bogdanm

Set roti FUN WORKS cu ZTR Crest 29

Recommended Posts

Salut. As vrea sa stiu daca a folosit cineva combinatia aceasta si mai ales cat de sensibile sunt aceste jante ZTR CREST. Am pus ochii pe un set de roti : http://www.bike-discount.de/shop/k677/a97909/n-light-notubes-ztr-crest-29er-sapim-d-light-disc-black.html?mfid=498

Se recomanda pentru rideri pana in 80 kg, aici nu e problema ca nu trec peste 72 kg dar o experienta in timp de la cineva care le-a folosit mi-ar fi de ajutor. 

Multumesc anticipat.

Despre ZTR crest doar de bine. Despre butuci însă nu ştiu nimic.

S-ar putea să găseşti în ţară roţi apropiate ca greutate la un preţ apropiat sau chiar mai ieftin.

inainte de toate tin sa mentionez ca pe lincul de mai sus degeaba am intrat, nu mai sunt in stoc, disponibile.

si cer scuze anticipat pentru faptul ca vorbesc fara a fi folosit ci doar citit despre ele, despre jante (si observandu-le geometria).

singurele dezamagiri in legatura cu aceste jante au fost din partea unor forumengers care le-au gasit ca fiind 'underbuilt' pentru ei.

efectiv, dezamagirile cele mai frecvente au fost acelea ca jantele capata 'flat spots' in unele situatii dar cauza nu a fost pe deplin elucidata prin zonele unde am bantuit eu pana acum.

sa nu ma injurati daca fac urmatoarea afirmatie: 'flat spots' se formeaza datorita flexibilitatii prea mari a jantei combinata cu rigiditatea prea mare a spitelor. cu alte cuvinte, se recomanda spite cat mai subtiri dar asta inseamna ca rigiditatea laterala are de suferit si se poate ajunge la cealalta situatie: descentrarea laterala.

sa comensurez in cifre pierderea de rigiditate laterala a rotii datorita folosirii unor spite mai subtiri nu intentionez altfel decat citandu-l pe sheldon brown. acesta s-a exprimat generic (YMMV), anume ca prin alegerea spitelor butted (fara a preciza cat de butted) se pierde din rigiditatea laterala intr-o aproximativa masura: "11%".

drept concluzie: jantele sunt foarte bune pentru anumite aplicatii. nu e neaparat necesara o masa a rider-ului pentru a le fi compromisa trainicia. poa sa mearga unu de 100kg pe ele pe asfalt incetinind inainte de cea mai mica crapatura pe asfalt si sa nu aiba nimic, la fel de bine cum un pusti de 14 ani si 50 kg poa sa le munceasca incat sa le sara capacele la street. depinde de capacitatea omului de a se avanta cu rotile pentru anumite solicitari. mi-e greu sa exprim care ar fi pragul respectiv. si ma straduiesc sa ma abtin de la face calcule matematice.

am insa o recomandare: folositi cu incredere astfel de jante combinate la butuci de singlespeed gen hope pro 2 singlespeed/trials (daca nu deranjeaza zgomotul) pentru ca pot fi montate 5-6 pinioane pe caseta iar roata va fi dishless si deci rigiditatea laterala va fi destul de mult crescuta.

cine e dispus sa renunte la primele 3-4 pinioane (alea mici) si sa mearga pe 2x6 va avea, sincer va spun, mari satisfactii. atat doar, ca e necesara trebaluirea cu achizitia unor foi pe masura (recomand 26 si 36) si butucului (varianta mai ieftina e novatecul ssp - nu stiu exact cate pinioane incap pe ala).

Sa-mi fie scuzat offtopicul dar chiar nu ma pot abtine. @@adipe ai folosit aceste roti sau doar te dai cu parerea? 

Poate la Bucuresti poti sa te dai 2x6 dar cel putin prin zona Clujului daca chiar ai chef sa pedalezi, iti trebuie mai multe pinioane daca nu vrei sa impingi la deal si sa nu mai ai nici un raport bun nici la vale. Si in final tind sa cred ca in cele aproape 300 de posturi ale tale ai mai multe cuvinte decat @@LucianTheOne in cele peste 9000 ale lui. Du-te si mai pedaleaza, lasa calculele matematice ca eu cred ca ai terminat liceul!

• Upvote 2

Trebuie cautat mai multe online despre butuci. Din ce stiu TomCat avea o pereche de roti funworks.

