ovidiu

2013.11.03 - Metal Enduro Reșița

Recommended Posts

METAL pare sa fie primul eveniment Enduro Mountain Biking din Romania. Prima editie va avea loc la Resita in 2-3 noiembrie.

Concursul este accesibil tuturor mountain bikerilor, nu doar celor care au o conditie  fizica foarte buna, si se adreseaza in principal celor care indragesc all mountain-ul. Potecile pe care se desfasoara probele speciale sunt 80% coborare si au multe sectiuni de nivel tehnic mai ridicat, iar greselile inseamna pierdere de timp – deci nu e suficient sa fii cel mai rapid tot timpul.

METAL are 4 probele speciale pe distante intre  1-3 km iar distanta totala, cu tot cu sectiunile de legatura, este de aprox 40 km, care se vor parcurge in limita a 5 ore.

METAL nu este un concurs de downhill si nici unul de XC. Este un concurs tip Enduro. Se adreseaza mountain bikerilor tehnici care cauta adrenalina cat si celor cu conditie fizica... in mod sigur este un concurs greu care streseza biciclistul si materialul.

Detalii pe pagina evenimentului: http://www.metal-enduro.blogspot.ro/

Eh, daca era un pic mai aproape de Bucuresti, nu as fi lipsit, chiar daca sunt constient ca ieseam printre ultimii, dar atmosfera si experienta ar fi compensat din plin!

De ce oare sunt asemenea concursuri, numai in centrul-vestul tarii ? Si cele mai faine, tot acolo ?

Poate la anul vor fi asemenea concursuri si la distante mai mici de Bucuresti, sper ! [-O<

A fost unul la Brasov :) Dar nu pe etape ci o singura coborare si atat

Nu stiu daca l-am vazut pe aici, eu aflu de concursuri din forum, nu din facebook. Sper ca vor fi mai mediatizate (daca exista) concursurile de AM-Enduro

Sper si eu, de asemenea sper sa fie mai multe curse de acest gen :) 

Deja maratoanele sunt prea "mainstream"

Ma bucur ca va place ideea si sunt sigur ca o sa fie un concurs pe cinste! 

Se anunta deja participanti de nivel inalt in Romania precum Sorin Parau si Christian Rakosy! 

Suuuper! O noua provocare... Pacat ca nu pot sa merg we ala, dar as bate drumul pana acolo pentru asta.

Chiar sunt curios ce va iesi, pentru ca logistica e un pic mai complicata decat la maraton. Din ce am vazut pe la americani, cam toate cursele de enduro de nivel amator au la inceput probleme de cronometraj...

Ce nu-mi place din regulament e ca recunoasterea nu e obligatorie, si nu exista prolog pentru stabilirea unei ordini de start in cursa care sa minimizeze depasirile.

E o prima editie si, avand in vedere suma simbolica de inscriere, banuiesc ca in sine concursul e un prolog/test pentru concursul de anul viitor :) Referitor la recunoastere, eu stiam (si imi cer scuze daca gresesc) ca una din ideile la enduro era interpretarea traseului in premiera, de aceea traseul e tinut secret. Recunosc ca nu ma pasioneaza EWS si ca imi place TransProvence nu cursele de mini-dh..

off-topic:

Ce mi-ar place mie e ca 3 munti sa fie la anu in 2 formate: maraton si enduro :) (bine sa fie si 4-5-6-7 munti )

Chiar sunt curios ce va iesi, pentru ca logistica e un pic mai complicata decat la maraton. Din ce am vazut pe la americani, cam toate cursele de enduro de nivel amator au la inceput probleme de cronometraj...

Ce nu-mi place din regulament e ca recunoasterea nu e obligatorie, si nu exista prolog pentru stabilirea unei ordini de start in cursa care sa minimizeze depasirile.

Salut, noi speram ca totul o sa iasa perfect! Legat de regulament, ordinea de start o sa fie aleasa dupa o extragere si lasam NOROCUL sa isi faca treaba! Numai bine! Te asteptam si pe tine! 

off-topic:

Ce mi-ar place mie e ca 3 munti sa fie la anu in 2 formate: maraton si enduro :) (bine sa fie si 4-5-6-7 munti )

Pai ce, ti se pare ca 3Munti nu e suficient de enduro?

