ce vrei sa faci cu ea, pe unde vei merge cel mai mult. Daca este doar de plimbare de fitness, sau weekend, prin oras, recomand o bicicleta hibrida si nu mountain bike. Daca te vei baga si offroad...atunci MB.

Subscriu sfaturilor de mai sus. Pentru buget limitat, daca te hotarasti la MTB, ia in calcul si Rockrider 5.2 de la Decathlon.

Nu e nici o suparare, sa o folosesti sanatos si fara incidente.

Am reusit si eu sa achizitionez o bicicleta, insa intampin o problema.

Am rotile dt-swiss x1800 si roata de pe spate e ,, descentrata, am dat la cineva sa o centreze si a spus ca nu merge ca e descentrat cercul.

Intrebare : Merita sa cumpar un cerc si sa folosesc spitele si butucul de la dt swiss, sau sa cumpar roata completa, poate mavic cu 32-36 spite . spun asta deoarece rotile mele sunt pe 28 spite si vad ca se gasesc cam greu.

Multumesc

Salut , scz ca postez aici , dar vreau sa ma ajutati cu alegerea unei biciclete .....

In primul rand vreau sa trec la 29 , si nu ma pot decide intre urmatoarele biciclete :  Cannondale flash 29 (2013) . cadru flash carbon , furca lefty carbon , roti crosmax slr , montata in sram xx1 iar franele hope race , ...

Scott scale 930 (2013) , furca fox float 32 , roti mavic crossrider , montata in sram xo , frane xo .

Orbea Alma (2013) , furca fox float ,, roti crosstrail , frane XT , montata in xt , ...

Giant XTC  Advanced , furca rock shock sid , roti xtr , frane avid elixir , manere schimbator si frane xo , transmisie xt .

In prima parte vreau sa va referiti mai mult la cadru , Ce tip de cadru vi se pare ideal pentru competitii 50-80 km , manevrabilitate , greutate , rezistenta , si in a doua parte despre componente . Multumesc mult . Daca sunt persoane care au acceste ciciclete va rog sa postati atat lucruri bune cat si rele . MS!!!

Cannondale este de departe cea mai performanta , dar nu stiu de ce am impresia ca credeai ca sunt in lei vechi bicicletele astea :)) .

• Upvote 2

Cannondale este de departe cea mai performanta , dar nu stiu de ce am impresia ca credeai ca sunt in lei vechi bicicletele astea :)) .

cannondale pentru lefty sau ...??

bicicletele sunt noi cu garantie?

Nu sunt noi dar au garantie

daca au garantie cannondale-ul e cel mai racheta... fara garantie nu m-as atinge de el. mai atractiv pt xx1 decat pt lefty.

acum depinde si de preturi daca echiparea mai buna merita sau nu.

daca au garantie cannondale-ul e cel mai racheta... fara garantie nu m-as atinge de el. mai atractiv pt xx1 decat pt lefty.

acum depinde si de preturi daca echiparea mai buna merita sau nu.

preturile la biciclete sunt intre 2-3 miE . Chiar m-ai pus pe ganduri cand ai zis sa nu ma gandesc la cannondale daca nu are garantie...  momentan ma pozitionez intre lefty si scott ( experti in carbon ) :D

momentan ma pozitionez intre lefty si scott ( experti in carbon ) :D

Nu-i o dilema chiar neplacuta... first world problems :))

Lefty > Fox

XX1 > Xo

Crossmax >>>> Crossride

Care e dilema ?

"dilema" poate fi si diferenta de pret ... inca ceva daca nu va deranjez prea rau cu intrebarile mele .. Daca eliminal cannondale din joc si sa presupunem ca celelalte au acceleasi componente , ce parere aveti?