ovidiu

Dura Ace 7900 a fost lansat!

Recommended Posts

Apariţia noului Dura Ace electronic a devenit astăzi oficială.

Modelul va fi disponibil pe piaţa din Ianuarie 2009

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

iata preturile preliminare:

STI Dual Control levers - £349.99/pair

Rear derailleur - £349.99

Front derailleur - £249.99

Cable set - £99.99

Battery - £49.99

Charger - £49.99

se observa ca numai manetele si schimbatoarele sunt mai scumpe ca tot grupul dura ace normal!!!:cry:

Deocamdata e marketing, abia la anul vom vedea exact ce si cum, cati ciclisti vor alege sa folosesca asa ceva.

E cu doar 68 de grame mai greu decat setul clasic din 2007.

mari minuni fac japonezii astia :neutral:

maine-poimaine astia revolutioneaza toata tehnica pe 2 roti, nu ca nu sunt departe :?

Iti dai seama ca asta a fost prima mea intrebare:mrgreen:

In primavara, cand am testat eu grupul, raspunsul a fost ca bateria se descarca cam dupa doua luni de utilizare. Deci asa odata la o luna o bagi in priza ca sa fi sigur.

mai multe detalii o sa va prezint cand ma intorc de la Eurobike

Acum si tu:mrgreen:

Mai bine ii spui "Alo, draga, imi pui si mie berea in pahar ca am ramas fara baterie la bicicleta si sunt dezamagit":mrgreen:

am ramas fara baterie la bicicleta

eu raman des fara baterie la picioare si beau o bere maxim doo de dezamagire.

ai dreptate :D

Ma intreb cat tin bateriile...si cand se termina ramai in 39X11???

Mă gândesc că până la firmă, până la pâine, am putea merge conectaţi la reţea. Un fir subţire, pe lângă trotuar, nici nu-l simţi...

o rola de prelungitor de ajuta ;-)

sau sistemul de la aspirator de elibereaza si retrage cablul, ii mai sport :-P

o sa fie ca atunci cand apari cu un telefon nou,toti sar pe tine...da sa vad si io...si tu de colo...uitate dar nu-l butona ca nu prea mai am baterie si astept un telefon......da sa fac si io o tura....ia da nu schimba vitezele ca nu prea mai am baterie sa ajung acasa:p

sau poate o sa aiba un indicator de low batery ca la laptop...iti apare cu 11 minute inainte sa se inchida :))

Nu prea sunt la curent cu noul dura-ace 7900 si de aceea v-as ruga sa imi explicati si mie cum functioneaza! Care din piese o sa fie actionate electric? De ce e mai bun sa fie electric unele lucruri (cred ca o sa creasca greutatea)? Multumesc

S-ar rezolva toate problemele legate de incarcarea acumulatorului, daca baietii destepti de la Shimano ar introduce un butuc cu dinam incorporat.

Acest dinam va incarca acumulatorul in timpul mersului, astfel biciclaru uituc nu mai risca sa ramana fara baterie la zeci de km de casa.

Un astfel de butuc cu dinam incorporat nu trebuie sa fie atat de mare ca cel de mai jos, pentru ca nu este nevoie de atata energie (3 Watt, 0.5 Amperi). Deci implicit scade si greutatea.

Imagine postată

nu stiu de ce am sentimentul ca la Dura Ace nu vom vedea asa ceva

S-ar rezolva toate problemele legate de incarcarea acumulatorului, daca baietii destepti de la Shimano ar introduce un butuc cu dinam incorporat.

Acest dinam va incarca acumulatorul in timpul mersului, astfel biciclaru uituc nu mai risca sa ramana fara baterie la zeci de km de casa.

Un astfel de butuc cu dinam incorporat nu trebuie sa fie atat de mare ca cel de mai jos, pentru ca nu este nevoie de atata energie (3 Watt, 0.5 Amperi). Deci implicit scade si greutatea.

Imagine postată

Eu am un astfel de butuc si este beeeeeeeeeeeeeeeeeton, sistemul are si senzor de lumina, acumulator incorporat, mori nu alta ! :D)))

Dar se simte putin la pedalat !:)

Asta este butucul LX 2009. De unde il ai? Nici nu stiam ca s-a lansat. Sau poate ai altul asemanator...

Ma intreb cat tin bateriile...si cand se termina ramai in 39X11???

cum....?tot tu ?!se pare ca nu doar cu 11 ai ce ai..te-ai si curentat cumva ?:mrgreen::mrgreen:

astea-s cele mai tari remarci

o armata de ingineri lucreza poate ani de zile.....In zadar,caci sunt cativa

forumisti pe ciclism.ro care Ii combat Intr-o secunda:D:D

lasand la o parte sloganul cu 'fitze de marketing','fiarele astea' sunt niste minunatii ingineresti

iar pana la faza cu bateria culoarea sau 1gram In plus

mie Imi plac cum arata si abia astept sa le vad la mesterul Ovidiu:cool: