ciclism

Eduard Novak și lupta cu angajații FRC

Recommended Posts

În cadrul unei conferințe de presă care a avut loc în data de 16.10.2013, Președintele Federației Române de Ciclism, a prezentat, fără să își ascundă indignarea, modul în care este tratat de angajații Federației Române de Ciclism și sabotajul constant pe care aceștia îl fac, încercând să îi distrugă reputația. “Se întâmplă lucruri halucinante, care […]

Citește articolul în întregime

Si de ce nu se depune o plangere oficiala la organele abilitate ? Gen DNA, parchet, politie ? In calitate de persoana oficiala ar trebui sa fie ascultat de "organe", cel putin intr-o tara normala asa ar trebui!

Dar de ce nu-i da afara pe functionarii care se cred stat in stat ? E foarte simplu, pentru neindeplinirea sarcinilor de serviciu bla bla ... cum ma sa-i ascunda stampila ? Iar violarea corespondentei e caz penal. Doar in rromania vezi asa ceva ... Novak sa puna bata pe ei si sa nu se mai planga atata. Pai ori are cojones ori nu ? Sa lase pe altu' daca nu ...

• Upvote 2

Violarea corespondenței este caz penal. Corect

Ede a făcut plângere penală și așteaptă rezultatul. Cât estimezi că o să dureze? Mai puțin de un an?

Să îi dea afară? Nu are așa ceva în atribuții și ar face un abuz.

Cum să îi ascundă ștampila? Uite așa :)

Nu fiți naivi. Acolo este o gașcă de băieți care fură de 12 ani și nu le face nimeni nimic. Nu se lasă așa ușor!

• Upvote 2

La cum merg procesele (termenele) la noi poate sa dureze peste 1 an. 

Violarea corespondenței este caz penal. Corect

Ede a făcut plângere penală și așteaptă rezultatul. Cât estimezi că o să dureze? Mai puțin de un an?

Nu fiți naivi. Acolo este o gașcă de băieți care fură de 12 ani și nu le face nimeni nimic. Nu se lasă așa ușor!

Ai dreptate asa e peste tot, nu avea cum sa fie altfel in ciclism chiar daca unii visau :D E incredibil la ce "tactici de supravietuire" recurg oamenii cand se simt amenintati; nu am legatura cu federatia eu am spus ca nu o sa se schimbe nimic pentru ca am lucrat in sistem - o vreme.

Se schimba atunci cand recurgi la aceleasi mijloace pe care le folosesc ei/sau aceleasi arme sau metode pe care le folosesc ei, dar asta inseamna sa devii ca si ei.

Se schimba atunci cand esti vant si te lupti cu morile de vant.

In mod normal nu se va rezolva pe cale normala problema federatiei. Sofisme fara silogisme. Normal, nu? Asa cum e (a)normal....

L.E. ce am scris?!  :o

Ce atributii are? Cine este persoana care poate sa ii dea afara? In orice institutie conducatorul institutiei are dreptul de a lua masuri de sanctionare si de suspendare ori incetare a unui contract de munca, cine e acea persoana?

Stampila unde a lasat-o de i-au ascuns-o, pe masa de la cantina? E un obiect care nu se lasa la indemana, nici macar nu prea se da altcuiva.

Articolul nu explica contextul si nu se intelege ce se intampla acolo de fapt. Ce rol are Eduard, ce atributii, ce rol au ceilalti implicati, cine e in consiliul de administratie si ce rol are consiliul etc.

O solutie relativ simpla este sa angajeze o firma de avocatura care sa lamureasca situatia legala si sa ii dea solutii de a suspenda sau concedia pe cei care fac probleme. Nu de alta, dar nu cred ca e expert in legislatie, iar daca stai dupa DNA poate sa iasa la pensie inainte de a gasi stampila - fac si aia treaba, dar au mai multa treaba decat pot face si nu cred ca FRC e prioritatea lor imediata. Din ce am auzit fiecare procuror de acolo are in lucru zeci de dosare, numai ca sa se prezinte la procesele in curs probabil petrec jumatate din timpul lor prin tribunale.

• Upvote 2

Pai si la un SA, presedintele (consiliului de administratie) e mai mult un watchdog fata de structura executiva condusa de un director sau CEO, fara sa poata interveni in actiuni gen concedierea contabilei cu litera i.

Poate sa demaste si sa faca publice niste lucruri, poate sa cheme audit si sa dea in judecata, dar dureaza. Si un audit de la Finante se va solda cu o amenda de plata din banii primiti de la sponsori si care nu au fost platiti castigatorilor concursurilor, iar contabilei ii pot fi imputate pierderile tot prin proces.

Pana nu vine randul numirii unui nou secretar care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu presedintele, nu vad organizatia sa-si schimbe metehnele, ci doar sa continue boicotul si sa-si pregateasca conditii cat mai favorabile pentru o eventuala iesire din structura.

Am vazut ieri pe TVR un reportaj legat de FRC. Au luat interviu unor burtosi, sefi de club, unul parca era de la constanta si unul de la ceva cu "bilal".