Pentru jante, nu stiu ce tensiuni suporta, dar stiu ca si Alpine avea ceva limitari. Probabil si Crest, iar postul lui Adip nu este asa de absurd precum pare. Daca Crest are unele probleme de descentrare(in functie de mecanicul care a impletit) in cazul 26, in cazul 29 lucrurile se amplifica cred.

As recomanda Red Metal XL sau ceva de producator, dar se pare ca au cam 1770g, iar diferenta de greutate si pret devine mare, mai ales ca rotile sunt mari.

Vlad mi se pare acid de la o vreme, da in tot ce inseamna parere despre roti, si ce-au experimentat altii.

Poate tu Vlad poti oferi experienta despre rotile custom. Eu insa poate pot oferi despre alea de producator. Equally good experience, daca tot m-am nascut cusurgiu sensibil din fire.

• Upvote 1

Eu am rotile astea: http://www.rczbikeshop.com/englishue/rcz-wheelset-race-ztr-crest-29er-disc-6-holes-axle-9mm-white-red-white-2013.html

Butucii sunt novatec 711 si 712 dar vin brand-uiti cu rcz. Am 84 kg si trag de ele cat pot si rezista. Mai are un amic aceleasi roti de un an si rezista foarte bine. Ce e ciudat la inceput cand pui anvelopa pe janta daca nu dai cu putina spuma sa macar ceva lichide nu se aseaza anvelopa pe ele. Le folosesc tubelesss.

Eu am rotile astea: http://www.rczbikeshop.com/englishue/rcz-wheelset-race-ztr-crest-29er-disc-6-holes-axle-9mm-white-red-white-2013.html

Butucii sunt novatec 711 si 712 dar vin brand-uiti cu rcz. Am 84 kg si trag de ele cat pot si rezista. Mai are un amic aceleasi roti de un an si rezista foarte bine. Ce e ciudat la inceput cand pui anvelopa pe janta daca nu dai cu putina spuma sa macar ceva lichide nu se aseaza anvelopa pe ele. Le folosesc tubelesss.

Interesanta propunerea ta. Voi urmari daca mai apar.

Am pus si eu ochii pe fulcrum, mai ales ca am folosit FULCRUM RED POWER XL pe 26 si sunt exemplare. Insa daca pe mai putini bani mai scad si din greutate 200 grame ma gandesc de 2 ori ce sa aleg.

Multumesc pentru sfaturi.

@@adipe:

Postul tau nu se aproba. Te rog sa te abtii de la a trage de urechi alti membri ai forumului. 

Am inteles ca esti intr-o perioada efervescenta, postezi kilometric in mai multe arii ale forumului. Nici o problema, daca postezi cu substanta si fara a agresa verbal alti colegi (care poate si vorbesc din experienta). Nu cred ca ar fi intelept sa insisti in aceasta directie.

Multumesc anticipat!

@@adipe

Nu ma intereseaza cat stai intre betoane si cat pedalezi, dar daca nu o faci atunci nu te da cu parerea. Mai ales daca nu ai habar despre un produs. E foarte simplu si logic. Cu toate ca nu-ti dau citate in latina sau in engleza. Pur si simplu imi place limba romana, care este.

In schimb nu te-am facut: animal si in nici un caz nu te-am jignit cum o faci in postul #8 de care s-a legat si @@Traveller 

Dar acum mi-am dat seama ca nu pot avea pretentii.

3vnzt3.jpg

pe scurt pentru @@bogdanm 

Jantele Crest 29er pentru XC au limita la 100 de kg si pentru ce ai tu nevoie nu cred ca ar fi nici o problema cu ele daca sunt centrate corespunzator. Avand in vedere ca sunt folosite si pe bike-uri de all mountain (vezi Cannondale Trigger 29er).

Eu le-am testat, mi-au placut, insa cred ca pentru ce am eu nevoie, sunt ok si alte jante mai usoare de aia nu m-am oprit la ele. Succes.

