Sign in to follow this  
boGT

Maneta pentru frana de tip cleste (sosea, "caliper")

Recommended Posts

Acum ceva timp, pe fosta bicicleta aveam niste frane caliper care functionau perfect cu manetele de cursiera. Am facut-o fixa si cand i-am pus o maneta de frana de mtb am avut surpriza sa nu functioneze cum trebuie. Mai exact trageam ca nebunul de maneta dar tot nu frana cum trebuie.

Acum am niste frane shimano exage 300lx si nu am incercat inca, pentru ca nu imi permite ghidonul sa montez frane de mtb.

Imi trebuiesc manete speciale in genul acestora pentru frane caliper?

• Upvote 1

Au parghie diferita manetele de sosea fata de cele MTB. Iti trebuie gen Tiagra/Sora pt flatbar sau de cyclocross precum in poza ta.

• Upvote 1

clesti tiagra/sora sau manete tiagra/sora?

EDIT: scuze. acum am aflat si eu ca exista manete tiagra/sora pentru flatbar

• Upvote 1

Si eu am avut aceasi problema ca tine. Mi-am pus flatbar, si mi-am luat Avid FR7 ca si manete, se poate regla  parghia dintr-un surub, nici la minim nu tinea decent, dar pentru oras ii ok. Mi-am luat un set de manete Weinmann dedicate pt. caliper, nu se compara puterea de franare, acum tre sa am grija mare cu franarea, ca am reusit intr-o curba sa pun frana prea brusca si sa simt cum aluneca fata(din cauza unui caine), noroc ca aveam vreo 15 la ora.

• Upvote 1

Exista cantilever si V-brake atat pentru sosea cat si ppentru MTB. La fel si manetele flatbar. Trebuie avuta grija la imperecherea maneta - frane. boGT, tie iti trebuie musai manete de la capitolul sosea.

• Upvote 1

da. am sa caut zdravan pentru niste manete de sosea, mai finute pentru fixa. La maneta de dropbar e prea greu de ajuns, tinant cond ca eu de obicei merg cu mainile langa pipa.

• Upvote 1

Mama mia... eu am dat pe Weinmann-uri 5 lei bucata, si are si un aer "retro".

si eu tot la ceva weinmann ma gandeam. nu am un buget foarte mare. sau niste tekro sau ceva in genul celor de ciclocross la mana a 2, undeva sunt 30 lei

multumesc mult oricum

• Upvote 1