@@hcampian

Ma refeream la cronometrare (alternativa) in format enduro, cred ca ar atrage si alti participanti, care nu sunt entuziasmati de maratoane. Eu tocmai asta ziceam, ca traseul s-ar preta si ca o cursa all-mountain pe etape (ceva similar, chiar daca la alta scara, cu Trans-Provence)

Pai na, nu sunt familiarizat cu diferenta de cronometrare la enduro, chiar as fi curios. Credeam ca e la fel ca la un maraton, doar ca are coborari mai dure, ceea ce ar face jumate din concursurile din Romania oricum sa se incadreze la enduro iar diferenta sa o faca pana la urma bicicleta cu care te dai. Ideea e ca multe din maratoane au sectiunile de coborare destul de dure: Geiger tura lunga, Brasov tura lunga, 3 Munti, pentru cine a fost si la 60/3000+, coborari care eu zic ca s-ar preta mai mult la o bicicleta de enduro decat una de XC cu care treaba e fortata. Avem sectiuni de coborare la maratoane pe care le fac pe bicicleta 2-3 concurenti din cateva sute.

harta+fara+albnegru.jpg

profil_metal_general+.jpg

Porţiunile marcate cu negru (urcările până la punctele de start a probelor speciale) se urcă pe bicicletă şi nu-s cronometrate, dar trebuie totuşi să te încadrezi într-un timp minim că în caz contrar se aplică penalizări.

Coborârile (albastru/albastru/roşu/mov) sunt cele cronometrate şi contează la clasament.

Gata, eu m-am lamurit... Super idee. In conditiile astea chiar ca o cronometrare speciala de Enduro ar merge la 3Munti, dar si la alte concursuri. S-ar putea face in paralel, astfel ca doritorii sa poata sa apara si la clasamentul de maraton si la enduro. O astfel de schimbare ar atrage o noua clientela la concursurile de MTB, ceea ce ar fi bine.

S-ar putea face in paralel, astfel ca doritorii sa poata sa apara si la clasamentul de maraton si la enduro.

Din pacate nu se poate pentru ca la enduro nu poti lasa doi oameni sa plece in acelasi timp pe speciala. Teoretic se poate face un fel de enduro stil american fara cronometrare externa, doar cu cartele de pontaj pe care sa se imprime magnetic ora de trecere prin speciala, dar atunci trebuie sa obligi toti toncurentii de la maraton sa faca la fel ca sa fie fair. Dar asta nu cred ca isi permit multe concursuri din romania, sa dea premii la toate categoriile si de maraton si de enduro, poate cel mult daca se face la enduro doar o singura clasa open (ceea ce e oarecum logic, la vale nu au neaparat avantaj cei mai tineri).

Asta e noul trend la Enduro :))

DSC_5451.jpg

Chiar nu stiu cu ce sa incep...Unul dintre cele mai frumoase concursuri la care am participat!Organizare de nota 10+!

Au fost foarte bine distribuite specialele,incit sa stoarca energia din tine.Ma bucur ca am terminat intreg ,concursul fiind peste media de dificultate cu care eram obisnuit.

Inca nu mi a disparut zimbetul care s a intiparit la primul contact cu traseul.In sfirsit a "gustat" si Turner ul meu un concurs potrivit scopului pentru care a fost creat.Sper sa prinda curaj cit mai multi si sa avem parte de cel putin 5 competitii de acest gen.

Sa nu uit sa precizez cit a fost taxa de inscriere:15 LEI ! Un pret mic,foarte mic pentru ce distractie ne a fost oferita.

In final as vrea sa le multumesc celor care au creat aceste trail uri,sapind,taind,facind "saritori" etc. ,fara de care acest concurs poate n ar fi existat.Ma bucur cind vad ca filmulete de pe Pinkbike ,prind viata si la noi.Felicitari ,inca o data, pentru organizarea impecabila si sper sa ne revedem si la anu'!

P.S. Mita,Dan va salut si pe aceasta cale si sper sa ne revedem curind pe "speciale"! :)

• Upvote 1

DSC_5451.jpg

Ma bucur ca am reusit sa te fac fericit!  =D>

Pana una alta va invit la o scurta lectura...

Edited by LucianTheOne
Asteptam lectura
  • Upvote 1

DSC_5451.jpg

luci1606,ptr. tine Enduro inseamna pantaloni largi si full suspension ?Mai gindeste te,poate termina inaintea ta!

@@CHELIE nu m-am legat de echipamentul omului ca si eu sunt posesor doar de haine mulate, ma refer strict la bicicleta si imi mentin parerea.

ps. Nu am nici un dubiu ca omul ma poate depasi in orice concurs eu sunt constient ca sunt praf mai ales fizic.

Guest
This topic is now closed to further replies.