Amandoi erau foarte indignati de ce a facut presedintele si dadeau cu rahat in el...

Ala de la TVR este un băiat plătit de Selejan. Când spun plătit mă refer la bani băgați în buzunar.

Pai si la un SA, presedintele (consiliului de administratie) e mai mult un watchdog fata de structura executiva condusa de un director sau CEO, fara sa poata interveni in actiuni gen concedierea contabilei cu litera i.

...

Pana nu vine randul numirii unui nou secretar care sa fie pe aceeasi lungime de unda cu presedintele, nu vad organizatia sa-si schimbe metehnele, ci doar sa continue boicotul si sa-si pregateasca conditii cat mai favorabile pentru o eventuala iesire din structura.

Citind printre randuri inteleg ca exista un secretar care e un soi de director sau CEO si care e ala care conduce de fapt organizatia, nu?

Daca e asa, schimbati secretarul. Daca oamenii lui fac haos atunci trebuie sa zboare, fara parasuta, bilet doar dus. Aparent functia de presedinte e mai mult onorifica daca exista un "secretar" care conduce federatia - pentru mine "federatia"=oamenii angajati sa faca treaba, nu binevoitorii care fac mai multa treaba decat ei.

Corect dar incomplet. Imaginea completa este aceea ca voi sunteti cealalta gasca, care vrea sa fure in locul celor vechi, iar acum se desfasoara deja traditionala batalie romaneasca pe ciolan. Naivi sunt cei care cred ca se va schimba ceva.

• Upvote 5

Citind printre randuri inteleg ca exista un secretar care e un soi de director sau CEO si care e ala care conduce de fapt organizatia, nu?

Daca e asa, schimbati secretarul. Daca oamenii lui fac haos atunci trebuie sa zboare, fara parasuta, bilet doar dus. Aparent functia de presedinte e mai mult onorifica daca exista un "secretar" care conduce federatia - pentru mine "federatia"=oamenii angajati sa faca treaba, nu binevoitorii care fac mai multa treaba decat ei.

Acum înțelegi de ce titlul de „președinte” sună bine dar cam are mâinile legate în ceea ce privește activitatea de zi cu zi a organizației. E treaba lui să numească secretarul pentru câte un mandat executiv, da' din ce se pare nu are pârghiile ca să-l dezrădăcineze pe actualul care este.

@@ilpirati Asta înseamnă că e mai bine să presupunem mereu că și următorii vor fura la fel, prin urmare nu are rost să schimbăm nimic vreodată și să acceptăm că e ok să-i lăsăm pe actualii să continue căpușeala ce au făcut-o și până acum? De curiozitate, la alegerile prezidențiale și parlamentare te duci?

Foarte urata situatia. Pacat de sportul asta la nivel competitional.

Corect dar incomplet. Imaginea completa este aceea ca voi sunteti cealalta gasca, care vrea sa fure in locul celor vechi, iar acum se desfasoara deja traditionala batalie romaneasca pe ciolan. Naivi sunt cei care cred ca se va schimba ceva.

Sa fure ce?

Fa o consideratie completa sa intelegem si noi lumea de rand care-i miza.

Ce pierde gasca de azi si ce doreste sa isi adjudece gasca de maine.

Multumiri anticipate.

• Upvote 1

Nu cred c-am mai vazut in Romania o federatie mai nenorocita ca aceasta, de ciclism. Frate, dar acolo e ceva de neimaginat, ar fi bine ca FRC nici sa nu mai existe, sau sa se numeasca Federatia Romana de Furat pe Doua Roti, macar sa stim o treaba si sa o asemuim cu Federatia Romana de Ciclism, ca par a fi totuna...

E jale...

• Upvote 1

Oare daca se gaseste cineva sa scrie despre subiect celor de la cyclingnews, de exemplu, ar exista vreo sansa sa fie publicata povestea ? Sunt constient ca ar fi un subiect cvasi-neinteresant pe langa stirile despre Froome si LA, dar totusi.. 

Ca e clar ca in presa romaneasca subiectul nu isi gaseste ecou. 

• Upvote 1

Degeaba cățălește presa românească și străină, degeaba se fac valuri pe net și prin ONG-uri, că lor li se fâlfâie. Trebuia chemat audit de la ANAF imediat după investirea în funcție, să-i caute și-n fund pe vechii nomenclaturiști. Deși nici asta n-ar fi rezolvat dependența de Minister (și ale sale pârghii politice) și rezolvarea problemelor de statut pe care le remarca Ede la începuturi. Iar căpușele sunt mult mai bine ancorate în sistem pentru a cădea la o primă zgâlțâială cu dreptatea-n mână.

Frustrarea e atât de mare cu toate strâmbele din țara asta, că parcă uneori îți vine să faci chetă și să pui anunț de angajare în Ucraina pentru un maestru în stropșit ploșnițe...

• Upvote 4

Fa o consideratie completa sa intelegem si noi lumea de rand care-i miza.

Pai vad cu lumea de rand stie tot.Vad jde mii de postinguri pe marginea subiectului.Unele mai pertinente decat celelalte

100% postingul ala nu are nevoie de comentarii

• Upvote 1