• Upvote 1

Multumesc vlad. De ceva experienta cu aceste jante aveam nevoie. Pace sa fie.

in ce priveste jantele alea crest, sunt bune pt tubeless dar - la modul generic - maxim 70 kg rider-ul. si trebuie neaparat ca spitele sa aiba o tensiune cat mai echilibrata, o medie de 95kgf, un maxim de 100, minim de 90. depinde si cine iti face rotile, ce stress relieving ai la ele etc. dar nu am chef sa mai intru aici in detalii legate de construirea rotilor, ar fi offtopic.

or tine la 100kg rider-ul crest-urile dar nu va avea omul siguranta ca nu raman rotile centrate si nevatamate la vreun accident neprevazut:

stupidly light bigkes are shit.

Edited by LucianTheOne
Cenzură

bogdanm

Vezi ca la rcz au 20 % reducere la niste roti cu ZTR arch si ajung la 243.3 E + 13 E transport (daca depasesti 300E transportule este gratis)

Promotia a inceput acum

Astea sunt rotile http://www.rczbikeshop.ro/romania/rcz-wheelset-race-am-ztr-arch-29er-disc-6-holes-tss-axle-15mm-white-red-white-2013.html#

Cod reducere: RCZ20A

@@adipe

Trollul esti tu. Ai 1 avertisment verbal, iar daca vei continua ti se va suspenda accesul pe o perioada limitata de timp.

Da, @@vlad a gresit ca a raportat postul tau SI apoi ti-a acordat o replica. Raportarea postului a fost corecta si ar fi fost suficienta. 

Asa, te-a ajutat sa mai faci un pic pe trollul. 

Orice alta replica pe marginea acestei dispute va fi stearsa.

• Upvote 3

bogdanm

Vezi ca la rcz au 20 % reducere la niste roti cu ZTR arch si ajung la 243.3 E + 13 E transport (daca depasesti 300E transportule este gratis)

Promotia a inceput acum

Astea sunt rotile http://www.rczbikeshop.ro/romania/rcz-wheelset-race-am-ztr-arch-29er-disc-6-holes-tss-axle-15mm-white-red-white-2013.html#

Cod reducere: RCZ20A

Mersi. As vrea totusi ceva mai usoare daca tot le schimb. Pe la vreo 1600-1500. Oricum iti multumesc.

In discutii despre roti si calitatile lor, rog pareri avizate.

Utilizat suficient, nu ocazional.

Construit, nu vazut in vitrina si citit recenzii pe varii forumuri.

Recenzie la un produs se poate face si citind, insa fara testare e doar o colectie de povestiri care nu pot fi verificate decat daca sursele sunt certe si responsabile.

Evitati derapajele.

Multumesc.

Pentru a nu mai deschide un nou topic supun dezbaterii aceste doua seturi de roti, diferenta fiind la butuci: Funn Works n-light vs. DT Swiss 350.

http://www.actionsports.de/de/dt-swiss-350-disc-is-atmosphere-xl-comp-race-laufradsatz-26er-1650g-11157

http://www.actionsports.de/de/fun-works-n-light-evo-atmosphere-xl-comp-race-disc-1540g-laufradsatz-26er-incl.tlr-kit-4268?c=166

As vrea sa le iau in varianta cu QR/QR. Jantele sunt aceleasi, butucii Funn Works, putin mai usori si setul include si kit-ul tubeless. Am gasit ceva informatii ca ar fi un model de Novatec (probabil 71x) usor modificati sau doar rebranduiti, insa informatia nu este reliable.

Janta este specificata la max 100kg, eu cu toate pe mine am 110kg, insa fiind jante de AM ma gandesc ca ar trebui sa fie mai solide decat varianta de XC cu aceeasi limita la 100kg.

Mai exista posibilitatea sa le iau cu Arch EX, dar mi-ar fi placut janta de 23mm. Exista si varianta cu janta de 25mm.

Janta este specificata la max 100kg, eu cu toate pe mine am 110kg, insa fiind jante de AM ma gandesc ca ar trebui sa fie mai solide decat varianta de XC cu aceeasi limita la 100kg.

Dupa parerea mea, limita de 100kg se aplica indiferent daca e janta de XC sau AM. Intre o janta de XC si una de AM nu trebuie sa difere doar limita de greutate ci cu totul alte chestii. 

Intteb si eu. Cand se specifica gtrutatea suportată, nu e logic ca acea greutate sa se refere la incarcarea maxima pe roata? Pemtru ca greutatea ciclistului plus echipamentul plus a bicicletei se distribuie pe doua roti, adevarat, inegal.

La seturile de roți se specifică greutatea raidărului (+echipament), nu greutatea pe osie.

La anvelope se inmulțește cu 2.